vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tazz, dkostas, manoslykos, Jorge, Xameno_Skli, Harris

Twitter

Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε

Αποσυνδεδεμένος morfin

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 14:08 »
Να θυμίσω πως όταν βγήκαν τα πρώτα μηχανικά οι μπαταρίες μας δεν είχαν σχέση με τις σημερινές.
Τα δε σύρματα ...
Το πιο χοντρό θεωρούσαμε το 0,25μμ !
Στήναμε silica με σύρματα 0,15 μπορεί και λιγότερο.
Αντιστάσεις 2 Ωμ και πάνω.
Οπότε ίσως σήμερα τα μηχανικά να μην έχουν πλέον θέση στο καθημερινό άτμισμα.
Νοσταλγία ναι, χρηστικότητα αμφίβολη.
Εννοείς  ότι δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος σε μηχανικό mod από ηλεκτρονικό?
Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 14:54 »
Υπάρχει διαφορά. Απλά έχεις περισσότερες δυνατότητες με chip παρά με μηχανικό που σε περιορίζει στα στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 19:13 »
Με αυτά που διαβάζω από μερικούς, τα μηχανικά λες και είναι αρχαία όργανα του διαβόλου που πρέπει να καούν στο πυρ το εξώτερο   :idiot1:
Περάστε από το νήμα του squonking που τα περισσότερα μοντάκια είναι μηχανικά και στήστε αυτί για τυχόν εκρήξεις  :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 19:31 »
Εγώ ετοιμάζω μία. Έσκισα το wrap στην μπαταρία του [member=17746]paloukaros[/member] και περιμένω...

Τικ τακ. Τικ τακ.

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 20:36 »
Και εμενα μου εχει κανει εντύπωση το πως αντιμετωπίζεται η λέξη μηχανικό σε αυτό το φόρουμ. Είναι κατανοητό πως δεν κάνει για όλους,φαντάζομαι από όλους.(ενήλικους κυριως)
Θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα,  υπάρχουν άνθρωποι που καλούν ηλεκτρολόγο στο σπίτι για να τους αλλάξει λάμπα, προσωπικά όταν μου το είπαν δεν το πίστευα.
Στη φύση του ανθρώπου τα ατυχήματα είναι πιο πιθανό να συμβούν όταν κάτι γίνει ρουτίνα, οπότε και οι έμπειροι δεν εξαιρούνται το κινδύνου όσον αφορά τα mech mods.
Ως τόσο ευτυχώς που υπάρχουν Ελληνικά καταστήματα που έχουν ισχυρά φίλτρα και αν αποδειχθείς μπουμπούνας δεν σου πουλάει μηχανικό.
Στα πάρκα παρατηρώ πως υπάρχουν πολλά πιτσιρίκια με σωλήνες στο χέρι και κάνουν διαγωνισμούς για το ποιος την έχει μεγαλύτερη.....την σωλήνα ντε!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 23:00 »
Όταν μιλάμε για ηλεκτρικές συσκευές που δημιουργούν θερμότητα, ένα ποσοστό κινδύνου πάντα υπάρχει. Όπως όμως και στα περισσότερα πράγματα, ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι από την κακή χρήση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 23:03 »
Το να υπάρχει νήμα για μηχανικά στο οποίο απαντούν οι συνατμιστές "άσ'το καλύτερα" μου φαίνεται λίγο σουρεαλιστικό.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 00:03 »
Κανείς δεν είπε να το αφήσει ρε παιδιά ούτε ότι τα μηχανικά είναι και κινητές βόμβες στα χέρια μας, μην το πάμε στο άλλο άκρο.

Επίσης συμβαίνει και το άλλο - λογικό κατ' εμέ, κάποιοι τρομάζουν αρκετά ενώ άλλοι καθόλου στην ιδέα ότι οι ασφάλειες είναι σαφέστατα λιγότερες από εκείνες που προσφέρει μια πλακέτα, στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις. Εδώ για να τα λέμε ερχόμαστε και βάσει διαφόρων εικόνων και εμπειριών για τον καθένα από εμάς, γράφουμε αναλόγως. Συζήτηση να γίνεται.

Η "φύση" του μηχανικού επιβάλλει να είμαστε πιο προσεκτικοί και πιο κατανοητοί στο τι θα πούμε στον άλλο που δεν γνωρίζουμε, τουλάχιστον μέχρι να αντιληφθούμε σε τι άνθρωπο απευθυνόμαστε, πόσο γνωρίζει το αντικείμενο, πόση γνώση έχει για τα "όμορφα" αλλά και για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει το όλο πράγμα. Υπάρχει αμφιβολία στο ότι πάντα καραδοκούν κίνδυνοι; Σαφέστατα με μεγαλύτερες πιθανότητες να εκδηλωθούν σε σύγκριση με ένα σωστό ηλεκτρονικό;

Επίσης, σήμερα τα λέμε για εκείνον που ρωτάει ετούτη τη στιγμή. Αύριο μεθαύριο πιθανότατα θα τα διαβάσει κι άλλος με όρεξη να μπλέξει με τα μέταλλα. Ας έχει μερικές ουσιαστικές πληροφορίες, τουλάχιστον γι' αυτά που θα πέφτουν όσο κοντύτερα γίνεται με την περίοδο που θα κάνει κι εκείνος την αναζήτησή του. Γιατί άλλα θα λέγαμε πριν 5 χρόνια, άλλα καλούμαστε να πούμε σήμερα. Κι άλλα θα λέμε σε 3 χρόνια. Όχι;

Ο φίλος παραπάνω δείχνει να τα γνωρίζει, ας μείνουν και τα υπόλοιπα για τους άλλους που θα τα δουν στο μέλλον. Μέχρι και απορίες μπορούν να γεννήσουν. Πρώτα ο Θεός, εδώ θα είμαστε πάλι να τις καλύψουμε. Και με τα δεδομένα που θα ισχύουν τότε. Ότι καλύτερο.

Μην ξεχνούν οι παλαιότεροι με "διατριβή" στο αντικείμενο, σήμερα υπάρχουν νέοι με πάρα πολλά ερεθίσματα. Σου βλέπει ο πιτσιρίκος βίντεο απ' τους vgod αλλά εδώ θα του προτείνουμε atermon; Δεν πρέπει κάποιος να εξηγήσει τις διαφορές πριν καταλήξει ο άλλος με dead rabbit τίγκα στα Ni80 και τα ss316 πάνω σε κλώνο-nemesis και 18650 απ'το καμένο λάπτοπ;

Σε σωστά μυαλά και χέρια τίποτα δεν είναι επικίνδυνο, τουλάχιστον ας προσπαθούμε να κάνουμε εμείς "σωστά" αυτά που ακόμα ψάχνουν τον δρόμο.. :)


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 00:49 »
Ο φίλος παραπάνω μια χαρά ώριμη αντιμετώπιση έχει. Και τι εντύπωση αποκόμισε;

Προ 4ετίας είχαμε κάτι μπαταρίες φόλες και τώρα με τις μπαταριάρες ξαφνικά μόνο που δεν λέμε να μην τολμήσουν να αγγίξουν μηχανικό. Τι απορίες θα καλύπτουμε αν κανείς δεν τολμάει να δοκιμάσει γιατί τάχα είναι σαν να πιάνει χειροβομβίδα με... "χρηστικότητα αμφίβολη"...

Ένα κλωνο-nemesis αν είναι σχετικά ποιοτικό μια χαρά ατμιστική απόλαυση μπορεί να δώσει σε κάποιον εφόσον βρει τα στησίματα που του πάνε. Χρόνια τα δούλεύουν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι μπαταρίες και το σύρμα είναι τελείως άσχετο θέμα, σοβαρό αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιείται σαν φόβητρο εναντίον του μηχανικού. 

Είμαι τραγικά συντηρητικός σε ατμιστικά γούστα και στησίματα, έχω ρίξει ομηρικούς καυγάδες στο φόρουμ για την ανοησία των αντιστάσεων-βραχυκυκλωμάτων, προσωπικά κάνω πάντα πάνω από 1Ω, αλλά... εν έτη 2017 να λέμε πως το μόνο ασφαλές είναι πάνω από 1Ω αλλιώς κινδυνεύεις; Αυτό τα θεωρώ προβληματική στάση.

Ειλικρινά, αν κάποιος θεωρεί πως τα μηχανικά δεν έχουν χώρο στο άτμισμα σήμερα, θεωρώ τιμιότερο να μην απαντά σε νήμα όπου άνθρωποι που ενδιαφέρονται για μηχανικό θέλουν να μάθους από ανθρώπους που χρησιμοποιούν μηχανικό και το εκτιμούν. Αν έχεις απορρίψει κάτι τι κάνεις στην συζήτηση ανθρώπων που τους ενδιαφέρει -εκτός από σπάσιμο;
:dontknow:


ΥΓ: Ακόμα και με ego, όταν βγήκαν αντιστάσεις κάτω από 2Ω τις προτιμήσαμε τρέχοντας. Δεν ξέρω ποια εποχή κάναμε γενικά αντιστάσεις πάνω από 2Ω σε μηχανικό, και τα παρακολουθώ από τις πρώτες ερασιτεχνικές κατασκευές του Craven και του Paps (τα GG ήταν απλησίαστα).

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 01:14 »
ΠρόεδρΑ σε όλα συμφωνούμε όπως μπορώ να διακρίνω σύμφωνα με το περασμένο της ώρας, ειλικρινά ελπίζω να μη διαβάζω άλλα και άλλα να καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή. :D

Οπότε να υποθέσω ότι η "αντίδραση"/παρέμβαση προήλθε λόγω αυτού;

.....
Οπότε ίσως σήμερα τα μηχανικά να μην έχουν πλέον θέση στο καθημερινό άτμισμα.
Νοσταλγία ναι, χρηστικότητα αμφίβολη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 01:30 »
Πράγματι αυτό μου φάνηκε ακραίο.
Αλλά και συνολικά διαβάζω πράγματα μάλλον υπερβολικά -συμφωνώ με netpoet.
Είμαι φουλ υπέρ της προστασίας αρκεί να μην φτάνουμε να τρομάζουμε και τον κόσμο.
:)

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 01:54 »
Και η δικη μου εδω εμπειρία στο σύνολο είναι πολύ αρνητική,  παίζω με 4 διαφορετικά μηχανικά καθημερινά και σε κάποιο νήμα ανέφερα ότι με τις μπαταρίες που έχουμε (πιο ασφαλείς) και τα σύρματα (ότι αρπάζουν πιο γρηγορα) μπορείς να κατέβεις στα Ώ σε σχέση με παλιότερα.
Το αποτέλεσμα των απαντήσεων εν'ολιγης ήταν να κάνω την διαθήκη μου, διότι μετράω ώρες.....

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 06:46 »
Palasd

με μια αντίσταση στα 0,3Ω και την τάση της μπαταρίας σου έστω στα 3,9 V καταλαβαίνεις ότι θα ζητήσεις 50W έτσι; Όχι και ότι καλύτερο για μηχανικό με μονή μπαταρία, θα την ξελιγώσεις και δε θα σου αντέξει για πολύ με αυτού τους είδους τις παραμέτρους, χώρια η υπερθέρμανση που θα φας (χωρίς πραγματικά κανένα λόγο). Θα σου συνιστούσα μια αντίσταση γύρω στο 1Ω για να σαι ασφαλής.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα βάλει τα νούμερα να τα υπολογίσω και πήγαινα βάσει αποτελέσματος το προυηγούμενο ήταν με 0.5 και δεν μου άρεσε και πολύ αν και ήμουν κοντά στους παραμέτρους που ατμίζω  με πλακέτα μάλλον στο επόμενο θα πάω στο 0.4. Αν κάνω αντίσταση στο 1 Ω στον wasp δεν είμαι σίγουρος ότι θα ατμίζει. 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς η χθεσινή κουβέντα πολύ μου άρεσε και έμαθα αρκετά χρήσιμα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 07:44 »
Εγώ ετοιμάζω μία. Έσκισα το wrap στην μπαταρία του [member=17746]paloukaros[/member] και περιμένω...

Τικ τακ. Τικ τακ.
Παραδέξου οτι με αγαπάς μόδιστρε :yes:

Κατα τα άλλα πολύ το έχετε κουράσει το θέμα.Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο [member=4133]makis206[/member]

Σωστή μπαταρία,καλά wrappαρισμένη,ατμοποιητής στημένος σε ηλεκτρονικό mod για αποφυγή βραχυκυκλώματος,μια - δυο φορές ελαφρύ πάτημα του κουμπιού να δούμε αν τσαχτάει σωστά και όμορφα και εβίβες.Δεν είναι πυρηνική φυσική,σεβασμό χρειάζεται και τον νου μας :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 26, 2018, 07:47 »
Τα μυαλά μέσα στο κεφάλι μας χρειάζεται όντως, όπως και για όλα τα υπόλοιπα πράγματα στη ζωή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180576 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12