vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Milarepa, gfilip, vasim

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Το να δημοσιεύουμε τα ίδια και τα ίδια, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Ένα μήνυμα διαγράφηκε καθώς αναφερόταν στο ίδιο ακριβώς άρθρο με το μήνυμα #720

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που λέει πάντως για το νικέλιο Σταύρο, κακώς το περνάμε στο ντούκου, θα έπρεπε να μας προβληματίσει περισσότερο. Τι 80% τι 100% νικέλιο, δεν υπάρχει καμιά διαφορά και είναι γνωστό σε άπαντες ότι πρόκειται για άκρως επικίνδυνο υλικό.
Η διαφορά μεταξύ 100% νικελίου και 80% νικελίου 20% χρωμίου είναι τεράστια. Γενικά, υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με τα κράματα μετάλλων. Ένα κράμα δεν μεταφέρει καταρχάς αυτούσιες όλες τις ιδιότητες των συστατικών που το συναποτελούν, ούτε τις δίνει αθροιστικά. Στην προκειμένη κατά τη θερμάνση το Nichrome φτιάχνει εξωτερικά ένα layer οξειδίου του χρωμίου που του δίνει θερμοδυναμική σταθερότητα. Γι αυτό άλλωστε το ni200 πρέπει απαραίτητα να παίζει σε TC ενώ το ni80 το παίζουμε σε βατ όπως όλα τα κράματα. Και στο Kanthal δημιουργείται ένα αντίστοιχο προστατευτικό layer κατά τη θέρμανση.


Αυτό το τί 80 τί 100 είναι τεράστια αμπαλοσύνη από την πλευρά του Φαρσαλινού και δεν ήταν η μοναδική της συνέντευξης. Τα ίδια και χειρότερα φάουλ έκανε και στα περί υγρών. Εγώ θα πω δυο λόγια στην βραδυνή μου ραδιοφωνική εκπομπή.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Αμπαλοσύνη απο την μεριά του γιατρού....αυτό σημαίνει οτι ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση και το λέμε;
Θα χαρώ ιδιαίτερα,αλλά είναι έτσι;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Εξήγησα επί του συγκεκριμένου. Τι 80, τι 100 είπε. Και δεν έχουν καμία σχέση τα δύο ως προς τη συμπεριφορά τους όταν θερμαίνονται. ΚΑΜΙΑ απολύτως. Αν δεν είναι αυτό αμπαλοσύνη, τί είναι? Θα μπορούσε να πει "Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται με το ni80 και σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφεύγεται λόγω του νικελίου". Και μετά να εξηγούσε γιατί προτιμά το SS λέγοντας όμως ότι και εκεί έχει νικέλοχρώμιο μέσα. Όλα τα SS της οικογένειας 300 έχουν νικελοχρώμιο. Το 316 έχει και μολυβδένιο. Είναι προφανές ότι δε γνωρίζει λεπτομέρειες περί μετάλλων, δεν είναι ντροπή να το πει. Ας έμενε στα ενδιαφέροντα και καθαρά ιατρικά περί νόσο του Κρον και ελκώδους κολίτιδας κ.ο.κ. 

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Δεν διαφωνώ στο οτι δεν γνωρίζει επακριβώς τι γίνεται,απλά ρωτάω αν επιτρέπεται,υπάρχει κάποιος που γνωρίζει και μπορεί να μας πει με ασφάλεια τι συμβαίνει ή και αυτά που θα ειπωθούν θα χαρακτηριστούν με τον ίδιο τρόπο απο τους πιο σχετικούς;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Ο μόνος τρόπος να το μάθουμε είναι με στοιχεία και όποιες γνώσεις έχει ο καθένας μας, να απαντάμε είτε σε φόρουμ είτε σε Facebook είτε σε youtube είτε σε ραδιόφωνα και κάποια στιγμή θα προκύψει και κάποιος με περισσότερη γνώση να διελευκάνει περαιτέρω τα θέματα. Όχι μόνο για τα σύρματα αλλά για το οτιδήποτε. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. 


Το να δεχόμαστε το οτιδήποτε λέγεται από τον Φαρσαλινό ή όποιον άλλον ως 100% αληθές και ακριβές δε βοηθάει σε τίποτα ειδικά όταν υπάρχουν τεράστιες τρύπες σε αυτά που λέει.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
[member=17565]trandism[/member]
Όταν κάτι ταξινομείται ως καρκινογόνο εξακολουθεί να είναι καρκινογόνο σε οποιαδήποτε συγκέντρωση. Αυτό είπε ο γιατρός.
Είπε επίσης ότι βρέθηκε νικέλιο στον ατμό τόσο σε δικές του μετρήσεις όσο και σε συναδέλφων του.

Με δεδομένο ότι οι μετρήσεις γίνονται σε εργοστασιακούς ατμοποιητές που δεν χρησιμοποιούν αντιστάσεις με καθαρό νικέλιο βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το νικέλιο στον ατμό προέρχεται από το σύρμα Ni80, SS ή τα μέταλλα του ατμοποιητή. Η λογική λέει ότι όσο λιγότερο νικέλιο περιέχει κάτι από αυτά τόσο χαμηλότερη θα είναι η συγκέντρωση στον ατμό. Άρα προτιμάται το kanthal ή SS από το Ni80.



Είναι προφανές ότι δε γνωρίζει λεπτομέρειες περί μετάλλων, δεν είναι ντροπή να το πει.
Το ότι αδυνατούμε να πούμε "δεν ξέρω" όταν μας ρωτούν κάτι και περιμένουν ότι θα το γνωρίζουμε είναι ένα τεράστιο κατασκευαστικό λάθος του ανθρώπινου εγκεφάλου, δυστυχώς. Έχουν πεθάνει άνθρωποι επειδή κάποιος ντράπηκε να πει "δεν ξέρω".

Όταν απενοχοποιηθεί η απάντηση αυτή, θα είμαστε σε καλύτερο δρόμο. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
και ποιος μας λέει οτι δεν είναι απο της κακιάς ποιότητας επιμεταλλώσεις που έχουν οι εργοστασιακοί ατμοποιητές στα διάφορα parts τους [member=6669]camber[/member] ;

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Ο μόνος τρόπος να το μάθουμε είναι με στοιχεία και όποιες γνώσεις έχει ο καθένας μας, να απαντάμε είτε σε φόρουμ είτε σε Facebook είτε σε youtube είτε σε ραδιόφωνα και κάποια στιγμή θα προκύψει και κάποιος με περισσότερη γνώση να διελευκάνει περαιτέρω τα θέματα. Όχι μόνο για τα σύρματα αλλά για το οτιδήποτε. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω.


Το να δεχόμαστε το οτιδήποτε λέγεται από τον Φαρσαλινό ή όποιον άλλον ως 100% αληθές και ακριβές δε βοηθάει σε τίποτα ειδικά όταν υπάρχουν τεράστιες τρύπες σε αυτά που λέει.



Θυμάμαι ενα μέλος του φόρουμ που είναι μεταλλειολόγος να αναφέρει σε κάποιο νήμα το layer που δημιουργείται κατά την θέρμανση του μετάλλου αλλά δεν είχε την ειδίκευση για να επεκταθεί σε συμπεράσματα,αν αυτό είναι καλό ή κακό,αν πρέπει ή οχι να κάνουμε dry burn κτλ και δεν το έκανε.
Αν βγω εγω να φωνάξω που δεν είμαι ειδικός τι είναι αυτά που λέει ο γιατρός θα είμαι οσο άμπαλος είναι και ο γιατρός,ναι;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
[member=17565]trandism[/member]
Όταν κάτι ταξινομείται ως καρκινογόνο εξακολουθεί να είναι καρκινογόνο σε οποιαδήποτε συγκέντρωση. Αυτό είπε ο γιατρός.
Είπε επίσης ότι βρέθηκε νικέλιο στον ατμό τόσο σε δικές του μετρήσεις όσο και σε συναδέλφων του.

Με δεδομένο ότι οι μετρήσεις γίνονται σε εργοστασιακούς ατμοποιητές που δεν χρησιμοποιούν αντιστάσεις με καθαρό νικέλιο βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το νικέλιο στον ατμό προέρχεται από το σύρμα Ni80, SS ή τα μέταλλα του ατμοποιητή. Η λογική λέει ότι όσο λιγότερο νικέλιο περιέχει κάτι από αυτά τόσο χαμηλότερη θα είναι η συγκέντρωση στον ατμό. Άρα προτιμάται το kanthal ή SS από το Ni80.
Είδα σε κονσέρβα τη συνέντευξη με τεράστια προσοχή πατώντας pause και πηγαίνοντας μπρος-πίσω. Όταν ερωτήθηκε συγκεκριμένα για το ni80 ο γιατρός (γιατί μέχρι εκείνο το σημείο έλεγε "νικέλιο" σκέτο) είπε "και αυτό 80% νικέλιο δεν είναι, ποια είναι η διαφορά δηλαδη". Έγραψα ποια είναι η διαφορά. Όταν συγκεντρώσουμε λοιπόν - αν γίνει ποτέ αυτό - όλη την πληροφορία, μπορούμε και να αποφασίσουμε ο καθένας για τον εαυτό του αλλά και συλλογικά για το τί είναι λίγότερο επιβλάβές και τί όχι και κυρίως ΠΟΣΟ λιγότερο ή περισσότερο επιβλαβές είναι. ΌΤΑΝ συγκεντρώσουμε την πληροφορία και όχι ρίχνοντας πυροτεχνήματα σε ένα χομπίστικο youtube.

[member=18384]Chris66[/member]
Φυσικά και είναι καλό το layer αυτό όπως και στο Kanthal. Η ύπαρξή του είναι και ο λόγος που μπορούμε να παίξουμε Watt Mode τα συγκεκριμένα σύρματα ενώ το Ni200 μόνο TC.


Είναι πολύ πιθανόν το ni80 σε σχέση με το SS σε Watt να είναι λιγότερο επιβλάβές για αυτόν ακριβώς το λόγο και το SS να είναι πιο ασφαλές από το ni80 μόνο όταν παίζει σε TC, πράγμα που οι περισσότεροι που σπεύδουν αυτήν τη βδομάδα που πέρασε να πετάξουν τα ni80 τους, δεν το σκέφτονται καν και το SS σε Watt θα το παίξουν. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
και ποιος μας λέει οτι δεν είναι απο της κακιάς ποιότητας επιμεταλλώσεις που έχουν οι εργοστασιακοί ατμοποιητές στα διάφορα parts τους [member=6669]camber[/member] ;
Αυτό ακριβώς έγραψα

βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το νικέλιο στον ατμό προέρχεται από το σύρμα Ni80, SS ή τα μέταλλα του ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Θα πρότεινα να δούμε την μεγάλη εικόνα.
Το Η.Τ βάλλεται από παντού, από τους πάντες που δυστυχώς έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι. Αυτοί που μπορούν να το υποστηρίξουν και να μετρήσει και επιστημονικά κάπως η γνώμη τους, είναι ελάχιστοι ανά την υφήλιο.
Ο κ.Φαρσαλινός έχει κάποιες απόψεις, πάγιες από παλιά.
πχ. 1 Οχι dry brun σε κάποια σύρματα. (εγώ κάνω σε NI-CR)
2. Λιγότερη κατανάλωση υγρών έστω και με υψηλότερη νικοτίνη. (Λίγο δύσκολο για μένα που το έχω πιπίλα)
3. Θεωρεί το νικέλιο, το Ν80, το Ν200, το Ν5000 επικίνδυνο κάτω από κάποιες συνθήκες ( Αποψή του, την δεχόμαστε ή δεν την ενστερνιζόμαστε)
Α Λ Λ Α
Το να προσπαθούμε να ακυρώσουμε και να θεωρούμε ότι οι απόψεις του, οι γνώσεις και οι επιστημονικές μελέτες του είναι απηρχαιομένες , είναι μάλλον άτοπο.
Δεν εφαρμόζουμε αυτά στα οποία διαφωνούμε και τέλος.
Δεν μας έμειναν πολλοί υποστηρικτές. Αν απαξιώσουμε και τους ελάχιστους που μας στηρίζουν με σοβαρότητα, λογικά επιχ/τα  και με το όποιο κύρος τους, για ανθυπολεπτομέρεις, τότε καλά να πάθουμε ότι πάθουμε. Γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2019, 15:29 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Πάντως λέμε λέμε για σύρματα και αυτές που έχει μετρήσει είναι ο γιατρός εργοστασιακές kanthal και ni200(watt ή tc mode δεν διευκρινίζεται) και στο ερώτημα που του είχα κάνει πριν 2 χρόνια στην γραμματεία του συλλόγου στην vapexpo της Αθήνας για το τι γίνεται με το εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα αυτών των αντιστάσεων η απάντηση που είχα πάρει είναι "ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ"...

Γνωρίζει κανείς τι κράμα είναι το chinesium που περιβάλει αυτά τα σύρματα και τα αγνώστης προελεύσεως βαμβάκια να μου πει και εμένα;

...Ποτέ δεν είδα καμία έρευνα στην συνέχεια  σχετική ,ούτε εργοστασιακές αντιστάσεις με ni80(αν υπάρχουν) γνωρίζω να έχουν μελετηθεί.

Aλλά όταν δεν γνωρίζουμε κάτι,δεν το εξισώνουμε με κάτι άλλο...

Γι αυτό και έδωσα τον τίτλο του "out of date"στον γιατρό...Ξέρουμε όλοι πόσο γρήγορα εξελίσσεται το άτμισμα ,πρέπει και οι έρευνες να εναρμονιστούν λίγο με τα νέα δεδομένα και υλικά :yes:

[member=6669]camber[/member] άλλο τα μέταλλα...εγώ λέω για τις επιμεταλλώσεις.Πόσους ατμοποιητές έχουμε δει να μαδάνε;αυτό πιστεύω είναι αρκετά πιο επικίνδυνο απο τα σύρματα που χρησιμοποιούμε
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2019, 15:02 από paloukaros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 08, 2024, 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex