vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Lefty, mathimatikos1966, manoslykos, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4695 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 15:37 »
Μην σου πω ότι άμα ειπωθεί όνομα ατμοποιητή μπορεί κάποιος να μην καταλάβει. Ενώ έτσι... Το πιάσαν όλοι  :))

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4696 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 16:11 »
Κατα της 20 του μηνα ειπε ο Μαριος οποτε απο 19 τον αλυσοδενουμε τον cpbarogue γιατι δεν θα αφησει τιποτα! :))

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4697 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 16:20 »
Ο Μπαρόκος θα αρχίζει να θερίζει από 19 Μαρτίου και μετά ;)

Ψωνίστε ΑΦΟΒΑ

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4698 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 16:32 »
Λοιπόν. Εγώ δεν έχω ιδέα κι ας λέει ότι θέλει ο συνονόματος. Ξέρω όμως άλλα ωραία (που δεν αφορούν τον Gus) για τα οποία έχω δεσμευτεί να κάνω μόκο (προς το παρόν)...  :lipssealed:


Σε λίγες εβδομάδες όμως θα μιλήσω. Μάλλον σε δύο... :laugh1:



Spoiler: Ποιος Unfollow και πράσινα άλογα...


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4699 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 16:47 »
... είπε ο Λόκι του φόρουμ :) 

Ραντεβού σε δύο εβδομάδες λοιπόν :D

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4700 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 17:29 »
Λοιπόν. Εγώ δεν έχω ιδέα κι ας λέει ότι θέλει ο συνονόματος. Ξέρω όμως άλλα ωραία (που δεν αφορούν τον Gus) για τα οποία έχω δεσμευτεί να κάνω μόκο (προς το παρόν)...  :lipssealed:


Σε λίγες εβδομάδες όμως θα μιλήσω. Μάλλον σε δύο... :laugh1:



Spoiler: Ποιος Unfollow και πράσινα άλογα...
μην βιαστεις ακομα γεροντα.....περιμενε σε λεω :))

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4701 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 19:09 »
Συγγνώμη που θα σας προσγειώσω ;D.Να κάνω μια πεζή ερώτηση;Επειδή βλέπω ένα σωρό επιλογές από drip tip στο site του gus και επειδή ως νέοπας δεν το έχω το θέμα,μπορεί να εξηγήσει κάποιος αν παίζουν ρόλο στην αποδοτικότητα του φαινόμενου;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4702 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 19:36 »
Έχω μόνο το shrink (derlin) και το caminor στον zest v2.
To πρώτο διατηρεί -όπως το βασικό SS- την ανάλυση γεύσης, αλλά δεν χτυπάει μέταλλο στα δόντια (όταν ατμίζεις στο αυτοκίνητο και πέφτεις σε λακκούβα/σαμαράκι). Το δεύτερο σφίγγει περισσότερο την τζούρα, αλλά "θαμπώνει" λίγο την ανάλυση της γεύσης ως προς το βασικό (my perception, φυσικά ;)).

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4703 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 20:20 »
Το caminor ίσα ίσα όπως λέει κι ο Μάριος είναι αυτό που τονίζει την γεύση κι επιπλέον κόβει το πιθανό πιτσίλισμα

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4704 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 20:46 »
Αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικό γιατί με ενοχλεί αφάνταστα το πιτσίλισμα.Ευχαριστώ!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2018, 22:50 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4705 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 20:57 »
Επίσης, ένα θέμα που δεν κάνει να παραβλέπουμε, είναι το ποιο υλικό προτιμούμε να βάζουμε στο στόμα μας. Το κάθε ένα έχει διαφορετικές ιδιότητες, όχι ως προς την λειτουργία του άτμο, αλλά στο κατά πόσο απολαμβάνουμε την τζούρα. Προσπάθησε π.χ. να πάρεις τζούρα από SS drip tip μέσα στον καύσωνα ή σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν. Όχι τόσο ευχάριστη εμπειρία κατά την γνώμη μου. Για άλλον μπορεί να είναι ωραίο.

Από κει και πέρα, τα επιστόμια με μικρότερη διάμετρο από την καμπάνα σφίγγουν την τζούρα. Ανάλογα προκύπτει "σφίξιμο" από το πόσο ψηλώνει το drip tip. Επίσης, όσο ψηλώνει το drip tip θεωρητικά μειώνεται η ένταση της γεύσεως.

Περί ορέξεως. Πάντως κανένα δεν επηρεάζει την λειτουργία του ατμοποιητή στην κυριολεξία. Αυτός κάνει αυτό που είναι να κάνει έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4706 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 20:58 »
Από τα "διάσημα" υγρά τι να δοκιμάσω στο φαινόμενο? Τι παίζει καλύτερα εδώ από ότι σε kayfun και skyline?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4707 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 21:00 »
Όλα κατά την γνώμη μου :) 

Η μόνη περίπτωση να μην "παίζει" καλά είναι να έχει κάποιο χαρακτηριστικό που δεν σου αρέσει, το οποίο κρύβεται σε άλλους ατμοποιητές. Εδώ θα το νιώσεις και θα σε χαλάσει. 

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4708 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 21:12 »
Λιγο-πολυ (και απο διαφορετικα στοματα) τα ιδια εχουμε ακουσει ολοι οι ενδιαφερομενοι παντως...αρα μαλλον ισχυουν... 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4709 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 21:53 »
Για το caminor, μίλησα για "θάμπωμα" στην ανάλυση γεύσης σε σχέση με το βασικό drip tip ή το shrink. Δεν μίλησα για το έντονο της γεύσης, καθώς σ' αυτό νομίζω ότι εντάσσεται περισσότερο η "ολοκλήρωση" του γευστικού αποτελέσματος, όπου όλες οι γευστικές νότες ανακατεύονται σε μια συνολική σύνθεση στον ατμό που γευόμαστε στο στόμα. Στην ανάλυση γεύσης νομίζω ότι εντάσσεται η αίσθηση διακριτών γευστικών νοτών του ατμού στο στόμα, όπου μπορείς να διακρίνεις τα διάφορα γευστικά χαρακτηριστικά του ατμού στο στόμα.
Για παράδειγμα, στο gandalf το caminor ανακατεύει το γλυκό, το καπνικό και το δροσερό μέρος του ατμού του στο στόμα, ενώ με το βασικό drip tip τα νιώθεις διακριτά στο στόμα (το γλυκό στην μπροστινή άκρη της γλώσσας, το καπνικό στο πίσω μέρος του στόματος που ανεβαίνει ο ατμός προς τη μύτη και το δροσερό μέρος στα πλάγια της γλώσσας κατά την εκπνοή από το στόμα).
Προφανώς, στο caminor η μεγαλύτερη συμπίεση/συμπύκνωση του ατμού στην έξοδό του προς το στόμα (όπου είναι η μικρότερη διάμετρός του) αυξάνει την ταχύτητα στροβιλισμού του ατμού στο στόμα, με αποτέλεσμα την μικρότερη διάχυσή του στα διαφορετικά σημεία του στόματος κατά την είσοδό του σ' αυτό.
Η έννοια της "έντονης" γεύσης είναι τόσο γενική όσο και προσωπική και μάλλον δυσκολεύει την ευρύτερη κατανόηση του αποτελέσματος μεταξύ μας. Έντονη γεύση αποδίδει και ο hussar στα καπνικά, αλλά -σε σχέση με τον zest- κάνει γευστική ολοκλήρωση και όχι γευστική ανάλυση.
Άποψή μου, βέβαια.
Απλώς προσπάθησα να "μεταφράσω" πιο απτά το τι εγώ εννοώ με την ανάλυση γεύσης. 

Πιτσίλισμα στο στόμα δεν έχω πάρει ποτέ με κανένα από τα drip tips που χρησιμοποιώ στον zest, οπότε δεν ξέρω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos