vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 11 χρήστες
dkostas, JohnDag, ilias1972, maprix, bloodlessz, grag, Lazy Dog, Jorge, Tem, lidbab, manoslykos

Twitter

Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;

Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;
« στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:10 »
Το δοκίμασα σήμερα σε ένα πυχτό υγρό της liqua (τα δύο μήλα) με μερικές σταγόνες ούζο αφού πρώτα το άφησα να εξατμιστεί λίγο το αλκοόλ και φένεται ότι κάνει καλή δουλειά. Το υγρό είναι πολύ πιο αρεό και φένεται να έδωσε λίγη παραπάνω γεύση, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς αν είναι μεγάλη η διαφορά διότι το υγρό εξαρχής έδινε μια γεύση ούζο/γλυκάνισο.
Λογικά αν όσοι έχετε θέμα με τα πυχτά υγρά και τους ατμοποιητές ίσως να το δοκίμαζατε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:24 »
Έχω γνήσιο Αψέντι από Τσέχο παραγωγό, θα στάξω λίγο κι αν την ακούσω, θα κανονίσω ατμοσυνάντηση :laugh1:

Απ: Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:38 »
Χαχαχα μην αρχίσεις να βλέπεις νεραίδες και μονόκερους μόνο. :)) Πάντως να την ακούσεις λίγο δύσκολο, είναι σαν να βάζεις κρασί σε κατσικάκι φούρνου.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 20:04 »
Υπήρχε ένα παρεμφερές θέμα, το οποίο είχε κλειδώσει κατόπιν επιθυμίας του συντάκτη: WFI ή Vodka?

Θα υπενυθυμίσω κατά πρώτον


ΠΡΟΣΟΧΗ:
Η μείξη υγρών είναι κάτι που προϋποθέτει γνώσεις και εμπεριέχει κινδύνους για την υγεία σας. Ό,τι κάνετε είναι με δικό σας ρίσκο. Το φόρουμ δεν έχει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε λάθος συμβουλή υπάρχει εδώ μέσα και ούτε ο χρόνος υπάρχει αλλά ούτε και είμαστε τόσο γνώστες ώστε να φιλτράρουμε πάντα τις σωστές ή τις λανθασμένες μόνο.

και κατά δεύτερον αυτούσιο αυτό που είχα γράψει εκεί

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις με τη δέουσα προσοχή το ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες και το Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Η πεποίθησή μου είναι ότι όχι μόνο δεν θα έπρεπε να αποτελεί ερώτημα αλλά ίσα ίσα τακτική "ταλιμπάν". Μπορώ να δεχτώ τη χρήση αλκοόλης σε απειροελάχιστη ποσότητα για την διάλυση αρώματος, με την προϋπόθεση φυσικά να έχουμε τον τρόπο και τη γνώση να το εξατμίσουμε από το τελικό μείγμα πριν αυτό μπει στον ατμοποιητή μας. Κατά τα άλλα, η μόνη χρήση βοτκας στο ητ που μου κάνει φυσιολογική, είναι για το καθάρισμα ατμοποιητών.

Δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε τα πτυχία, ούτε και την απαραίτητη εξειδίκευση για να κατακρίνω την χρήση βότκας, μπορεί μετά από έρευνα να αποδειχθεί ότι είναι πιο ασφαλής από το WFI. Μέχρι τότε πάντως, η λογική μου λέει να προχωράμε στην πεπατημένη του WFI. Κατά τα άλλα, μεγάλα παιδιά είμαστε, πρόσβαση σε πληροφόρηση έχουμε, λογική επίσης (ελπίζω), μπορούμε να κρίνουμε.

Κατά τα άλλα, πολλές εταιρείες έχουν παραδεχτεί ότι χρησιμοποιούν αλκοόλ στα υγρά τους. Πολλοί υπολογιστές DIY επίσης, περιλαμβάνουν πεδίο για αλκοόλ. Από εκεί και πέρα, ο καθένας πράττει βάσει λογικής και γνώσεων (ελπίζω τουλάχιστον).

Απ: Διαλύετε τα υγρά σας με αλκοόλ;
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 26, 2017, 09:51 »
Σποραδικά έχω ακούσει για προσθήκη αλκοόλ (μικρής ποσότητας) μέσα σε ατμιστικά υγρά. Κάποιοι προσθέτουν σε DIY ενώ κάποια αρώματα το περιέχουν ως διαλύτη.

Προσοχή δε μιλάω για άτμισμα σκέτου αλκοόλ ή κάποιου μεγάλου ποσοστού, αλλά για προσθήκη λίγες στάλες ανά δεκάμελο υγρό. 

Γιατί όμως το κάνουν αυτό; Διαβάζω ότι συνήθως γίνεται για 2 λόγους: 
α) Αύξηση (ελαφριά) του throat hit.
β) Αραίωση του υγρού, πχ. αραίωση vg με αλκοόλ αντί για νερό.

Περίπτωση μέθης δεν υπάρχει, μιλάμε για μικρές ποσότητες. Άτμισμα μεγάλου ποσοστού αλκοόλ νομίζω θα ήταν επικίνδυνη, αφού δεν περνά από το συκώτι όπως όταν το πίνουμε. Όμως ίσως η προσθήκη πχ. 1-2 σταγόνων ανά δεκάμελο (της οποίας μέρος μόνο αποροφούμε) μου φαινεται ενδιαφέρουσα ιδέα για αύξηση throat hit. Από μία πρόχειρη έρευνα στο ίντερνετ βρήκα ενδιαφέρουσα αυτήν εδώ την κουβέντα σε ξένο φόρουμ.

Το ερώτημα είναι, έχει χρησιμοποιήσει κανείς εδώ μέσα; Έχετε ακούσει για έτοιμα υγρά ή αρώματα που το περιέχουν ως συστατικό;

Ανάλογη απορία έχω και για το ξύδι, για το οποίο είδα και εδώ μέσα σποραδικές αναφορές για τη χρήση του σε DIY. Ποιός ο λόγος για τη χρήση του και σε τι ποσότητα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180826 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12