vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, dkostas, Milarepa, bloodlessz, teo77

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #450 στις: Απριλίου 13, 2015, 22:51 »
Το Sixteen drip tip βολεύει ή είναι πολύ μικρό? Αντί αυτού σκέφτομαι για το LL1, τι λέτε?


http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_29&products_id=89






Αυτό το drip tip έχω εγώ και έίναι πολύ βολικό.
Στα προηγούμενα post υπάρχει και μία φώτο που έχω για δεις πως φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #451 στις: Απριλίου 13, 2015, 22:54 »
Μου αρέσει το πως φαίνεται αλλά στην αρχή το νόμιζα για πολύ κοντό. Στην ιστοσελίδα όμως λεέι ότι έχει ύψος 16μμ οπότε μάλλον θα είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #452 στις: Απριλίου 13, 2015, 23:08 »
Θέματα διαρροών με τον Zest κανένα... Στην αρχή μόνο μέχρι να τον μάθω είχα και μόνο κατά το γέμισμα από τις πάνω τρυπούλες, αλλά με τις οδηγίες των παιδιών για το γέμισμα από τις πάνω τρυπούλες πάει και αυτό. (Κλείσιμο καμπάνας και μετά κλείσιμο του ντριπ τιπ με το δάχτυλο).

Με το ολόσωμο τανκάκι όμως έχω κάποιο ζήτημα. Χάνω 5-6 καλές σταγόνες από την εισαγωγή του αέρα, αλλά όταν μπει το πάνω δαχτυλίδι και μετά όλα είναι οκ. Το "κακό" είναι οτι το ολόσωμο τανκάκι γεμίζει μόνο από τις πάνω τρυπούλες.

Προφανώς κάτι συμβαίνει με την υποπίεση, και γι αυτό όταν αλλάξω βαμβάκι θα σετάρω με βαμβάκι ΚΑΙ στα κανάλια εισόδου του υγρού στην καμπάνα... Μπορεί να υπάρχει ζήτημα όμως γιατί η βάση είναι τροποποιημένη. Εγώ τη λέω Full Air τη βάση. ;D Οπότε και γι αυτό να υπάρχει ζήτημα με την υποπίεση.

Όπως και να έχει θα γράψω για το αποτέλεσμα...








Θέματα διαρροής μέχρι στιγμής στον zest δεν είχα, αν και τον γεμίζω μόνο από πάνω και χωρίς να κρατήσω την τρύπα από το drip tip κλειστή. Μόνο κάτι λίγα δακρύα από υγρό όταν γεμίζω.
Θέλει λίγο ζόρι στο τράβηγμα το δαχτυλίδη για να βγει, αλλά με λίγο πείσμα και σιγά σιγά βγαίνει.
Μια φορά πήγα να τον γεμίσω από κάτω με ξεβιδωμένη την βάση και τον έριξα κατά λάθος και χύθηκε όλο το υγρό κάτω. :idiot1:  Από τότε μόνο από πάνω και έχω το καφάλι μου ήσυχο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μου αρέσει το πως φαίνεται αλλά στην αρχή το νόμιζα για πολύ κοντό. Στην ιστοσελίδα όμως λεέι ότι έχει ύψος 16μμ οπότε μάλλον θα είναι οκ.






Επειδή τα έχω και τα δύο, το κοντό φαίνεται 11mm  και το μακρύ 15mm. Μόλις τα μέτρησα.
Πάντως όποιο και να πάρεις θα του ταιριάζει τέλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2015, 23:14 από benny »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #453 στις: Απριλίου 13, 2015, 23:42 »
Αυτο ειναι το βιντεακι με το πρωτο στησιμο που εκανα στο Φαινομενο
στο 0:39 ριχνω μια ψαλιδια απο πανω στο φαϊμπερ για να λεπτύνω τις ακρες του πρις τις βαλω καθετα στα λουκια

[youtube]Bj1YCfjEGB0[/youtube]

Χθες δοκιμασα το ιδιο αλλα τη ψαλιδια την εριξα απο τη κατω μερια ετσι ωστε το παχυ μερος του βαμβακιου
να ακουμπαει στο ντεκ και η ψιλη ακρη να χωνεται στο λουκι ...

καμμενο μηδεν μεχρι στιγμης και νομιζω οτι ειναι καλυτερο διοτι με  αυτο το τροπο
το Π του φαϊμπερ σχηματιζεται με πιο καθετο τροπο
απ οτι να ψαλιδισεις τη ακρη του βαμβακιου απο πανω
για δοκιμαστε μηπως σας αρεσει ...
σιγουρα θα αρεσει περισσοτερο στους λεπτολογους  :))


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #454 στις: Απριλίου 14, 2015, 00:04 »
Προσωπικά εχω δει καλύτερη συμπεριφορά όταν καλύπτω τις επιφάνειες του ντεκ με βαμβακι όσο μπορώ , να ειναι καλυμμένες κατα μήκος , και μετα απο την εσωτερικη πλευρά του βαμβακιού τσιμπάω μια μυτουλα και την σπρώχνω μεσα στα λουκια , σε μένα ετσι δουλευει άψογα .

Αλλα θέμα υποτροφοδοσιας δεν είχα με κανένα στήσιμο , το αντίθετο ναι .
Για μένα μέχρι στιγμής νομίζω επηρεάζει πολυ το να εχεις καλα απλωμένο το βαμβακι πανω στο ντεκ , αν και η μυτουλα στα καναλια κανει και αυτη μια διαφορα , μικρη μεν αλλα διαφορα .

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #455 στις: Απριλίου 14, 2015, 09:41 »
Χτες έστησα κανονικά, γέμισα από πάνω (αφού έκλεισα τον αέρα και το drip tip) και διαρροή καμμία.  Ώσπου, κανά μισάωρο μετά, αποφάσισα να ελέγξω αν ένα μπουκαλάκι που έχω χωράει η βελόνα του.  Έβγαλα το δαχτυλίδι και ξαφνικά αρχίζει να βγάζει υγρό από τις τρύπες αέρα, οπότε συνειδητοποίησα ότι αν ανοίξω τις πάνω τρύπες χωρίς να κλείσω τον αέρα χαλάει η πίεση και τρέχουν τα ζουμιά.

Ισχύει αυτό γιατί μάλλον αυτό έκανα λάθος τόσο καιρό!

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #456 στις: Απριλίου 14, 2015, 13:40 »
Καλημέρα. Τελευταία 3 στησίματα έχω σκάσιμο και σταγώνα στο στόμα και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Προφανός κάποια μικροαλαγή έχω κάνει στο στήσιμό μου και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Το στύσιμο που κάνω είναι με λίγη μύτη στο λούκι.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #457 στις: Απριλίου 14, 2015, 15:46 »
Υποθέτω, ότι μπήκε περισσότερο βαμβάκι σε αυτό το σετάπ.

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #458 στις: Απριλίου 14, 2015, 16:32 »
Καλημέρα. Τελευταία 3 στησίματα έχω σκάσιμο και σταγώνα στο στόμα και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Προφανός κάποια μικροαλαγή έχω κάνει στο στήσιμό μου και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Το στύσιμο που κάνω είναι με λίγη μύτη στο λούκι.
Αν κανεις microcoil τσεκαρε μηπως καποια σπειρα της αντιστασης δεν ειναι απολυτα κολλητα με τις υπολοιπες.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #459 στις: Απριλίου 15, 2015, 07:02 »
Σε 2mm τρυπανάκι ψαλιδιά απο πάνω και φεύγει το βαμβάκι από την αντίσταση κάθετο και πάει μυτούλα στο αυλάκι χωρίς να απλώνεται στο deck..Έτσι έχω κάνει τα τελευταία στησίματα και είμαι ευχαριστημένος!

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #460 στις: Απριλίου 15, 2015, 11:35 »
Λίγο η αντίσταση, λίγο ο βαμβάκι κάτι τι παραπάνω από τις άλλες φορές, και πολύ από την σιγουριά μου ότι όλα τα κάνω καλά και να τα σκασίματα. Καινούριο στύσιμο με την απαρέτιτη προσοχή και όλα καλά. Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #461 στις: Απριλίου 15, 2015, 15:29 »
Έχω να δηλώσω ότι ο κλώνος Grandmaster στον Phenomenon απλά δεν παίζεται!!!!!  :o :respect: :thumpup:
Οι γεύσεις και τα αρώματα βγαίνουν όσο πρέπει, όχι τόσο επιθετικά όσο στον ERL κλώνο ή στον Magma και όχι τόσο μουντά όσο στον kayfun v4 tobeco. Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα DIY υγρά μου, σε άλλα περισσότερο και σε άλλα λιγότερο (π.χ. οι κρεμες νομίζουν μ'αρέσουν καλύτερα στον ERL)
Αλλά, επειδή αλήθεια αυτή η συνταγή είναι πάάάάάρα πολύ καλή, έψαχνα ατμοποιητή που να την αποδίδει όπως τη θέλω...στα γούστα μου!
Ειδικά αν κλείσω τη ροή αέρα και στις τρεις τρύπες λίγο κάτω από τη μέση (σφιχτά δλδ).......Phenomenon :idiot1: :respect:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #462 στις: Απριλίου 15, 2015, 15:46 »
το  :tongue_smilie:  πολυ καιρο,ειχα και τον lux που με  :tongue_move_02: και ιδου το αποτελεσμα  :thumbsup_move_1:


http://i1353.photobucket.com/albums/q678/vag21/WP_20150415_0041_zpsnjr0j8wn.jpg

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #463 στις: Απριλίου 15, 2015, 16:21 »
Σήμερα παρέλαβα το "PhenomenoN zest v 1.1 set top cap sleeve middle tank SS" και το τοποθέτησα στον lite που έχω με το μεσαίο τανκάκι του kayfun lite plus.......................ααααλλη ομορφιά.....θα ανεβάσω αύριο/μεθαύριο φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #464 στις: Απριλίου 15, 2015, 16:36 »
Καμένο δεν έχω πάρει ποτέ ότι κ να κάνω.Το μόνο που παρατήρησα όταν βάζω πολύ βαμβάκι στο deck (περισσότερο απο όσο πρέπει δλδ)
μου έχει διαρροές απο τις τρύπες εισαγωγής αέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123551 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos