vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Microcoil vs απλό coil

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 20:49 »
Περιορισμος δεν υπαρχει.
Μη βαζουμε ορια και πρεπει σε πραγματα που δεν στεκουν.


Το microcoil ειναι συρμα στρημενο σε 2mm τρυπανακι .  Η εσωτερικη διαμετρος δηλαδη της αντιστασης , ειναι 2mm.
Δεν υπαρχει σαν όρος για  το αν ειναι ανοικτες οι σπειρες ή κολλημενες.
Microcoil ονομαζεται η εσωτερικη διαμετρος της αντιστασης.
Αν θυμαμαι καλα , mini ειναι σε 1.0mm , Νano ειναι σε 1.5mm  και macro σε 2.5 ή 3.0mm εσωτερικη διαμετρος αντιστασης
Το αν ειναι ενωμενες οι απειρες ή οχι , ειναι καθαρα θεμα του καθενα απο εμας.
Στο microcoil ομως , δεν ειναι ενωμενες οι σπειρες.
Μοιαζει σα να ειναι ενωμενες , γιατι υπαρχει ενα παρα πολυ μικρο κενο μεταξυ τους. Μιλαμε για ελαχιστο , που θα πρεπει να κοιταξεις καλα για να το δεις. Με το βαμβακι περασμενο το βλεπεις αυτο το κενο καλα , γιατι το βαμβακι ειναι ασπρο.  Τοσο κοντα ειναι.

Με τον τροπο αυτο , εχεις ην τοπικη μεγαλυτερη θερμοκρασια που προσφερει μια αντ/ση με κολλημενες σπειρες , αλλα εχεις και το αποτελεσμα της καθε σπειρας , αφου υπαρχει χωρος διαφυγης για τον ατμο που ατμοποιει η καθε σπειρα.
Σε αντ/ση με κολλημενες σπειρες , θα εχεις μεγαλη ατμ/ση απο τις ακρες και στο κεντρο απλα μεγαλη θερμοκρασια , χωρις να υπαρχει διαφυγη του ατμου στα ποσοστα που θα επρεπε.

Τον ενα του αρεσει ετσι και τον αλλον γκιουβετσι.   Ο.Κ. ........... γουστα ειναι και ο καθενας εχει διαφορετικα.
Το micro coil λοιπον αναφερεται στην εσωτερικη διαμετρο της αντιστασης και οχι αν ειναι κολλημενες ή οχι.
Η αντισταση με κολλημενες σπειρες , κανονικα θα επρεπε να συνηθίσουμε να τη λεμε.....tunelcoil και οχι microcoil......


Καλη σας ημερα κυριες , κυριοι και δεσποσυνες.

Παμε τωρα για ...... νανι...... ;D :bye:

Δηλαδή απλή spaced αντίσταση σε μονό φυτίλι 2mm (ξέρεις αυτό που στρίβαμε από τα παλιά τα χρόνια) είναι microcoil?  :hmmm: :dontknow:





Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 21:53 »
το micro που είναι γιατί διαβάζω για mini,nano και macro.   :wall:
νομίζω οτι μια λογική σειρά θα ήταν nano, micro, mini, macro  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 19:39 »
έκανα microcoil αλλά τώρα τελευταία κάνω spare coil θέλω να μου πείτε στο spare coil που κάνω είναι φυσιολογικό να κάνει αυτά τα σκασίματα ή αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 19:58 »
  Μάλλον spaced coil κάνεις. Αν κάνεις πολλά κράτα μερικά για spare  :)
Τα σκασίματα στον τύπο αυτόν είναι αναπόφευκτα και όποιος σου πει το αντίθετο ψεύδεται  :))
Προσωπικά δεν μου αρέσει το πρατς προυτς οπότε αποφεύγω τα ανοιχτά.
Άλλοι θα σου πούνε πως τα σκασίματα είναι ο ήχος της γεύσης.
  Ανεξερεύνητες και άγνωστες οι βουλές των ατμιστών  :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:03 »
 :laugh1:
μάλλον θα το γυρίσω γιατί με τα σκασίματα σε μερικούς ατμοποιητές μου έρχεται υγρό στο στόμα.

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:30 »
Και εγώ πατάω την αντίσταση αλλά οχι όσο είναι κόκκινη,οταν σβήνει οπότε έχω μικρά κενά που σχεδόν  δεν φαίνονται αλλά υπάρχουν οπότε μπορούμε να πούμε πως είναι  μικροκοιλ.θελω ντουμάνι και νομίζω πως έχω καλύτερο έτσι. 25 και  30 σύρμα 1ωμ έως 1.2ωμ μονές . Δεν κάνω μικρότερες ή διπλές  για να μην ξεφύγω στα βατ. Καθαρά για ψυχολογικούς λόγους  😆

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 10:58 »
Αν κάνεις διπλή αντίσταση δεν "ξεφεύγεις" στα W για τον λόγο ότι αν μία αντίσταση θέλει πχ 5W για να ατμοποιήσει σωστά, οι δύο θα θέλουν σχεδόν τα διπλά αλλά αναλογικά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 12:39 »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 
Πάνω που έψαχνα πού να πω τις σημερινές μου ατμιστικές ανακαλύψεις.
Σήμερα λοιπόν (κι αφού πρώτα με είχε ξεστραβώσει ο φίλος Nemesis_rds, για τα σύρματα kanthal 0,2 και τα σπειρώματά τους), έφτιαξα εκ νέου μία αντίσταση. 

 
Σύρμα kanthal, micro coil, 5 όχι τέρμα κολλητές σπείρες, βαμβάκι, αντίσταση 2,2Ω, στα 8W. Αποκάλυψη! 

 
Με τα μέχρι τώρα λιγοστά μου δεδομένα, δεν θέλω κάτι άλλο. Micro coil, λίγες σπείρες, μεγάλη αντίσταση, λίγα ρεύματα. Δεν μπλέκω με θερμοκρασίες κ.λπ., με απλά στησίματα = υπέροχη γεύση. Ακόμα και με το απλούστατο υγρό (τσιχλόφουσκα) που είχα “φτιάξει” (έτοιμη βάση+άρωμα) είναι όνειρο. 

 
 

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 15:04 »
Εμενα kanthal awg28 οταν εχει κενα μου κανει σκασιματα.. Αν κολλησω τις σπειρες δεν κανει..

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:47 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 15:09 »
Ναι αλλά κολημενες σπείρες και ss δεν πάει.Σε έλεγχο θερμοκρασίας εννοώ

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 16:31 »
Μπορει να φταιει και το υγρο..


Σε κατι forum του εξωτερικου που διαβαζω παντως, εχουν και spaced και κολλημενες coil για TC με 316L. Αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα με το αθλημα..απο Δευτερα  ;D

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 17:26 »
ποιος το λέει ότι κολημένες σπείρες ss και tc δεν πάει?!!!!!!!!! ποιός?!!!!!!
Το έχετε δοκιμάσει?
Οχι μόνο δουλεύει ασφαλέστατα ακόμη και στο περιβόητο αν και λανθασμένο test του στεγνού βαμβακιού αλλα και σταθερότερα και γευστικότερα απο το spaced.
Το μόνο που  έχω παρατηρίσει  είναι οτι θέλει ελάχιστα ποιο πολύ βαμβάκι μέσα στο coil γιατί διαφορετικά μου κάνει κάτι ψυλά ελάχιστα σκασιματάκια.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 17:49 »
Αυτό που λες δεν είναι κολλημένες σπείρες, αλλά πολύ κοντινές. Οι κολλημένες σπείρες θέλουν πύρωμα και τσιμπιδάκι, κάτι που δεν πρέπει να γίνεται με σύρματα συμβατά με tc.

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 18:58 »
Μηλάω για κολημένες χωρις καθόλου κενά με coiler και πολύ ελαφρύ ζέσταμα με 4, 5w και τσιμπιδάκι και μετά χτένισμα.
Micro coil κανονικό δηλαδή αλλά θέλει πολύ καλοφτιαγμένη αντίσταση για να μην έχουμε hot spots.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 19:04 »
Καταρχήν microcoil δεν σημαίνει κολλημένες σπείρες αλλά μικρή διάμετρος του πηνίου (π.χ. 2mm). Με τέτοια διάμετρο και spaced να είναι οι σπείρες, πάλι microcoil είναι. Τέλος πάντων το θέμα είναι αλλού, ότι μ' αυτόν τον τρόπο που το περιγράφεις, δε νομίζω ότι είναι κολλημένες οι σπείρες αλλά αφήνουν απειροελάχιστα κενά, που δύσκολα διακρίνονται με το μάτι, αλλά υπάρχουν. :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix