vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, after_smoke, andreasand22, Milarepa, aalex, Blackwolf, lagoudakis

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Loire

Αποσυνδεδεμένος Kourkmantan

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Loire
« στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 23:08 »
                                                                   

Γαλλική σειρά υγρών αναπλήρωσης η οποία έρχεται σε 4 γεύσεις.
French Macaron Pear, French Macaron Strawberry, French Macaron Coconut και French Macaron Vanilla

Κατασκευαστής: http://www.loirevapeur.com/
Χώρα προέλευσης: Γαλλία
Περιεκτικότητα VG/PG: 65/35
Νικοτίνη: 0,3,6,12 mg
Συσκευασία: 30ml
Τιμή: 29€

Αρχικά θέλω να πω ότι ούτε γευσιγνώστης είμαι ούτε και reviewer. Ελπίζω να γίνει review για τα υγρά αυτά από έμπειρους ατμιστές ώστε να τα περιγράψουν όσο πιο ολοκληρωμένα γίνεται.
Ωστόσο εύχομαι να σας αρέσει η παρουσίαση αυτή...



Loire λοιπόν... Ναι ξέρω... Ακούγεται σαν γαλλικό άρωμα!!!  :)) Και κρίνοντας από τη συσκευασία, οι περισσότεροι που θα την αντικρίσουν θα νομίσουν οτι πρόκειται για κάτι τέτοιο...



Ευτυχώς για εμάς τους ατμιστές βέβαια είναι η σειρά υγρών αναπλήρωσης της Γαλλικής εταιρείας Loire Vapeur.
French Macaron σε συνδυασμό είτε με αχλάδι, είτε με φράουλα, είτε με καρύδα, είτε με βανίλια.
Όχι δεν ήξερα τι είναι τα French Macaron, ούτε και έχω δοκιμάσει ποτέ. (Έπειτα βέβαια από την ατμιστική εμπειρία των υγρών αυτών πρέπει οπωσδήποτε να τα δοκιμάσω...)
Ψάχνοντας όμως στο google είδα ότι είναι παραδοσιακά Γαλλικά, αφράτα μπισκοτάκια-κεκάκια, με γέμιση διαφόρων γεύσεων.
Ευτυχώς για μένα, δυστυχώς για την τσέπη μου, ενώ είχα σκοπό να αγοράσω μόνο τη φράουλα δεν άντεξα στον πειρασμό και προμηθεύτηκα και το αχλάδι.
Δύο αγαπημένα φρούτα. Δύο γεύσεις οι οποίες έπρεπε να δοκιμαστούν στον KL+...

Η συσκευασία τους όπως είπα και πριν είναι εντυπωσιακή. Από τις καλύτερες που έχω δει. Σε προϊδεάζει για το τι θα ακολουθήσει έπειτα... Από κάτω αναγράφεται η γεύση, η περιεκτικότητα σε νικοτίνη και τα ml, ενω πίσω γράφει λίγα λόγια για το άτμισμα των υγρών αυτών, κλείνοντας με τη φράση:
This is Loire. This is France in a Bottle. (Άραγε είναι όσα υπόσχεται...?)

Ανοίγω με θρησκευτική ευλάβεια το πάνω μέρος της συσκευασίας και μου αποκαλύπτεται το μπουκαλάκι. French Macaron Strawberry. Η πρώτη κίνηση είναι να το φέρω στη μύτη. Κλείνω τα μάτια, παίρνω βαθιά εισπνοή και μία απαλή αλλά διακριτή μυρωδιά ώριμης, γλυκιάς φράουλας  κυριεύει την μύτη μου.
Χωρίς δεύτερη σκέψη ανοίγω τη συσκευασία του French Macaron Pear και ξαναπαίρνω βαθιά εισπνοή...
Συγκίνηση... Ώριμο, ζουμερό αχλάδι διαπερνάει τη ρινική μου κοιλότητα. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου θύμισε τα μικρά, απαλά και ζουμερά αχλάδια που βρίσκεις μόνο στο χωριό.
Εντυπωσιασμένος από τα εκπληκτικά αρώματα φράουλας και αχλαδιού, έμενε να δω πως είναι αυτό το Macaron και πως συνδυάζεται με τα φρούτα στον ατμοποιητή.




Ετοιμάζω το εσπρεσάκι μου και ξεκινάω να στήνω τον ατμοποιητή που με συνοδεύει εδώ και 1 χρόνο περίπου.
KL+ με 28mm kanthal 6 σπείρες. Η αντίσταση βγήκε στα 1.7Ω. Τοποθετώ nakamichi και στη συνέχεια ανοίγω τη ζελατίνα από το macaron φράουλα. Ξεβιδώνω το καπάκι, το αφήνω λίγο να αναπνεύσει και μυρίζω... Υπέροχη φράουλα!!!
Ξεκινάω χωρίς πολλά πολλά να διαβρέξω το βαμβάκι και διαπιστώνω ότι το υγρό είναι αρκετά παχύρευστο. Ενώ η περιεκτικότητά του, σύμφωνα με την εταιρεία, σε VG/PG είναι 65/35, το υγρό φαίνεται να είναι 90/10. Συνεχίζω να διαβρέχω, με το μυαλό να σκέφτεται μήπως υπάρξουν προβλήματα τροφοδοσίας και βλέπω ότι τελικά το υγρό αποροφάται σχετικά εύκολα από το βαμβάκι. Αφού έγιναν όλα όπως έπρεπε πάω να γεμίσω τον KL+. Πρόβλημα... Η μύτη του σταγονόμετρου είναι αρκετά μεγάλη. Παίρνω λοιπόν ένα άδειο πλαστικό μπουκαλάκι με μύτη, το γεμίζω σιγά σιγά με τη φράουλα και από εκεί κάνω εύκολα τη μετάγγιση στο τανκ. Κλείνω τη βίδα και βάζω τον ατμοποιητή πάνω στο cool fire iv. Ρυθμίζω στα 12watt και αφήνω το μοντάκι στην άκρη ώστε να διαβραχεί καλά το βαμβάκι.



Macaron French Strawberry 6mg


Κάνω υπομονή 2-3 λεπτά, πίνω λίγο καφέ και δίχως να κρατιέμαι άλλο αρπάζω το μοντάκι και πατάω το fire button...

Εισπνοή... και ένα απίστευτο κύμα απαλής και γλυκιάς φράουλας πλημμυρίζει το στόμα. Είναι τόσο πιστή η απόδοση της φράουλας που με κάνει να αναρωτιέμαι αν πρόκειται για προϊόν απόσταξης.
Χωρίς δεύτερη σκέψη ατμίζω ξανά και προσπαθώ να εντοπίσω το macaron. Κατά την εισπνοή η φράουλα παίζει ξανά με τους γευστικούς κάλυκες. Εκπνοή και μια απαλή γλυκάδα μπισκότου-κέικ καθαρίζει σιγα σιγά το στόμα από την ώριμη και ισορροπημένη φράουλα. Συνεχίζω να ατμίζω και πιάνω τον εαυτό μου να θέλει να φάει τον ατμοποιητή...χαχαχα.
Συνεχίζω με απανωτές τζούρες ώστε να δω πως θα συμπεριφερθεί το υγρό μιας και είναι παχύρευστο. Ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα στην τροφοδοσία.
Πραγματικά πρόκειται για ένα υπέροχο υγρό. Οι λάτρεις της φράουλας πρέπει να το δοκιμάσουν οπωσδήποτε. Και επειδή συνδυάζεται με αυτό το macaron, δεν είναι μπουχτιστικό και μπορείς να το ατμίζεις όλη μέρα, κάθε μέρα.
Συνδυάζεται με καφέ; Φυσικά και συνδυάζεται. Είναι τόσο όμορφος αυτός ο συνδυασμός φράουλας - macaron, με αποτέλεσμα η συνοδεία του καφέ με το υγρό αυτό να είναι απόλαυση. (Μιλάω για εσπρέσο ή γαλλικό βέβαια. Δεν νομίζω με ελληνικό να ταιριάζει. Γούστα είναι όμως αυτά...).

Βαθμολογία: 96/100  (σκέφτηκα να βάλω και εγώ βαθμολογία αφού αρέσει σε πολλούς  :)) )


Macaron French Pear 6mg



Αφήνω στην άκρη το μοντάκι και ξεκινάω να στήσω τον 2ο KL+. Ίδια σύρματα, ίδια βαμβάκια, ίδιες σπείρες, ίδια αντίσταση στα 1,7Ω. Ανοίγω το μπουκαλάκι με το Macaron Pear, το αφήνω να αναπνεύσει και το φέρνω στη μύτη.
Δεν μπορεί... Σίγουρα η εταιρεία έχει καταφέρει να κάνει απόσταξη στα υγρά της.
Υπέροχο άρωμα αχλαδιού... Έντονο όσο πρέπει. Θέλεις να κλείσεις τα μάτια και να το ξαναμυρίσεις.
Δεν αντέχω για πολύ και στήνω τον ατμοποιητή με πυρετώδεις ρυθμούς. Τον γεμίζω με υγρό και τον αφήνω στην άκρη ώστε να ποτίσει καλά το βαμβάκι. Την ώρα της αναμονής σκέφτηκα να δοκιμάσω πάλι από το προηγούμενο υγρό αλλά κρατήθηκα ώστε να καθαρίσει λίγο το στόμα.
Μοντάκι ανά χείρας, fire button και εισπνοή...
Δεύτερη εισπνοή... Έκφραση απόλαυσης στο πρόσωπο... Μπορεί να είναι τόσο νόστιμο ένα υγρό αναπλήρωσης;
Απαλό, γλυκό και ζουμερό αχλάδι χαιδεύει τον ουρανίσκο και τη γλώσσα κατά την εισπνοή.
Αυτή η άτιμη γλυκιά ζύμη εμφανίζεται κατά την εκπνοή, για να σβήσει ομοιόμορφα το αχλάδι. Φυσικά δεν αντιστέκομαι και συνεχίζω να κάνω απανωτές τζούρες. Ίδια πετυχημένη συνταγή με διαφορετικό φρούτο. Πρόβλημα τροφοδοσίας; Ευτυχώς όχι. (Εντάξει δεν είναι τυχαίο ότι ο ατμοποιητής αυτός είναι αποδεκτός από το σύνολο σχεδόν των ατμιστών για την εύρυθμη λειτουργία του. Ίσως σε άλλους ατμοποιητές να υπάρξουν προβλήματα με τα συγκεκριμένα υγρά). Είναι το υγρό αυτό για όλη μέρα, κάθε μέρα; Χωρίς καμία αμφιβολία. Όπως και το προηγούμενο σου δίνει τόση γεύση και άρωμα, όσο να μην σε μπουχτίζει, ενώ συνάμα σε κάνει να θέλεις να το ατμίζεις συνέχεια.

Βαθμολογία: 97/100


Συμπέρασμα: Πρόκειται για δύο υπέροχα υγρά αναπλήρωσης τα οποία είναι, αυτά που "υπόσχονται". Συνδυασμός macaron με φρούτο. All day vaping υγρά, που απευθύνονται όμως σε πιο προχωρημένουνους ατμιστές (εννοείται ότι το λέω καλοπροαίρετα αυτό. ούτε θέλω να το παίξω expert). Νομίζω δηλαδή ότι όσοι είναι στην αρχή ακόμα και πειραματίζονται με καπνικά, δεν θα τα εκτιμήσουν όπως πρέπει. Στα υπόλοιπα τώρα, η παραγωγή ατμού είναι εξαιρετική ενώ ο ατμός που παράγουν είναι πραγματικά βελούδινος. Η γεύση τους στον KL+ τουλάχιστον που δοκίμασα εγώ είναι απίστευτη. Ίσως αυτό να οφείλεται στις πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί η εταιρεία. Ίσως στη μέθοδο παραγωγής. Δεν γνωρίζω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει να τα δοκιμάσετε...

Υ.Γ. 1. Θέλω πολύ να δοκιμάσω την καρύδα μιας και είμαι λάτρης του CL και CLR της Five Pawns όμως τα αρώματα εκεί λογικά είναι πιο δυνατά, οπότε θα πρέπει να απεξαρτοποιηθώ για κανά μήνα για να δοκιμάσω το Macaron Coconut.

Υ.Γ. 2. H βανίλια δεν με τρελαίνει οπότε όποιος κάνει review θα χαρώ να ακούσω εντυπώσεις.



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2015, 23:17 από Kourkmantan »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 11:58 »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Ελλάδα τα βρίσκουμε κάπου?

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 12:01 »
To Primecig.gr είδα ότι τα έφερε στα 29ευρω

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 13:25 »
Άψογος!

Πάλι έξοδα...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 13:47 »
Είδα την ανάρτηση στο φόρουμ των εμπόρων και φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα και ποιοτικά. Αλλά ίσως ρε παιδιά, αν οχι sample pack, να έβγαζαν μικρότερες συσκευασίες, καθώς η πλειοψηφία που δε μπορεί να τα δοκιμάσει είναι μεγάλο ρίσκο τα 30 ευρώ για ένα μπουκάλι.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 17:00 »
Εγώ πάντως αν ξοδέψω 30 ευρώ για ένα 30μελο θα μου αρέσει θέλω δεν θέλω.. :laugh1:

Θα ήθελα να τα δοκιμάσω όμως, αλλά.. ;)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 18:27 »
Δίκιο έχεις αλλά την πάτησα στo παρελθόν και προσπάθησα να τα ατμίσω θέλω δεν θέλω αλλά τελικά δεν..... Οπότε ή κατέληξαν σε κάποιον φίλο ατμιστή ή απλά στον νεροχύτη. Συγγνώμη για το off topic.


Φαίνονται πάντως ενδιαφέροντα υγρά, καλό θα ήταν να υπάρχει έστω ένα smple pack
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2015, 18:33 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 18:40 »
Βρέθηκε υγρό πιο ακριβό από το castle???  Έστω κατά 0,10!!  Τι έχουν βάλει μέσα πια και αυτοί τόσο καλά είναι, άμα γίνει κάποιο huge Hit θα το πάρω μέχρι τότε στα φτηνά....των 28,90 :)

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 19:44 »
Κι όμως από ό,τι φαίνεται είναι πιο ακριβό από το CL μόνο στην Ελλάδα. Στην Αγγλία τα βρίσκω με 12 λίρες τα 20ml, πολύ νορμάλ. Ήδη μπήκαν στην λίστα μου για δοκιμές η οποία έχει μεγαλώσει επικίνδυνα  :))

Αποσυνδεδεμένος vkostas

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 21:46 »
Πολύ ωραία παρουσίαση, θα ήθελα να τα δοκιμάσω όλα μιας και μου αρέσουν όλες οι γεύσεις..... αλλά που με τόσο που κοστίζουν.

Μου έκανε εντύπωση που η ημερομηνία λήξης είναι στις 06/01/2016 όπως φαίνεται και στην τελευταία φωτογραφία, με τόσο που κάνουν λογικό να μην φεύγουν και γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 21:56 »
Βρέθηκε υγρό πιο ακριβό από το castle???  Έστω κατά 0,10!!  Τι έχουν βάλει μέσα πια και αυτοί τόσο καλά είναι, άμα γίνει κάποιο huge Hit θα το πάρω μέχρι τότε στα φτηνά....των 28,90 :)

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ξεχνάς το castle long reserve στα 38.9€  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 14:42 »
Εισαγωγή

Έφτασε και στα χεράκια μου αυτή η σειρά την οποία παρήγγειλα από την CAVapes προς $9.99 ανά μπουκαλάκι των 20ml, δηλαδή προς €9.47 με την αναλογία της ημέρας. Η παραγγελία έγινε το βράδυ της Παρασκευής 11/12 και τα υγρά έφτασαν την Τετάρτη 30/12. Αμέσως, μπήκα στη σελίδα της εταιρείας να κάνω έρευνα. Και εκεί, ξεκίνησαν οι απορίες. Στη σελίδα λοιπόν της εταιρείας, αναφέρεται και μια πέμπτη γεύση, αυτή του Macaron με φρούτο του πάθους. Είναι πολύ πιθανόν να είναι καινούρια γεύση, την οποία πιστέψτε με θα προμηθευτώ μόλις την βρω διαθέσιμη. Στη σελίδα λοιπόν, αναφέρονται υγρά σε μπουκαλάκια των 20ml/75mg 30ml/150mg και 30ml/300mg, προς $28.00, $42.50 και $75.00 αντίστοιχα! Επίσης μας λέει ότι τα υγρά περιέχουν Hemp Extract, εκχύλισμα κάνναβης δηλαδή. Θεωρώ ότι μάλλον πρόκειται για τρόπο εκχύλισης, αλλά μου κάνουν εξαιρετική εντύπωση οι τιμές. Ακόμα και να θεωρήσουμε ότι τα mg που αναγράφει αφορούν το σύνολο του μπουκαλιού, τότε μιλάμε για $2.50/ml για ένα υγρό με 10 νικοτίνη. Επειδή πλακωθήκαμε με σενάρια λοιπόν, ακόμα και ότι πρόκειται για συμπυκνωμένα αρώματα παρά τη συσκευασία, τους έστειλα ένα mail ρωτώντας α) αν τα προϊόντα της CAVapes είναι αυθεντικά, β) τι διαφορές υπάρχουν, γ) γιατί το κόστος είναι τόσο αυξημένο και δ) αν τα υγρά στη σελίδα τους είναι έτοιμα ή χρειάζονται αραίωση, στο οποίο η απάντηση έχει ως εξής:

«Γεια σου Τρύφωνα και ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας. Η CAVapes πουλάει την νικοτινούχα σειρά μας η οποία είναι διαφορετική από αυτή που προωθούμε στη σελίδα μας (σ.σ. μαθαίνουμε λοιπόν ότι έχει δύο σειρές η εταιρεία). Προς το παρόν, πουλάμε υγρά τα οποία περιέχουν φυσικό εκχύλισμα κάνναβης και χωρίς νικοτίνη. Τα mg που αναγράφονται, απεικονίζουν το πόσο εκχύλισμα περιέχεται στα υγρά μας (σ.σ. Δεν διευκρινίζει αν πρόκειται για περιεκτικότητα ανά ml ή ανά φιαλίδιο). Όπως είναι φυσικό, τα εκχυλίσματα κάνναβης είναι ακριβά και αυτός είναι ο λόγος που τα υγρά μας με εκχύλισμα κυμαίνονται στην διπλάσια ή τριπλάσια τιμή από τα νικοτινούχα. Για να απαντήσω και στην τελευταία ερώτηση, τα υγρά μας είναι έτοιμα για άτμισμα και δεν χρειάζονται κάποια αραίωση.»

Με περαιτέρω έρευνα, ανακάλυψα ότι το εκχύλισμα κάνναβης προέρχεται από τους σπόρους του φυτού, δεν περιέχει τετραϋδροκαναβινόλη, δεν πρέπει έπ’ ουδενί να συγχέεται με χασισέλαιο, δεν έχει τις γνωστές επιπτώσεις και είναι ασφαλές για κατανάλωση. Παρόλα αυτά, δεν με ικανοποίησε πλήρως η απάντηση της εταιρείας και γι αυτό έστειλα και δεύτερο μήνυμα ρωτώντας α) αν το εκχύλισμα στην ουσία είναι κανναβινέλαιο, β) τι γίνεται με το χτύπημα εν απουσία νικοτίνης, γ) αν υπάρχουν αναλύσεις, δ) αν υπάρχει βιβλιογραφία ή έρευνα πάνω στη χρήση εκχυλίσματος κάνναβης στο άτμισμα και ε) τι γίνεται με τις Αρχές, κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να το παρεξηγήσουν και κατά πόσο υπήρξαν τέτοια κρούσματα από πελάτες τους. Η εταιρεία, δεν εδέησε να μου απαντήσει, γεγονός το οποίο θεωρώ μεγάλο φάουλ. Αλλά το προσπερνάω, θεωρώντας καθήκον μου να συστήσω προσοχή σε όλους τους επίδοξους δοκιμαστές αυτών των υγρών, στο ότι δεν μπόρεσα να βρω κάτι, είτε θετικό είτε αρνητικό όσον αφορά το άτμισμα υγρού με Hemp Extract.

Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν δύο σειρές: Η σειρά με ή χωρίς νικοτίνη(50/50, 0, 3, 6, 9, 12), την οποία και προμηθεύτηκα, με 4 γεύσεις, και η σειρά Hemp Reserve για την οποία ζήτησα διευκρινήσεις με mail και έχει πέντε γεύσεις. Ας αφήσουμε όμως τα υγρά με το εκχύλισμα και ας πάμε να δούμε τα νικοτινούχα που παρέλαβα. Και τα πέντε, τέσσερα στη διάθεσή μου και ένα το οποίο έπεται, βασίζονται στο γαλλικό γλύκισμα Macaron με προσθήκη κάποιας χαρακτηριστικής γεύσης. Το Macaron λοιπόν, είναι ένα μπισκοτοειδές γλυκό το οποίο δεν περιέχει αλεύρι. Βασίζεται στη μαρέγκα με ζάχαρη με προσθήκη αμυγδαλόσκονης και πολλές φορές χρώμα ζαχαροπλαστικής. Είθισται να σερβίρεται ως «σάντουιτς» γεμιστό με κάποια ganache, μαρμελάδα ή βουτυρόκρεμα. Στο μυαλό μου φυσικά μπορεί να γεμίσει με οτιδήποτε. Το γλύκισμα αυτό, αν και θεωρείται γαλλικό, έχει ιταλική προέλευση και ρίζες στις βενετσιάνικες μονές του 16ου αιώνα. Το όνομά του προέρχεται από το ιταλικό macarone, maccarone, ή macherrone, την ιταλική μαρέγκα δηλαδή (πηγή: Wikipedia). Τα τέσσερα υγρά τα οποία θα δοκιμάσω, είναι αυτά με τη βανίλια, φράουλα, αχλάδι και καρύδα. Το πέμπτο, το οποίο αν κυκλοφορήσει και εκτός Hemp Reserve σειράς, θα προμηθευτώ μόλις το βρω, είναι το φρούτο του πάθους. Τα λεφτά μου, ένεκα διαίσθησης, τα βάζω στο αχλάδι και την καρύδα οπότε αυτά τα δύο θα τα αφήσω για τελευταία. Είναι λογικό το ότι δεν βρίσκουμε κάποια εξεζητημένη περιγραφή των γεύσεων, καθώς ο συνδυασμός Macaron και κάτι άλλο, μάλλον αυτοπεριγράφεται. Πάμε λοιπόν να τα δούμε ένα ένα!

Vanilla French Macaron, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.97Ω, Nakamitchi

Καραμελένιο το χρώμα του υγρού που σε συνδυασμό με την μονόπλευρη, σαγρέ και εξαιρετικά καλαίσθητη ετικέτα, δίνει τον τόνο και προδιαθέτει για κάτι πολύ σπέσιαλ. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, ένα καραμελένιο άρωμα βανίλιας γεμίζει την ατμόσφαιρα. Υπάρχει μια γλύκα αλλά μετριασμένη, με πλαϊνά αρώματα τα οποία παραπέμπουν στα έξτρα συστατικά αυτού του υγρού. Σε τυφλή οσφρητική δοκιμή, δεν νομίζω να μπορούσα να καταλάβω Macaron, μάλλον σε κάτι του στυλ κέικ ή μπισκότο θα έκλινα. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε να δούμε τι έχει να μας πει. Ρύθμιση το «κτήνος» στα 15W και αυτό που συναντώ είναι πέρα από κάθε προσδοκία! Έχουμε συνηθίσει τη βανίλια στα υγρά να είναι είτε πολύ έντονη, είτε πολύ γλυκιά, είτε και τα δύο, με αποτέλεσμα να είναι πάντα ο πρωταγωνιστής. Εδώ έχουμε μια τέλεια διαχείριση αυτού του αρώματος. Η γεύση από φρεσκότατο μαρεγκάκι, ή μπεζέ όπως το γνωρίζουμε οι πιο μυημένοι στα γλυκά, κυριαρχεί με εξαιρετική πιστότητα. Η γλυκάδα είναι στην εντέλεια, δεν λιγώνει σε κανένα σημείο και η βανίλια αφήνει τη στρογγυλάδα της, ένα διακριτικό άρωμα, μια ελαφρά πικρίλα την οποία όσοι δουλεύουν με λοβούς αντί για βανιλλίνη στην κουζίνα, ξέρουν καλά, χωρίς να κυριαρχεί σε κανένα σημείο. Στο βάθος της τζούρας, κάνει την εμφάνισή της μία γεύση από άψητο αμύγδαλο για να ολοκληρώσει μια φανταστική ατμιστική εμπειρία. Στη ρινική εισπνοή, η άγλυκη μαρέγκα γίνεται πολύ αισθητή σε βαθμό που θα μπορούσε σε πολλούς να φανεί αταίριαστος, τολμώ να πω και ενοχλητικός, Στη εκπνοή από τη μύτη, απαλή βανίλια και μόνο. Το χτύπημα είναι ελαφρύ και η παραγωγή ατμού κάπως πιο υποτονική από ότι θα περίμενα. Η επίγευση δεν είναι καθόλου επίμονη και εξαφανίζεται γρήγορα. Παίζει σε ρυθμούς βανίλιας, σε μια γλυκιά βάση και αφήνει το στόμα σε κατάσταση πλημμύρας. Επειδή όμως πρόκειται για υγρά τα οποία στην Ελλάδα διατίθενται σε αρκετά υψηλή τιμή, αποφάσισα να μην σταθώ μόνο στην πρώτη εντύπωση αλλά να του δώσω χρόνο. Έτσι και έκανα, αδειάζοντας το τανκ. Σε όλη αυτή τη διάρκεια λοιπόν, χάθηκαν πολλά από τα καλά στοιχεία του υγρού. Η βανίλια άρχισε να έρχεται μπροστά και να μεταμορφώνεται από φρεσκοχαραγμένο λοβό σε σκόνη βανιλλίνης. Η μαρέγκα μεταμορφώθηκε σε κάτι μπερδεμένο και άρχισε να με κουράζει. Συνολικά, το υγρό ξεκινά ακριβώς με αυτό που μας υπόσχεται, ένα μαρεγκάκι γεμιστό με κρέμα βανίλιας. Στην πορεία όμως, χάνει πολλά στοιχεία και γίνεται κουραστικό. Σε συνδυασμό με το προσωπικό μου γούστο και άποψη όσον αφορά τη ρινική εισπνοή δεν μπορώ να του βάλω πάνω από  80/100

Strawberry French Macaron, 6mg, Phenomenon Zest, SS 316 0.28mm, 2.0mm Spaced Coil, 0.50Ω TC, Nakamitchi.

Σε αυτό το υγρό αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να κάνω τριπλή δοκιμή: και το υγρό, και το SS316 σύρμα, και τη λειτουργία του σε TC πάνω στο Cuboid. Ανοίγοντας λοιπόν άλλο ένα πανέμορφο οπτικά μπουκάλι, το άρωμα που παίρνω με φέρνει σε καλοκαίρια που ο πατέρας μου έφερνε στο σπίτι τίποτα κιλά φράουλες που του περίσσεψαν στο μανάβικο, και με συνοπτικές διαδικασίες, μεταμόρφωνα σε μαρμελάδα. Πολύ λιγότερη γλυκάδα και οξύτητα στο άρωμα του μπουκαλιού φυσικά σε σχέση με την κατσαρόλα της μαρμελάδας, και κάποιες μπισκοτοειδείς νότες. Φούλαρα λοιπόν το Φαινόμενο, ρύθμισα 220oC και 30W στο Cuboid και ξεκίνησα.

Αδιαμφισβήτητα, το στήσιμο και ο ατμοποιητής, είναι σεταρισμένα για γεύση. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό, αλλά η φράουλα είναι ο βασικός πρωταγωνιστής σε αυτό το υγρό. Σχετικά καλή φράουλα, αρκετά καλύτερη από την πλειοψηφία των αρωμάτων που κυκλοφορούν στην αγορά, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Επιμένω στην άποψή μου ότι το καλύτερο άρωμα φράουλας που έχω δουλέψει, ήταν αυτό της Atmos Lab του 2012. Ώριμη, με ελάχιστη γλυκάδα και καθόλου οξύτητα. Το Macaron δεν το καταλαβαίνω καθόλου σε αυτό το υγρό, τουλάχιστον ως πρώτη εντύπωση. Στη ρινική εισπνοή, το υγρό εμφανίζει κάποια κακά στοιχεία τα οποία πολλές φορές συναντάμε σε διάφορες φράουλες της αγοράς που φέρνουν σε ας πούμε σάπιο φρούτο. Όμως εμφανίζονται επίσης και στοιχεία από το γλύκισμα, τα οποία κάποιες στιγμές δίνουν καθαρή μαρέγκα, κάποιες άλλες όμως θυμίζουν απλά ζύμη. Στη ρινική εκπνοή, το Macaron είναι καθαρότατο και η φράουλα περνάει σε δεύτερη μοίρα. Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε το ότι το άρωμα μετά τη ρινική εισπνοή, μένει στη μύτη για αρκετή ώρα. Το χτύπημα κάπως πιο δυνατό από αυτό που περιμένω από 6ρι υγρό αλλά όχι και τρελές διαφορές. Η παραγωγή ατμού λίγο πάνω από τα αναμενόμενα για τη σύσταση του υγρού. Η επίγευση, και εδώ ελαφριά, μου θύμισε στην ελάχιστη διάρκειά της κάτι από γκοφρέτα φράουλα. Άτμισα όλο το τανκ και δεν το βρήκα κουραστικό σε κανένα σημείο. Η γεύση του δεν άλλαξε στην πορεία και παρατήρησα ότι μετά από κάτι απανωτές τζούρες που ζεστάθηκε κάπως το Φαινόμενο, η εισπνοή έδωσε μια οξύτητα παραπάνω στο πίσω μέρος του στόματος, η οποία ήταν πολύ ευχάριστη. Εντυπωσιακό επίσης το άρωμα που μένει στο χώρο, η οποία είναι απλά καταπληκτικά φραουλένια. Με μπέρδεψε αυτό το υγρό γιατί σε κάποιες στιγμές δεν μου άρεσε και τόσο ενώ σε κάποιες άλλες το έβρισκα φανταστικό. Όταν κατακάθισε ο ατμός όμως και έβαλα τα νούμερα κάτω, το κοντέρ έγραψε 84/100.

Coconut French Macaron, 6mg, KF3.1ES Clone, Kanthal D 0.28mm, 3.0mm MC, 2.02Ω, Nakamitchi.

Πρέπει να πω ότι πριν αποφασίσω να γράψω γι αυτό το υγρό, το δοκίμασα και στους τρεις ατμοποιητές μου, με διαφορετικά στησίματα. Έπαιξε παρόμοια και στους τρεις, με ελάχιστες διαφορές που όμως δεν είναι σημαντικές ώστε να μπορέσουμε να πούμε ότι το υγρό θέλει τον τάδε ατμοποιητή, το δείνα στήσιμο και τα λοιπά.

Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, έρχεται μια φανταστική μυρωδιά γλυκιάς καρύδας που σε κάποια σημεία έχει και μερικές αλκοολικές νότες. Η βάση της μυρωδιάς, θυμίζει σε πολλά σημεία τη βανίλια της σειράς, τονίζοντας πολύ περισσότερο τη μαρέγκα, αλλά η καρύδα γενικώς είναι ένα συστατικό που συνήθως κυριαρχεί, σε αντίθεση με τη βανίλια η οποία συνήθως δουλεύει ως πρόσθετο. Έπιασα λοιπόν τον ατμοποιητή, ρύθμισα 15W και ξεκίνησα την εξερεύνηση.

Η γεύση που έρχεται στο στόμα, είναι αυτή της κρέμας καρύδας. Χωρίς ίχνος χημικής γεύσης ή μυρωδιάς, που βλέπουμε συχνά σε υγρά με καρύδα τα οποία ενίοτε θυμίζουν και αντηλιακό, με κρεμώδη υφή στον ατμό και μία ελάχιστη γλυκάδα η οποία σε κανένα σημείο δεν υπερισχύει. Μόλις το στόμα συνηθίσει το υγρό, αρχίζει και γίνεται πιο αισθητή και ανεξάρτητη η γεύση της μαρέγκας, και από εκεί που στην αρχή νομίζεις ότι πρόκειται για υγρό καρύδα με κάτι άλλο, είναι πλέον αντιληπτό το concept που θέλει να μας περάσει ο κατασκευαστής. Κάτι ακόμα το οποίο προκαλεί εντύπωση, είναι ότι στη διάρκεια του τανκ, η καρύδα μεταμορφώνεται από κρέμα σε ψημένη, γεγονός το οποίο κάνει το υγρό να αποκτά άλλη μια διάσταση καθ’ όλα ευχάριστη. Στη ρινική εισπνοή, υπάρχει μια πολύ ευχάριστη αίσθηση, που άλλες φορές μοιάζει με μπισκότο, άλλες με γκοφρέτα, πάντα με την καρύδα στην κορυφή. Στην εκπνοή από τη μύτη, μένει ένα γλυκό άρωμα καρύδας. Η παραγωγή ατμού είναι εντυπωσιακή για 50/50 υγρό και το χτύπημα στα αναμενόμενα επίπεδα, ίσως και λίγο πιο ελαφρύ από ότι θα περίμενε κανείς. Η επίγευση και εδώ σύντομη και διακριτική, χωρίς να μένει ώρα και να κουράζει, με νότες καρύδας και μια ελάχιστα αλκοολική γεύση.

Συνολικά πρόκειται για ένα πολύ καλό υγρό, το οποίο σε κάποια σημεία θα το ήθελα λίγο πιο έντονο. Σε κανένα σημείο δεν κουράζει, και δεν μπορώ να μην επαινέσω την εξαιρετική ισορροπία που έχει στο θέμα της γλυκάδας. Η μαρέγκα άλλοτε φαίνεται ως το κυρίαρχο στοιχείο και άλλοτε ως συμπλήρωμα της καρύδας, και όλος αυτός ο συνδυασμός αποτελεί εξαιρετική συνοδεία για τον καφέ. Αυτή η μέτρια ένταση, σε άλλους θα φανεί ξένη ενώ σε άλλους θα φανεί ως ιδανική, καθώς ξεφεύγει από το trend της εποχής με υγρά τα οποία έχουν τεράστια ποσοστά αρώματος μέσα και γεύσεις που μπουχτίζουν σχετικά γρήγορα. Στον αντίποδα, θα παιδέψει όσους αρέσκονται στο να αραιώνουν τα υγρά τους με σκέτη βάση, καθώς θέλει προσοχή στην ποσότητα και εμφανώς λιγότερη αραίωση. Μία μεγάλη έλλειψη έχει, η οποία ενδέχεται να οφείλεται σε προσωπικό γούστο: δεν έχει αυτό που περιγράφω ως «wow factor». Με απλά λόγια, δεν θα σηκωνόμουν από τον καναπέ, στη βροχή, να φτύσω αίμα να παρκάρω για να πάω οπωσδήποτε να το αγοράσω επειδή «το θέλω ΤΩΡΑ». Αλλά αυτό είναι προσωπικό, προφανώς δεν θα ισχύσει για όλους, και σε τελική ανάλυση δεν είναι κάτι σημαντικό. Νομίζω ότι το 94/100 είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό.

Pear French Macaron, 3mg, Phenomenon Zest, SS 316 0.28mm, 2.0mm Spaced Coil, 0.50Ω TC, Nakamitchi.

Να και μια γεύση την οποία δεν συναντάμε και πολύ συχνά, δυστυχώς. Ή και ευτυχώς καθώς μέχρι στιγμής, η ιστορία των υγρών αναπλήρωσης έχει δείξει ότι οι πιο δύσκολες στο να τις πετύχεις γεύσεις, είναι οι πιο απλές. Έχω κόψει τα φρούτα εδώ και τρία χρόνια, αλλά το αχλάδι ήταν πάντα από τα αγαπημένα μου. Ωμό, ψητό, βραστό σε κρασί, σε πίτα, σε κομπόστα, όπου το έβρισκα το θέριζα. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, το άρωμα που έρχεται είναι φανταστικό. Πραγματικό, ζουμερό αχλάδι, το οποίο θυμίζει χωρίς καμία υπερβολή τη στιγμή που παίρνεις το φρούτο και το κόβεις στη μέση ώστε να το περιλάβεις. Από τη μία αυτό μου δημιουργεί προσδοκίες, από την άλλη όμως σκέφτομαι την εμπειρία μου με τη φράουλα, στην οποία η βάση του υγρού πέρασε σε δεύτερη μοίρα από την υπερβολική ένταση του φρούτου. Με τον ατμοποιητή στημένο για βελτιστοποίηση της γεύσης, έβαλα υγρό και ξεκίνησα τη δοκιμή.

Οι προσδοκίες μου επιβεβαιώθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Το στόμα γέμισε με πλούσιες, ζουμερές και ώριμες γεύσεις από αχλάδι. Με πολύ πιστή απόδοση μάλιστα καθώς η γλυκάδα και η οξύτητα του φρούτου βρίσκονται σε τέλεια αρμονία σε αυτό το υγρό. Το μόνο που δεν σε αφήνει να καταλάβεις, είναι αν το αχλάδι είναι τραγανό ή υπερβολικά ώριμο! Πήρε αρκετή ώρα και κοντά ένα τέταρτο του τανκ μέχρι αυτή η ένταση του φρούτου να καταλαγιάσει λόγω συνήθειας. Και σε εκείνο το σημείο, ήταν που εμφανίστηκαν όλα τα στοιχεία του υγρού. Η μαρέγκα εμφάνισε και τη γεύση αλλά και την υφή της, δίνοντας στο υγρό μία νέα αίσθηση. Αντί για το σύνηθες Macaron γεμιστό με κάποια κρέμα, εδώ έχουμε κάτι το οποίο θυμίζει ίσως Macaron με φρέσκο φρούτο. Στη ρινική εισπνοή το αχλάδι δείχνει όλη του την ένταση, με κάποια στοιχεία αυξημένης οξύτητας, παραδόξως όμως ευχάριστα. Στη ρινική εκπνοή, έχουμε έναν κρεμώδη ατμό, με στοιχεία αχλαδιού και λίγο παραπάνω γλυκάδα. Αναγκαστικά, προμηθεύτηκα το υγρό με 3mg νικοτίνης, καθώς υπήρχε έλλειψη στα εξάρια. Το χτύπημά του λοιπόν είναι λίγο μεγαλύτερο από τις προσδοκίες μου, και σε μελλοντικές μου παραγγελίες θα προτιμήσω αυτή την περιεκτικότητα. Η παραγωγή ατμού είναι αναμενόμενη, ίσως και λίγο λιγότερη, αλλά αυτό πρέπει να οφείλεται και στις ανοιχτές σπείρες του ατμοποιητή όπως και στη λειτουργία με έλεγχο θερμοκρασίας. Η επίγευση, σίγουρα η πιο επίμονη όλης της σειράς, αφήνει την αίσθηση κυρίως γλυκάδας και οξύτητας και φυσικά την εντύπωση ότι αυτά προέρχονται από κάποιο φρούτο. Μόνο περιστασιακά εμφανίζεται η γεύση του αχλαδιού για να μας κάνει να προσδιορίσουμε ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Άτμισα ολόκληρο το τανκ, και όσο περνούσε η ώρα, τόσο έδειξε να επέρχεται μια μεγαλύτερη ομογενοποίηση στις γεύσεις και τον τρόπο που εμφανίζονται. Στα τελειώματα, οι γεύσεις έδειχναν να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία και να εμφανίζονται μαζί. Σε αυτό το σημείο και καθ' όλη τη διάρκεια του δεύτερου σερί τανκ (κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα), οι γεύσεις, η υφή και η αίσθηση του υγρού, βρέθηκε πραγματικά στην εντέλεια. Επιπλέον, μου δημιουργεί προσδοκίες για μελλοντικές δημιουργίες της εταιρείας. Αν χρησιμοποιηθεί η βάση Macaron στην αναλογία που βρίσκεται σε αυτό το υγρό, και την ταιριάξουν με φρούτα τα οποία παρουσιάζουν χαρακτηριστικά εναλλασσόμενης οξύτητας και γλυκάδας, νομίζω ότι θα μας εκπλήξει ευχάριστα στο μέλλον η εταιρεία. 97/100 από μένα.

Συμπέρασμα

Όταν πρωτοείδα λοιπόν αυτά τα υγρά σε ελληνικό e shop, μου κίνησαν την περιέργεια από την αρχή. Ένα ένστικτο με οδήγησε στο να υποθέσω ότι το αχλάδι και η καρύδα θα ήταν πολύ καλά. Η τιμή τους βέβαια, είναι κάπως απαγορευτική για τυφλή δοκιμή. Εδώ έρχεται άλλη μια συζήτηση η οποία κρατάει καιρό και αφορά τα δείγματα. Οπότε ήταν μεγάλη χαρά για μένα η εύρεσή τους σε τιμή η οποία είναι ανεκτή για μια δοκιμή. Τέσσερα υγρά, και τα τέσσερα διαφορετικά, ενώ θα περίμενε κανείς να είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα με απλά διαφορετικό άρωμα. Αυτό μου δημιουργεί κάποιες σκέψεις. Καλές, όπως το ότι δεν συνεργάζεται το ίδιο κάθε γεύση με μια συγκεκριμένη βάση, και κακές, όπως το ότι είναι πιθανόν η εταιρεία να έχει ένα θέμα στην επιλογή των ποσοστών αρώματος και στην ομοιογένεια. Αυτά όμως δεν νομίζω ότι μας αφορούν στο παρόν, οπότε τις αφήνω στην άκρη. Η σειρά με την οποία τα δοκίμασα, παίζει ρόλο. Αν π. χ. δοκίμαζα τη βανίλια μετά από το αχλάδι, θα την έβρισκα επιεικώς απογοητευτική ενώ δεν είναι και τόσο άσχημη. Είναι όμως πολύ πίσω σε σχέση με καρύδα και αχλάδι. Σε γενικές γραμμές, θεωρώ τη σειρά πολύ καλή. Όπως και απόλυτα σωστή τη διάγνωσή μου ότι η καρύδα και το αχλάδι θα ήταν τα κορυφαία. Ιδιαίτερα το τελευταίο, θα το συνιστούσα ακόμα και για τυφλή δοκιμή παρά το κόστος του στην Ελλάδα. Για το θέμα του Hemp Extract το οποίο είδαμε στην εισαγωγή, δεν θα επεκταθώ περαιτέρω. Προσωπικά αν έπεφταν στα χέρια μου θα τα δοκίμαζα, έτσι για την εμπειρία. Αλλά το να πληρώσω τα λεφτά που ζητάνε γι αυτά, με μεγάλη πιθανότητα να μην με ικανοποιούν λόγω της μη ύπαρξης νικοτίνης, δεν θα το κάνω. Παρόλο που δεν επιλέγω τα υγρά μου βάσει αναλύσεων, θα προτιμήσω να μείνω στον μέχρι στιγμής ασφαλή δρόμο της PG, VG, νικοτίνης και αρώματος. Και ένας λόγος παραπάνω γι αυτό, είναι και η επιλογή του κατασκευαστή να μην μου δώσει τις έξτρα διευκρινήσεις τις οποίες ζήτησα γι αυτό το πείραμα. Για το οποίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, καθώς στη στενόμυαλη κοινωνία που ζούμε, άντε να εξηγήσεις τι εστί Hemp Extract, καθώς το πιθανότερο είναι να το θεωρήσουν απλά ναρκωτικό! Και με την Ευρωπαϊκή Οδηγία περί ατμίσματος να πλησιάζει την ημερομηνία εφαρμογής, δεν είναι και η καλύτερη στιγμή για πειράματα τέτοιου είδους. Για την απλή σειρά πάντως, έχω να πω ότι αν πέσουν στα χέρια σας, αξίζουν μια δοκιμή. Ιδιαίτερα για το αχλάδι, προσπαθήστε να πέσει στα χέρια σας. Και η καρύδα επίσης!

Αυτό όπως και όλα τα άλλα που έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου. Καλή χρονιά!  :bye:


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:25 »
Περιμένουμε με επιστημονική ανυπομονησία, δοκιμή των Hemp Extract.
Όχι την τυπική του πόσο θυμίζει εκείνη την προ 40ετίας γεύση που είχες δοκιμάσει στο σπίτι της θείας Λέλας.
Ούτε την άλλη του πόσο κοντά σε μονές εποχής Λουδοβίκου ΙΚ θυμίζει στην στοματική εισπνοή.
Θέλουμε straight review.
Πόσο την άκουσες, πλάτος χαμόγελου μετρημένο με παχουλόμετρο και διάρκεια φτιάξης.
Στα συγκεκριμένα πιστεύουμε ότι πρέπει να είσαι περισσότερο επίμονος προς την εταιρεία.
Απαίτηση αναλύσεων, μπας και περιέχει κάνα ξενερωτικό και πάει στράφι το εκχύλισμα.
Θεώρησε δεδομένη την πνευματική μας υποστήριξη, αν τα υγρά κολλήσουν στο τελωνείο.
Καλό θα είναι να μην ανοίξεις αν ακούσεις "από την Δίωξη για υπόθεσή σας".
Μην κοτέψεις από τις ανυπόστατες φήμες που κατά καιρούς ακούγονται για την μπουζού.
Χρήσιμο θα αποδειχτεί αν μεταβιβάσεις τα πνευματικά δικαιώματα του πάτατο σε συμφορουμίτη.
Όλοι στους ΑΕ και στους ΕΕ, σε αγαπάμε και θα σε στηρίξουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 13:22 »
Απλά δεν σε παλεύω ώρες ώρες!!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Loire
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 20:12 »
Τι απεγιναν τα υγρά; Υπάρχουν πουθενά; Προσπαθώ να βρω αυτό το ωραίο αχλάδι αλλά πουθενά. Ξέρει κανείς που θα τα βρω; Ευχαριστώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 280 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556843 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538103 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz