vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, nightdream, stsoulos

Twitter

NiFe30 - StealthVape

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #240 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 18:05 »
@mfk δώσε σε παρακαλώ ένα παράδειγμα. Σπείρες nife30, watt, θερμοκρασία όριο, θερμοκρασία real time ατμίσματος που δείχνει το Dani και αν κατεβάζει τα watt κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #241 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:10 »
τους τελευταίους μήνες ατμιζω σταθερά και αμετάκλητα nife48, έκανα και nife30 (σε dani extreme v2 & phenomenon) 2mm διάμετρο αντίστασης, 5 σπείρες, όριο 220 βαθμούς, 15watt, 210 βαθμούς real time το μέγιστο και από watt αν δεν είναι 15 θα είναι 14,5

παίζει να είναι και θέμα τροφοδοσίας. Κατέβασε σπείρες δεν κερδίζεις κάτι ίσα ίσα που χάνεις σε απόδοση μοντ και ατμοποιητη (για τα δικά μου γούστα πάντα)



Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #242 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:16 »
Yeti ανεφερα τους 20 βαθμους οχι γιατι εκει επιασα κανενα sweet spot αλλα γιατι το αναφερει η Dicodes για την σωστη λειτουργια σε tc.


Eπειδη εμενα μου εχει τυχει να εμφανιζει μερικες φορες στο πρωτο κρυο βιδωμα του ατμο στο μοντ αποκλισεις οπως 19 ή 23 βαθμους.


Τσεκαρε αν εχουν πιασει καλα το συρμα οι βιδες και ακομα κανενα κανενα δοκιμαστικο calibration και τσεκαρε βαθμους για το τελικο κλειδωμα.

Offtopic εχουμε και τον ιδιο favorite rta αν βλεπω καλα :)) (Φαινο 0.8)

Εισαι και εσυ αυτης της τζουρας :respect:

Πολλες στροφουλες δεν του εκανες βρε συ και με 6 σπειρες μια χαρα θα παιζει!

Επισης μηπως κοβει την πλουσια τροφοδοσια που θα επρεπε να εχει το σεταπ με το να μπαινει τοσο βαμβακι στα λουκια τροφοδοσιας της φαινιας :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #243 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:16 »
Στον eviva με nife 28ga της stealtvape 5 σπειρες σε 2mm πυρηνα 0.14ohm στα 12.5w και 215 βαθμους το dani ξεκινα απο 170 βαθμους περιπου ανεβαζει εως 220 και ριχνει τα watt στα 9.
Στον hurricane ιδιο συρμα σε διαμετρο 2.5 mm 7σπειρες και 0.21 ohm ρυθμιζω 15w στους 215 βαθμους και ριχνει      το dani εως 10 και 220 βαθμους. Ολα τα παραπάνω με πολύ προσεκτικό στησιμο και callibration και σωστή τροφοδοσία. Στο pico που επίσης χρησιμοποιω nife περνω εξίσου σωστό ατμισμα αλλά με κλείδωμα τις αντιστασεις με αποκλιση απο το dani περίπου 0.2ohm και γυρω στους 10 βαθμους κελσιου χαμηλοτερα.
Δεν μπορω να πω οτι δεν με εχει παιδεψει ως συρμα γιατι για να δουλεψει θελει σωστες κινησεις και οχι βιασύνες οπως ειχα συνηθίσει με το ss που στην τελικλη το γυρνάς σε wattage mode και τελος. Ανταμοίβει ομως καθώς είναι το kanthal για tc και δίνει απο την πρώτη τζουρα καλή γευση.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #244 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:58 »
Ξεκινάω τώρα καινούργιο στήσιμο.
@estrifan το έκανα και με 14-15 watt αλλά δεν αλλάζει τίποτα, λογικό άλλωστε αφού και τα 11 τα κατεβάζει αμέσως, ποσο μάλλον τα 15.


Έχεις ένα δίκιο σε αυτό αλλά η αντίσταση που έστριψες στα 11 watt δεν ανέβαζε και τόση θερμοκρασία έτσι και αλλιώς για να στα κόβει κιόλας το mod. Και μιλάω για όταν τραβάς τζούρα, όχι κοιτάζοντας την οθόνη. Κάτι άλλο έπαιζε λογικά.

Αυτό που λέτε με τα watt και τη θερμοκρασία είναι πολύ σχετικό. Αν πατάς το fire και κοιτάς την οθόνη χωρίς να ατμίζεις, τα watt θα είναι πολύ λιγότερα για να κρατηθεί σταθερή η θερμοκρασία απο ότι αν ατμίζεις γιατί με τον αέρα ψύχεται η αντίσταση. Μαζί με αυτό καταλαβαίνουμε ότι απο τζούρα σε τζούρα, άνθρωπο σε άνθρωπο, ατμοποιητή σε ατμοποιητή, ρύθμιση αέρα σε ρύθμιση αέρα και δεν ξέρω και τί άλλο, τα watt είναι διαφορετικά για την ίδια θερμοκρασία στο ίδιο στήσιμο. Αν δεν ψύχεται η αντίσταση απο πουθενά, μπορεί το mod να κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία στα 10 watt ας πούμε σε μια αντίσταση. Αν ψύχεται απο τον αέρα της τζούρας όμως η αντίσταση αυτή, θα χρειάζεται παραπάνω watt για να την κρατήσει.
Εκτός αν εννοείται κάτι άλλο για το συγκεκριμένο mod που εγώ δεν το έχω και δεν το γνωρίζω καθόλου... ;D

Εγώ πάντως στο VTC Mini και στο Pico, πάνω απο 230 βαθμούς δεν έχω πάει. Στο iStick TC40 που ξεκίνησα με έλεγχο θερμοκρασίας και άλλο σύρμα βέβαια, μπορεί και να έφτανα και τους 280... :dontknow:

Εφόσον η θερμοκρασία που ρυθμίζουμε δεν αντιστοιχεί στην πραγματική, δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε τόσο. Ότι και να γράφει η οθόνη, αν ο ατμός έρχεται πολύ ζεστός, ή έρχεται λίγος, θα το καταλάβουμε σίγουρα και θα προσαρμόσουμε τη ρύθμιση ανάλογα.

Οι 20 βαθμοί που αναφέρουν οι κατασκευαστές, είναι τόσοι γιατί βάση αυτής της θερμοκρασίας έχει υπολογιστεί το εκάστοτε TCR του υλικού που στρίβουμε. Αν αλλάξουμε την αρχική, κρύα, θερμοκρασία, θα πρέπει να προσαρμόσουμε και το TCR ανάλογα!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #245 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 20:41 »
Εχει μια επιλογη το Dani(τουλαχιστον το extreme V2 που εχω εγω και υποθετω οτι εχει και το Boxακι)που τσεκαρει real time αν μπορω να το πω ετσι,την θερμοκρασια της αντιστασης και αναφερει οτι οταν δουμε οτι αυτη ειναι στους 20c τοτε κανουμε calibration και κλειδωνουμε.

Και επειδη οποτε ξερω οτι εχω κανει σωστο σεταπ και εχω σφιξει καλα τις βιδες αλλα και δεν εχω θεμα με τον 510 του ατμο(που συνηθως ειναι επισης ενα θεμα για λαθος ενδειξεις)τοτε παντα η θερμοκρασια οταν βιδωνω ειναι στους 20c και περνω το καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα.

Ακομα αυτη η επιλογη με εχει βοηθησει να δω αποκλισεις απο mod σε mod μιας και τσεκαρω τιμη αντιστασης οταν ο ατμο βρισκεται στη θερμοκρασια αυτη 
και επειτα βιδωνω σε αλλο μοντ που εχω να δω αν υπαρχουν διαφορες στην αναγνωση της αντιστασης.

Επιπλεον εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης οτι το pico παιζει -01 και το vtc +01 απο το Dani :dontknow:

Αλλα με σωστο σεταπ ολα ατμιζαν μια χαρα.


Δεν ξερω αν γινομαι καθολου κατανοητος :))

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #246 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 20:59 »
Κατανοητά όλα! Άν είσαι σίγουρος ότι το Dani είναι αυτό που μετράει σωστά...τότε εντάξει...  :tongue_smilie:
Μικρές οι διαφορές πάντως μεταξύ τους!
Όπως το 'πες είναι όμως. Με σωστό setup έχεις και το καλύτερο αποτέλεσμα. Αφού η θερμοκρασία υπολογίζεται βάση της αντίστασης, πρέπει το setup να είναι όσο πιο καλό γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #247 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 21:20 »
Συγνωμη για το off topic αλλα πρεπει να πω οτι οταν απεκτησα το dani το οποιο κατ εμε ειναι τελειο mod, εκτιμησα το pico το οποιο για  την τιμή του παιζει τρομερα και νομιζω καλυτερα από αρκετα ακριβοτερα. Τελος off topic και παλι συγνώμη.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #248 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 22:06 »
Yeti ανεφερα τους 20 βαθμους οχι γιατι εκει επιασα κανενα sweet spot αλλα γιατι το αναφερει η Dicodes για την σωστη λειτουργια σε tc.
Eπειδη εμενα μου εχει τυχει να εμφανιζει μερικες φορες στο πρωτο κρυο βιδωμα του ατμο στο μοντ αποκλισεις οπως 19 ή 23 βαθμους.
Τσεκαρε αν εχουν πιασει καλα το συρμα οι βιδες και ακομα κανενα κανενα δοκιμαστικο calibration και τσεκαρε βαθμους για το τελικο κλειδωμα.
Offtopic εχουμε και τον ιδιο favorite rta αν βλεπω καλα :)) (Φαινο 0.8)
Εισαι και εσυ αυτης της τζουρας :respect:
Πολλες στροφουλες δεν του εκανες βρε συ και με 6 σπειρες μια χαρα θα παιζει!
Επισης μηπως κοβει την πλουσια τροφοδοσια που θα επρεπε να εχει το σεταπ με το να μπαινει τοσο βαμβακι στα λουκια τροφοδοσιας της φαινιας :hmmm:

Ναι, 2x0,8 = απίστευτος!
Στην αρχή έκανα 5 σπείρες, μετά 7, μετά 8 γιατί πειραματιζόμουν και διάβασα και κάποια ποστ που έλεγαν κάποια πράγματα για τις δυο ακριανές σπείρες. Θα καταλήξω στις 6 και γω.
Το βαμβάκι δεν το πήρα φωτο τελειωμένο, κάνω μια μικρή συμπίεση σε σχήμα Π πριν βάλω την καμπάνα και αυτο ¨τραβάει¨ λίγο το βαμβάκι από κάτω.
Στα αλλα που λες συμφωνώ επίσης, το ατμισμα τώρα είναι εξαιρετικό με το τελευταίο στήσιμο! Απλά σαν νέος στο TC θεωρούσα (βλακωδώς) οτι οι θερμοκρασίες θα ήσαν απόλυτες και τα νούμερα ιδανικά. Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω οτι δεν γίνεται αυτό. Κρατάω όμως τη γεύση και τη βεβαιότητα που σου δίνει το TC οτι δεν θα πάρεις καμένο σε καμμιά στραβή.

@ntonto @mfk @estrifan σας ευχαριστώ και όλους εσάς για την πολύτιμη εμπειρία σας, με βοήθησε πολυ!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το εν λόγω στήσιμο μετά από 2ml Isolani σε TC με NiFe30
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 22:44 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #249 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 22:55 »
Υeti τοση μακα αφηνει το isolani!?

Καλοατμιστος ο 0.8! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #250 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 00:57 »
Δυστυχώς ναι... πολύ πράμα!
Νάσαι καλά φίλε μου. Επίσης!

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #251 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 12:30 »
 παιδιά στην Αττική nife30 nife48 που βρίσκουμε; Φυσικό κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος sam4g

Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #252 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 17:34 »
Αν δεν κάνω λάθος fabvape.gr

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #253 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 17:39 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NiFe30 - StealthVape
« Απάντηση #254 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 17:46 »
Και atmorama και vapers boutique  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364