vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, bloodlessz, manoslykos, giorgos1999

Twitter

ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« στις: Μαΐου 04, 2015, 13:21 »
Καλημερα σας.
Ανοιγω νεο θεμα μιας και δεν εβρισκα κατι αντιστοιχο.
Θελω απλα την γνωμη σας , την αποψη σας σχετικα με τα παρακατω.
Και εμενα μου το ειπαν και ψαχνω να δω εαν εχω σωστες πληροφοριες.
Λοιπον.
Ρωταω πολυ απλα.Εχω μια αντισταση 1.9 Ohm.
Πια ειναι η ιδανικη ταση που πρεπει να εφαρμοσω στα ακρα της ωστε να εχω το σωστο αποτελεσμα ?
Ειτε αυτη η αντισταση ειναι εργοστασιακη ειτε χειροποιητη.
Και μου απαντανε .
Θα κανεις λεει τον παρακατω υπολογισμο. ( 4,2 χ 4,2 = 17,64 ) Αυτο το αποτελεσμα το κανεις διαιρεση με το νουμερο της αντιστασης. π.χ ( 17,64 / 1,9 = 9,2 ) . 9.2 ειναι τα Watt αρα πρεπει να εφαρμοσω στα ακρα της αντιστασης 4,2 Volt. Ασχετα που η αντισταση που εχω στα χερια μου αυτη την στιγμη μου λεει εργοστασιακα απο 3.3 εως 6 Volt.
Aspire BVC 1,8 .
1,9 την βλεπει το ISTICK.
Με τους υπολογισμους που κανω ειναι σαν να μου λενε να εφαρμοζω παντα 4.2 Volt στα ακρα της αντιστασης.
Ποιος ο λογος τοτε να εχω ενα Mod που μπορει να ανεβασει εως και 7,5 Volt και 30 Watt ?


Αν καποιος γνωριζει αν μας διαφωτισει.
Ευχαριστω πολυ !!!!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 04, 2015, 13:27 »
Φιλε μου η θεωρια με την πραξη ειναι η μερα με την νυχτα στο δικο μας αθλημα.
Το καλο με τα ηλεκτρονικα mods ειναι οτι ανεβαζεις σταδικακα την ταση μεχρι να βρεις το επιθυμητο σημειο που σου αρεσει.
Πχ στον ναυτιλο που ειχα και δουλευα η αντισταση ηταν 1,7 και την δουλευα στα 4,6 και πολλες φορες κα ι5 βολτ.
Ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο το τι ταση θα επιλεξουμε.
Τι συρμα εχει η αντισταση
Τι τροφοδοσια υπαρχει υπερ η υπο
Τι μπαταρια εχουμε
Τι υγρο χρησιμοποιουμε και πολλα αλλα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 04, 2015, 13:30 »
Δεν υπάρχει "ιδανική τάση" για κάποια αντίσταση.
Υπάρχουν κάποια ελάχιστα και μέγιστα όρια λειτουργίας, ώστε στο ελάχιστο να παίρνεις ατμό και όχι "ζουμιά" και στο μέγιστο να μην παίρνεις καμένο.
Για παράδειγμα λες 1.9Ω στα  9W. Στον kayfun 4 ή στον kfl+ με 1.9Ω εγώ ατμίζω στα 17W. H σύζυγος στα 13...
Υποκειμενικά είναι όλα.
Για τον λόγο ύπαρξης των πολλών W/V, αυτά χρειάζονται κυρίως για διπλές αντιστάσεις με χοντρά ή πολλαπλά σύρματα στριμμένα μαζί.
Η ιδανική τάση είμαι αυτή που δίνει σε σένα την μεγαλύτερη ευχαρίστηση στο άτμισμα, χωρίς φυσικά να ανεβάζεις επικίνδυνα υψηλές θερμοκρασίες που διασπάνε τα συστατικά του υγρού σε επιβλαβή παράγωγα.
Βαγγέλη μαζί τα γράφαμε :)

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 04, 2015, 13:35 »
Αρα εφοσον εχει γινει ενα σωστο ξεκινημα με την αντισταση και εχουν διαβραχει σωστα τα φυτιλια και δεν εχουμε παρει καμενο στο ξεκινημα,μπορουμε να ανεβασουμε σε ταση σε λογικα πλαισια.
Εαν παρουμε καμενο ριχνουμε την ταση για να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα.
Φοβαμαι μην χαλασω την αντισταση αν παρω λιγο καμενο.
Λογικα μπορω να ριξω μετα την ταση μετα ??

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 04, 2015, 13:45 »
Εδω ειναι η πηγή γνώσης του θεματος.
 Βάλε τα  Ohm , το σύρμα, αν ειναι μονή η διπλή, ρύθμισε τα watt αναμεσα απο το κόκκινο και το πράσινο, και έχεις ένα μπουσουλα.
Προσωπικά το προτιμώ στην αρχή του κόκκινου.


Ειναι ενταξει τωρα  πιστευω.
http://www.steam-engine.org/coil.asp
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2015, 13:57 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 04, 2015, 13:55 »
mimis...
παταω πανω στο link που εστειλες αλλα ανοιγει κενη σελιδα. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 04, 2015, 14:37 »
Ακολούθησε το λινκ που έδωσε ο mimis σαν μπούσουλα για το που να κυμανθείς.
Στο ερώτημα σου, αν πάρεις και κανένα καμένο δεν σημαίνει ότι χάλασε η αντίσταση, σε λογικά πλαίσια βέβαια αν της ρίξεις υπερβολικά W και τη στεγνώσεις, θα καεί το βαμβάκι οπότε την έχασες.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 04, 2015, 21:13 »
Aspire BVC 1,8 .
1,9 την βλεπει το ISTICK.
Υποθέτω, μιλάς για τις απλές κι όχι του Ναυτίλου. Πρακτική συμβουλή από μένα, δοκίμασε τις 1,6Ω BDC. Χθες έβαλα την πρώτη μου στο στικάκι και παίζει μια χαρά στα 3,2-3,3V. Με τις BVC 1,8Ω δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 01, 2015, 22:33 »
Kαλησπερα,αν δεν ειμαι στο σωστο νημα ας μετακινηθει.
Ειχα και εχασα ενα εξελ  πινακα αντιστοιχιας ωμ/βολτ/βατ το εχει καποιος φιλος;
ευχαριστω πολυ :bye:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 01, 2015, 22:48 »
έτοιμο excelάκι δεν έχω, αλλά μπορείς με τους τύπους που αναφέρονται στο link, να φτιάξεις ένα δικό σου excel, χρησιμοποιώντας formulas...
http://rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.htm

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: ΙΔΑΝΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ???
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 17, 2015, 22:32 »
Ανάλογα με τα Watt στα οποία προτιμάς να ατμίζεις.
Μπαίνεις στο παρακάτω link.
http://rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.htm
συμπληρώνεις τα watt στα οποία προτιμάς να ατμίζεις, βάζεις και την τιμή της αντίστασης που χρησιμοποιείς και πατάς calculate.
Σου υπολογίζει τα Volt καθώς και την ένταση του ρεύματος που διατρέχει την αντίσταση σου (το δεύτερο δεν σε πολυενδιαφέρει :P )
ελπίζω να βοήθησα :)


Και να θυμάσαι πως για να υπολογίζεις την τάση που θες να εφαρμόζεις στην αντίστασή σου κάνεις την παρακάτω πράξη.

Τάση = Τετραγωνική Ρίζα του γινόμενου Ισχύς επί Αντίσταση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180450 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12