vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Tem, Ηρακλης, petr@n

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1005 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 03:45 »

In other news, δοκίμασε το φυτίλι όπως το περιέγραψα. Θα δεις πως έχει λίγο καλύτερη ή λίγο χειρότερη απόδοση από το Scottish Roll (που, δεν ξέρω, εμένα ΔΕΝ μου φάνηκε και τόσο επαναστατικό - μα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε dripper, μόνο RTAs). Απόψεις.


Ποιος σου είπε ότι "εφευρέθηκε" για να το χρησιμοποιείς σε RTA; Αυτός ο τρόπος στησίματος ΕΙΝΑΙ επαναστικός όταν τον χρησιμοποιείς σε dripper.


Αρχικά, ανοιγείς το pad για να φανούν οι ίνες του βαμβακιού που είναι μπλεγμένες μεταξύ τους, επιτρέποντας την καλύτερη τροφοδοσία του υγρού. Έπειτα, το τυλίγεις ρολό για να συμπυκνώσεις αυτή τη μεγάλη ποσότητα βαμβακιού κρατώντας παράλληλα τις ίνες ανοιχτές και όχι μπουρδουκλομένες. Τέλος, το περνάς μέσα απ' τις αντιστάσεις σου με μόχθο και αγωνία, επειδή το θες να είναι πολύ στριμωγμένο.


Τι έχεις κερδίσει απ' όλα αυτά; Το dripper σου μπορεί και συγκρατεί απίστευτη ποσότητα υγρού μιας και έχεις χώσει μέσα στις αντιστάσεις πάρα πολύ βαμβάκι. Επίσης, μέχρι να στεγνώσει ΕΝΤΕΛΩΣ το βαμβάκι σου, είναι σχεδόν αδύνατο να φας dry hit. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους:


α) Επειδή η τροφοδοσία είναι άψογη λόγω του "τραβήγματος" του pad και β) περνώντας το βαμβάκι τόσο σφιχτά εξασφαλίζεις το σημείο πίεσης να βρίσκεται εντός της αντίστασης, τραβώντας το υγρό στο σημείο που γίνεται η ανάφλεξη/καύση/βρασμός/πετηνόπωςθες. Αυτό βέβαια έχει φυσική εξήγηση και δεν είναι κάτι που "δουλεύει αλλά δεν ξέρει κανείς γιατί", αλλά αμφιβάλλω εάν ο δημιουργός της πατέντας την είχε στο μυαλό του όταν άρχισε να την εφαρμόζει στα dripper του.


Συνεπώς, υπάρχουν πατέντες και τεχνικές για να έχεις ένα καλύτερο άτμισμα και δεν είναι όλα "χαζά κολπάκια". Το Scottish Roll το κράζεις εδώ και 4 post και τελικά αποδεικνύεται ότι δεν έχεις κάνει ως τώρα σωστή χρήση του. Απ' ότι φαίνεται έχεις ακόμα πράγματα να μάθεις παρόλο που "λύνεις-δένεις 10 atties χωρίς προβλήματα"  8)




Μην γίνεστε τόσο απόλυτοι ρε μάγκες, είναι δυνατόν να τα ισωπεδώνουμε όλα και να κατακρίνουμε κάθε τι διαφορετικό απλά και μόνο επειδή δεν μας ταιριάζει/αρέσει; Μπορεί να μην είναι Πυρηνική Φυσική το άτμισμα, σίγουρα όμως περιέχει ένα πλήθος πληροφοριών και τεχνικών που δεν γίνεται να έχει κατακτήσει ο καθένας. Προφανώς και δεν απευθύνομαι μόνο στον ducklord, απλά βρήκα αφορμή απ' την επίθεση του στο ιερό δισκοπότηρο των ντριπεροστησιμάτων, aka Scottish Roll  :))




Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1006 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 03:49 »
@ExMortus Είπα δεν θα απαντήσω, αλλά οφείλω διευκρίνηση: που με είδες "να κράζω το Scottish Roll"; Επαναλαμβάνω - και δες και το πρώτο σχετικό post: κράζω όσους περιμένουν το Scottish Roll να λύσει όλα τους τα προβλήματα χωρίς να συνειδητοποιούν πώς λειτουργεί ο ατμοποιητής τους, προσπαθώντας να χωρέσουν ένα ολόκληρο pad KGD σε ένα coil διαμέτρου 2.5mm! Ανάθεμα, μέχρι και copy-paste με bold το έκανα πως αναφέρομαι ΕΙΔΙΚΑ σε αυτούς!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1007 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 04:37 »
Εγώ πάντως κάνω Scottish roll και στον Lemo 2 με 3.5mm coil επειδή τον έχω τροποποιήσει στην εισαγωγή υγρού. Μια χαρά μπορεί να δουλέψει και σε RTA. Έχει κάνει κανείς σας 100w σε Lemo 2; Twisted 32άρι βέβαια, αλλά still, κάθε βελτίωση μετράει. :))

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1008 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 11:17 »
Λίγη οικονομία λόγου δε βλάπτει. Σεντόνια επί σεντονιών χωρίς ουσία...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1009 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 13:01 »
@ducklord
Δεν θα κάτσω να κάνω παράθεση τα σημεία που όντως κράζεις το Scottish Roll, ούτε το σημείο που παρουσιάζεις την δική σου "επαναστατική" πατέντα (προφανώς ειρωνεύεσαι). Εγώ ουσιαστικά απάνταγα στο ερώτημα που έθεσες:

Αν διαφωνείς, θέλω να μου εξηγήσεις ΌΧΙ "πώς να φτιάξεις το Scottish Roll" αλλά ΓΙΑΤΙ "δουλεύει" το Scottish Roll. Και ναι, οτιδήποτε παρουσιάζεται ως "δεν ξέρω γιατί, αλλά δουλεύει" είτε ΜΠΟΡΕΙ να εξηγηθεί βάσει λογικής, είτε είναι προϊόν αυθυποβολής.


@mindtrapper
Δεν θυμάμαι αν το χω γράψει ξανά στο ίδιο νήμα ή σε κάποιο άλλο, αλλά και εγώ κάνω κάτι παρόμοιο στα RTA μου. Όταν κάνουμε το Scottish Roll, δεν πετάμε την μια σκληρή πλευρά του pad; Εγώ λοιπόν την κρατάω και κάνω mini Scottish Roll με το 1/3 του πλάτους της. Ακόλουθώ τα ίδια ακριβώς βήματα. Τράβηγμα να ανοίγουν οι ίνες, στρίψιμο σε ρολό και πέρασμα απ' την αντίσταση ελαφρώς σφιχτά. Έτσι, έχεις έτοιμο ένα φυτίλι που να χωράει σε μικρότερης διαμέτρου αντιστάσεις και να μην έχει τόση χωρητικότητα που ουσιαστικά σου είναι αχρείαστη. Τέλεια τροφοδοσία και καθόλου διαρροές  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1010 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 14:27 »
Ειρήνη σύντροφοι! Ειρήνη!!!

Πρέπει να δεχτούμε κάποια πράγματα νομίζω. Κατ' αρχάς, έχουν υπάρξει μέχρι στιγμής πάρα πολλά υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει στους ατμοποιητές μας, μόνα ή σε συνδυασμούς: Silica, BioWick, cotton wick, sera, mesh, γάζες, υαλοβάμβακας και βαμβάκια κάθε τύπου.

Δύο παραμέτρους βάζω για ένα υλικό ώστε να ασχοληθώ μαζί του: τροφοδοσία σύμφωνα με τα γούστα μου και μέγιστη απόδοση γεύσης. Για τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ τουλάχιστον, τη χρυσή τομή την έχω βρει στο Νακαμίτσι. Το Scottish Roll που αναφέρεται πιο πάνω, ούτε που το γνωρίζω. Όπως ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ να φτιάξω πλεξίδες, φιογκάκια, καντηλίτσες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Όπως επίσης δεν βρίσκω αναγκαίο να πάρω γιγάντιες ποσότητες καθώς το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να βγει κάποιο καινούριο υλικό που να ανταποκρίνεται καλύτερα στις παραμέτρους που θέτω και να μου μείνει αμανάτι. Αν υποθέσω ότι με ένα παντ νακαμίτσι περνάω 3-4 μήνες, τα 189 παντς που λέτε εσείς θα με βγάλουν για 63 χρόνια! Τότε θα είμαι 99 και μόλις θα έχω πάρει σύνταξη λογικά, οπότε θα έχω και το χρόνο να πειραματιστώ με νέα υλικά!!!

Το βαμβάκι φυσικά και καίγεται κάπως, όπως όμως καιγόταν και όλα τα άλλα υλικά που χρησιμοποιούσαμε. Με τον ίδιο τρόπο ως καπνιστές έχουμε φάει καψούλι από κάφτρα που έφτασε στη γόπα, ή ανάποδο άναμα κανένα δύσκολο βράδυ... Για το αν υπάρχει κάποιο έξτρα χημικό στο βαμβάκι, δεν έχω άποψη, ούτε για το κατά πόσο αυτό περνάει στο υγρό ή οι ατμοί (καπνοί σε περίπτωση καμένου) περιέχουν μέσα το οτιδήποτε. Προφανώς η περίπτωση του καμένου καλό είναι να αποφεύγεται (δεν ξέρω και κανένα ατμιστή να την επιδιώκει), αλλά εμένα το να φάω ένα καψούλι που και που είναι το τελευταίο που με νοιάζει.

Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις των ατμιστών που θέλουν να ζήσουν απαλλαγμένοι από κάθε υποψία χημικού, μετάλλου κατάλοιπου και οτιδήποτε τους χαλάει αυτή τους την απόλαυση. Γι αυτούς, υπάρχει και αυτή η παράμετρος.

Το πως στήνει ο καθένας τον εκάστοτε ατμοποιητή, είναι προσωπική επιλογή. Όπως και το υλικό που χρησιμοποιεί. Και ευτυχώς, μπαίνοντας εδώ, αναφέρουν τα αποτελέσματα, δίνουν και παίρνουν ιδέες και πειραματίζονται. Όσοι θέλουν, όπως θέλουν, αν θέλουν!

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1011 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:09 »
Ειρήνη σύντροφοι! Ειρήνη!!!

Παρούσα!  :tongue_smilie:

Με αρχή πάντα ότι το απλό συνήθως είναι το καλύτερο, ψηφίζω αφράτο KGD και ξερό ψωμί. Δοκίμασα Muji τελευταία, που οι περισσότεροι λένε ότι μοιάζει και δε βρήκα καμία σχέση ρε παιδιά... "Πατημένο" και σφιχτό, το Muji πλάθεται ελαφρώς πιο δύσκολα, αργεί να φύγει η βαμβακίλα του, μαυρίζει πιο γρήγορα (ίσως γιατί δεν κάθεται "αφράτο" στην αντίσταση για πολύ) και έχει πιο "άγριο" άτμισμα. Με ίδιο υγρό, σε ίδιο ατμοποιητή και παρόμοιο στήσιμο το throat hit ήταν πολύ πιο δυνατό. Για κάποιους μπορεί να είναι το ζητούμενο, εγώ προτιμώ πιο ήπιες καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1012 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:13 »
έχει προσέξει κανεις αν το fiber freaks κρατάει περισσότερα υπολείμματα σε σχέση με το γιαπωνέζικο οργανικό ?

Έχω δοκιμάσει σε ίδιες αντιστάσεις  να χρησιμοποιήσω εναλλάξ fiber freaks και nakamichi με διαφορετική σειρά  όταν οι αντιστάσεις είναι καινούριες κάποιες φορες αρχικά nakamichi καποιες fiber
Πάντα το fiber freaks μαυρίζει γίνετε σχεδόν κατράμι από άκρη σε άκρη ενώ το nakamichi μαυρίζει μονο στο σημείο που έρχεται σε επαφή με την αντίσταση

Αρχικά νόμιζα ότι το FF καίγεται αλλα όταν το πλένω με νερό γίνετε κάτασπρο χωρίς ίχνος χρωματισμού όταν πλένω το γιαπωνέζικο στο σημείο που έχει την μαυρίλα παραμένει λίγο ποιο ξανθό από το υπόλοιπο αλλα χωρίς το παραμικρό κάψιμο
τα παραπάνω το είδα σε ίδιο setup με μονη διαφορα την εναλλαγή στο βαμβάκι έχω δοκιμάσει coils με κλειστές και ανοιχτές σπείρες κατά τα αλλα ίδιο υγρό, ατμό, watts, αντίσταση

Σήμερα ατμίζω τεταρτη συνεχόμενη μέρα με το ίδιο  φιτίλι nakamichi  περίπου 25 ml υγρού και το βαμβάκι τώρα αρχίζει να σκουραίνει μέχρι τώρα είχε τον χρωματισμο του υγρού , με το fiber freaks όταν φτάσει στα 15ml η κατανάλωση έχει μαυρίσει σχεδόν όλο το φιτίλι από άκρη σε άκρη και η γεύση έχει αλλοίωση

Στη γεύση μεταξύ των 2 το fiber freaks έχω την εντύπωση πως δίνει λίγο πιο καθαρές και ποιο διακριτές γεύσεις αλλα δεν διαρκεί πολύ, στο γιαπωνέζικο είναι ποιο έντονες ποιο γεμάτες οι γευσεις και διαρκεί πολύ περισσότερα ml κατανάλωση χωρίς αλλοίωση

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1013 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:41 »
theo και εγω ειχα ff και το αφησα στην ακρη λογο στησιματος και ηταν το πρωτο μου βαμβακι με πρωτο επισκευασιμο to φαινομενο..καλυτερα να ελυνα βραδυ πρωι 3ου βαθμου εξισωση παρα να στυσω σωστα με αυτο το υλικο αυτον τον ατμο..anyway..το εχω τσεκαρει και εγω ομως αυτο που λες με την γευση και το μαυρισμα με το ff.με τον ιαπωνα KGD βρηκα την ηρεμια μου με ολους τους ατμο μου και τα στησιματα τους μονο που δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται ξεφλουδισμα οι σκληρες του επιφανειες...το δοκιμασα και ειχα κατι σκασιματακια αλλα δεν το ριχνω στο βαμβακι ισως λογο αρεωσης ενος υγρου μου με πιο πολυ wfi να το επαθα.nakaμητσο δεν εχω δοκιμασει μιας και μου εμοιαζε παρομοιο με kgd και λογο τιμης προτιμησα το 2ο μιας και εμενα το 1 pad δεν με βγαζει πολτ για 3 με 4 ατμο που στηνω συχνα πυκνα.ομορφο ειναι να μοιραζομαστε αποψεις ειρηνη που λεει kai o Τρυφωνας απο τον οποιο εχω μαθει τοσα και τοσα  πραγματα οπως και απο πολλα παιδια εδω.να δοκιμαζουμε και να εκφραζομαστε σαν ανθρωποι ομως.

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1014 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:43 »
Ξερει κανενας που μπορω να βρω Drago cotton;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1015 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:59 »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1016 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:22 »
12,50 ευρώ!?!?!?!?  :o

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1017 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:14 »
Ναι αλλά ψωνίζεις από boutique :))

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1018 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:53 »
αν δεν ειναι αυτο βαμβακι απο στρωμα υπνου τοτε τι ειναι  :)) :)) :)) ακου κει drago

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1019 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 21:10 »
Είναι στην ακριβή μορφή που βρίσκεται πριν γίνει νήμα
Εχω δει εργοστάσιο νημάτων δηλαδή
Αυτό ειναι ενα συν στο "ακατέργαστο"
Για την τιμή δεν συμμετέχω, σίγουρα ειναι ακριβό, δεν χρειάζεται να προσθέσει κανεις σε αυτό

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364