vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

543 επισκέπτες, 3 χρήστες
Lazy Dog, πολυς, Jorge

Twitter

ΥΓΡΑ VDLV

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
ΥΓΡΑ VDLV
« στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:36 »
Καινούργια σειρά που θα μας απασχολήσει της επόμενες μέρες τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις ? Εγώ τα έχω παραγγέλλει  αλλά με την απεργία που έχουμε στα καράβια... μάλλον θα αργήσουν. Απο την σελίδα διαβάζω...

The Charmer
Υγρό αναπλήρωσης The Charmer 20ml της VDLV με γεύση από τσάι και άνθη ανατολής!
The Conjurer
Υγρό αναπλήρωσης The Conjurer 20ml της VDLV με γεύση από μάνγκο, ανανά, ακτινίδιο και καρύδα!
The Human CannonBall
Υγρό αναπλήρωσης The Human CannonBall της VDLV με γεύση τάρτα λεμονιού και μια ιδέα από φραγκοστάφυλο!
The Bearded Beauty
Υγρό αναπλήρωσης The Bearded Beauty 20ml της VDLV με γεύση από μαλλί της γριάς, marshmallow και βιολέτα!
The Gymnast
Υγρό αναπλήρωσης The Gymnast 20ml της VDLV με γεύση από πεπόνι, ροδάκινο και κόκκινα μούρα!
Augustus The Clown
Υγρό αναπλήρωσης Augustus The Clown 20ml της VDLV με γεύση από μήλο, σύκο και καστανή ζάχαρη!
The Tamer
Υγρό αναπλήρωσης The Tamer 20ml της VDLV με γεύση από αχλάδι, μπισκότο και κάστανο!
The Acrobat
Υγρό αναπλήρωσης The Acrobat 20ml της VDLV με γεύση από μπισκότο, μπανάνα και κρέμα κάσταρντ!
The Strong Man
Υγρό αναπλήρωσης The Strong Man 20ml της VDLV με γεύση από φράουλα και κρέμα!


Και τα premium της εταιρίας
Grand Maitre
Υγρό αναπλήρωσης Grand Maitre 20ml της VDLV με γεύση από πράσινο τσάι, λεμόνι και μανταρίνι!
Grand Raid
Υγρο αναπληρωσης Grande raid με γευση απο κοκκινα μουρα , λεμονι και μενθολη


Grand Manitou

Υγρο αναπληρωσης Gramd Manitou με γευση κρεμας πατισερι,καραμελωμενη μπανανα foster και μανγκο.


Grande Evasion

Υγρο αναπληρωσης Grande Evasion με γευση απο μπισκοτο καρυδας , ροδι και ροδακινο.


Rio Grande

Υγρο αναπληρωσης Rio Grande με γευση απο πορτοκαλι, κοκκινα μουρα και μενθολη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 23:49 από sxolare »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:29 »
το the tamer φαινεται πολυ ενδιαφερον! ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:33 »
... όπως και ο θεός Μανιτού.
Φρουτένιο φαίνεται μεν, δεν έτυχε όμως να συναντήσω ξανά τέτοιον συνδυασμό.
Τα βρίσκουμε Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:35 »

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:43 »
Grand Maitre 
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρων αντε να δούμε όταν έρθουν :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 02:34 »
Κρύψτε τις κρέμες και φέρτε τα υπόλοιπα!!! Και πότε σου έρχονται είπαμε???

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 07:58 »
Λίγοσα μόνο πουυ διάβαζα τις περιγραφές.
Ένας ακροβάτης θα παρθεί για δοκιμή σίγουρα.
Έπρεπε να είχε και δοκιμαστικές συσκευασίες.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:35 »
Οι Γάλλοι έχουν μπει με τα μπούνια στην εγχώρια αγορά υγρών. Στο εξωτερικό δεν ξέρω τι κάνουν, πάντως εδώ έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:50 »
 μακάρι να είχε κρέμες, πολύ αναψυκτικό τα περισοτερα :) μην έχετε και μεγάλες προσδοκίες δεν θέλω να τα αδικησω αλλά γι αυτά τα λεφτά το λίγο που δοκίμασα δεν με ενθουσίασε, ήταν στα γρήγορα βέβαια και δεν τους έδωσα και πολύ σημασία.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:56 »
Κρύψτε τις κρέμες και φέρτε τα υπόλοιπα!!! Και πότε σου έρχονται είπαμε???

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παρασκευή! :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
ΥΓΡΑ VDLV - Εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 11:05 »
Εισαγωγή

Έφτασε στα χέρια μου η σειρά Black Cirkus της VDLV. Πρόκειται για μια σειρά γαλλικής προέλευσης, που μας έρχεται σε μαύρα μπουκαλάκια των 20ml, με αναλογίες 40%VG-60%PG και περιεκτικότητες νικοτίνης 0, 6, 12 και 16mg/ml. Ακολουθώντας την τάση της εποχής, η εταιρεία έχει υιοθετήσει ένα concept το οποίο παραπέμπει σε παράσταση τσίρκου, ονομάζοντας τα υγρά από χαρακτηριστικούς πρωταγωνιστές μιας τέτοιας παράστασης. Στη σελίδα της εταιρείας, οι περιγραφές είναι ατμοσφαιρικές και μεγάλες, πρέπει να πω ότι μου έφαγε αρκετή ώρα η μετάφραση. Κρατάω μικρό καλάθι φυσικά, καθώς ακούω πολλά κεράσια! Ας τα δούμε λοιπόν ένα ένα.

The Bearded Beauty, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200, 2.0mm MC, 0.11Ω Nakamitchi

Πολλοί είχαν την ελπίδα να δουν μια παράσταση με μια γυμνή κυρία. Το Τσίρκο έκανε τα πάντα για να το καταφέρει, με τον τρόπο του. Ποιος θα μπορούσε να χάσει τέτοια εισαγωγή? Μία ευωδιά φαντασίας απλώνεται στη σκηνή, περήφανη από τη φύση της, εκλεπτυσμένη και με αύρα πολυτέλειας. Οι προκαταλήψεις σβήνουν, εξατμίζονται με αρώματα λουλουδιών. Ένα υγρό με εορταστικές νότες μαλλιού της γριάς και marshmallow, με νότες βιολέτας να εμφανίζονται σποραδικά.

Η παράστασή μας λοιπόν κάνει πρεμιέρα και μας φέρνει τη γυναίκα με τα γένια. Και η πρώτη μου αντίδραση διαβάζοντας αυτή την περιγραφή, ήταν ένα τρομερό γέλιο καθώς μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα της Θέκλας, από το «Πάμε Πρόβα» του Αρκά! Το δεύτερο που με κέντρισε, ήταν η βιολέτα και αναρωτήθηκα τι έχουν πάθει οι Γάλλοι κατασκευαστές υγρών με τη βιολέτα. Συνατμιστής που ζει στο Παρίσι μου έλυσε την απορία, λέγοντάς μου ότι είναι η νέα μόδα στη Γαλλία και η βιολέτα παίζει παντού, ακόμα και σε σιρόπι για τον καφέ.

Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, υπάρχει ένα άρωμα έντονα λουλουδάτο με κυρίαρχες όξινες νότες που θυμίζουν φρούτα του δάσους. Να πω την αλήθεια, από την περιγραφή περίμενα κάτι πιο γλυκό, πιο brulee για να μπούμε και σε γαλλικό κλίμα και σίγουρα χωρίς οξύτητα. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Λοιπόν, βιολέτα δεν έχω φάει, το κοντινότερο βρώσιμο σε λουλούδι που έχω δοκιμάσει, είναι ζαχαρωμένα ροδοπέταλα. Το υγρό έχει έντονη τη γεύση του λουλουδιού, χωρίς πολλή γλύκα και σίγουρα χωρίς σχέση με κάτι που λιγώνει, όπως θα περίμενε κανείς από συνδυασμό ζάχαρης και marshmallow. Εύκολα μπορεί να μπερδευτεί κάποιος και να θεωρήσει ότι το υγρό περιέχει λεβάντα, αλλά όσοι την έχουν χρησιμοποιήσει σαν αρωματικό σε κρέας αποκλείεται να κάνουν λάθος. Μεγάλη απόκλιση υπάρχει και στην ένταση, καθώς δεν μιλάμε για «νότες» βιολέτας αλλά για χωράφια ολόκληρα. Στη ρινική εισπνοή, υποχωρεί ελάχιστα το άρωμα και εμφανίζεται λίγο παραπάνω η οξύτητα ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, ο ατμός γλυκαίνει αρκετά, αφήνοντας όμως μια χημική αίσθηση. Το χτύπημα ελαφρύ και η παραγωγή ατμού σε πολύ καλά επίπεδα, ενώ η επίγευση έχει αψάδα και αρώματα άνθους. Θεωρώ ότι σαν συμπληρωματικό στοιχείο, θα ήταν ωραία αρωματική επιλογή η βιολέτα. Σε τόσο μεγάλη ένταση όμως και χωρίς κάτι να την απαλύνει και να την στρογγυλεύει, είναι απίστευτα κουραστική. Ένιωσα σαν να ατμίζω συμπυκνωμένο άρωμα και αυτή η τόση ένταση δεν είναι ευχάριστη. Ίσως αν περιείχε κάτι σε μπισκότο πικρής σοκολάτας για παράδειγμα, να ήταν κάτι πολύ ωραίο και ξεχωριστό. Στην παρούσα του μορφή όμως, δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκεντρώσει κάτι παραπάνω από 47/100.

The Strong Man, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.38Ω, Nakamitchi

Το έδαφος τρέμει με κάθε του βήμα. Τα μάτια ανασηκώνονται και τα στόματα ανοίγουν με θαυμασμό. Με εντυπωσιακή είσοδο, οι φωνές των γιγάντων ακούγονται στο τσίρκο. Αφήστε τον εαυτό σας να παρασυρθεί από τη δύναμη της φύσης, έναν αυθεντικό κολοσσό με χρυσή καρδιά. Μια ψευδαίσθηση αγριάδας, ο σιδερένιος άντρας φέρνει τους άνδρες στα άκρα με τις νότες custard στην κορυφή, και γοητεύει τις κυρίες με την απαλή καρδιά του από φράουλες και κρέμα.

Η δεύτερη πράξη της παράστασης λοιπόν, ξεκινάει με την «Τριχωτή κυρία» να δίνει τη θέση της σε έναν υπερδύναμο άντρα. Πάλι έρχονται σκηνές στο μυαλό μου από κόμικς του Αρκά, αλλά με μικρότερη προδιάθεση στο γέλιο από το προηγούμενο.

Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, διαπιστώνω ότι το άρωμα της κρέμας είναι έντονο. Ταυτόχρονα, η μυρωδιά της φράουλας είναι άκρως γλυκιά και θυμίζει μαρμελάδα. Το συνολικό αποτέλεσμα στη μύτη θυμίζει cheesecake φράουλα. Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για το αν θέλω να το δοκιμάσω και τελικά αποφάσισα να κλείσω τα υγρά στον κλώνο του KF4 και να χρησιμοποιήσω τη δυνατότητά του να χρησιμοποιηθεί ως dripper.

Πέντε μετρημένες σταγόνες έπεσαν μέσα στην καμινάδα του ατμοποιητή και η προκατάληψή μου για τα υγρά που περιέχουν custard χτύπησε πάλι κόκκινο. Στο μυαλό μου έρχονται όλες οι στιγμές τις οποίες αποπειράθηκα κάτι τέτοιο και κατέληξαν στο ίδιο πράγμα: μπινελίκι και πλύσιμο ατμοποιητή. Πάτησα το fire και... διαψεύστηκα πλήρως! Νόστιμη φράουλα, μικρής έντασης, ούτε γλυκιά ούτε και ξινή, με την κρέμα σε δεύτερο ρόλο να συμπληρώνει και να στρογγυλεύει το υγρό χωρίς να το μετατρέπει σε κρέμα φράουλας. Η custard παντελώς άφαντη. Στην εισπνοή από τη μύτη, η φράουλα γίνεται κάπως πιο γλυκιά σαν αίσθηση, δυστυχώς όμως συνοδεύεται από κάποια χημικά στοιχεία τα οποία ρίχνουν αρκετά την απόδοση του υγρού. Όχι όμως σε βαθμό να πεις «πάρ' το από δω, δεν το αντέχω». Στην εκπνοή από τη μύτη, η κρέμα γίνεται πιο εμφανής με πολύ ευχάριστο τρόπο, και παρόλο που δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην περιγραφή, εμφανίζονται και κάποιες μπισκοτένιες νότες. Το χτύπημα πολύ ελαφρύ και η παραγωγή ατμού στα αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση, αρκετά επίμονη, περιορίζεται σε κάποιες γλυκές νότες φράουλας και μεγάλη παραγωγή σάλιου, μου έφερε πείνα πρέπει να ομολογήσω! Με γύρισε κάπου στα τρία χρόνια πίσω αυτό το υγρό, θυμίζοντάς μου κάποιες ιδιοκατασκευές με αρώματα Atmos Lab φράουλα, καραμέλα και βανίλια. Πολύ ευχάριστο, γεγονός που αποτέλεσε έκπληξη γνωρίζοντας ότι δεν είναι εύκολο να βρεις καλή φράουλα στην αγορά υγρών αναπλήρωσης. Ούτε αυτό το υγρό μπουχτίζει και λιγώνει ενώ η σχετικά χαμηλή περιεκτικότητά του σε άρωμα, το κάνει ολοήμερο και συνοδό στα πάντα. Έσταξα πέντε σταγόνες ακόμα και το βαθμολόγησα με 83/100.

Augustus The Clown, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.38Ω, Nakamitchi

Μην κρίνετε το βιβλίο από το εξώφυλλο. Παρόλο που μας κάνει να τρέχουμε στην είσοδο, αυτός ο κλόουν είναι μόνο για τα μάτια ενηλίκων. Με ένα σατανικό μειδίαμα, αυτός ο ώριμος χαρακτήρας κρύβεται πίσω από τη γλυκιά ηχώ παιδικών αναμνήσεων. Κάτω από τη μαλλιαρή περούκα, αυτό το ελιξίριο μας πηγαίνει πίσω με νότες από μηλόπιτα και σύκο, σε γλυκό συνδυασμό με ζάχαρη.

Μετά την αποχώρηση του «Μασίστα» του θιάσου, σειρά έχει ο κλόουν. Ένας αμφιλεγόμενος χαρακτήρας ο οποίος προκαλεί άλλοτε το γέλιο, άλλοτε το θαυμασμό και σε πολλές περιπτώσεις τον φόβο σε μικρούς και μεγάλους. Εγώ δεν ήμουν ποτέ παιδί που τρελαινόμουν για τσίρκο, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μια συμπάθεια στους κλόουν από όταν είδα το «Αυτό» του Stephen King.

Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι, είναι φανταστική. Μήλο, κανέλα, ζύμη και καραμέλα είναι τα κυρίαρχα αρώματα, με το τελευταίο να μπορεί να προέρχεται είτε από τη ζάχαρη της περιγραφής, είτε από το σύκο, το οποίο στη μύτη τουλάχιστον, δεν φαίνεται καθαρά. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε να δούμε τι έχει να μας πει. Η γεύση του λοιπόν, είναι γεμάτη κόκκινα και γλυκά μήλα, με ελάχιστη κανέλα και μία βάση από μπισκότο. Μου έφερε στο μυαλό κάτι cookies με μήλο και σταφίδα που κυκλοφορούν στην αγορά, κάτι σαν ένα κέικ με μήλο πιο πολύ, το οποίο έχουμε πασπαλίσει με ζάχαρη λίγο πριν το βάλουμε στο φούρνο. Το σύκο εμφανίζεται στο βάθος προς το τελείωμα της τζούρας, και μάλιστα θυμίζει φέρνει στην αποξηραμένη του μορφή, με τη γλύκα του να γέρνει προς μια πιο ψημένη άποψη. Στην εισπνοή από τη μύτη, τα πράγματα χαλάνε αρκετά, καθώς η μυρωδιά είναι κατά κύριο λόγο χημική ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, εμφανίζεται αυτή η πολύ ωραία οξύτητα που περιμένει κανείς από ένα ψητό μήλο. Το χτύπημα ελαφρύ ενώ η παραγωγή ατμού σε αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση παραμένει για αρκετή ώρα και αφήνει στο στόμα νότες από ζύμη και μήλο. Ένα ευχάριστο σχετικά υγρό το οποίο όμως χάνει μόλις αφήσουμε τον ατμό να περάσει στη μύτη, και δεν είναι και πολύ εύκολο να ατμίζουμε με τη μύτη κλειστή. Δεν κουράζει, δεν μπουχτίζει και αποτελεί ένα υγρό με χειμωνιάτικο προσανατολισμό το οποίο νομίζω μπορεί να ατμιστεί όλη μέρα. Μεγάλο μείον του αποτελεί το θέμα της ρινικής εισπνοής και το ότι με μία διόρθωση στις πρώτες ύλες και ίσως την αναλογία, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. 72/100

The Tamer, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.38Ω, Nakamitchi

Η σκηνή ωρύεται. Κάπου στη σκιά, μια ανησυχητική μορφή βηματίζει πάνω κάτω. Ξαφνικά, το θηρίο πετάγεται με ένα βρυχηθμό που δείχνει όλη του τη δύναμη. Ο ήχος από το μαστίγιο βάζει το θηρίο στη θέση του με χάρη, σε ένα χορό δύναμης και σαγήνης. Ένα υγρό με τη νοστιμιά του αγριμιού, με φθινοπωρινή πλούσια γεύση, ένα μίγμα από αχλάδι, μπισκότο και ψητά κάστανα.

Η παράσταση συνεχίζεται λοιπόν και είναι η σειρά του θηριοδαμαστή να βγει στη σκηνή. Διαβάζοντας την περιγραφή, το μόνο που με φοβίζει είναι το κάστανο. Η μοναδική εμπειρία μου μέχρι στιγμής με κάστανο σε υγρό αναπλήρωσης, πάει πίσω στο 2012 όταν είχα παραγγείλει το ομώνυμο άρωμα της FA, με όνειρο να φτιάξω κάτι εξαιρετικό, με μήλο, κάστανο, κανέλα για το χειμώνα. Δυστυχώς, εκείνο το κάστανο ήταν από τα πιο απελπιστικά πράγματα που έχω ατμίσει, θα προτιμούσα μάλιστα να ατμίσω ξερό φυτίλι και το λάδι που είχαν μέσα οι ego-c κεφαλές. Όποιοι είχαν κάνει αλλαγή κεφαλής τότε, χωρίς πρώτα να ανοίξουν την αντίσταση για να την καθαρίσουν, καταλαβαίνουν τι εννοώ. Οι υπόλοιποι, ας αισθάνονται τυχεροί που δεν έζησαν τέτοιες εμπειρίες!

Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, έρχεται μια μυρωδιά αχλαδιού με πολλά χημικά στοιχεία. Αφού πάρει λίγο αέρα και «μαλακώσει» το υγρό, γίνεται αισθητή η στρογγυλή και γεμάτη αίσθηση που δίνει ένα μπισκότο ή μια ζύμη σε φρουτένια υγρά. Κάστανο με την αυστηρή έννοια της λέξης, δεν εντόπισα. Είναι παρούσα πάντως μια μυρωδιά από κάτι ψημένο. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Μπερδεμένη και κακής ποιότητας και αναλογίας η συνταγή. Υπάρχει γεύση κάστανου, αλλά κακής ποιότητας, χωρίς να αναδεικνύει ούτε τη γλύκα, ούτε τη στιφάδα αλλά ούτε κάποια άλλη πτυχή του χαρακτήρα του κάστανου. Σε οποιαδήποτε παραλλαγή. Το αχλάδι άφαντο και το μπισκότο μόνο κατά φαντασία βρίσκεται εκεί. Στην εισπνοή από τη μύτη η μυρωδιά θυμίζει κάστανο βουτηγμένο σε ισοπροπυλική αλκοόλη και με έφερε σε σημείο να κάνω γκριμάτσες. Στην εκπνοή από τη μύτη, πάλι αυτή η αίσθηση από χημικό κάστανο, που πλέον συμπληρώνεται και από μια γλυκόξινη αίσθηση από φρούτο. Το αχλάδι, αχνοφαίνεται κάπου στην επίγευση η οποία είναι κάπως πιο ανεκτή από τον ατμό γενικά. Το χτύπημα αρκετά καλό και η παραγωγή ατμού πλούσια. Σε γενικές γραμμές, το μόνο που αξίζει από αυτό το υγρό είναι η περιγραφή του, η οποία είναι μεν όμορφη, αλλά απέχει από την πραγματικότητα. 22/100

The Acrobat, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.05Ω, Nakamitchi

Η λεπτεπίλεπτη ακροβάτης, πετάγεται με μια τριπλή τούμπα, συνδυάζοντας την έκπληξη με την πολυτέλεια. Η τέλεια ισορροπία δύναμης και χάρης, με τα ακροβατικά της να προκαλούν διακοπή της αναπνοής και μετά το χειροκρότημα. Ένα υγρό του οποίου η γεύση κινείται στο λεπτό σκοινί ισορροπίας, μεταξύ της απαλής custard, του shortbread και της φλογισμένης μπανάνας.

Άλλη μια φορά μετά τον «μασίστα» που βρίσκομαι να παίζω με τη φωτιά. Το Shortbread είναι από τη φύση του πλούσιο σε βούτυρο ενώ η custard της περιγραφής, εντείνει την ανησυχία μου. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, τα αρώματα που κυριαρχούν, είναι αυτά της μπανάνας, αλλά όχι στη φυσική της μορφή. Δεν ξέρω αν θυμάστε κάτι τεράστιες τσίχλες της δεκαετίας του 80, που πολλές φορές περιείχαν και ένα «τατουάζ» το οποίο το μόνο που χρειαζόταν για να ολοκληρωθεί, ήταν βρεγμένο δέρμα για να πατήσει? Ε, μια τέτοια μυρωδιά. Ή για τους πιο κλασσικούς, Big Babol μπανάνα. Διακρίνεται και μια υποψία βουτύρου, αλλά με επιφύλαξη καθώς ενδέχεται να παίζει ρόλο και η ψυχολογία της περιγραφής. Κλείσιμο τα υγρά του ατμοποιητή λοιπόν και πέντε μετρημένες σταγόνες θα εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά τη δυνατότητα dripping του KF4 και των κλώνων αυτού.

Τα καλά νέα, είναι ότι δεν ακούγεται βούτυρο. Και είναι τα μοναδικά. Πρόκειται για άσχημη, εντελώς χημική αίσθηση μπανάνας, που σε κανένα σημείο δεν θυμίζει το φρούτο ή οτιδήποτε φυσικό. Σε κάποια σημεία, γίνεται βουτυρένιο, αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι αρκετό στο να με αποτρέψει. Σημάδι του πόσο έντονα συνθετικό φαντάζει αυτό το υγρό. Στην εισπνοή από τη μύτη, μοιάζει με κάτι το οποίο παραπέμπει σε καθαριστικό με άρωμα λουλουδιών και φρούτων, ενώ το βούτυρο ολοένα και γίνεται πιο έντονο. Σε εντελώς χημική μορφή όμως. Στην εκπνοή από τη μύτη, μοιάζει περισσότερο με κακής ποιότητας καπνικό ανατολίτικου τύπου, και δίνει την αίσθηση ότι ο κατασκευαστής το κυκλοφόρησε απλά για να υπάρχει. Αναμενόμενη η παραγωγή ατμού ενώ το χτύπημα είναι αισθητό αλλά ελαφρύ. Η επίγευση ευτυχώς δεν είναι επίμονη, και λέω ευτυχώς γιατί πραγματικά αισθάνθηκα ότι έκανα τουρνέ σε εργοστάσιο της Unilever και ανέπνευσα χωρίς μάσκα για τα χημικά. Ένα πολύ κακό υγρό το οποίο κατά τη γνώμη μου η μόνη ελπίδα που έχει να πουλήσει, είναι η παραπλανητικότατη περιγραφή του. Μπορεί να ακούγομαι σαν τον Μποτρίνι ώρες ώρες, αλλά ειλικρινά κάτι τέτοιες προσπάθειες υγρών φαντάζουν όντως σαν μία απόπειρα ληστείας, καθώς στην ουσία πρόκειται για φύκια που πωλούνται για μεταξωτές κορδέλες. Τίποτα σε αυτό το υγρό δεν είναι άξιο προσοχής. 0/100

The Human Cannon Ball, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.60Ω, Nakamitchi

Ο τρελός κασκαντέρ, υπερδραστήριος, γεμάτος καρπούς και μπαχαρικά. Μπουμ! Η κάπνα καθαρίζει, ο μάγος πετά σαν να μην ζυγίζει τίποτα. Το κοινό κρατά την ανάσα του μέχρι την προσγείωση, ένα μαξιλάρι μεταμορφώνει την έκρηξη σε μία τρυφερή και σαγηνευτική στιγμή. Ο καλλιτέχνης υποκλίνεται. Όταν το μεγαλείο μιας τέτοιας παράστασης απαθανατίζει τη φλόγα του καλλιτέχνη, το αποτέλεσμα είναι ένα εκπληκτικό cocktail με νότες τάρτας λεμονιού και μια ιδέα gooseberry.

Επόμενο νούμερο στην παράστασή μας λοιπόν, η ανθρώπινη ρουκέτα. Τάρτα λεμονιού διαβάζω, χαρές κάνω. Το gooseberry δεν μου είναι γνωστό σαν γεύση, και καθώς φαίνεται θα παραμείνει αίνιγμα καθώς έχω σταματήσει να τρώω φρούτα, φρέσκα ή αποξηραμένα. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, το λεμόνι είναι αυτό που κυριαρχεί. Ταυτόχρονα, μια ελαιώδης μυρωδιά που θυμίζει βατόμουρο ή φραγκοστάφυλο, προφανώς προερχόμενη από το gooseberry. Άφαντη η μυρωδιά μπισκότου ή ζύμης στη μύτη όμως. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Έντονη γεύση φλούδας λεμονιού, νότες από κάποιο άλλο φρούτο που θυμίζει κάτι της οικογένειας των μούρων και στο τελείωμα μία βουτυρένια βάση μπισκότου. Όταν λέω βουτυρένια, δεν εννοώ σε γεύση, καθώς θα είχα ήδη σταματήσει να γράφω, κατεβάζοντας άκρως λιμανίσιο λεξιλόγιο. Εννοώ στην υφή. Στη ρινική εισπνοή, η βάση της τάρτας γίνεται πιο αισθητή και ακολουθείται από πικρές και γλικόξινες νότες. Στην εκπνοή από τη μύτη έρχεται σε ιδανική αναλογία η τάρτα και το λεμόνι. Το χτύπημα είναι μέτριο προς αναμενόμενο, ενώ η παραγωγή ατμού λίγο πάνω από το αναμενόμενο. Η επίγευση είναι γλυκιά και περιφέρεται γύρω από το άρωμα της φλούδας λεμονιού, ενώ δεν μπορώ να παραβλέψω προς το τελείωμα ότι υπάρχει μία άσχημη γεύση που παραπέμπει σε λοσιόν οινοπνεύματος με γλυκερίνη και λεμόνι. Ένα νόστιμο υγρό που όμως έχει τρία προβλήματα. Το λεμόνι δεν είναι και το καλύτερο, οι αναλογίες είναι λίγο λάθος (θα ήθελε λίγο λιγότερο λεμόνι, περισσότερο μπισκότο και λίγη γλύκα ακόμα), ενώ λείπει ένα βασικό στοιχείο οποιασδήποτε τάρτας, η κρέμα. Φαίνεται να κουράζει σχετικά γρήγορα ενώ θα τα κατέτασσα ως επιδόρπιο υγρό καθώς δεν μπορώ να το δω να κάνει παρέα με καφέ, μπύρα, ποτό ή τσίπουρο και μεζέ. Αντιθέτως, μόνο του ή με ένα λευκό κρασί ίσως να έκανε καλή εντύπωση. Ως μέτρο σύγκρισης έχω το Lemon Pie της Vapeheaven το οποίο μόλις είχε κυκλοφορήσει το κατανάλωνα με το λίτρο. 76/100

The Gymnast , 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.60Ω, Nakamitchi

Οι κούνιες ξαμολιόνται, και η γυμνάστρια παίρνει μια βαθιά ανάσα και βουτά. Περιστρέφεται σε ένα εναέριο μπαλέτο με κάθε της κίνηση να κρύβει την προσμονή για συγκινήσεις. Αέρινη, μαγεύει το κοινό με μια επικίνδυνη παράσταση, τέλεια σε κάθε σημείο. Η βάση από ροδάκινο, μοιάζει με μια γεμάτη στιγμή, πάνω από το κενό. Το ζουμερό πεπόνι, αγκαλιάζει τις νότες των κόκκινων φρούτων, τη στιγμή που αυτές πετούν και πέφτουν στο κενό.

Η παράστασή μας οδεύει προς το τέλος της λοιπόν, και ήρθε η ώρα να απολαύσουμε την κυρία που αιωρείται στα «ψηλά πατώματα» του τσίρκου. Μία μίξη φρούτων μας υπόσχεται το συγκεκριμένο με γεύσεις όμως που είναι έντονες και ανταγωνιστικές μεταξύ τους, γεγονός που με προδιαθέτει να πιστέψω ότι πρόκειται για άλλη μια λανθασμένη απόπειρα. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι περιέχει μια χημική αίσθηση, και όταν αυτή καταλαγιάσει, είναι εύκολο να καταλάβουμε το πεπόνι και τα κόκκινα φρούτα. Το ροδάκινο είναι εντελώς άφαντο στη μυρωδιά. Για άλλη μια φορά αποφάσισα να επιστρατεύσω την λειτουργία dripping του ατμοποιητή. Πέντε μετρημένες σταγόνες λοιπόν και ξεκινάμε.

Ένα κακό σύνολο, με που θυμίζει χημικό εργαστήριο είναι αυτό που γεμίζει το στόμα. Το ροδάκινο ανύπαρκτο, όπως και τα φρούτα του δάσους, ενώ το πεπόνι εμφανίζεται με τη χημική του μορφή μετά το τέλος της τζούρας, και μένει στο στόμα για ώρα. Η ρινική εισπνοή είναι απροσδιόριστη και άσχημη, ενώ η εκπνοή από τη μύτη είναι ακριβώς το ίδιο με την εισπνοή. Καλή παραγωγή ατμού και ελαφρύ χτύπημα. Σαν επίγευση, το στόμα μου βασανίστηκε για ώρα με κάτι που μοιάζει με σαπούνι και άρωμα πεπόνι. Κάκιστο υγρό το οποίο με παίδεψε ακόμα και στο να στεγνώσω τις πέντε σταγόνες που έσταξα. Ευτυχώς, δεν πήρε πολλή ώρα! Αποφύγετέ το εκτός αν αρέσκεστε σε γεύσεις που θα μπορούσαν να ανήκουν σε συλλογή του Παπουτσάνη. 7/100

The Charmer, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.38Ω, Nakamitchi

Όπως καθαρίζει ο καπνός, εμφανίζεται παίρνοντας μία αισθησιακή θέση. Ο συμπρωταγωνιστής της, κουλουριάζεται γύρω από το λαιμό της και νωχελικά παίρνει μια όρθια θέση στον ώμο της. Μία μυρωδιά γεμάτη θηλυκότητα γεμίζει τη σκηνή γι αυτή την παράσταση υψηλού κινδύνου. Επιβάλλεται στο φίδι με μία μόνο ανάσα της, όσο αυτό στρίβει και βγάζει τους γνωστούς του συριγμούς. Το κοινό μαγεύεται με τις χάρες αυτής της ανατολίτικης Θεάς, που φαίνεται σαν να χορεύει το χορό της κοιλιάς με το ερπετό. Θα είναι δύσκολο να ξεφύγετε από τη μαγεία αυτού του ανατολίτικου τσαγιού με της λουλουδένιες νότες.

Προτελευταίο νούμερο στην παράσταση και έρχεται η ώρα του γητευτή. «Της» μάλλον, και ευτυχώς καθώς και πάλι συνειρμούς με Αρκά έχω! Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, έρχεται μια ωραία και γλυκιά μυρωδιά από μαύρο τσάι και άνθη λεμονιού. Δεν είναι τόσο βαρύ όσον αφορά το άρωμα, σε βαθμό να με κάνει να μην είμαι σίγουρος για το αν πρόκειται για μαύρο ή πράσινο τσάι. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα.

Πολύ λελούδι ρε παιδί μου! Άνθη πορτοκαλιού και λεμονιού σκάνε στο στόμα και στη μύτη και το τσάι είναι σχεδόν άφαντο. Μόνο μια στιφάδα προς το τέλος της τζούρας κάνει την παρουσία του αισθητή. Στην ουσία αντί για «τσάι με άνθη ανατολής» είναι σαν να έχεις βράσει τα άνθη και να προσθέτεις και ολίγη από τσάι. Έχει ένταση και το κατά πόσο θα αρέσει στον καθένα, νομίζω ότι εξαρτάται αποκλειστικά από το προσωπικό γούστο. Στη ρινική του εισπνοή το πορτοκάλι κυριαρχεί και συνολικά υπάρχει μια αίσθηση «πούλπας» που συναντάμε συνήθως σε υγρά με αρώματα τροπικών φρούτων, κυρίως αυτά που περιέχουν μάνγκο. Στην εκπνοή από τη μύτη όμως το τσάι είναι πολύ πιο διακριτό και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αρώματα θυμίζει καλοκαιρινά παγωμένα ροφήματα. Η επίγευση είναι επίμονη και δεν περιορίζεται σε μια στιφάδα που θα περίμενε κανείς από το τσάι. Ίσα ίσα, γεύση εσπεριδοειδών παραμένει για πολύ στο στόμα, και ακολουθείται από πιο αναλυτικά αρώματα τσαγιού, παραπέμποντας πλέον καθαρά σε πιο σκούρες ποικιλίες. Το χτύπημα πολύ πιο ελαφρύ από το αναμενόμενο, ενώ η παραγωγή ατμού και εδώ σε αναμενόμενα επίπεδα. Για να πω την αλήθεια, διαβάζοντας την περιγραφή, περίμενα να βρω επιτέλους ένα υγρό με γεύση Earl Grey. Δεν το βρήκα αλλά δεν πειράζει. Από μια αντικειμενική σκοπιά, πρόκειται για ένα καλό υγρό το οποίο σε γενικές γραμμές παραδίδει ότι υπόσχεται. Με μία διόρθωση στις αναλογίες αρώματος τσαγιού και ανθών, νομίζω θα το έφερνε σε πολύ καλύτερα επίπεδα. Προσωπικά, και στη μορφή που βρίσκεται αυτή τη στιγμή, το βρήκα έντονο και μπουχτιστικό. Προφανώς και δεν είμαι παιδί των λουλουδιών, όταν αυτά τουλάχιστον βρίσκονται σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Ένα 65/100 από μένα.

The Conjurer, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.38Ω, Nakamitchi

Με το ένα χέρι σηκωμένο, κρύβοντας το μισό του πρόσωπο, στέκει μόνος. Η σιωπή είναι έντονα αισθητή και η ατμόσφαιρα έντονη, με το κοινό περίεργο. Ο καλλιτέχνης βγάζει το καπέλο του και το κρατά μακριά, σαν να το φοβάται. Ξαφνικά το χτυπά με το ραβδί του και μέσα από ένα σύννεφο εμφανίζεται το φλεγόμενο πλάσμα. Ένας μεγαλειώδης φοίνικας, χτυπά τα φτερά του και πετά αγγίζοντας τα κεφάλια των θεατών, πριν εξαφανιστεί σε μια βροχή από χρυσά αστέρια. Ψευδαίσθηση, ή πραγματικότητα? Κανείς δεν ξέρει. Το κυριότερο, είναι να ασπαστούμε τη μπλόφα. Φτιαγμένο από ένα ξόρκι Ohm και Watt, θα βρείτε αυτό το υγρό μαγικό, με τις εξωτικές του νότες από ακτινίδιο, ανανά, μάνγκο και καρύδα. Είστε έτοιμοι να εκπλαγείτε?

Φινάλε στην παράστασή μας λοιπόν με άλλο ένα υγρό το οποίο επιεικώς έχει μέσα τη μάνα του και τον πατέρα του. Η σειρά έχει δείξει μέχρι στιγμής κακό υπολογισμό στις αναλογίες και δεν περιμένω και πολλά από ένα υγρό με 4 γεύσεις. Τα στοιχεία αυτά ξεχωριστά είναι του γούστου μου, αλλά τις επιφυλάξεις μου για το συνδυασμό, τις έχω. Το άρωμα από το μπουκαλάκι έχει σαφή τη γήινη μυρωδιά το μάνγκο και τη γλύκα του ανανά. Η καρύδα ελάχιστα φαίνεται και το ακτινίδιο δεν θα το έπιανα με τίποτα στο άρωμα. Αποφάσισα για άλλη μια φορά να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία dripping του KF4 με πέντε μετρημένες σταγόνες.

Και για άλλη μια φορά, ο λαός αποδεικνύεται σοφός: «Όπου ακούς πολλά κεράσια» λένε. Η γεύση αποτελείται από μία ανεπαίσθητη βάση καρύδας που ακολουθείται από μια φαρμακευτική μορφή ανανά. Διακριτό σε σημεία και το μάνγκο με τις γήινες νότες του αλλά μέχρι εκεί. Και το πράγμα χαλάει περισσότερο. Με κλειστή ή βουλωμένη μύτη, είναι πολύ πιθανόν να παλευόταν το υγρό. Στη ρινική εισπνοή όμως, η μυρωδιά γίνεται ακόμα πιο χημική και χαλάει τα όποια θετικά μπορεί να βρει κανείς στη γεύση. Στην εκπνοή από τη μύτη, τα πράγματα είναι πολύ πιο ευχάριστα, με αρώματα καρύδας και μια απαλή, γλυκιά και φρουτένια αίσθηση. Το χτύπημα είναι πιο δυνατό από τα προηγούμενα και η παραγωγή ατμού σε αναμενόμενα επίπεδα. Πολύ ευχάριστη η επίγευση, στην οποία κυριαρχεί ο ανανάς για αρκετή ώρα, και τελειώνει με μια ελαιώδη αίσθηση καρύδας.

Με μπέρδεψε το υγρό. Από το ωραίο άρωμα από το μπουκάλι, κατέληξε σε μια μέτρια γεύση, μία κακή ρινική εισπνοή, μία ευχάριστη ρινική εκπνοή και μια ωραία επίγευση. Φαίνεται πρόχειρο και χωρίς μελέτη, με λάθος κατά τη γνώμη μου αναλογίες, που παρουσιάζει όμως κάποια καλά στοιχεία. Δεν ήταν και η καλύτερή μου να πρέπει να στεγνώσω το βαμβάκι ατμίζοντας και σίγουρα δεν είναι από τα υγρά της σειράς στα οποία θα έδινα έξτρα χρόνο. Κάπου στο 45/100 νομίζω ότι είναι μια δίκαιη βαθμολογία.

Συμπέρασμα

Τελικά τα πολλά φρου φρου και αρώματα, η όμορφη συσκευασία, οι επικές περιγραφές, ο decadent σχεδιασμός και η υιοθέτηση ενός concept, δεν είναι η ουσία της υπόθεσης. Η ουσία είναι η επιλογή σωστών πρώτων υλών, η μελέτη και η δοκιμή των αναλογιών της συνταγής και η ικανοποίηση του ατμιστή, παύλα, αγοραστή. Υπήρχε πολλή χημική μυρωδιά και γεύση στα υγρά της σειράς, πολλά λάθη στην αναλογία και μία ομίχλη γύρω από το τι επιθυμεί να μας δώσει να γευτούμε ο κατασκευαστής. Η έλλειψη καπνικών στη σειρά, δείχνει ότι δεν απευθύνεται σε φρέσκους ατμιστές. Η έλλειψη συνοχής και η κακή επιλογή πρώτων υλών όμως, δείχνουν ότι δεν υπολογίζουν τις προτιμήσεις των πιο έμπειρων, αυτών που έχουν ελαττώσει ή διακόψει τα καπνικά. Υπάρχει μια γενική προχειρότητα στη σειρά, εκτός του προωθητικού τομέα, ο οποίος ομολογουμένως είναι πολύ καλός. Παρόλα αυτά, το γευστικό αποτέλεσμα σε σχέση με την σκηνική τους παρουσία, το μόνο που μπορεί να καταφέρει είναι να επιβεβαιώσει την παροιμία: «Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι». Και να κάνουν την ατμιστική κοινότητα ακόμα πιο επιφυλακτική απέναντι σε υγρά τα οποία έρχονται κουνάμενα με κορδελάκια. Δεν μπορώ να πω ότι θα συνιστούσα σε κάποιον να πληρώσει γι αυτά τα υγρά. Παρόλα αυτά, δεν χάνει τίποτα να τα δοκιμάσει, αν βρεθούν στο δρόμο του. Μυστήριο πράγμα η γεύση, ενδέχεται και να αρέσουν σε κάποιους!

Αυτή και άλλες πολλές συλλογές εντυπώσεων, μπορείτε να τις βρείτε και στο blog μου



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ VDLV - Les Grands
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 18:26 »
Εισαγωγή

Η σειρά Les Grands, είναι η υποτιθέμενη premium σειρά της VDLV. Μέχρι στιγμής, αποτελείται από πέντε γεύσεις, όλες σε συσκευασία 20ml και διαθέσιμες σε περιεκτικότητες νικοτίνης 0, 3, 6, και 12 mg/ml. Η σειρά είναι καθαρά φρουτένια και γλυκιά και διατίθεται με αναλογίες PG/VG στο 50/50. Οι περιγραφές δεν είναι τόσο γλαφυρές όσο στην σειρά Black Cirkus και δείχνει ως σειρά να μην έχει λάβει ιδιαίτερης ή τουλάχιστον ισοδύναμης προσοχής. Χάνουν και λίγο στη μετάφραση οι περιγραφές, και ιδιαίτερα το Grade Manitou το οποίο μας λέει ότι περιέχει απαλές νότες από... θρήσκο! Ελπίζω να μην εννοεί ιεραπόστολο, που υποθετικά οι γηγενείς Αμερικάνοι «περιποιήθηκαν» κατά κόρον!

Grande Evasion, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200, 2.0mm MC, 0.11Ω Nakamitchi

Η περιγραφή, σε κακή μετάφραση στα Αγγλικά, μας μιλάει για μπισκότο, καρύδα, ρόδι και ροδάκινο, με απαλή απόδοση και ισορροπημένες γεύσεις. Δεν το χω με τα γαλλικά για να ξέρω αν το «Evasion» αποδίδεται ως αποφυγή (evasion) ή εισβολή (invasion) στα αγγλικά, αλλά προκαταβολικά μπορώ να πω ότι γενικά τα ονόματα με τις γεύσεις που έχουν υποτίθεται τα υγρά της σειράς, δεν δένουν και πολύ, τουλάχιστον όχι χωρίς την ανάλογη περιγραφή, ή τοποθέτηση σε concept. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι, δεν μπορώ να πω ότι είναι καλή. Εκτός από το ροδάκινο, που λίγο ξεχωρίζει, το υπόλοιπο σύνολο θυμίζει στη μυρωδιά την τσάντα κάποιου που μόλις φεύγει από το γυμναστήριο! Υγρό στον ατμοποιητή, με φειδώ μετά την μυρωδιά, και πάμε.

Ευτυχώς καμία σχέση η μυρωδιά με τον ατμό. Παρόλα αυτά, πρόκειται για ένα μπερδεμένο υγρό, με πολλά συστατικά τα οποία, είτε δεν έχουν μπει σε σωστή αναλογία, είτε απλά ακυρώνουν το ένα το άλλο. Η μόνη γεύση η οποία είναι διακριτή, είναι το ροδάκινο, με όλα τα άλλα να ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Στη ρινική εισπνοή εκτός από το ροδάκινο, εμφανίζεται και λίγο το ρόδι ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, υπάρχουν αρώματα καρύδας και ροδάκινου. Το χτύπημα ελαφρύ, αλλά με επιφύλαξη καθώς μπορεί να οφείλεται στο στήσιμο με TC, ενώ η παραγωγή ατμού βρίσκεται κάπως παραπάνω από το αναμενόμενο, όχι εντυπωσιακά πράγματα όμως. Η επίγευση περιορίζεται σε απαλό άρωμα ροδάκινο και μια ελαφρά και καθόλου αναμενόμενη στιφάδα. Αν δεν είχα διαβάσει την περιγραφή, μπορεί να μην με χαλούσε, ίσα ίσα το βρίσκω διακριτικό και ευχάριστο σε κάποια σημεία. Όμως σε γενικές γραμμές, είναι μπερδεμένο και δίνει την εντύπωση ότι ούτε ο δημιουργός του ξέρει τι θέλει να μας πει. Και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί τον προσδιορισμό του premium που έχει η σειρά. 39/100
 
Grand Manitou, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200, 2.0mm MC, 0.10Ω Nakamitchi

Εδώ οι κακές μεταφράσεις έφτασαν στην κορυφή και για του λόγου το αληθές, ακολουθεί το κείμενο από τη σελίδα της εταιρείας στα αγγλικά: «Associated equally with  gourmet subtle dominance of religious, Banana Flambé, and Mango». Με την προσοχή μας να στρέφεται στο religious το οποίο σημαίνει «θρήσκο»! Ευτυχώς στο μπουκαλάκι, τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, με την αναγραφή των συστατικών ως σφολιάτα, Banana Foster και μάνγκο! Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη λοιπόν, υπάρχει ένα ελαφρύ άρωμα μάνγκο που συνδυάζεται με κάποιες νότες που θυμίζουν κρίθινο παξιμάδι. Η μπανάνα στη μύτη δεν είναι και πολύ εμφανής, περισσότερο μια ώριμη γλύκα διακρίνεται. Ενδιαφέρον φαίνεται! Έβαλα τρία σταγονόμετρα στο Φαινόμενο και ξεκίνησα.

Η ζύμη λοιπόν δεν υπάρχει σαν γεύση. Υπάρχει σίγουρα σαν αίσθηση όμως. Η μπανάνα δεν φαίνεται ξεκάθαρα, αλλά προς το τέλος της τζούρας, έρχονται κάποιες νότες που θυμίζουν ψητή μπανάνα με μαύρη ζάχαρη και στρογγυλεύουν ωραία και ευχάριστα το υγρό. Και πάμε στο μάνγκο, το οποίο στις περισσότερες εκδοχές που το έχω δοκιμάσει θυμίζει κάτι μεταξύ αποτυχημένου πειράματος και Amita Motion. Ε, σε αυτή την εκδοχή, είναι πολύ ωραίο. Γλυκό, ελάχιστα όξινο και με τις γήινες νότες του να συνδυάζονται πολύ ωραία με τα υπόλοιπα στοιχεία του υγρού. Σε κάποια σημεία και σαφώς με πολύ χαμηλότερη ένταση, μου θύμισε ένα αγαπημένο το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον, εκτός από τα μπουκάλια που έχουν μείνει σε στοκ, το Lucena. Στη ρινική εισπνοή, εμφανίζονται κάποια χημικά στοιχεία, αλλά ως επί το πλείστον θυμίζει ροδακινόπιτα. Δεν είναι παράξενο καθώς το μάνγκο και το ροδάκινο, είναι αρκετά κοντά και σε υφή αλλά και γευστικά. Στην εκπνοή τώρα, το υγρό δίνει τελείως άλλο χαρακτήρα ο οποίος άνετα θα μπορούσε να παραπέμπει σε κορυφαία δημιουργία της Hagen Dasz, και συγκεκριμένα κάτι σε παγωτό μάνγκο με κρέμα μπανάνας και κομμάτια ζύμης από cookie. Η επίγευση είναι αστραπιαία και έχει έντονο το στοιχείο του μάνγκο με τη μορφή της κρέμας. Αφού υποχωρήσει αυτό, μένει στο στόμα μια αίσθηση γλυκιάς πίτας, σε πολύ ελαφριά μορφή. Η παραγωγή ατμού στα αναμενόμενα επίπεδα ενώ το χτύπημα ανεπαίσθητο, με επιφύλαξη φυσικά καθώς μπορεί να οφείλεται στον έλεγχο θερμοκρασίας, σεταρισμένο στους 250 βαθμούς. Ευχάριστη έκπληξη αυτό το υγρό σε σημείο σε τυφλή δοκιμή να δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι ανήκει σε αυτή τη σειρά. Έχω την ειλικρινή εντύπωση, ή μάλλον προαίσθημα, ότι δεν θα το επιστρέψω αυτό το μπουκαλάκι καθώς ήταν μια πολύ ευχάριστη ώρα αυτή που πέρασα μαζί του! 88/100

Grand Raid, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.05Ω, Nakamitchi

Αυτό όπως και το επόμενο, είναι στη ουσία τα ίδια υγρά με διαφορά μεταξύ πορτοκαλιού και λεμονιού. Περιέχει από ότι μας λέει κόκκινα μούρα, λεμόνι και μενθόλη. Το άρωμα από το μπουκαλάκι θυμίζει κάποια squash τα οποία είναι μεγάλη μόδα στην Αγγλία και πρόκειται για συμπυκνωμένα σιρόπια τα οποία είτε τα αραιώνεις με νερό, είτε με sprite είτε τα προσθέτεις σε αλκοολούχα. Όχι να το παινευτώ, αλλά τα ζελεδάκια βότκας με squash μήλο και φραγκοστάφυλο που κατασκεύαζα ως φοιτητής, έχουν σκορπίσει στιγμές χαράς, πολλούς πονοκεφάλους, αρκετές «λανθασμένες επιλογές» και περισσότερες «μαύρες σελίδες» στη μνήμη αγαπημένων συμφοιτητών. Συνταγή, available upon request! Το λεμόνι και η μενθόλη δεν φαίνεται και πολύ ενώ τα μούρα κυριαρχούν στη μυρωδιά. Επιφυλακτικά, επιστράτευσα άλλη μια φορά την λειτουργία dripping που προσφέρει ο ατμοποιητής, κλείνοντας τα υγρά και στάζοντας πέντε σταγόνες στην καμινάδα.

Πρώτο καλό στοιχείο, η ένταση της μενθόλης. Είναι στο παρασκήνιο και δροσίζει ευχάριστα τη γλώσσα χωρίς να παγώνει τον εγκέφαλο. Μετά, τα κόκκινα φρούτα. Έχω συναντήσει ξανά αυτή την αίσθηση, στο Umami Dr. Frostberries. Εδώ, λίγο καλύτερα, καθώς το άλλο στην αρχή θύμιζε αντιβίωση και ήθελες λίγη ώρα να το συνηθίσεις και να αρχίσει να αποδίδει αυτά που έχει να αποδώσει. Το λεμόνι στη γεύση, είναι σχεδόν άφαντο, περισσότερο σε τυφλή δοκιμή, θα έλεγα ότι θυμίζει λουίζα. Στην εισπνοή από τη μύτη, το λεμόνι εμφανίζεται δειλά δειλά και κοντράρει στα ίσα τα κόκκινα φρούτα. Η μενθόλη δυναμώνει αρκετά και σε συνδυασμό με τη νικοτίνη, δίνει λίγο παραπάνω τσούξιμο. Η εκπνοή από τη μύτη, μπορεί να περιγραφεί με ένα προϊόν: όποιος θυμάται κάτι μοβ καραμέλες Halls με βατόμουρο, δεν χρειάζεται άλλο στοιχείο για να καταλάβει τι εννοώ. Για τους υπόλοιπους, μιλάμε για μια καθαρά τεχνητή αίσθηση μούρων, με δροσιά και καθαρό λαιμό. Η παραγωγή ατμού κάπως αυξημένη ενώ το χτύπημα προς το μέτριο. Θεωρώ ότι χωρίς τη μενθόλη, θα ήταν πολύ πιο ελαφρύ. Η επίγευση, αργεί λίγο να γίνει αντιληπτή, αλλά παραμένει για ένα μέτριο διάστημα. Γεύση βατόμουρο, που παίζει μεταξύ της καραμέλας βατόμουρο και της συνθετικής γεύσης. Είναι δύσκολο να το βαθμολογήσω αντικειμενικά, καθώς έχω ακόμα στο μυαλό μου το μεγάλο Μανιτού και την ωραία και ελαφριά γεύση του. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι κάτι στα επίπεδα του 81/100 είναι απόλυτα δίκαιο.

Rio Grande, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200, 2.0mm MC, 0.11Ω Nakamitchi

Και οι κακές μεταφράσεις, καλά κρατούν, με την περιγραφή να μας μιλάει για γκουρμέ διακριτική μίξη πορτοκαλιού, κόκκινων φρούτων του δάσους και μέντα. Έχω δοκιμάσει κάμποσα υγρά με πορτοκάλι ή μίγμα εσπεριδοειδών και μενθόλη, όπως και κάποια με φρούτα του δάσους και μενθόλη. Κανένα όμως με όλα μαζί. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι, είναι μυστήρια. Από τη μία έρχεται πορτοκάλι, το οποίο λίγο μετά μετατρέπεται σε αρώματα τα οποία θα περίμενε κανείς να συναντήσει σε κάποιο λευκό κρασί. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα.

Ωραία γεύση φλοιού πορτοκαλιού, μενθόλη σε διακριτικό ρόλο και πουθενά τα κόκκινα φρούτα, τουλάχιστον υπό το πρίσμα του πρωταγωνιστή. Θα σταθώ στην ποσότητα της μενθόλης περισσότερο, καθώς βρίσκεται σε μια πολύ ευχάριστη αναλογία, που ούτε περνάει απαρατήρητη, ούτε όμως είναι υπερβολική. Πρόκειται για μια ελαφριά και απαλή δόση φρεσκάδας, η οποία συμπληρώνει ευχάριστα τη γεύση του πορτοκαλιού, χωρίς να μας παγώνει τον εγκέφαλο και κάνει το υγρό πολύ νόστιμο. Στην εισπνοή από τη μύτη, οι γλυκόπικρες νότες του φλοιού πορτοκαλιού, επισκιάζουν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία, ακόμα και τη μενθόλη. Στη ρινική εκπνοή, τα αρώματα πορτοκαλιού υποχωρούν αισθητά, με τα φρούτα του δάσους να κάνουν μια εμφάνιση με την οξύτητα τους, η οποία όμως εύκολα μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Το χτύπημα ελαφρύ και η παραγωγή ατμού σίγουρα μεγαλύτερη από το αναμενόμενο. Η επίγευση έντονη στην αρχή, πιο απαλή στο τέλος, και σε όλα της τα στάδια, επίμονη. Αφήνει την αίσθηση ότι τρως μια καραμέλα μέντα πορτοκάλι, χωρίς πολλή δροσιά, με το πορτοκάλι να παίρνει κεφάλι και να παραμένει στο στόμα για αρκετή ώρα. Ένα ωραίο υγρό, το οποίο παραπέμπει σε ανοιξιάτικη διάθεση αλλά μπορεί κάλλιστα να αποτελέσει πολύ ευχάριστη παρέα με λευκά ποτά. Προσωπικά, έκανα την απόπειρα να το δοκιμάσω παρέα με λευκό κρασί με αρώματα εσπεριδοειδών, και δεν λάθεψα. Μου θύμισε αγαπημένες γεύσεις όπως το παλιό καλό eBaron Frozen Orange σε πιο light εκδοχή. 79/100

Grand Maitre, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.05Ω, Nakamitchi

Άλλη μια μετάφραση της πλάκας, από την οποία όμως μπορούμε να καταλάβουμε τα γευστικά χαρακτηριστικά του υγρού. Εκεί λοιπόν, διαβάζουμε για τσάι, λεμόνι και μανταρίνι. Ενδιαφέρουσα άποψη καθώς γενικά τα ροφήματα τσαγιού με εσπεριδοειδή, έχουν μια σχετικά καλή απόδοση γευστικά. Μένει να δούμε και αν κάτι τέτοιο μπορεί να περάσει και στον ατμό. Το άρωμα από το μπουκαλάκι, είναι μεθυστικό. Μανταρίνι να ανακατεύεται με το λεμόνι, με το πρώτο να υπερισχύει κατά πολύ και το δεύτερο να κάνει διακριτικά αισθητή την παρουσία του, κυρίως με ελαιώδης και όξινες νότες. Με τόσο δυνατά συστατικά, δεν είναι να απορεί κανείς που το τσάι είναι εντελώς άφαντο στη μυρωδιά. Δεν φοβήθηκα να γεμίσω το τανκ του ατμοποιητή μέχρι τη μέση και ξεκίνησα.

Ζεστή και ελαιώδης γεύση μανταρινιού, διακριτική παρουσία ξύσματος λεμονιού και όλα αυτά σε μία βάση η οποία θυμίζει πραγματικά σαλέπι. Χαρακτηριστική είναι η ελαφρώς μεταλλική και στυφή αίσθηση που μένει στο στόμα και θυμίζει εύκολα το αίσθημα που παίρνουμε από μία γερή γουλιά μαύρου τσαγιού. Δεν μπορώ να πω όμως ότι είναι διακριτή η γεύση του τσαγιού με όλη της τη διάσταση. Περισσότερο βρίσκεται εκεί σαν υφή και σαν αίσθηση. Η ρινική εισπνοή δεν είναι και πολύ ευχάριστη και θυμίζει σε εντυπωσιακό βαθμό κολόνια με άρωμα λεμόνι. Οι παλιότεροι, θα θυμάστε τη «Μυρτώ»! Στην εκπνοή από τη μύτη όμως, τα πράγματα καθαρίζουν κατά πολύ και το άρωμα του τσαγιού ακολουθούμενο από λεμόνι, παίζει σε ικανοποιητικό βαθμό. Το χτύπημα είναι μέτριο προς ανεβασμένο ενώ η παραγωγή ατμού ελάχιστα κάτω από τα αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση τώρα, παραμένει στο στόμα για αρκετή ώρα. Είναι στυφή, ελάχιστα εμπλουτισμένη με νότες μανταρινιού και δίνει στο στόμα μία μεταλλική αίσθηση. Όπως ανέφερα πιο πάνω, σαν να πίνεις τσάι δίχως ζάχαρη. Ένα ευχάριστο υγρό, αρκετά καλό που όμως χάνει πολύ από τη ρινική εισπνοή. Δεν είναι εύκολο για ένα ατμιστή να ατμίζει με κλειστή τη μύτη, ούτε πρέπει να του ζητείται κάτι τέτοιο. Δεν με ενθουσίασε, ούτε και με δυσαρέστησε όμως. Ίσως με την προσθήκη κάποιου γλυκαντικού και την αντικατάσταση του λεμονιού με λάιμ, να ήταν πολύ καλύτερο, αλλά δεν παίρνω και όρκο γι αυτό! Σίγουρα όμως, δεν είναι μπουχτιστικό. 80/100

Συμπέρασμα

Η συγκεκριμένη σειρά, μας δείχνει καθαρότατα τι εστί καταστρατήγηση του προσδιορισμού «premium». Βλέπετε στο δικό μου μυαλό, premium σημαίνει κάτι το οποίο παρουσιάζει απόλυτη ταύτιση μεταξύ αυτού που υπόσχεται και αυτού που λαμβάνουμε, που περιέχει ισορροπία, που ο κατασκευαστής έχει κάτι να μας πει και το καταλαβαίνουμε ατμίζοντας, και που αξίζει εκ του αποτελέσματος τα πολλές φορές αρκετά ευρώ παραπάνω που καλούμαστε να καταβάλλουμε για να τα αποκτήσουμε σε σχέση με το καθημερινό μας υγρό. Σημαίνει επίσης, κάτι ξεχωριστό, κάτι ιδιαίτερο, κάτι στο οποίο αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο και ηρεμία ώστε να απολαύσουμε όλα τα στοιχεία του, τη στιγμή που εμείς νιώθουμε ότι αξίζει. Κανένα μα κανένα υγρό αυτής της σειράς, δεν παρουσιάζει τίποτα από όλα αυτά. Πρόκειται για χαμηλού επιπέδου υγρά, αν τα αγοράσουμε ως «premium» αλλά για αρκετά καλά υγρά αν τα αντιμετωπίσουμε ως συνηθισμένα. Όπως και με την άλλη σειρά της εταιρείας που δοκίμασα, συστήνω την ίδια αντιμετώπιση: αν βρεθούν στο δρόμο σας, δοκιμάστε τα, η συλλογή εμπειριών δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Αλλά αν τα πετύχετε προς πώληση, έπ’ ουδενί δεν αποτελούν υγρά της κατηγορίας «δε βαριέσαι, ας τα αγοράσω, μπορεί και να αξίζουν». Το πιο πιθανό είναι να θεωρήσετε ότι θα μπορούσατε να ξοδέψετε τα χρήματά σας για κάτι άλλο και να τα κλαίτε. Με το μεγάλο Μανιτού και το «θρήσκο» του, να εξαιρείται, και το Grand Raid να ακολουθεί.

Αυτό όπως και όλα τα review μου, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου



Αποσυνδεδεμένος giannis82

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 00:28 »
Λοιπόν εγώ έχω κάνει ήδη τρία μπουκαλάκια grand matitou. Πολυ ωραίο έχει μια υποβοσκουσα γεύση "μπανάνας φλαμπε" ενώ στην εκπνοή σου αφήνει απαλη γεύση μάνγκο με λίγο πιο πικάντικη γεύση να το πω? δροσερή γεύση. αλλά το θεωρό ακριβό. Επίσης και το agustus the clown 1 μπουκαλάκι και αυτό ωραίο, οχι τόσο σαν το μανιτου αλλά σε κάποιες στιγμές μου βγάζε μια γεύση "χημείας" να το πω δεν ξέρω αν ηταν ιδέα μου

Αποσυνδεδεμένος deltavita

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Dj Delta Vita
    • Mixing the hits
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 16:38 »
Μεγάλη έκπληξη αυτό το υγρό !!!  :thumpup:






Θα δοκιμάσω επίσης  το Grand Manitou και το The Strong Man
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2015, 16:44 από deltavita »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΥΓΡΑ VDLV
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 15, 2016, 20:37 »
Δοκίμασα κι εγώ το Grande Evasion με μισή καρδιά θα έλεγα αφού το review του Cruiser79 ήταν απογοητευτική. Είδα και του Ρένου στο aresmares και πείστηκα (ευτυχώς).


Ανοίγοντας το μπουκαλάκι η μυρωδιά φέρνει σε φρουτοποτό με κυρίαρχο άρωμα το ροδάκινο, σου δίνει την αίσθηση πως υπάρχουν κι άλλα συστατικά χωρίς να είναι διακριτό κάποιο.


Στη γεύση τώρα είναι κάπως ανάλογα με το άρωμα. Στις πρώτες τζούρες που έκανα με τον erlprinz γεύτηκα ροδάκινο και νότες καρύδας οι οποίες ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν. Άδειασα όλο το μπουκάλι αλλά καρύδα δεν ξαναείδα και δε μπορώ να το εξηγήσω. Εκτός από το ροδάκινο υπάρχει μια αλκοολική αίσθηση που δίνει σπιρτάδα στο υγρό. Ίσως είναι το ρόδι (γρεναδίνη) κι αυτό όμως δεν ξεχωρίζει σαν συστατικό. Εννοείται μπισκότο δεν βρήκα ούτε για πλάκα, ούτε σαν υποψία.


Σαν φρουτένιο το υγρό είναι φοβερό, αν το αγοράσει κάποιος ως γκουρμέ θα απογοητευτεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 20:43 από e-akapnos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238695 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz