vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

242 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, camber, Ηρακλης, ZoeM, gigelis78

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχάς ξεκαθάρισα πως η θερμοκρασία δεν φαίνεται να παίζει πολύ σημαντικό σημαντικό ρόλο στην έκλυση μετάλλων. Η προσωπική μου γνώμη (ως μη μεταλλειολόγος) είναι πως όταν πυρακτώνεις ένα μέταλλο αλλάζεις τη δομή του και τη συνοχή του, με αποτέλεσμα πιθανώς να είναι πιο εύκολη η μεταφορά ιόντων του μετάλλου στον ατμό σε νορμαλ συνθήκες ατμίσματος. Αυτό θα το πει με περισσότερες λεπτομέρειες κάποιος ειδικός. Εννοείται πως σε συνθήκες ατμίσματος δεν πυρακτώνεται η αντίσταση. Εδώ όμως μιλάμε για διάβρωση του μετάλλου από το υγρό, που δεν έχει σχέση με τη θερμοκρασία ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ποτέ δεν ήταν πρόθεσή μας αυτό αγαπητέ Κωνσταντίνε και θεωρώ πως είναι φανερό σε όσους είδαν ή δουν το βίντεο.
Λυπάμαι ειλικρινά αν έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Επαναλαμβάνω πως ΔΕΝ ήταν πρόθεσή μας κάτι τέτοιο.
Δεν θα το θεωρούσα εξάλλου πρέπον και αξιοπρεπές τη στιγμή που δημόσια (και σε αυτό το βίντεο και αλλού) αναγνωρίζω την τεράστια προσφορά σου σε πολλά επίπεδα.

Η δε λέξη "άμπαλος" δεν ταιριάζει καν με τον προσωπικό μου κώδικα ηθικής όταν απευθύνομαι σε έναν επιστήμονα.
Ακόμα κι αν διαφωνούσα πλήρως στα πάντα μαζί του.
Αλλιώς, στην εκπομπή "'Ολα για την υγεία μου" στην οποία είχαμε συμμετάσχει και οι δύο, θα έπρεπε τον ιατρό που καθόταν απέναντι μου να τον είχα λούσει με διάφορα κοσμητικά, μη σου πω να τον έδερνα κιόλας...  ;D :_love_heart:


Σπύρο, επέτρεψέ μου να έχω τη στοιχειώδη αντίληψη να καταλαβαίνω το νόημα όσων έγιναν, χωρίς να αναλώνομαι σε αχρείαστες ευγένειες που δεν αλλάζουν την ουσία.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Αν καταλαβαίνω σωστά, ένα πειραγμένο σύρμα αντίστασης (λόγω προηγούμενης πυράκτωσής της) είναι πιθανόν να εκλύει ιόντα μετάλλων, και σε θερμοκρασία ατμίσματος ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2019, 03:23 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αν καταλαβαίνω σωστά, ένα πειραγμένο σύρμα αντίστασης (λόγω προηγούμενης πυράκτωσής της) είναι πιθανόν να εκλύει βλαβερά ιόντα μετάλλων, και σε θερμοκρασία ατμίσματος.


Το σίγουρο είναι ότι μέταλλα γενικά εκλύονται και έχουν ανευρεθεί και μετρηθεί σε πολλές μελέτες, τόσο στον ατμό όσο και στο υγρό μέσα αστον ατμοποιητή (αναφέρομαι σε κανονικές θερμοκρασίες ατμίσματος). Και νομίζω είναι βέβαιο πως προέρχονται από τα μέταλλα του ατμοποιητή (συμπεριλαμβανομένου και του σύρματος). Η ερώτηση αν η πυράκτωση ΑΥΞΑΝΕΙ την πιθανότητα να εκλύονται ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μέταλλα, είναι κάτι που δεν έχει μελετηθεί συγκεκριμένα. Αλλά δεν θα αποτελούσε έκπληξη για εμένα αν αυτό συμβαίνει. Δεν έχω δεδομένα όμως για να σε ενημερώσω.

Αλλά επειδή σε βλέπω πολύ ανήσυχο, να υπενθυμίσω ότι το κάπνισμα είναι χειρότερο! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2019, 03:51 από Dr Farsalinos »

Ως επιστήμονας στον χώρο της υγείας θα ήθελα να πω ότι όταν δεν υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες αποδείξεις για κάτι,αναγκαστικά θα πρέπει να βγάλουμε τα όποια συμπεράσματα(έστω και επισφαλή) από την επιστημονική παρατήρηση.Αρα το ερώτημα είναι με τι σύρμα έχουν γίνει εκείνες οι έρευνες που έχουν δείξει ότι το άτμισμα είναι πολύ πιό ασφαλές από το κάπνισμα.Αυτό φυσικά δεν θα μας αποδείξει ότι αν ήταν το kanthal,αυτό είναι το περισσότερο ασφαλές.Σίγουρα όμως έχουμε μια επιστημονική παρατήρηση που μας δείχνει ότι το συγκεκριμένο σύρμα συμμετείχε ως ένας από τους παράγοντες μιας συσκευής που μας έδωσε θετικά αποτελέσματα.Δεν ξέρω αν ο Δρ Φαρσαλινός μπορεί να μας πει κάτι γι αυτό το σκεπτικό και αν σε αυτές τις έρευνες όντως το σύρμα που χρησιμοποιούταν ήταν τον kanthal.

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Και νομίζω είναι βέβαιο πως προέρχονται από τα μέταλλα του ατμοποιητή (συμπεριλαμβανομένου και του σύρματος). 
Και γιατί όχι και από το υγρό???
Το λέω γιατί όταν αναφερθήκατε στο νικέλιο, μιλήσατε για παρουσία ποσότητας αυτού μέσα στο υγρό πριν τοποθετηθεί στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!

Ποσότητα νικελίου στο υγρό στο μπουκάλι (μέση τιμή): 2.03 ug/kg
Ποσότητα νικελίου στο υγρό μέσα στον ατμοποιητή (μέση τιμή): 233 ug/kg
Ποσότητα νικελίου στον ατμό (μέση τιμή - κανονικό άτμισμα και όχι dry burn): 68.4 ug/kg
Υποθέτω διότι το υγρό στο μπουκάλι έχει Α ποσότητα και μετά που βρίσκεται στον ατμοποιητή έχει 10Α. 

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ξέρει εκείνος που δεν έχει ούτε μία μέτρηση να παρουσιάσει? Δεν ξέρει, κι ακόμη κι αν αποδειχθεί πως έχει δίκιο αυτό δεν σημαίνει ότι ήξερε. Απλά έτυχε.
Επίσης, εγώ δεν είπα ότι ξέρω, είπα ότι έχω διαβάσει επίσημες δημοσιεύσεις. Παραπάνω τις ανέφερα, μαζί με τα νούμερα.
Κ. Φαρσαλινέ με όλο το σεβασμό, μάλλον πήρατε φόρα. Αυτό που έγραψα δεν πήγαινε σε εσάς, πήγαινε σε όλους, συμπεριλαμβανομένου και εμού. Ίσως δεν έπρεπε να το έχω γράψει μέσα στο γενικότερο κλίμα αυτού του νήματος, σύμφωνοι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν προσωπική επίθεση σε εσάς και την όποια δουλειά έχετε κάνει όλα αυτά τα χρόνια, πολύ απλά γιατί εγώ δεν ξέρω να την κρίνω.


Επίσης μετά από αυτά που έχουν αναφερθεί στην παρούσα συζήτηση,όσο λιγότερο έρχεται σε επαφή το υγρό με το μέταλλο τόσο καλύτερο είναι.Συνεπώς σε ένα ντρίπερ το υγρό έρχεται σε επαφή με το μέταλλο τον ελάχιστο δυνατό χρόνο.Το καταλαβαίνω σωστά;

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Κυριοι, πολυ υποχονδριοι γινατε ολοι μου φαινεται και με αυτα που διαβαζω θα αρχισω να χανω μαλλια.

Ο δοκτωρ εκανε καποιες αναλυσεις απο δημοσιευμενες ερευνες και δημοσιευσε τα συμπερασματα του.

Τα διαβαζετε, ενημερωνεστε και μετα κανετε οτι θελετε. Ενηλικες ειστε.

Οπως ειπε και ο ιδιος προηγουμενως, οπως και να εχει, το ατμισμα ειναι ασφαλεστερο απο το τσιγαρο. Ακομη και αν ατμιζεις με Ν80 συρματα.

Να κανουν αντιλογο ανθρωποι που δεν ειναι επιστημονες και να λενε οτι παπατζα τους κατεβει πισω απο ενα πληκτρολογιο εμενα με ξεπερνα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Όλα πίσω από ένα πληκτρολόγιο γίνονται την σήμερον...Πάω να γκουγκλάρω τώρα κάτι συμπτώματα από κρυολόγημα που έχω, να παραγγείλω και online τα κατάλληλα γενόσημα (όπου τα βρω φθηνότερα) να γιάνω. Κορόϊοδο εγώ δεν πιάνομαι :idiot1: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Και γιατί όχι και από το υγρό???
Το λέω γιατί όταν αναφερθήκατε στο νικέλιο, μιλήσατε για παρουσία ποσότητας αυτού μέσα στο υγρό πριν τοποθετηθεί στον ατμοποιητή.
Αν διαβάσεις καλά το μακροσκελές πρώτο μου ποστ, θα βρεις τα νούμερα νικελίου στο υγρό στο μπουκάλι, στο υγρό μέσα στον ατμοποιητή και στον ατμό. Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Υποθέτω διότι το υγρό στο μπουκάλι έχει Α ποσότητα και μετά που βρίσκεται στον ατμοποιητή έχει 10Α.
Όχι 10xA, 115xA μέσα στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης μετά από αυτά που έχουν αναφερθεί στην παρούσα συζήτηση,όσο λιγότερο έρχεται σε επαφή το υγρό με το μέταλλο τόσο καλύτερο είναι.Συνεπώς σε ένα ντρίπερ το υγρό έρχεται σε επαφή με το μέταλλο τον ελάχιστο δυνατό χρόνο.Το καταλαβαίνω σωστά;
Είναι μια λογική πιθανότητα αυτό, αλλά δεν έχει μετρηθεί ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Όσοι ατμίζουμε με mesh γιατρέ, να συντάσσουμε διαθήκη σιγά σιγά? :laugh1:  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem