vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 23:50 »
Δεν έχω ιδέα. 
Έβαλα γλυκερινη κυρίως γιατί διάβασα τον Νίκο πιο πάνω και νομίζω ότι το είχα ξανακούσει και παλιότερα  :dontknow:
Μπορεί την επόμενη φορά να δοκιμάσω με pg.
Το μόνο πρόβλημα που βρήκα στην vg είναι ότι είναι πολύ παχυρευστη και δεν γίνεται γρήγορη εισχωρηση στους κόκκους. Βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα όταν δεν βιάζεσαι, κάτι που δεν συμβαίνει με εμένα... 
Αυτό που έκανα είναι να βάλω τα βαζακια σε σταθερά αυξημένη θερμοκρασία στον ειδικό και εξειδικευμενο χώρο που έχω στο σπίτι μου. 
Πάνω σε ένα  ups  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 01:20 »
και γτ να μην το βαλουμε σε διαλυμα pg vg 50/50  ??

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 10:45 »
Δεν μπορώ να θυμηθώ που, αλλά το είχαμε συζητήσει και στο παρελθόν αυτό. Η συντριπτική πλειοψηφία πίστευε ότι η διάλυση-εκχύλιση-όπωςθέλειςπέστο, θα έπρεπε να γίνεται σε PG, μέχρι που κάποιος παρέθεσε ένα κείμενο το οποίο έλεγε ακριβώς το αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 14:57 »
κι εγω εχω την εντυπωση πως σε pg θα εκχυλιστει γρηγοροτερα -αν και μονο vg εχω δοκιμασει-, αλλα οσον αφορα την ενταση του αρωματος μια χαρα λειτουργει η vg.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 00:17 »
παιδες δεν αντεξα το 10ημερο (ειμαι στις 7) και εφτιαξα μια συριγγα 50-50 vgpg και 50% αραιωση απο τον σοκολατα-πορτοκαλι και μπορω να πω οτι οπως μυριζει στο βαζακι, ακριβως αυτο παιρνω στον ατμοποιητη μου.
ειναι καταπληκτικο...
ενα θα πω, εχω αφησει στην ακρη -τουλαχιστον σημερα- το lemon tart :dontknow:
γεματη γευση καφε με νοτες πορτοκαλιου και σοκολατας.
οσοι εχουν δευτερες σκεψεις να προχωρησουν.

το τεστ εγινε κατευθειαν χωρις ωριμανση της τελικης μιξης.
γιορταζω την εγγραφη μου στον συλλογο μας, βιβα :dance2: :dance2: :yahoo: :yahoo:

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 03:13 »
δεν ξέρω να έχει την κατάρτιση για να εκφέρει αυτήν την άποψη , αλλά ρίξτε μια ματιά στο 8:45 και μετά , γιατί δεν είναι κανένας τυχαίος. Για όσους δεν ξέρουν αγγλικά ουσιαστικά λέει να μην κάνουμε εκχύλιση καφέ γιατί περιέχει έλαια και άλλα συστατικά που είναι βλαβερά στο άτμισμα.




Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 25, 2017, 12:17 »
Καλημέρα & χρόνια πολλά (μέρα που 'ναι) :)

Απ' όσα λένε για τα σχετικά θέματα οι καλύτεροι γνώστες του θέματος
(κι απ' όλα όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο)
η VG προτιμάται χωρίς δεύτερη σκέψη, γιατί δεν αλλοιώνει τη γεύση του αρώματος/εκχυλίσματος.

Αντιθέτως, με την pg θα υπάρξει μεγαλύτερη ή μικρότερη (αυτό εξαρτάται από τη γεύση)
αλλοίωση της γεύσης του αρχικού εκχυλίσματος.


Για πιο γρήγορα, ετοιμάζομαι να δοκιμάσω να φτιάξω εκχύλισμα με τον ελληνικό
μια που είμαι και καφεδόμπρικο! Χαχαχαχαχα
Ή, και με εσπρέσσο ντεκαφεϊνέ (που έχω πρόχειρο χάρη σε μια φίλη)!   ::)

Ευχαριστώ τον Nick74 για τις ιδέες του, καθώς και τον Gatilaras, για τον πειραματισμό με τον ελληνικό!
:)

Α!
Επίσης, είδα το βιντεάκι που δίνεται στο ακριβώς πιο πάνω σχόλιο (από flavorslut)
Σεβαστό, και πολύ ενδιαφέρουσα πληροφόρηση - όμως θεωρώ ότι μια δοκιμή αξίζει τον κόπο,
μια που με τόσο φιλτράρισμα, διάφορα επιπλέον 'έλαια' κλπ (αν υπάρξουν) μάλλον ελαχιστοποιούνται

Την καλημέρα μου σε όλους & καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2017, 12:57 από Liana »

Αποσυνδεδεμένος firerm

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 26, 2017, 14:42 »
Βρήκα αυτό το Video ... 



Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο χαλάει το Coil 

( έχω διαβάσει όλο το thread )

Πάντως θα το δοκιμάσω και εγώ και αν ζω (γιατί θα με έχει σκοτώσει η γυναίκα μου στην κουζίνα) θα στείλω εντυπώσεις. 

:))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 26, 2017, 19:05 »
Ενα rotary evaporator θα ήθελα, αλλά που τέτοια τύχη...

Αποσυνδεδεμένος koukouvaou

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 27, 2017, 23:42 »
Λοιπών, μόλις έκανα μια δοκιμή.  20 μλμ vg και 20 μλ pg, πάντα από φαρμακείο, στο μπρίκι και ελάχιστο ζεστασταμα. Μετά το έβαλα σε γυάλινο μπουκάλι ενώ ήταν χλιαρό, και έβαλα ένα φακελάκι τσάι με φράουλα. Το βαυτησα κανά 5λεπτο. Πρόσθεσα 10 μλ 11αρας revolute και κατευθείαν στον μελό με κεραμική vaporeso γιατί έχω ξευρακοτο τον driper και βαριέμαι να στήνω βραδιάτικα. Το αποτέλεσμα εξαιρετικο, ακριβός η γεύση του τσαγιου. Τις επόμενες 15 μέρες θα το ατμισω  όλο και θα δω αν ατονεί το άρωμα. Αν είναι εντάξει θα φτιαχτεί καινούργιο και θα μπει στον avocado για περαιτέρω αξιολόγηση. Ιδέες για περαιτέρω πειράματα δέκτες. :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 06:58 από koukouvaou »

Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 04:20 »
firerm, είναι τέλειο το βιντεάκι

και μόλις απόψε έκανα τέτοια συνταγούλα!
Την αφήνω κανα δυο μέρες τωρα, πριν τη δοκιμάσω, όμως μυρίζει τέλεια!!!

Έως τώρα έκανα τα δικά μου εκχυλίσματα καφέ πάνω-κάτω όπως περιγράφεται σ' αυτό το νήμα,
όμως αυτό τον τρόπο με το ελαφρύ ζέσταμα δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ πριν.
Σίγουρα θα 'χει καλή γεύση, γιατί και μόνο απ' τη μυρωδιά καταλαβαίνεις όλους τους τόνους και τ' αρώματα του καφέ που εκχυλίστηκε!

Απ' αύριο ετοιμάζομαι να το δοκιμάσω και με σοκολάτα! :)


Τι έκανα:
1 κουταλιά σούπας καφέ
25 ml PG

Στο μπαιν μαρί, όπως το λέει η κοπέλλα, για είκοσι λεπτά και μετά φιλτράρισμα!

Η μυρωδιά και μόνο - Δεν Υπάρχει!!!

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 08:53 »
Κάποιοι λένε ότι με αυτή την μέθοδο εκχυλίζονται και έλαια μαζί με το άρωμα.
Τα έλαια δεν θα πρέπει να βρίσκονται στην αναπνευστική οδό.
 
Ακόμα και το πρώτο σχόλιο στο video του youtube από  τον new Amsterdam vape εμένα θα με απέτρεπε από την δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 09:01 »
Τα έλαια νομίζω  δεν ατμοποιούνται.Επίσης δύσκολο να συμπαρασυρθούν μαζί με τον ατμό λόγω της διαφοράς βάρους(Σε αυτό το κομμάτι εικασία κάνω,δε γνωρίζω σίγουρα).Το σίγουρο είναι πάντως ότι τα έλαια μαζεύονται σαν μακα στην αντίσταση οπότε δεν είναι σίγουρα και ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 09:07 »
Η οποία βέβαια μάκα δεν αποτελεί αποκλειστικά και μόνο χαρακτηριστικό των ιδιοκατασκευών.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 09:53 »
Δεν διαφωνώ απλά σε τέτοιες ιδιοκατασκευές πολύ πιθανών να είναι περισσότερη.Επίσης φαντάζομαι άλλο μάκα από αρώματα και άλλο από έλαια η οτιδήποτε αλλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364