vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 9 χρήστες
Aoratix, karga, dkostas, Milarepa, camber, Blackwolf, lagoudakis, Tem, Ποντικός

Twitter

The Artist Collection by NJOY

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 03, 2015, 23:11 »
Μάλλον θα με προλάβει ο Θέμης!!! Δεν πειράζει όμως, μια χαρά το έχει με τις καλές γεύσεις!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 03, 2015, 23:48 »
Time for another Cruiser's e-liquid review....... ;)
Aυτό σκέφτηκα μόλις πληροφορήθηκα την κυκλοφορία των Artist Collection.
Eγώ ξεκίνησα σήμερα με το Dragonscape και σιγά-σιγά θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.
Θα γράψω τις εντυπώσεις μου φυσικά όπως και όλοι όσοι τα δοκιμάσουν...... αλλά θα είμαι σε αναμονή ενός ακόμα απολαυστικού Cruiser's review  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 03, 2015, 23:54 »
Είπε ο άνθρωπος ο οποίος με έκανε να δοκιμασω τα πιόνια...

Ελπίζω να έρθουν στην ώρα τους!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 04, 2015, 20:19 »
Σήμερα παρέλαβα το Dragonscape και το Sacrecoeur σε 12mg... είναι τα 2 πρώτα που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση από την σειρά των 5 υγρών.
Μόλις έστησα το KF4 με 0,28 Κanthal και 1,4 αντίσταση πάνω στο Elevetor 2 στα 14w.
Ξεκίνημα με Dragonscape... μυρωδιά που στην αρχή θυμίζει αρκετά BFF από πιόνια. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό...
Ωχχχ... αν μυρίζει και όσο το BFF στον χώρο την κάτσαμε... με βλέπω στο μπαλκόνι να το ατμίζω.
Το τέστ της συζύγου δεν το έχω περάσει ακόμη καθώς δεν έχει έρθει σπίτι.. ίδωμεν.
Αίσθηση μου είναι ότι η μυρωδιά του είναι πιο διακριτική καθώς απουσιάζει η σοκολάτα που μαζί με τον καφέ πιθανόν δημιουργούν έντονη και ιδιαίτερη μυρωδιά στον χώρο.
Γεύση τώρα κατά την εισπνοή επικρατεί ο καφές με στρογγυλεμένη γεύση από την βανίλια Μαδαγασκάρης και τα μπαχάρια που δίνουν μια νόστιμη πικάντικη νότα.
κατά την εκπνοή τώρα από την μύτη ενώ περιμένεις κάτι έντονο από τις παραπάνω γεύσεις έρχεται η γεύση του Ασιατικού τσαγιού απαλή και ολοκληρώνει την αντίθεση των γεύσεων με την σειρά που εγώ τις ένοιωσα και ανέφερα.
Για 12αρι το χτύπημα είναι καλό όπως και η παραγωγή ατμού μιας και το υγρό είναι 70%VG / 30%PG.
Πρόκειται για ακόμα ένα premium υγρό που αυτό που υπόσχεται να γευθείς, ακριβώς γεύεσαι.
Νομίζω ότι άνετα μπορεί να είναι ένα ADV υγρό καθώς δεν σε κουράζει η γεύση του αλλά ένα θέμα μάλλον για αρκετούς είναι η τσουχτερή τιμή που είναι στα 23,50 ευρώ τα 30μλ.

Ακολουθεί το ταξίδι των γεύσεων της σειράς Artist Collection με το Sacrecoeur...

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 04, 2015, 20:41 »
Με αφορμή τη σημερινή δοκιμή του Dragonscape........................
Θα επανέλθω με εντυπώσεις και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αφήνει περίεργη οσμή στο χώρο. Μέχρι στιγμής δεν άκουσα κάποιο σχόλιο στο γραφείο. Αλλά έπεται και η συνέχεια στο σπίτι  ::)

Kανένα αρνητικό σχόλιο μέχρι στιγμής......ούτε στο σπίτι ούτε στο γραφείο  :yes:
Επομένως φαίνεται μάλλον ότι πέρασε ένα σημαντικό test το Dragonscape.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 04, 2015, 22:51 »
Είναι καταπληκτικά όλα έχω πάθει πλάκα με όλα τρομερά αρώματα και πίεσης στην γεύση ένταση και πολλά ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 05, 2015, 18:55 »
Ατμίζω αυτη τη στιγμή το paramour και έχω πάθει πλάκα!Αν όχι το καλύτερο σίγουρα ένα απο 2-3 καλύτερα υγρά που έχω δοκιμάσει.Ροδάκινο αχλάδι κρέμα και κανέλλα σε πολύ καλή ισορροπία  με το ροδάκινο λίγο πιο δυνατό απο τα υπόλοιπα.Απαλό χτύπημα και πολύ καλή παραγωγή ατμού.Αναλογία 50/50
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2015, 19:46 από Dimitrisbo »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 13, 2015, 12:23 »
Samba Sun
Προσοχή.Αυτό δεν είναι review.
Μια γρήγορη εντύπωση, γιατί δεν προλάβαν οι δοκιμαστές του forum μας, να δώσουν λεπτομέρειες.
Δεν μένεις αδιάφορος. Εγώ δεν ξετρελάθηκα...αλλά...το παθαίνω διαρκώς, το χω πάθει και με τα δυο πιο αγαπημένα μου υγρά. Θέλω τον χρόνο μου, και ίσως έτσι πρέπει.
Στο πλαϊ γραμμένες 4 γεύσεις στην περιγραφή, δεν καταλαβαίνω γρι καμία συγκεκριμένα. Αλλά όλο αυτό κάτι μου κάνει. Κάτι σε ξύσμα φλούδας εσπεριδοειδούς, κάτι...Δεν γέμισα τανκ με το υγρό, αλλά...όλο και πιο συχνά το ρίχνω στον Magma, κάθε μέρα όλο και περισσότερο, και αυτό που θυμάμαι με τραβάει να το ξανα ατμίσω. Είναι το πρώτο πικρό υγρό που δοκιμάζω. Ξέρουμε όλοι τα καπνικά, τα φρουτένια, τα γλυκά, κλπ κλπ σαν κατηγορίες. Εδώ εγώ δοκιμάζω το πρώτο πικρό υγρό. Όμως...πικρό, με την καλή ένοια. Με την πολύ καλή ένοια. Κάτι σαν το Campari σε υγρά άτμισης. Αν σας κέντρισα το ενδιαφέρον, δοκιμάστε και πείτε μας εδώ.
Σταματώ, γιατί παραλίγο θα πιστέψω ότι έκανα review.

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 13, 2015, 13:20 »
εμενα μου βγαζει κατι σαν ξυνισμενο ροδακινο με κιτρο, το οποιο μου αρεσει ομως  :D

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 13, 2015, 18:54 »
Έψαξα αρκετά να βρώ ημερομηνία παραγωγής ή ημερομηνία λήξης......αλλά δεν βρήκα :dontknow:. Ούτε στη συσκευασία ούτε στο μπουκαλάκι. Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στα δικά σας Artist Collection ?

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 14, 2015, 01:07 »
Ούτε το δικο μου γραφει κατι.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 14, 2015, 15:31 »
Samba Sun


Sacré Coeur
Para Mour

Hedon’s Bite







Dragon Scape
ειναι οντως καλλιτέχνες τα ατομα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 16, 2015, 11:37 »
 Και η μάχη του ξεχωριστού, του πρωτότυπου και του νέου, καλά κρατεί... Αυτή τη φορά η εταιρεία NJOY με τη σειρά Artist Collection, έρχεται να ταράξει τα νερά, συγκεντρώνοντας πέντε Σεφ υγρών αναπλήρωσης, με περγαμηνές, και βάζοντάς τους να φτιάξουν από ένα υγρό έκαστος. Με προώθηση ανάλογη αλυσίδας εστιατορίων, με βίντεο, αφηρημένη τέχνη και γεύσεις τις οποίες θες να δοκιμάσεις ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ, έστω και για μια φορά, η εταιρεία φιλοδοξεί να μπει με αυτή τη σειρά στην αγορά των υγρών που θεωρούνται premium, και μάλιστα προσπαθεί να το κάνει με μεγάλο μπαμ! Προσωπικά, άκουσα γι αυτά τα υγρά όταν έκανα το review των Vaponaute, και φίλος συνατμιστής εύστοχα σχολίασε ότι η Anne Claire έχει επιμεληθεί ένα υγρό. Με μεγάλη χαρά λοιπόν διαπίστωσα ότι τα υγρά ήρθαν Ελλάδα, και με ακόμα μεγαλύτερη υποδέχτηκα τα νέα που μου μετέδωσε ο Θάνος από το e-tsigaro Κέρκυρας: «Στα έχω στο μαγαζί, παίξε μπάλα». Και τώρα, ένα μάθημα στρατιωτικής πειθαρχίας: Σήμερα είναι Πέμπτη, τα υγρά τα έχω στα χέρια μου από τη Δευτέρα, και μόλις ετοιμάζομαι να τα αγγίξω! Είχα άλλα υγρά να τελειώσω πιο πριν και μισές δουλειές δεν αφήνω!
 
Sacre Coeur, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
 
Όταν διάβαζα τις περιγραφές των γεύσεων, άλλο ήταν το υγρό της σειράς το οποίο μου έκανε εντύπωση. Αποφάσισα όμως να ξεκινήσω με αυτό γιατί έχω προηγούμενα δείγματα γραφής της Σεφ, και ξέρω τι μπορεί να κάνει. Και δεν πρόκειται για άλλη από την Anne Claire. Οι γεύσεις τις οποίες θεωρητικά ενσωματώνει αυτό το υγρό, είναι άγρια μούρα, ραβέντι, Ευρωπαϊκό Custard (?), Torte αμυγδάλου και bourbon. Το ραβέντι το γνωρίζω σαν βότανο αλλά όχι σαν γεύση, ενώ ιδέα δεν έχω για το Ευρωπαϊκό Custard. Ελπίζω μόνο να μη βρωμάει βούτυρο!! Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, τα αρώματα τα οποία έρχονται, είναι φανταστικά. Διακρίνεται καθαρά το μούρο και το αμύγδαλο, το οποίο όμως αφήνει τη θέση του σε κάτι μπισκοτένιο. Λογικό. Μία αλκοολική μυρωδιά επίσης, και το καλύτερο νέο, καμία υποψία βουτύρου. Το τελευταίο, το ενισχύει και το ότι ο Χρήστος και ο Θάνος, δεν μου είπαν να το προσέχω το υγρό καθώς ξέρουν τα γούστα μου, εκτός και άν έχουν και οι δύο όρεξη για πλάκα! Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Πρώτη έκπληξη, ήταν η ένταση του αρώματος. Έχουμε συνηθίσει σε υγρά τα οποία θεωρούμε premium οι γεύσεις να είναι απίστευτα έντονες και επιθετικές. Εδώ δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Η πρώτη αίσθηση που έρχεται στο στόμα, είναι μία ζύμη αμυγδάλου η οποία κλείνει με κρέμα μούρων. Προς το τέλος της εισπνοής, η αίσθηση γίνεται κρεμώδης και κάτι πικάντικο έρχεται να δέσει την αίσθηση και να δώσει στον ατμιστή αυτό το κάτι έξτρα που τον κάνει να αναρωτιέται «τι διάολο άτμισα πάλι...». Το bourbon δεν ξεχωρίζει κάπου, αλλά φαντάζομαι είναι αυτό το οποίο δίνει στον ατμό τη δυνατότητα να κάνει το στόμα λίμνη! Στη ρινική εισπνοή, το αμύγδαλο είναι αυτό που κυριαρχεί, ενώ το bourbon είναι πλέον αισθητό προσφέροντας κάψιμο και μια γήινη υφή. Στην εκπνοή από τη μύτη, δεν κυριαρχεί κάποιο άρωμα, τουλάχιστον παραπάνω από τα μούρα. Το χτύπημα είναι ακριβώς αυτό που θα περίμενε κάποιος γι ένα 6ρι υγρό ενώ το ντουμάνι είναι υποτονικό, παρόλο που το υγρό είναι πηχτό. Η επίγευση τώρα με παίδεψε. Σαν γενικό αποτέλεσμα είναι υπέροχη, αλλά δυσκολεύτηκα να την αναλύσω καθώς οι σιελογόνοι μου δούλεψαν υπερωρία. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος φτιάξει μια μπαβαρουάζ με κρέμα μούρων, βάση ζύμης αμυγδάλου και ελαφρά σος bourbon, αυτό το αποτέλεσμα θα πάρει. Νομίζω ότι θα πάρει φωτιά η κουζίνα μου όπου να ναι... Σαν συμπέρασμα θα το χαρακτήριζα ως ένα υγρό ιδανικό για ολοήμερη χρήση το οποίο πραγματικά μας δείχνει ποιότητα μέσα από την απλότητα, και απλότητα μέσα από την ποιότητα. Με κάνει επίσης να θελω να κάνω το τραπέζι στην Anne Claire, και μαντέψτε τι γλυκό θα της σέρβιρα!!! 92/100
 
Hedon’s Bite, 6mg
Erlkoenigin Clone, nano kit, MC 2mm, 0.25mm Kanthal A1, 1.83Ω, Βαμβάκι.
 
Αποφάσισα να δοκιμάσω αυτό το υγρό μετά για δύο λόγους, το ότι ο Σεφ είναι ο George από την Mr Good Vape (τα επόμενα υγρά που θα δοκιμάσω) και λόγω των γεύσεων. Δύο είδη μήλων, ροδάκινο, πεπόνι και σκούρα καραμέλα. Η σκούρα καραμέλα, είναι δύσκολο να επιτευχθεί καθώς πρέπει να σταματήσει η παρασκευή της ακριβώς πριν καεί και πικρίσει. Προσωπικά δεν την έχω πετύχει ποτέ και τη σταματάω πάντα αρκετά πιο πριν, γνωρίζω όμως καταξιωμένο Σεφ από του οποίου τα χέρια την έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι πολλά επίπεδα παραπάνω. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, πραγματικά νιώθεις σαν να είσαι σε καλοκαιρινό roof garden τη στιγμή που μόλις σου σερβίρουν φρουτοσαλάτα. Από τη μύτη ακόμα, καταλαβαίνεις το πεπόνι, τη σαρκώδη υφή από το ροδάκινο, την οξύτητα του μήλου και τη γλύκα της καραμέλας. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Το πεπόνι σε χτυπάει εναλλάξ με το ροδάκινο, πιο έντονο το πρώτο, η οξύτητα του μήλου είναι συνεχώς εκεί και ακριβώς στο σημείο που σταματάς τη τζούρα, σκάει για μιλισεκόντ η πικρόγλυκη καραμέλα, με ένταση αρκετή για να σε στείλει για εξέταση ζαχάρου, πριν εξαφανιστεί για να αφήσει τη θέση της στις υπόλοιπες γεύσεις του υγρού. Και πάλι η ένταση είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, αν και για το συγκεκριμένο είχα την εντύπωση ότι θα βαρούσε στο κόκαλο, καθώς έτσι έχω ακούσει για τα Mr. Good Vape. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα, με το πεπόνι να κυριαρχεί, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη φαίνεται το πεπόνι με το μήλο. Το ντουμάνι υποτονικό και εδώ, ενώ το χτύπημα ελαφρώς ανώτερο από το αναμενόμενο, παίζει όμως να είναι και θέμα ατμοποιητή, καθώς ως γνωστόν ο Erl είναι λίγο βίαιος στο λαιμό. Η επίγευση τώρα, μπορεί να περιγραφεί με ένα και μοναδικό τρόπο: αν υπήρχε τρόπος να διασταυρώσεις πεπόνι με μήλο, τότε αυτή τη γεύση θα είχε. Φίλε George, ελπίζω η συμφωνία που έχεις με τη Mr. Good Vape να είναι freelance, καθώς τους βλέπω να κινούνται νομικά για την διεκδίκηση αυτής της συνταγής... Φανταστικό υγρό, το οποίο και μου δίνει ιδέες για καλοκαιρινές συνταγές, και προσδοκίες για το πόσο ωραίο θα είναι ένα ζεστό Αυγουστιάτικο βράδυ, παρέα με Belvedere και πάγο. Αυτή η δοκιμή, ήταν μια ευχάριστη απόδραση στο καλοκαίρι που μας έρχεται, μακριά από τη δροσιά και την υγρασία του Μάρτη. Με τίποτα πάντως για όλη μέρα. 90/100
 
Para Mour, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
 
Ο Daniel από την Flavorz είναι ο Σεφ που δημιούργησε αυτό το υγρό. Δεν την ξέρω την εταιρεία αλλά κάτι μου λέει πως θα την ερευνήσω στο μέλλον. Μας υπόσχεται ροδάκινο, αχλάδι, βανίλια και κανέλα. Ενδιαφέρουσα άποψη, την κανέλα σε φρούτα όπως ροδάκινο ή αχλάδι, θα την φανταζόμουν μόνο σε πίτα. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, παραξενεύτηκα αρκετά καθώς η μυρωδιά είναι αρκετά αλκοολική. Από αυτό ξεχωρίζει με σειρά έντασης η βανίλια, το αχλάδι και λίγο η κανέλα, ενώ το ροδάκινο είναι άφαντο. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Δεν χρειάστηκε και πολύ για να ανακαλέσω στη μνήμη μου το υγρό το οποίο μου θυμίζει. Και θα το αναφέρω μετά. Η γεύση του αποδίδεται περίπλοκα. Το ροδάκινο και το αχλάδι γίνονται ένα στη γεύση χωρίς να είναι αντιληπτά ξεχωριστά. Αν δεν είχα διαβάσει τις γεύσεις, θα παιδευόμουν πολλή ώρα για να καταλάβω τι φρούτα έχει, και μάλλον δεν θα το κατάφερνα, θα έλεγα απλά ότι έχει κάποιο φρούτο, ενώ η βανίλια το κάνει να στρογγυλεύει και να πατά πάνω σε μία γλυκιά βάση. Η κανέλα ξεχωρίζει επίσης και μάλιστα δίνει στον ατμό την αίσθηση της ζύμης. Το υγρό το οποίο μου φέρνει στο μυαλό, είναι το Lucena από Five Pawns, ένα από τα αγαπημένα μου της σειράς. Ίδια ακριβώς η αίσθηση και στη ρινική εισπνοή, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη μένει πιο πολύ η βανίλια με την κανέλα. Το χτύπημα λίγο ανώτερο από το αναμενόμενο, ενώ το ντουμάνι φυσιολογικό. Η επίγευση τώρα, είναι γλυκιά και φρουτώδης, με ολίγη από κανέλα. Κυρίως, φρούτο και βανίλια. Δύσκολη και πάλι καθώς το στόμα γεμίζει σάλιο, όπως και στα προηγούμενα της σειράς. Το θεωρώ λίγο κατώτερο από τα δύο προηγούμενα και αν μπορούσαν να το κάνουν να δίνει εναλλάξ τις γεύσεις του αχλαδιού και του ροδάκινου, αντί για ένα μείγμα το οποίο είναι ασαφές, θα έκαιγε καρδιές. 92/100
 
Dragon Scape, 6mg
Erlkoenigin Clone, nano kit, MC 2mm, 0.25mm Kanthal A1, 1.83Ω, Βαμβάκι.
 
Ο Randy της P.O.E.T. είναι ο Σεφ αυτού του υγρού, και ούτε αυτή την εταιρεία ξέρω. Έχουμε πολλά να μάθουμε στην Ευρώπη και την Ελλάδα όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης, και ευτυχώς πολλά καταστήματα βοηθούν, φέρνοντας υγρά τα οποία δεν έχουμε ακούσει ξανά. Η περιγραφή των γεύσεων με τρόμαξε λίγο, όσον αφορά το τελευταίο συστατικό. Περιέχει λοιπόν ινδικά μπαχάρια, ασιατικό τσάι, βελγικό καφέ με βανίλια και Αγγλικό Custard. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι τα κύρια αρώματα είναι αυτά του καφέ και της βανίλιας. Κάτι δροσιστικό επίσης, αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Δεν εντόπισα μπαχαρικά ή βούτυρο, με το τελευταίο να με χαροποιεί ιδιαίτερα. Με αυτά στο μυαλό, έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Με μπέρδεψε απίστευτα αυτό το υγρό. Καμία καθαρή γεύση, μία κρεμώδης αίσθηση, ελαφρά γλύκα και ένα τελείωμα σχεδόν βουτυρένιο, αλλά όχι στο σημείο να με αηδιάσει. Άτμισα όλο το τανκ μήπως έφταιγε το στρώσιμο του βαμβακιού, αλλά η συμπεριφορά του δεν άλλαξε. Και επειδή το έχω πάθει ξανά στο παρελθόν με κακή ποσότητα βαμβακιού που χαλάει τη γεύση, αποφάσισα να το βάλω και στον Kayfun. Καμία απολύτως διαφορά. Το μόνο που κατάφερα να καταλάβω από αυτό το υγρό ήταν μία γλυκιά επίγευση, τυπική για υγρά τσαγιού. Το θεωρώ κακό υγρό που δεν ταιριάζει καθόλου με τα υπόλοιπα της σειράς. Εκτός αν δεν είμαι αρκετά ψαγμένος για να το εκτιμήσω, το έχω ακούσει και αυτό στο παρελθόν (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε). Και για να σιγουρέψω την άποψή μου, έβαλα ξανά τον Erl στο μοντ, το άτμισα μέχρι τέλους, άτμισα και ένα τανκ σκέτη βάση να καθαρίσει, και έβαλα μέσα Under the Sea, γεύση που την ξέρω καλά. Ε, δεν είχα κανένα θέμα με το στήσιμο! Το μόνο θέμα που δημιουργήθηκε, ήταν ότι έπρεπε να καθαρίσω πάλι τον Kayfun για να δοκιμάσω το τελευταίο της σειράς. 40/100
 
Samba Sun, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
 
Όταν πρωτοανακάλυψα αυτά τα υγρά, αυτό ήταν το πρώτο που μου έκανε εντύπωση. Ο Jeremy από την Good Life Vapor το υπογράφει και περιέχει κλημεντίνες, ώριμο ροδάκινο, marshmallow και βερίκοκο. Η μυρωδιά η οποία έρχεται από το μπουκαλάκι, είναι έντονα κιτρώδης, με ένα άρωμα που θυμίζει μανταρίνι και γκρέιπφρουτ, και λίγο από βερίκοκο. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Είναι μία γεύση την οποία δεν έχουμε συνηθίσει. Και ακόμα περισσότερο, που δεν θα περιμέναμε να μας αρέσει. Η κύρια γεύση του, είναι σαν μαρμελάδα πορτοκάλι, αυτή που στο εξωτερικό αποκαλούν preserve, και όχι jam, jelly ή marmalade. Περισσότερο μοιάζει με νεραντζάκι βέβαια καθώς το στόμα γεμίζει πίκρα, του τύπου που λατρεύω, όπως πχ σκέτο campari με πολλές φλούδες πορτοκαλιού μέσα. Δεξιά και αριστερά στη γλώσσα χτυπάει το βερίκοκο, το οποίο γίνεται αντιληπτό και σαν γεύση, και σαν γλυκάδα και σαν υφή. Η γλυκάδα του όμως είναι αρμονικά περιορισμένη ώστε να μη χαλάει αυτή την πικρή αίσθηση. Και όμως από αυτά τα ελάχιστα κλάσματα τα οποία εμφανίζει τη γλύκα του, θυμήθηκα τα πρώτα συσκευασμένα κρουασάν της δεκαετίας του 80, εκείνα τα φανταστικά της Μακεδονικής Σφολιάτας, που δεν ήταν ο αφρός που πουλάνε σήμερα για κρουασάν. Και ναι, τα πρώτα ήταν γεμιστά με μαρμελάδα βερίκοκο. Ροδάκινο και marshmallow δεν κατάφερα να εντοπίσω κατά τη διάρκεια της τζούρας. Στη ρινική εισπνοή το βερίκοκο φαίνεται αρκετά παραπάνω όπως και μια γλυκιά αίσθηση, ενώ στη ρινική εκπνοή εμφανίζεται εναλλάξ το νεραντζάκι με το βερίκοκο. Μήπως στο εξωτερικό οι κλημεντίνες είναι τα νεραντζάκια? Πρέπει να το ψάξω αυτό! Το χτύπημα πολύ ελαφρύ, περισσότερο μοιάζει με τριάρι υγρό ενώ το ντουμάνι πλούσιο. Η επίγευση είναι φρουτώδης και πικρή, γεγονός το οποίο μπορεί να αποθαρρύνει πολλούς, όχι εμένα πάντως. Και πάλι κάνει το στόμα να πλημμυρίζει, πριν εμφανιστεί και πάλι το νεραντζάκι. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο υγρό της σειράς, Οι προσδοκίες μου επαληθεύτηκαν και χαίρομαι γι αυτό. Αν δεν κάνω ελεεινό λάθος, στο Θάνο δεν πολυάρεσε οπότε θα πέσει καβάτζα. Είναι το πρώτο που θα σπάσει την Τρόικα των πιονιών που διαθέτω για τις «δικές μου» στιγμές. Νομίζω ότι θα ήθελα να το δοκιμάσω επίσης παρέα με ένα φρουτώδες λευκό, τύπου Pinot, και ενός έντονου κόκκινου Merlot, ενώ θεωρώ δεδομένη την σύζευξη με σκέτα λευκά ποτά ή ανοιχτόχρωμες μπύρες με 7+% αλκοόλ. 95/100
 
Συμπέρασμα
 
Τα υγρά τα είχα στα χέρια μου 4 μέρες πριν τελικά τα δοκιμάσω. Αυτές τις μέρες, τα κοιτούσα, τα μύριζα, τα μελετούσα και τα διάβαζα. Οι προσδοκίες μου ήταν υψηλές, αλλά το αποτέλεσμα όχι τόσο. Για προσωπική χρήση, θα επέλεγα το Sacre Coeur για συνεχή χρήση, το Para Amour για αλλαγή και το Samba Sun για ιδιαίτερο. Το Hedon’s Bite είναι φανταστικό, απλά δεν θα το προτιμούσα καθώς κουράζει γρήγορα, ενώ το Dragon Scape θα το χρησιμοποιούσα ως απειλή. Το κατά πόσο αυτά τα υγρά μπορούν να θεωρηθούν premium, εξαρτάται από το πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Για τα δικά μου δεδομένα, αν υπήρχαν δύο βαθμίδες premium θα ήταν στα χαμηλά της δεύτερης. Μπορεί οι γεύσεις να είναι ασυνήθιστες, μπορεί η συσκευασία και το concept να είναι ιδιαίτερα, μπορεί οι δημιουργοί τους να είναι φτασμένοι, αλλά οι γεύσεις δεν αποδίδονται όπως πρέπει, και δεν σε κάνουν να πεις wow ούτε να πεις «ευχαριστώ για την τιμή» και να νιώσεις ιδιαίτερα που είχες την τύχη να τα δοκιμάσεις. Ίσως έχω βάλει ψηλά τον πήχη, αλλά για τα δικά μου δεδομένα, έτσι είναι. Νομίζω ότι τα Sacre Coeur και Para Amour θα αρέσουν στους περισσότερους που θα τα δοκιμάσουν, με το Hedon’s Bite να ακολουθεί. Το Samba Sun χρειάζεται οπαδούς της πίκρας ενώ θα χειροκροτήσω όποιον θεωρήσει το Dragon Scape «δικό του» υγρό. Τα δύο πρώτα, θα τα σύστηνα και για τυφλή αγορά, ενώ τα άλλα δεν θα τα πρότεινα σε κάποιον χωρίς να πάει να τα δοκιμάσει. Θεωρώ επίσης πολύ θετικό το γεγονός των νέων προσπαθειών στην εξέλιξη υγρών και την επιστράτευση νέων συσκευασιών, concept και συνδυασμών γεύσεων, πράγμα που αποδεικνύει δύο πράγματα: α) The Sky is the limit και β) έχουμε πάρα πολλά να δούμε ακόμα. Το τελευταίο φυσικά, είναι λίγο μυστήριο. Στο μέλλον θα υπάρξουν ατμιστές που δεν θα μπορούν να καταλάβουν πχ γιατί το Tribecca ήταν κορυφή στην εποχή του (και ακόμα είναι σε κάποια σημεία), ή πως μπορούσαμε και ατμίζαμε το 2012 (και πιο παλιά αρκετοί) πριν την εφεύρεση του τάδε υγρού. Ένα πράμα σαν τους σημερινούς έφηβους, που δεν ξέρουν το Φραπέ! Δεν πειράζει όμως, ας μείνουν στις αναμνήσεις μας αυτά και ας αυξηθεί το ποσοστό των ατμιστών που μένουν στο ητ, λόγω των πλέον εξελιγμένων υγρών ακόμα και entry level, και των διαθέσιμων λύσεων starter pack. Καλή απόλαυση.

Όλα τα Review μου μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 16, 2015, 12:48 »
Το Dragonscape είναι υγρό με βασική γεύση τον κρεμώδη καφέ. Και με έντονο το στοιχείο του Αγγλικού custard.
Υποτίθεται ότι είναι ένα από τα κορυφαία υγρά της σειράς Artist Collection. H αλήθεια είναι ότι το επέλεξα σαν πρώτο για δοκιμή. Και το άτμισα για μερικές μέρες. Δεν με εντυπωσίασε αρχικά αλλά επέμεινα. Περισσότερο με ενδιέφερε να δώ αν θα γινόταν αισθητό στο χώρο. Γιατί όσο καλό και να είναι ένα υγρό θεωρώ πολύ σημαντικό να μην ενοχλεί με την οσμή που αφήνει. Και τελικά μάλλον δεν ενοχλεί, όπως ανέφερα σχετικά σε προηγούμενο σχολιό μου. Κάποια στιγμή άρχισε να μου αρέσει, ήθελα να το ατμίσω και πάλι αλλά τελικά όχι για πολύ. Αν και γενικότερα δεν μου αρέσουν τα υγρά με γεύση καφέ αυτό που νομίζω ότι με ενόχλησε περισσότερο στο Dragonscape ήταν η γεύση του custard που πιστεύω ότι προσθέτει το στοιχείο του βουτυρώδους σε ένα άρωμα ήδη κρεμώδους-βουτυρώδους καφέ. Tα ινδικά μπαχαρικά και ασιατικά τσάγια γίνονται πιο πολύ αισθητά στην εκπνοή προσθέτοντας μια γλύκα στο τελικό αποτέλεσμα. Το Dragonscape είναι υγρό που δεν φεύγει εύκολα από τον ατμοποιητή. Μετά τη χρήση του επιβάλλεται πολύ καλό πλύσιμο και οπωσδήποτε αλλαγή φιτιλοαντίστασης. Αφήνει επίσης πολλά κατάλοιπα. Δεν θα του έδινα μεγαλύτερη βαθμολογία από αυτή που του έδωσε ήδη ο Τρύφωνας.   Με δεδομένο φυσικά ότι υπάρχει πάντα το υποκειμενικό στοιχείο σε κάθε αξιολόγηση δεν μου δημιουργεί αίσθηση το γεγονός ότι το συγκεκριμένο υγρό έχει αποσπάσει ήδη ιδιαίτερα θετικές κριτικές.......
Εντύπωση μου έκανε τέλος το γεγονός ότι στη συσκευασία δεν αναγράφεται πουθενά ημερομηνία παραγωγής ή λήξης.






Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Artist Collection by NJOY
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 16, 2015, 13:22 »
Υπερ-fan του Dragon Scape εδώ!!!! :laugh1:


Μεγάλη η υποκειμενικότητα στην αντίληψη της γεύσης τελικά....μαζί με το Paramour τα θεωρώ τα κορυφαία
της σειράς, χωρίς να έχω δοκιμάσει μόνο το Sacre Coeur.


Ειδικά για το Dragon Scape, μου προκαλεί εντύπωση, καθώς μου φαίνεται (χωρίς να είναι απόλυτα το ίδιο σε γεύσεις
και εντάσεις) ένα πιο ραφιναρισμένο Black Flag Fallen. Κοινώς, δυσκολεύομαι να καταλάβω τόσο μεγάλη διαφορά στην
βαθμολογία των 2.  :)


Ίσως και οι γευστικές προτιμήσεις αλλάζουν με τον καιρό, τι να πω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 6 243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:12
από Chris66
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556740 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 102 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz