vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, aragiannis, Jorge, Doubt, manoslykos, Milarepa

Twitter

Συζήτηση περί κανονισμών του φόρουμ: ερωτήσεις προς τη Διαχείριση και το Συντονισμό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Αν ένας χρήστης επιτρέπει την αποστολή email από μέλος του φόρουμ (και όχι μόνο την αποστολή πμ) τότε, μπορεί να λάβει email από οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ.

Αν κάποιον ενοχλεί η αποστολή εμπορικών μέιλ, ας τα μαρκάρει ως σπαμ και ας ζητήσει με email από τον αποστολέα να τον διαγράψει από τη λίστα του. Ως καταναλωτής έχει αυτό το δικαίωμα

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Σπαμ είναι έτσι κι αλλιώς, από την στιγμή που ο χρήστης δεν έχει δώσει την συγκατάθεσή του να δέχεται ενημερωτικά- διαφημιστικά δελτία. Το αν έχει επιλογή απεγγραφής δεν το κάνει λιγότερο σπαμ. Και την εγγραφή ποιός την έκανε;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εσύ, Pouf, δεν έχεις ενεργοποιημένη την αποδοχή e-mail στο προφίλ σου. Ο Perelevas την έχει. Ο Stergis όχι (εκτός αν την είχε πριν και την άλλαξε).
Σε αυτή την περίπτωση (που αποδέχεσαι e-mail) δεν μπορείς να το πεις spam γιατί είναι σαν να λες "δέχομαι e-mail από όποιον θέλει να μου στείλει".

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Όχι, σε αυτή την περίπτωση δεν είναι σπαμ, από τη στιγμή όμως που η επικοινωνία κινείται σε προσωπικό επίπεδο. Εδώ όμως γίνεται λόγος για διαφημιστικά. Κι αυτό είναι σπαμ. Το ότι ο Χ χρήστης επιτρέπει την επικοινωνία μαζί του από μέλη του φόρουμ, φαντάζομαι ότι δεν τους δίνει και την άδεια να τον σπαμάρουν.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Eνα μήνυμα νομικά δεν θεωρείται σπαμ, αν αναφέρονται ευκρινώς τα στοιχεία του αποστολέα.
Ωστόσο, ο παραλήπτης έχει δικαίωμα να εξαιρέσει το email του από τη λίστα αποστολής.
Αλλοι έμποροι έχουν έτοιμη πλατφόρμα για τέτοιες περιπτώσεις και σου λένε κάνε κλικ εδώ για unsubscribe και άλλοι δεν έχουν, οπότε τους στέλνεις εσύ email για δηλώσεις ότι δεν επιθυμείες περαιτέρω επικοινωνία.

Αυτό ισχύει και ναι, είναι εκνευριστικό, αλλά αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται.
Διότι νομικά μπορεί να μην είναι σπαμ, αλλά ουσιαστικά είναι για πολλούς.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Οποιοδήποτε μαζικό email που δεν έχεις συναινέσει να λαμβάνεις είναι σπαμ.
Η επιλογή στο φόρουμ να λαμβάνουμε email αφορά προσωπικής φύσης μηνύματα από μέλη και όχι αποδοχή εμπορικής επικοινωνίας από εταιρίες.
Η ύπαρξη επιλογής για να αφαιρεθείς από την λίστα μιας εταιρίας δεν έχει σχέση με το αν είναι σπαμ ή όχι.
Και μόνο το να βρίσκεται κάποιος χωρίς να ερωτηθεί σε τέτοια λίστα καθιστά τα μηνύματα αυτά σπαμ.

Το σπαμ και ο ορισμός του υπήρχε πολύ πριν πάρουν χαμπάρι οι νομοθέτες (παγκοσμίως) τι είναι το σπαμ και είναι άσχετο από τον νόμο. Ο νόμος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κρίνει τι είναι παράνομο. Στη συνείδηση των χρηστών του ίντερνετ παγκοσμίως αλλά και σε λεξικά και στην wikipedia ο νόμος δεν είναι κριτήριο για το τι είναι σπαμ: κριτήριο είναι το να είναι μαζικό και να μην έχεις εκφράσει επιθυμία να το λάβεις.

Το εν λόγω email μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό παράδειγμα (υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις και κάποιες τις ανεχόμαστε) αλλά είναι σπαμ.
[Σπαμ.  :laugh1: ]

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Eνα μήνυμα νομικά δεν θεωρείται σπαμ, αν αναφέρονται ευκρινώς τα στοιχεία του αποστολέα.
Ωστόσο, ο παραλήπτης έχει δικαίωμα να εξαιρέσει το email του από τη λίστα αποστολής.
Αλλοι έμποροι έχουν έτοιμη πλατφόρμα για τέτοιες περιπτώσεις και σου λένε κάνε κλικ εδώ για unsubscribe και άλλοι δεν έχουν, οπότε τους στέλνεις εσύ email για δηλώσεις ότι δεν επιθυμείες περαιτέρω επικοινωνία.

Αυτό ισχύει και ναι, είναι εκνευριστικό, αλλά αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται.
Διότι νομικά μπορεί να μην είναι σπαμ, αλλά ουσιαστικά είναι για πολλούς.

Η συγκεκριμένη πρακτική που συζητάμε, ονομάζεται «αυτόκλητη εμπορική επικοινωνία» και ναι, νομικά θεωρείται σπαμ από τη στιγμή που δεν υπάρχει προηγούμενη συγκατάθεση του παραλήπτη. Απαγορεύεται δε, βάσει του νόμου 2251/1994.

Αποσυνδεδεμένος supad

γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θέμα αν και για μενα ειναι πολυ σημαντικό το παρακάτω ,
παρατηρώ τον τελευταίο καιρό στο mail μου να μου έρχονται newsletters απο την Replacesmoke που ποτέ ομως δεν γράφτηκα σε κάποια λίστα τους αλλα και ΟΥΤΕ εχω αγοράσει κάτι απο αυτους τυχαίνει το mail π μου στέλνουν να ναι αυτο που εχω δηλώσει και εδω στο e-kapnisma και με το μυαλο μου σκέφτομαι μηπως διέρρευσε απο εδώ


Καλημέρα!


Να σας επιβεβαιώσω και εγώ ότι όπως είπε και ο Atmos από εμάς δεν έχει δωθεί ή κοινοποιηθεί κανένα email ή άλλο προσωπικό στοιχείο ούτε στην εν λόγω εταιρία ούτε σε καμία άλλη.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Η πλάκα είναι ότι εκτός από μένα τα επίμαχα μειλ έρχονται και στην γυναίκα μου ,η οποία είναι μεν ατμιστρια αλλά δεν έχει καμία σχέση με το φόρουμ.(Δεν έχει εγγραφεί ,ενημερώνεται από μένα :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Βρήκαν και μου έστειλαν διαφημηστικο, άγνωστο σε μενα πως, στο επαγγελματικο μου  e mail το οποιο δεν εχω κοινοποιήσει στο φορουμ. Αντιστοιχα σε προσωπικο  που εχω στο φόρουμ δεν.. Από κάπου αλλού πήραν λίστα, αλλα από την στιγμη που στελνουν επώνυμα και με επιλογή διαγραφής από την λίστα τους δεν βλέπω κατι στραβο. 

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Και σε μενα στελναν e-mail σε λογαριασμο που δεν υπαρχει στο φορουμ και γενικα ειναι ψιλοαγνωστος.  Μολις εκανα unsubscribe δεν ξαναενοχλησαν


Επειδη και το F-Secure οταν επισκεπτομαι την σελιδα τους δεν με αφηνει να προχωρησω χωρις εγκριση μου, υποψιαζομαι οτι ειτε εν γνωση τους ειτε εν αγνοια τους , υπαρχει καποιος τροπος να μαζευουν e-mails




Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά  το θεμα δεν ειναι αν εχει unsuscribe το θεμα ειναι γιατι εγινε subscribe χωρις την συγκατάθεση του εκάστοτε χρήστη


Παράθεση
Σύμφωνα με το νόμο Ν. 3471/2006, όπως τροποποιήθηκε από το Ν. 3783/2009, Ν. 3917/2011 και Ν. 4070/2012, συνοψίζουμε εδώ τα βασικά σημεία που μας αφορούν:«Η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς».Κατανοούμε λοιπόν ότι για να λάβει κάποιος χρήστης ένα Email Newsletter με προωθητικό μήνυμα και περιεχόμενο, πρέπει να έχει δώσει τη συγκατάθεσή του και να έχει παραχωρήσει οικειοθελώς την ηλεκτρονική του διεύθυνση.«Τα στοιχεία επαφής ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που αποκτήθηκαν νομίμως, στο πλαίσιο της πώλησης προϊόντων ή υπηρεσιών ή άλλης συναλλαγής, μπορούν να χρησιμοποιούνται για την απευθείας προώθηση παρόμοιων προϊόντων ή υπηρεσιών του προμηθευτή ή για την εξυπηρέτηση παρόμοιων σκοπών, ακόμη και όταν ο αποδέκτης του μηνύματος δεν έχει δώσει εκ των προτέρων τη συγκατάθεση του, υπό την προϋπόθεση ότι του παρέχεται κατά τρόπο σαφή και ευδιάκριτο η δυνατότητα να αντιτάσσεται, με εύκολο τρόπο και δωρεάν, στη συλλογή και χρησιμοποίηση των ηλεκτρονικών του στοιχείων και αυτό κατά τη συλλογή των στοιχείων επαφής, καθώς και σε κάθε μήνυμα, σε περίπτωση που ο χρήστης αρχικά δεν είχε διαφωνήσει σε αυτή τη χρήση».Με λίγα λόγια, αν κάποιος πελάτης της Χ επιχείρησης, έχει στο παρελθόν γίνει πελάτης της αγοράζοντας κάποια προϊόντα, και σε αυτό το πλαίσιο έχει παραχωρήσει τα στοιχεία του, μπορεί να λαμβάνει Emails από την επιχείρηση αυτή – εκτός αν έχει δηλώσει ότι δεν το επιθυμεί – αρκεί να του δίνεται η δυνατότητα να αντιταχθεί στη συλλογή και επεξεργασία των προσωπικών του στοιχείων.«Απαγορεύεται η αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, που έχουν σκοπό την άμεση εμπορική προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών, καθώς και κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, όταν δεν αναφέρεται ευδιάκριτα και σαφώς η ταυτότητα του αποστολέα ή του προσώπου προς όφελος του οποίου αποστέλλεται το μήνυμα, καθώς επίσης και μια έγκυρη διεύθυνση στην οποία ο αποδέκτης του μηνύματος μπορεί να ζητεί τον τερματισμό της επικοινωνίας».Κατανοούμε λοιπόν ότι κάθε Email Newsletter πρέπει να περιέχει ευδιάκριτα είτε τα στοιχεία του αποστολέα, ή τα στοιχεία του αποδέκτη, και να περιλαμβάνει έναν τρόπο ο χρήστης να μπορεί να διαγραφεί (να κάνει unsubscribe) από το Newsletter.«Προστατεύονται τα αποθηκευμένα ή διαβιβασθέντα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα από μη εξουσιοδοτημένη ή παράνομη επεξεργασία, συμπεριλαμβανομένης της αποθήκευσης, πρόσβασης ή αποκάλυψης».Με λίγα λόγια, στοιχεία επικοινωνίας συνδρομητών που έχουν παραχωρηθεί από τους χρήστες στη Χ επιχείρηση, απαγορεύονται να παραχωρούνται στην Ψ επιχείρηση.






Παράθεση
Η πλάκα είναι ότι εκτός από μένα τα επίμαχα μειλ έρχονται και στην γυναίκα μου ,η οποία είναι μεν ατμιστρια αλλά δεν έχει καμία σχέση με το φόρουμ.(Δεν έχει εγγραφεί ,ενημερώνεται από μένα
μηπως το χες βαλει σε κανα διαγωνισμό αρες μαρες κουκουναρες;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:37 από stergis »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Ok, Τα e mail  σε εμένα ξεκίνησαν αφότου είχα κάνει αγορά στο φυσικό κατάστημα τους χρησιμοποιώντας την κάρτα μου, η οποία και είναι δεμένη με αυτό e mail.   

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
κυκλοφορούν πολλές λίστες στην αγορά.... δεν είναι απαραίτητο να είσαι στο φόρουμ για να σου στείλουν emails.
Οσον αφορά για το οτι γνωρίζουν ότι κάτι ψάχνεις με το άτμισμα.... τα search αφήνουν πολλά ίχνη
και με τα cookies είσαι σε λίστες σίγουρα...  απλά, όμορφα και νοικοκυρεμένα ... :)

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας

 μηπως το χες βαλει σε κανα διαγωνισμό αρες μαρες κουκουναρες;


Ω ναι,το εχω κανει αυτο....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12