vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Eleaf iStick 100W

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 02:06 »
Πιθανώς να έχεις ελαττωματικό mod (πρόβλημα σε κάποια κόλληση;). Το δικό μου mod αποδίδει πολύ κοντά με το Snowwolf σου.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 03:06 »
Παίζει τέτοιο βολτόμετρο κάπου Ελλάδα; Για άμεση αγορά; Αλλιώς πως μετράω με πολύμετρο Feron; Στήνω τα Ω που θέλω με σύρμα σκέτο σε ντρίπερ και βάζω το θετικό του πολύμετρου στην βίδα του θετικού και το αρνητικό στην βίδα του αρνητικού (ή όπου να ναι στο σασί;). Και πατάω το fire με αυτά ακουμπισμένα;

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 03:12 »
Ναί. Προσωπικά προτιμώ το εξωτερικό βολτόμετρο καθώς δεν επηρεάζει καθόλου το κύκλωμα και μετράει την πραγματική ισχύ που φτάνει στα άκρα της αντίστασης. Πλακέτες σαν το DNA 40 ισσοσταθμίζουν ένα μέρος των απωλειών του όλου κυκλώματος (και στο DNA 200 μπορείς να τρέξεις ένα καλιμπράρισμα μέσω του λογισμικού eScribe όπου μετράει τις απώλειες του ατμοποιητή με ακρίβεια και βελτιώνει την ακρίβεια του TC).

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ένα caveat, σε περίπτωσει που πέσεις σε παλμικό ρεύμα χρειάζεσαι AC+DC True RMS πολύμετρο (σαν το δικό μου) για να δεις την πραγματική τιμή της τάσης, η ψηφιακό παλμογράφο.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 03:29 »
Ναι, τώρα διάβαζα για αυτά τα ψηφιακά που βιδώνουν ανάμεσα σε μόντ και άτμο ότι δεν δουλεύουν με PWM. Οπότε θα δω αν το πολύμετρο (που έχω κάπου θαμμένο) είναι True RMS, αλλιώς με βλέπω να μπαίνω σε έξοδα...  :))

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 03:33 »
Δεν αξίζει να αγοράσεις πολύμετρο ακριβό για να μετράς mod, το δικό μου το έχω λόγο χόμπι (το χρησιμοποιώ ως καταγραφικό). Τα απλά AC True RMS δεν μετράνε DC παλμικά ρεύματα, μόνο AC (ελεγκτές κινητήρων κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 11:20 »
Πιθανώς να έχεις ελαττωματικό mod (πρόβλημα σε κάποια κόλληση;). Το δικό μου mod αποδίδει πολύ κοντά με το Snowwolf σου.


Μπορεί, ποιος ξέρει; Ο μοναδικός τρόπος για να βγάζαμε ασφαλές συμπέρασμα, είναι να συγκρίναμε το iStick που ήρθε σε μένα με το δικό σου με το ίδιο ακριβώς setup, π.χ. ο TFV4 με το δικό μου βολτόμετρο και στα δύο μοντάκια και ρύθμιση στα 80, 90 και 100W. Ή και τα δύο μοντάκια στο δικό σου πολύμετρο. Αν βλέπαμε οποιαδήποτε αξιοσημείωτη διαφορά, πάνω από 0,1-0,2V, τότε θα ξέραμε σίγουρα ότι αλλάζει η απόδοση από κομμάτι σε κομμάτι.

Και ο φιλαράκος μου πάντως στον οποίο θα πάει το iStick δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, μια και δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβει τόσο χαμηλά σε αντίσταση ποτέ, και αρχικά θα παίζει αποκλειστικά με τις εργοστασιακές 1,2Ω και 0,5Ω του Subtank Plus.  :)

Και άσχετα αν προσπαθούμε να διυλίσουμε τον κώνωπα με την απόδοση του iStick 100W σε super subohm ατμοποιητές, δεν αναιρείται το γεγονός ότι το μοντάκι είναι εξαιρετική αγορά σε αυτά τα χρήματα...

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 00:09 »
Με λίγα λόγια,  αξίζει να το πάρει κάποιος; βαρέθηκα τόσα χρόνια να με κοιτάνε με τα μοντς της τάξεως απο evic - vamo- μηχανικά κλπ, και σκέφτηκα να πάρω ένα τέτοιο που είναι πιο διακριτικό αφενός, και δίνει και ρεύμα αφετέρου. και πόσο χαμηλή αντίσταση μπορεί να παίξει;

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 00:19 »
Αξιζει ,αλλα μονο διακριτικο δεν το λες. το εχει το μποϊ του.

Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 01:29 »
Απο σημερα το μεσημερι ειναι στα χερια μου. Το δουλευω με μια μπαταρια, λογω οτι δεν εχω καποιο ζευγσρι. Με kayfun lite, στα 15 βατ, ειναι αστερι.



Μεγαλο σε μεγεθος, αλλα αρκετα ελαφρυ. Πολυ καλο ομως στο χερι.Τα πληκτρα κουδουνιζουν αρκετα. Για τα 52 ευρω οπου τι πηρα απο Ελληνικο καταστημα αξιζει τα λεφτα του.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 01:53 »
Μία επισήμανση να κάνω για το συγκεκριμένο μοντ, όσον αφορά τις μπαταρίες.
Επειδή ως γνωστόν η συνδεσμολογία τους είναι παράλληλη, θα πρέπει οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιούμε να είναι πάντα το ίδιο ζευγάρι και αγορασμένες την ίδια ημερομηνία, ίδια μάρκα ίδια χωρητικότητα, ίδιος τύπος.
Θα πρέπει με έναν μαρκαδόρο να τις σημειώσουμε Α και Β και κάθε φορά που τις φορτίζουμε να τις βάζουμε μέσα στο μοντ εναλλάξ, δηλαδή αν είχαμε την Α δεξιά την επόμενη φορά πρέπει να βάλουμε την Β δεξιά και την Α αριστερά. Αυτό γίνεται για να έχουμε ομοιόμορφη φθορά και σίγουρα καλίτερη και πιο μακρόχρονη λειτουργία.
Αυτό το έχω διαβάσει και σε άλλο σάιτ αλλά νομίζω και εδώ.
Αν θέλει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα ας το επιβεβαιώσει ή το διαψεύσει.

Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 02:00 »
Ναι το μέγεθος του ειναι μεγαλο μείον!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 02:03 »
Σωστά αυτή πλην της εναλλαγής των μπαταριών. Εκτός και αν το mod μας έχει κατασκευαστικό λάθος τότε και οι δύο μπαταρίες θα εκφορτίζονται με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Furthermore, στα παράλληλα mod, ακόμα και μια μικροδιαφορά στην εκφόρτιση να έχουμε, λόγω συνδεσμολογίας η πιο γεμάτη μπαταρία (με μεγαλύτερη τάση) θα φορτίσει την πιο άδεια μέχρι να ισοσταθμιστούν οι τάσεις και των δύο στοιχείων. Αυτό με την εναλλαγή των θέσεων των μπαταριών είναι παλιά συμβουλή χωρίς αξία απ' όσο διαβάζω στο ECF (κάποιο παλιό mod ιδιοκατασκευή είχε την τάση να αδειάζει την μια μπαταρία πολύ πιο γρήγορα αν θυμάμαι καλά). Και στα mod εν σειρά η εναλλαγή δεν έχει ουσία καθώς το ρεύμα ακολουθεί μόνο μια πορεία και είναι αδύνατον να εκφορτιστεί μια μπαταρία πιο γρήγορα.


To μέγεθος του istick είναι πολύ καλό για mod με εναλλασόμενη διπλή μπαταρία BTW.

Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 02:09 »
Μολις εστησα τον kayfun στα 0,9 ohm και ανεβηκα στα 17 watt. Mε μια μπαταρια φρεσκοφορτισμενη samsung 25r.Oλα μια χαρα!
Το επομενο βημα να παρω δυο μπαταριες ζευγαρι.
Ειναι μεγαλουτσικο σε μεγεθος,αλλα ειναι πολυ ανετο στο χερι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 02:30 από Γιαννης Κυριακου »

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 06:17 »
Επειδή ως γνωστόν η συνδεσμολογία τους είναι παράλληλη, θα πρέπει οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιούμε να είναι πάντα το ίδιο ζευγάρι και αγορασμένες την ίδια ημερομηνία, ίδια μάρκα ίδια χωρητικότητα, ίδιος τύπος.
Θα πρέπει με έναν μαρκαδόρο να τις σημειώσουμε Α και Β και κάθε φορά που τις φορτίζουμε να τις βάζουμε μέσα στο μοντ εναλλάξ, δηλαδή αν είχαμε την Α δεξιά την επόμενη φορά πρέπει να βάλουμε την Β δεξιά και την Α αριστερά. Αυτό γίνεται για να έχουμε ομοιόμορφη φθορά και σίγουρα καλίτερη και πιο μακρόχρονη λειτουργία.


Αυτο ισχυει μονο στην συνδεσμολογια σε σειρα.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 09:55 »
Furthermore, στα παράλληλα mod, ακόμα και μια μικροδιαφορά στην εκφόρτιση να έχουμε, λόγω συνδεσμολογίας η πιο γεμάτη μπαταρία (με μεγαλύτερη τάση) θα φορτίσει την πιο άδεια μέχρι να ισοσταθμιστούν οι τάσεις και των δύο στοιχείων.


Τα ρεύματα κυκλοφορίας είναι ιδιαίτερα μεγάλα όμως (έστω και για πολύ λίγο) και αυτό δεν έχει ποτέ καλά αποτελέσματα.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix