vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, white varadero, camber, zamploutos

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #990 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 23:51 »
μπορω να πω οτι εναν μπουσουλα σχετικα τον απεκτησα καθως ειμαι και νεος ατμιστης.
εχει δικιο ο φιλος που αναφερει τις κεφαλες του ναυτιλου.αλλα ειναι γεγονος πως στους επισκευασιμους περασαμε φανταζομαι οχι μονο για την καλυτερη εμπειρια ατμισματος αλλα και για να ειμαστε πιο αυταρκεις.να γλιτωσουμε οχι μονο απο την κινηση του τσιγαρου αλλα και απο την τακτή εξαρτηση απο το περιπτερο/ηλεκτρονικοτσιγαραδικο.
anyway  επειδη εμενα μου καρφωθηκε και απο πεισμα εχω μπολικο να αναμενετε νεα μη διαφημισμενα καλυτερα υποκαταστατα! ;D

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #991 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 23:59 »
Δυο είναι οι παράμετροι που σε ενδιαφέρουν στο βαμβάκι - και σε οτιδήποτε χρησιμοποιείς για φιτίλι: να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό, ειδικά από τις όποιες πιθανές "περίεργες" ουσίες, και να είναι εύκολο στη χρήση.

Το Απλό Μπαμπάκι (ΤΜ) που παίρνουμε συνήθως από τα σούπα μάρκετ σε σακουλάκι παίζει να έχει υποστεί καθαρισμό. Με κάποιες χημικές ουσίες. Που αφήνουν υπολείματα. Άλλο να το τρίβεις στο δέρμα σου, άλλο να το καίς και να εισπνέεις τον καπνό που παράγεται. Αν μιλάμε για 100% καθαρό βαμβάκι, no problem στην όποια κατανάλωση του.

Ο λόγος που καθιερώθηκε το Ιαπωνικό είναι διότι, πέρα από καθαρό, είναι και βολικό στη χρήση. Είναι κομμένο και συμπιεσμένο σε pads, όπου όλες οι ίνες κινούνται προς μια πλευρά. θεωρητικά, αν δεν το παίζεις μερακλής του vaping, να θέλεις να το τραβάς, περιστρέφεις, συμπιέζεις, πλάθεις σε κουλουράκια και δένεις σε κόμπους πριν το χώσεις στο coil, αρκεί να κόψεις μια λωρίδα και να τη χώσεις στο vape-ο-φωνο σου πριν αρχίσεις να ρουφάς. Ήζυ φάση. Το Ιαπωνικό βαμβάκι σε pads ΔΕΝ χρησιμοποιείται "κυρίως στο χώρο του vaping", αυτό νομίζουμε εμείς. Αν ρωτήσετε τις γυναίκες τις παρέας που δηλώνουν θαμώνες του Hondos Center θα σας πουν πως και εκεί υπάρχουν περιστασιακά τέτοια προϊόντα. Μάλιστα, παρήγγειλα δυο πακέτα Muji από eBay, και ο τυπάς τα πλάσαρε πρωτίστως ως "προϊόντα καθαρισμού προσώπου". Παραδίπλα υπήρχαν άλλοι που πουλούσαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ βαμβάκι με αυτόν, αλλά βγαλμένο από την 100-φεύγα σακούλα που το έδινε αυτός και χωμενο σε σακουλάκια των 4-5 για την τριπλάσια έως και δεκαπλάσια τιμή.

Συμπέρασμα: αν έχεις... κορδόνια παπουτσιών από ακατέργαστες ίνες κάποιου φυτού, που δεν εμπεριέχει και THC για να την ακούσεις κουκουρούκου, αλλά θεωρείται πλήρως αποδεκτό για ανθρώπινη κατανάλωση, στρίφ'το, χώσ'το στο coil και ρούφα το (σχετικά) άφοβα. Αρκεί να σε βολεύει στη χρήση.

Το όλο θέμα καταντά το ίδιο γελοίο με όσους ανταλλάζουν "συνταγές" για "κατασκευή φυτιλιών" δίχως καν να συνειδητοποιούν το "πώς δουλευει το φυτίλι σε έναν ατμοποιητή". Δεν έχει σημασία αν το έχεις σε λωρίδα, στριφογυρισμένο σε ροδέλα, κομματάκια ενωμένα με σπάγγο, whatever. ΔΥΟ πράγματα σε νοιάζουν: 1) να "ποτίζει" με υγρό και 2) να εμποδίζει τη ροή του υγρού προς τις τρύπες εισαγωγής / εξαγωγής αέρα. Αυτά. Μόνο. Το πώς γίνεται αυτό, ποιός είναι ο ιδανικός τρόπος χρήσης του, τι κόλπα θα εφαρμόσεις, αλλάζουν και από ατμοποιητή σε ατμοποιητή. Τρελαίνομαι, όμως, να ακούω κάποιους να λένε π.χ. "απλά ακούμπα λίγο το βαμβάκι επάνω στο deck, εμένα έτσι δεν μου στάζει ποτέ". Τι λε ρε φίλε, ξέρεις τα βασικά απο Φυσική; Δοκίμασες να γυρίσεις τον ατμοποιητή σου 90 μοίρες; Αν το βαμβάκι "επιπλέει στον αέρα" και αφήνει τη ροή του υγρού εντελώς ελεύθερη στο deck, αν γυρίσει 90 μοίρες ΔΕΝ θα εισρεύσει εκεί, κάνοντας μια βόλτα και προς τις τρύπες αέρα;

Ομοίως δεν έχει τόσο νόημα το "έβαλες πολύ / λίγο βαμβάκι" αν δεν εξετάζεται ΚΑΙ το "πώς μπήκε το βαμβάκι". Π.χ. μπορείς να βάλεις διπλάσιο, τριπλάσιο ή και πενταπλάσιο βαμβάκι σε έναν ατμοποιητή, και να μην έχεις ούτε ένα dry hit. None. Κανένα. Πώς; Μην το περνάς ΜΕΣΑ από το coil. Έτσι "στουμπώνει" και περιορίζεται η ροή του. Δεν σε εμποδίζει τίποτα, όμως, αν έχει όντως χώρο ο ατμοποιητής σου, να "στιβάξεις" λίγο παραπάνω γύρω από τους πόλους. Αρκεί να μην εμποδίζεις τη ροή αέρα. Αν έχεις περισσότερο βαμβάκι θα σου δίνεται και μια αίσθηση πιο "υγρού" ατμίσματος. Θα χρειάζεται, όμως, και περισσότερο "priming" στην αρχή - περισσότερο "πότισμα" πριν αρχίσεις να ρουφάς. Από εκεί και έπειτα, αν υπάρχει σωστή ροή υγρού - αέρα, όσο ρουφάς, τόσο θα "ποτίζει", όση και αν είναι η ποσότητα του.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #992 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 00:04 »
Δηλαδη αν δεν το περναμε μεσα απο το coil, απο που τοτε; Μιλαω παντα για βαμβακι σε ατμο με μονη αντισταση και τανκ, του στυλ Lemo 2, Subtank, KFL+, κλπ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #993 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 00:15 »
Συμπέρασμα 1ο


Στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, το βαμβάκι καίγεται και εμείς εισπνέουμε τον καπνό του.


Συμπέρασμα 2ο

Όλοι αυτοί που τρώνε τις ώρες τους να βρούν νέα στησίματα για ατμοποιητές χάνουν το χρόνο τους. (βλέπε Scottish Roll). Α είναι και γελοίοι.
Και όλοι αυτοί που βλέπουν αποτελέσματα με αυτά τα στησίματα είναι θύματα ανθυποβολής.

Bonus συμπέρασμα

Αγοράζοντας 10 κλώνους γίνεσαι ο μάστερ του ατμίσματος σε 3 μήνες και βάζεις στην θέση τους όλους αυτούς τους γελοίους που τόσα χρόνια δεν έχουν ιδέα τι κάνουν και μας κοροιδεύουν.

Αιντεχάιντε

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #994 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 00:17 »
μην το προσωποποιειτε ρε παιδια.
και μην τα παιρνετε ολα προσωπικα.
ολες οι πληροφοριες ειναι χρησιμες.
και ολες μπορουν να αντικρουστουν.κοσμια.
τι σημασια εχει ποσο καιρο ατμιζει καποιος και με τι.ο μπουραρντο λεει οτι το γιαπωνεζικο ποτιζει καλυτερα.αυτο δε σημαινει οτι τα αλλα δεν εχουν τις ικανοτητες και τις ιδιοτητες τους.
απο την αλλη ποιος μπορει να πει οτι επειδη πχ το γιαπωνεζικο ποτιζει καλυτερα ειναι πιο του δε ποιντ και δινει και καλυτερη εμεπιρια στο ατμισμα.η οτι ολα τα αλλα ειναι γτμπ.
λιγη περισσοτερη προσοχη και οχι προσωπικα.
το προβλημα που αντιμετωπιζω στην επαρχια πηγα να λυσω. :))

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #995 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 00:22 »
Αγοράζοντας 10 κλώνους
πρεπει να αγοραζεις αυθεντικα για να εισαι μαστερ σε τρεις μηνες??? :'(

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #996 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 00:43 »
@Shadowjump: εσφαλμένη διατύπωση: εννοούσα πως, ναι, μπορείς να βάλεις περισσότερο βαμβάκι, μα όχι να το στουμπώσεις ντε-και-καλά μέσα από το coil. Εχω δει τυπάδες να προσπαθούν να χωρέσουν ένα ολόκληρο Koh-Gen-Do μέσα από coil 2.5mm. Ε, ρε παιδιά, ΔΕΝ γίνεται, εκτός αν το συμπιέσεις με μεγγένη - και τότε δεν θα λειτουργεί καλά ως φυτίλι, διότι not fluffy enough. Πέρνα την "κανονική" ποσότητα μέσα από το coil, και περιέστρεψε λίγο περισσότερο από επάνω - πίσω - στο πλάι του, dripper style. Σε αυτούς αναφερόμουν στο προηγούμενο μήνυμα, σε όσους βλέπουν π.χ. πως "το Scottish Roll δουλεύει", λέει και ο τυπάκος στο βίδεο του "ακόμα και αν περνάει δύσκολα από το coil, σπρώξ'το", και καταλήγουν να προσπαθούν να περάσουν τον Τιτανικό μέσα από κεφάλι βελόνας. No can do, διότι Physics.

@modivin Δεν εννοώ πως καίγεται και εμείς ρουφάμε καπνό. Εννοώ πως όταν το βαμβάκι εμπεριέχει χημικά, κάποια από αυτά περνάνε στο υγρό που "βράζει" και από εκεί στον ατμό που ρουφάμε. Έχεις κάποια άλλη εξήγηση για το "γιατί πρέπει να χρησιμοποιείς καθαρό βαμβάκι χωρίς χημικά"; Μήπως διότι θα κάνει χημική αντίδραση με τον ατμοποιητή;

Για όσους τρώνε τις ώρες τους "να βρούνε νέα στησίματα", μάλλον δεν πρόσεξες τη διατύπωση: είπα πως δεν έχει νόημα να παλεύεις να πλάθεις σχηματάκια στο βαμβάκι αν δεν καταλαβαίνεις τα βασικά για το πώς δουλεύει ο ατμοποιητής. Δεν είπα π.χ. πως είναι κακό το Scottish Roll: είπα πως είναι κακό επειδή είδες ένα βίντεο με το Scottish Roll, και το θεώρησες τη λύση για όλα τα προβλήματα σου, να πιέζεις, πατηκώνεις και στουμπώνεις το βαμβάκι μέσα στο coil "επειδή έτσι είδες στο βίδεο". Καλό το Scottish Roll αλλά, ναι, ΔΕΝ είναι κάτι μαγικό: είναι ένας τρόπος να διατηρήσεις το βαμβάκι "fluffy" αλλά με εύπλαστη δομή, ώστε να μπορεί να χωθεί λίγο μεγαλύτερη ποσότητα στο coil - με αποτέλεσμα περισσότερο βαμβάκι, περισσότερο υγρό, περισσότερο "υλικό για ατμοποίηση". Αν διαφωνείς, θέλω να μου εξηγήσεις ΌΧΙ "πώς να φτιάξεις το Scottish Roll" αλλά ΓΙΑΤΙ "δουλεύει" το Scottish Roll. Και ναι, οτιδήποτε παρουσιάζεται ως "δεν ξέρω γιατί, αλλά δουλεύει" είτε ΜΠΟΡΕΙ να εξηγηθεί βάσει λογικής, είτε είναι προϊόν αυθυποβολής.

Δεν είπα πως έγινα μάστορας επειδή έπαιξα με 10 κλώνους. Δεν είπα, όμως, και πουθενά πως ΕΙΜΑΙ μάστορας. Και δεν έχω μόνο 10 κλώνους. Ουτε "μόνο κλώνους". Μίλησα για τη λογική του wicking και το πως κάποιοι το αντιμετωπίζουν ως Πυρηνική Επιστήμη. Ε, δεν είναι.

Θέλετε εναλλακτικό "Scottish Roll"; Πώωω-ρε μαγκιάαααα: κόφτε ένα κομμάτι βαμβάκι γύρω στις δυο φορές πιο παχύ από το coil σας. "Απλώστε το" όπως και στο Scottish Roll, μα αντί να το "τρίψετε στην παλάμη να το κάνετε ρολό" (με αποτέλεσμα να συμπιέζεται), πιάστε την πάνω αριστερά και την κάτω δεξιά πλευρά και περιστρέψτε το. Σαν καραμελίτσα. Μετά επαναλάβετε, πάλι και πάλι, μέχρι να έχει περιστραφεί σε "κορδόνι". Προσέξτε ώστε η όποια πίεση να ασκείται ΜΟΝΟ στις άκρες - για να παραμένει "fluffy" το εσωτερικό κομμάτι που θα αποτελέσει το πραγματικό φυτίλι. Περάστε το μέσα απο το coil. "Ελευθερώστε" το για να ξανα-μανα-fluff-ιάσει. Κόφετ άκρες, "απλώστε" τις, χωστε τις στα channels. Done. Να το ανεβάσω στο Γουτούμπε ως τη νέα επανάσταση στο vaping?!

Τελικό συμπέρασμα από τα συμπεράσματα σου: το να προσπαθεί κάποιος, ακόμα και αν τον θεωρείς noob, να μοιραστεί τη λιγοστή γνώση που έχει με άλλους, δεν αποτελεί λόγο προσωπικής επίθεσης. Αν ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου θα δεις πως αναφέρομαι σε - και μειώνω - όσους είναι γκάου όσον αφορά στο χόμπι και το αντιμετωπίζουν ως μια συλλογή τρυκ και μαγείας. Απλή λογική θέλει σε κάποια πράγματα. Και αν θέλεις να το γυρίσω σε προσωπικό τόνο, ναι, το ότι μέσα σε μόλις τέσσερα μηνάκια λύνω και δένω γύρω στους δεκαπέντε ατμοποιητές χωρίς διαρροές, dry hits και προβλήματα, μάλλον "κάτι λέει" σε σχέση με κάποιον που μπορεί π.χ. να χρησιμοποιεί επί δυο χρόνια έναν Kayfun και έναν Tayfun και να το παίζει ειδήμονας του είδους. Θεωρείς πως αυτά που λέω δεν στέκουν; Μαγκιά σου και το σέβομαι. Αντί όμως να γράφεις ηλίθιες προσωπικές επιθέσεις του στυλ "χα-χα, μίλησε και ο noob" - διότι πρακτικά αυτό κάνεις, δεν μας εξηγείς ΓΙΑΤΙ δεν ισχύουν αυτά που λέω; Πλήζ, ντού σω. ΑΥΤΟ θα βοηθήσει όσους συμμετέχουν στη συζήτηση. Όχι οι προσωπικές επιθέσεις.

EDIT: Επεξεργάστηκε για προσθήκη της εξήγησης "πώς να βάλεις περισσότερο βαμβάκι" στο πρώτο σκέλος.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #997 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 01:27 »
Δεν φάνηκε κάτι τέτοιο από το πρώτο σου κατεβατό.


Αυτό που φάνηκε είναι να λες γελοίο το να ψάχνεσαι πως να στησεις καλύτερα το φυτίλι σου, και να δίνεις την λύση που κανείς δεν είχε σκεφτεί τόσα χρόνια, την ώρα που από πάνω λές πως το βαμβάκι καίγεται και ρουφάμε τον καπνό του.


Αν άλλο ήθελες να πείς, δεν φταίω εγώ. Το θέμα είναι πως διαβάζουν και άσχετοι και κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα θεωρήσουν σωστά με το καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #998 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 01:40 »
Ααα οκ. Τωρα που το διορθωσες, μαλιστα. Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #999 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 01:51 »
@Modivin Το τελευταίο που θέλω είναι να αρπάζομαι με άλλους. Το ότι πάντα έγραφα κομματάκι πιο "πολύπλοκα", όμως, έχω σταματήσει πια να το θεωρώ μειονέκτημα. Αν δεν μπορείς να διαβάσεις μια πρόταση με δυο σκέλη ΔΕΝ φταίω εγώ. Να την επαναλάβω με bold?

Το όλο θέμα καταντά το ίδιο γελοίο με όσους ανταλλάζουν "συνταγές" για "κατασκευή φυτιλιών" δίχως καν να συνειδητοποιούν το "πώς δουλευει το φυτίλι σε έναν ατμοποιητή".

Νομίζω πως προσδιόρισα εξαρχής μια συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών. Σωστά; ΔΕΝ μιλάω για όσους ψάχνονται, αλλά για όσους ψάχνονται με πειράματα και χαζά κολπάκια δίχως να συνειδητοποιούν "πώς δουλεύει ο ατμοποιητής τους".

Δεν "με χαλάει" όμως αυτό βρε Modivin. "Με χάλασε" η στάση σου απέναντι "στον noob". Διότι ναι, εγώ θεωρώ πως ΕΙΜΑΙ noob. Η διαφορά μου, όμως, ξέρεις ποια είναι, σε σχέση με άλλους "ψαγμένους" - ΚΑΙ από "εδώ μέσα"; Το "γιατί μαμά". Πως έχω το θάρος να θεωρώ ΠΑΝΤΑ τον εαυτό μου "noob", να ρωτάω και να μαθαίνω νέα πράγματα. Άλλοι έμαθαν να στήνουν έναν Kayfun εδώ και δυο χρόνια και το παίζουν αυθεντίες, πουλώντας μούρη λές και κάτι κατάφεραν. Χάρη στο δικό τους κάθετο coil θα σταματήσει η πείνα στη Γη και θα έχουμε εύκολες επανδρωμένες αποστολές στον Άρη. Εμένα να "τη βγεις", όσο θες. Μου τη δίνει, όμως, που στη θέση μου μπορεί να βρισκόταν ο οποιοσδήποτε "noob", ΟΝΤΩΣ "καρα-noob", "μια βδομάδα vaper" και βγάλε, που να ήθελε χαρούμενος να μοιραστεί με άλλους τα λίγα που ξέρει, και με τη στάση σου να του έκοβες τα πόδια. Θα ξαναπατούσε εδώ;

Ξέρω, ξέρω, μη μασάς: παρεξήγηση. Γράφω πολύπλοκα, είναι τέτοια και η ώρα, προσπέρασες ένα κομματάκι από όσα έγραψα και άλλαξε όλο το νόημα τους. Επειδή, όμως, το μήνυμα σου γύρισε σε προσωπική επίθεση, άθελα σου, να τονισω: ΔΕΝ είναι κακό κάποιος να είναι "noob" - πόσο μάλλον αν λύνει-δένει 10 atties χωρίς προβλήματα. Ποσώς με ενδιαφέρει που "τη βγήκες" σε εμένα, αλλά θα τα έπαιρνα (άγρια) αν έβλεπα να γίνεται η φάση προς κάποιον άλλο. Σε μια διαμάχη απόψεων ο μάγκας ΔΕΝ είναι αυτός που μειώνει τον συνομιλητή του, μα αυτός που καταφέρνει να ακυρώσει τα επιχειρήματα του. Αυτό πρέπει να το θυμόμαστε πάντα στην online επικοινωνία μας, διότι τα γραπτά παρεξηγούνται εύκολα. Θες να θάψεις κάποιον; Τάπωσε τον - απόδειξε πως λέει μπούρδες. Το "χα-χα, εσύ είσαι χαζός" είναι προσβολή νηπιαγωγείου. Επιχειρήματα brother!

In other news, δοκίμασε το φυτίλι όπως το περιέγραψα. Θα δεις πως έχει λίγο καλύτερη ή λίγο χειρότερη απόδοση από το Scottish Roll (που, δεν ξέρω, εμένα ΔΕΝ μου φάνηκε και τόσο επαναστατικό - μα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε dripper, μόνο RTAs). Απόψεις. Εμένα σε coils με διάμετρο 2.5mm και κάτω μου δουλεύει τα ίδια, πάνω-κάτω, με το Scottish Roll, και δεν θέλει και τόσο παίδεμα. Συν το ότι έτσι ΔΕΝ πασαλείβεις με ό,τι-υπήρχε-στην-παλάμη-σου το φυτίλι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και επειδή ΚΑΙ τα παραπάνω μπορεί να παρεξηγηθούν (διότι "γραπτός λόγος") ορίστε πώς εννοώ πως έχει καταντήσει η όλη φάση με την και-καλά "επιστήμη" του vaping:



 ;D

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1000 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 02:08 »
Μέλος αυτουνού εδώ του φόρουμ με ημερομηνία εγγραφής τον Ιανουάριο του 2012, 3851 μηνήματα και τα καλύτερα reviews σε υγρά αναπλήρωσης για πολλούς, έχει γράψει το εξής:


"Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με drippers, άντε να έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά"


Τώρα αν νομίζεις πως η "επίθεση" ήταν λόγω των πόσων posts έχεις, και πότε γράφτηκες στο φόρουμ και πόσους ατμοποιητές έχεις, και όχι επειδή γράφεις οτι το Scottish Roll δεν σου φάνηκε τίποτα σπουδαίο αν και δεν το έβαλες σε dripper, ενώ το μόνο προτέρημα που έχει είναι να συγκρατεί περισσότερο υγρό μέσα του, κάτι που έχει νόημα μόνο σε drippers, τι να πω.


Αυτό που είπα και πρίν είναι οτι διαβάζουν και άπειροι άνθρωποι και το να λές οτι καίμε το βαμβάκι και ρουφάμε τον καπνό του, είναι κάτι που δεν πρέπει κανείς να θεωρήσει σωστό.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1001 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 02:15 »
ducklord το προβλημα δεν ειναι τοσο αυτα που γραφεις αλλα ο τροπος.εχεις μια ειρωνια.ευφυης φαινεσαι εντοπισε το.
το αν αυτα που γραφεις ειναι λαθος καποιος που γνωριζει θα το αντικρουσει με επιχειρηματα.αλλα αν αυτο που γραφεις ειναι του στυλ "ακουστε bitches"  προσωπικη επιθεση θα δεχθεις.
και αν καποιοι σου επιτεθηκαν δεν ειναι επειδη αυτα που εγραψες ειναι βλακειες αλλα γιατι απο το πρωτο σου μηνυμα τα γραφεις με ενα υφος αυθεντιας.που ακομα και να εισαι αφ'ενος δε χρειαζεται να το υπερθεματιζεις και αφ'ετερου κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να το δεχτει.

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1002 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 02:34 »
@paokg4 Αν κάτι στέκει, και το πρόβλημα είναι στο υφάκι, τότε η όποια κριτική πρέπει να γίνει στο υφάκι. Όχι στο περιεχόμενο του μηνύματος. Όχι στο "ποιόν" του ατόμου. Σωστά; Δεν είδα κάτι τέτοιο. Είδες εσύ και το έχασα; Να το ξέρω αν είναι, να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εδώ αν είναι να πέφτει τέτοια παρεξήγηση στο πώς γράφω. Γεμίσαμε "αυθεντίες" και το τελευταίο που ήθελα ήταν να περάσω την αφεντομουτσουνάρα μου ως τέτοια.

@modivin

Πάμε ανάποδα.

Το ένα (τελευταίο, "bonus") από τα τρία σκέλη της "επίθεσης" σου ήταν ξεκάθαρα το:

"Αγοράζοντας 10 κλώνους γίνεσαι ο μάστερ του ατμίσματος σε 3 μήνες και βάζεις στην θέση τους όλους αυτούς τους γελοίους που τόσα χρόνια δεν έχουν ιδέα τι κάνουν και μας κοροιδεύουν."

Και τώρα λες πως ΔΕΝ μου "επιτέθηκες" για το "πόσο καιρό ασχολούμαι" και "πόσους ατμοποιητές έχω"; Μάλιστα.

Το πρώτο σκέλος της "επίθεσης" σου ήταν ξεκάθαρα το:

"Στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, το βαμβάκι καίγεται και εμείς εισπνέουμε τον καπνό του."

...για το οποίο σε ρώτησα, μπορείς να μας πεις ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιούμε ΚΑΘΑΡΟ βαμβάκι ΧΩΡΙΣ χημικά; Περιμένω. Εξήγησα πως ο λόγος είναι το ότι τα χημικά που έχουν χρησιμοποιηθεί για τον καθαρισμό του βαμβακιού μπορεί να περάσουν στο υγρό και, από εκεί, στον ατμό που εισπνέουμε. Αν θέλεις να το ακυρώσεις αυτό, ακύρωσε το με επιχειρήματα. Έχεις; Διότι από ό,τι φαίνεται κάτι παραπάνω θα ξέρεις από ΟΛΟΥΣ τους ολίγον-τι-πιο-ψαγμένους vapers που χρησιμοποιούν όσο-το-δυνατόν-πιο-καθαρό βαμβάκι., σε σχήμα που να είναι εύκολο στη χρήση ως φυτίλι - διότι ΑΥΤΟ είπα Έλα, εξήγησε μας, γιατί είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς σερβιέτες για φυτίλι; Με τα φτερά ή χωρίς;

Το δεύτερο σκέλος της "επίθεσης" σου ήταν ξεκάθαρα το:

"Όλοι αυτοί που τρώνε τις ώρες τους να βρούν νέα στησίματα για ατμοποιητές χάνουν το χρόνο τους. (βλέπε Scottish Roll). Α είναι και γελοίοι.
Και όλοι αυτοί που βλέπουν αποτελέσματα με αυτά τα στησίματα είναι θύματα ανθυποβολής."

...για το οποίο εξήγησα στο προηγούμενο μηνυματάκι μου, αφού θέλεις να το συνεχίσεις σε στυλ προσωπικής αψιμαχίας, πως οφείλεται στην ανικανότητα σου να διαβάσεις προτάσεις με δυο σκέλη. Σόρυ, από εδώ και πέρα δεν θα γράφουμε προτάσεις με περισσότερες από πέντε λέξεις, οι οποίες δεν θα έχουν και περισσότερα από 8 γράμματα η καθεμιά. Α, και απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση του κόμματος ως σημείου στίξης.

Όλα όσα αναφέρω εδώ, θυμίζω, copy-paste.

Σόρυ, δεν θα το συνέχιζα, αλλά αυτό το "αν νομίζεις πως η επίθεση είναι για το μπλαμπλά" όταν ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ για το "μπλαμπλα", ε, είναι "κάπως".

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1003 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 02:46 »
Περίμενε εσύ να σου εξηγήσω για τα χημικά στο βαμβάκι ενώ λες οτι το βαμβάκι ΚΑΙΓΕΤΑΙ και εμείς ρουφάμε τον ΚΑΠΝΟ του, και δεν θες να καταλάβεις πως όταν γράφεται κάτι τέτοιο σε δημόσιο χώρο με θέμα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, πρέπει να αποδομηθεί, για να μην το διαβάσει κανείς αφελής και το πιστέψει. Ειδικά οτι κάποιος το γράφει σε ένα post με ύφος ειδικού που ήρθε ως από μηχανής θεός να μας δείξει το σωστό.


Για να σου απαντήσω όμως, δεν ισχυρίστικα πως είμαι αυθεντία (το αντίθετο μάλιστα) αλλά δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία για να καταλάβει κανείς πως όσο λιγότερα χημικά εμπλέκουμε σε κάτι που εσέρχεται στον οργανισμό μας, τόσο μειώνουμε τους κινδύνους. Τώρα που είδες εσύ να λέω κάτι αντίθετο και για σερβιέτες, δεν ξέρω.

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1004 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 03:07 »
Πες πως το "καίγεται" και το "καπνός" ήταν άστοχη επιλογή λέξεων. Όχι όμως και πως "δεν συμβαίνει"! Αυτό είναι, αν δεν απατώμαι, τα dry hits. Σωστά;

Εκτός αυτού, με εξαίρεση στο TC, ναι, το βαμβάκι μπορεί να ψιλο-καεί στο κέντρο, στο σημείο που γίνεται επαφή με το coil. Η αλλαγή χρώματος δεν είναι ΜΟΝΟ η "καραμελοποίηση" του υγρού. Όταν ανεβαίνεις σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, όλο και λίγο καψιματάκι θα πέσει. Υπάρχουν και κάτι εκατοντάδες σχετικά videos όπου είναι ορατό αυτό.

Έχεις δίκιο, όμως, στο ότι δεν εννοούσα αυτό, και θα έπρεπε να είμαι πιο ξεκάθαρος για να μην μας παρεξηγήσει κάποιος νέος στο χώρο του vaping ή κάποιος πολέμιος του "χόμπι". Δεν ηταν, όμως, αυτό το μοναδικό σημείο που κόλλησες - εδώ και αρκετά μηνύματα πια. Και στα υπόλοιπα θεωρώ πως ήσουν αδικούλης.

Επειδή η συζήτηση δεν έχει νόημα, έχει εκτροχιαστεί με διαμάχη και οφείλεται προφανώς σε παρεξήγηση όσων γράφτηκαν, εγώ σταματάω εδώ και ΔΕΝ θα απαντήσω δημόσια σε επόμενα σχετικά μηνύματα. Αν θέλετε, μπορούμε να αλληλοβριστούμε μέσω ΠΜ.

Thanks.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364