vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 7 χρήστες
grigri444, redvw74, dkostas, Βασίλης Γ, camber, antiklitos140, ZoeM

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #810 στις: Αυγούστου 31, 2015, 20:05 »
Άλλος ατμό θέλει πολύ άλλος πιο λίγο είναι θέμα εμπειρικό το ποσο θα Βάλησ στων κάθε ατμό και ανάλογα πιο βαμβάκι έχεις.. μετα απο πολλές αποτυχημένες προσπάθειες μπορω να πω σε οτι σεταρισμα και να κάνω τώρα μου βγενη  με τη μια χωρίς να πετάω στραφη

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #811 στις: Αυγούστου 31, 2015, 20:14 »
η γευση του καθενος ειναι κατι υποκειμενικο. εσυ με αυτο που στηνεις και νομιζεις οτι εχεις κανει το καλυτερο στησιμο και εχεις γευση πχ  (Α) μπορει λεμε τωρα μπορει να στον στησει αλλος τον ατμοποιητη να παρεις γευση (2Α) και να πεις  τι σκ... ατμιζα τοσο καιρο..  8)

οσο για αυτο που λες φιλε modivin για μηκος δεν μιλησα του pad.. μονο παχος (αν το χωριζεται στη μεση ή  οχι) και φαρδος σε χιλιοστα παντα (για αυτο αναφερω 5mm) . Σιγουρα μηκος κοβεις οσο χρειαζεσαι σε καθε ατμοποιητη!
 :thumpup:
 
ουτως ή άλλως δεν ειναι και πολλες διατομες κοιλ που στριβουμε οι περισσοτεροι.. 1.5, 2, 2.5, 3mm

οποτε για καποιον εμπειρο να κανει ενα βιντεακι για ολους τους νεους στο χωρο των επισκευασιμων θα ηταν κατα την γνωμη μου πολυυυυ χρησιμο αφου το προτεινε κιολας ο demkoni... οποιος εχει βρει τον τροπο για να στηνει καλα ας δει κατι αλλο :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 20:26 από Anubis »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #812 στις: Αυγούστου 31, 2015, 20:45 »
προσπαθώ να βρω το εξαιρετικό πόστ που έδινε τυποποιημένο τρόπο υπολογισμού του βαμβακιού αναλόγως διαμέτρου coil.
Εν συντομία έλεγε το εξής:
πλάτος βαμβακιού = 0,785 χ διάμετρος χ διάμετρος.
Η για τους μαθηματικούς π/4*D^2  :)


όπου πλάτος εννοούμε το πλάτος της λωρίδας βαμβακιού σε pad (KGD, nakamitci, datsun κλπ)


για παράδειγμα coil 2mm   θέλει : 2*2*0,785     =4*0,785    = 3 χιλιοστά περίπου λωρίδα.
                      coil 2.5mm θέλει :2,5*2,5*0,785=6,25*0785 =5 χιλιοστά περίπου λωρίδα
                      coil 3mm    θέλει :3*3*0,785     =9*0,785     =7 χιλιοστά περίπου λωρίδα


Το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. :thumpup:






Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #813 στις: Αυγούστου 31, 2015, 21:08 »
και το παχος του pad ? ολοκληρο χωρισμενο...?
νομιζω με αυτες τις διαστασεις και kgd pad πρεπει να το χωρισουμε στη μεση

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #814 στις: Αυγούστου 31, 2015, 21:55 »
Τα δέκατα και τα χιλιοστά λογο εργασίας για μένα  ηταν παντα η ειδικότητά μου και γιαυτό το λογο ίσως προσαρμόστηκα πιο εύκολα και στο επισκευάσιμο κομάτι
καλός ο οποίος διποτε πίνακας αλλά δεν ξέρω ποσο θα ωφελειση κάποιων αρχάριο να κραταη το παχύ μέτρο να μετραη το πατ στα πόσα χιλιοστά να το κόψη για να μην κάνη λάθος πιστεύω οτι και με αυτών το τροπο πάλη θα κάνη κάποιο λάθος απο τα λάθη μασ μαθενουμαι  και στην πορεια σιγα σιγα εξελισεται καπιοσ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #815 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 01:01 »
και το παχος του pad ? ολοκληρο χωρισμενο...?
νομιζω με αυτες τις διαστασεις και kgd pad πρεπει να το χωρισουμε στη μεση


 Για ολόκληρο το pad μιλάει ο τύπος.
Αν το χωρίσεις στην μέση θα βάλεις το διπλό πλάτος.
Προσωπικά χρησιμοποιώ χωρισμένο και μειώνω λίγο το πλάτος.
Δηλαδή για 2 mm coil βάζω 5 χιλιοστά μονή λωρίδα για 2,5 mm βάζω 8 χιλιοστά και στο 3 mm βάζω 11 χιλιοστά.
    Ούτε δέκατα ούτε νανόμετρα ούτε παχύμετρο χρησιμοποιώ φίλε maniadakis και αν θεωρείς άχρηστο έναν μπούσουλα για αρχή,  πες μας την δική σου προσέγγιση. Μήπως να ξεκινάει ο αρχάριος με ένα τόπι βαμβάκι και να το σφηνώνει παραμορφώνοντας το coil ;
  Όλοι πειραματιζόμαστε και προσπαθούμε να τυποποιήσουμε τις διαδικασίες με στόχο να εχουμε το ίδιο αποτέλεσμα κάθε φορά.
Και ότι θεωρούμε επιτυχημένη τεχνική την μοιραζόμαστε εδώ με όσο πιο απλό τρόπο μπορούμε για να βοηθήσουμε νέους και παλιούς ατμιστές.
  Δεν είναι απαραίτητο τα λάθη που κάναμε-κάνουμε εμείς να τα κάνουν και οι άλλοι για να μάθουν. Δεν κάνουμε καψόνια αλλά μοιραζόμαστε τεχνικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 01:11 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #816 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 09:45 »
Φίλε μου ποτε δεν υπονοησα ουτε έγραψα οτι ο μπουσουλασ είναι άχρηστος και παντα βοηθαω τουσ φίλους συνατμιστεσ σε αυτά που ξέρω  πολλές φορές έχω δόση της λίγες γνώσης που έχω σε θέματα  βοήθειας  προσ αλλά ατομα ...δεν ξέρω αν δεν κρατασ μέτρο η παχυμετρα η οτι άλλο αναφέρεισ
τωρα στο θεμα  οταν κάποιος Μπενη στο χώρο λογικά ψάχνει να βρει των τυπο σύρματος και το στήσιμο που θα του κάνη το κλικ και εκεί Μένη για πολύ καιρό ..μεχρει τωρα δεν εχω ακουση απο κανενα να μην εχει χαλαση σύρμα μπαμπάκι και άλλα πολλά πανω στο ητ δεν είναι καψωνη το να ασχολείθησ με αυτό που σε ενδιαφερη πραγματικα....και στων γενικό κανόνα καταλήγουμε ανεξάρτητου τύπου σύρματος και πόσες σπείρες ανοιχτές η κλειστές  σε ενα το πολύ 2 διαμέτρους που καθιστά με λίγη προσπαθεια και ασχολεια να βρουν το επιθυμητό μήκος και πάχος. Αν καπιοσ που ασχολειται με επισκευασιμο 1 2 3 5 10 με σχολια που διαβαζη απο βιντεο που εχει δει απο φωτο και αλλα πολλα δεν μπορη να τα καταφερη κανενασ μα κανενασ μπουσουλασ οσο ακρειβιασ και να ειναι δεν θα του δωση καμια βοηθεια. Το καλυτερο τησ περιπτωσησ αυτη ειναι να παει σε εργοστασιακό ατμό και να αποφύγει όλη αυτήν την ταλεπορεια


Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #817 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 16:21 »
Καλύτερα να μην αναφέρω πόσο βαμβάκι βάζω σε 2 mm coil...  :idiot1:

Θα με κράξετε!!!! :laugh1:

Edit :

Μόλις έστησα ένα 2 mm coil...

Σύμφωνα με το coiler πρέπει να έκοψα περίπου 3,5 mm λωρίδα στο βαμβάκι, και έβγαλα και το πάνω σκληρό και το κάτω... :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 16:50 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #818 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 18:15 »
 Έτσι στήνω και εγώ τους KFL!  :yes: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #819 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 18:27 »
Σε 2.5 χιλ διάμετρο κοβω το νακαμιτσι στα 5 χιλ απλα δεν το βανω όπως είναι απο τη μια μεριά του αφερω τη σκληρή μεριά αλλά σε πολύ ελάχιστη ποσότητα λίγο στρίψιμο και τσουπ τριπωνη με τη μια και το κόβω ανάλογα με των ατμό που στεινω εκείνη την ωρα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #820 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 19:39 »
κι εγώ εκεί έχω καταλήξει ότι όσον αφορά στο βαμβάκι  less is more...

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #821 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 21:39 »
ποιος ο λόγος ρε παιδιά να βγάζετε το σκληρό από τα pads??

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #822 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 21:45 »
Σε περίπτωσης  μεγάλου ντεκ που θέλει  πιο Πλατή να είναι αφερησ μια μικρή ποσότητα και έτσι έχεισ και το επιθυμητό πλάτος 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #823 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 21:55 »
ποιος ο λόγος ρε παιδιά να βγάζετε το σκληρό από τα pads??

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά το βαμβάκι που είναι ενδιάμεσα των σκληρών επιφανειών έχει πιο αφράτες και παράλληλες ίνες... Αυτό ευννοεί την τάση προς υπερτροφοδοσία που θέλω να υπάρχει στις εσωτερικές σπείρες του coil. Γενικά όσο πιο πολύ διευκολύνεται το τριχοειδές φαινόμενο τόσο καλύτερη ροή υγρού στο εσωτερικό του coil άρα και καλύτερη γεύση. ;)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #824 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 00:00 »
Καλύτερα να μην αναφέρω πόσο βαμβάκι βάζω σε 2 mm coil...  :idiot1:

Θα με κράξετε!!!! :laugh1:

Edit :

Μόλις έστησα ένα 2 mm coil...

Σύμφωνα με το coiler πρέπει να έκοψα περίπου 3,5 mm λωρίδα στο βαμβάκι, και έβγαλα και το πάνω σκληρό και το κάτω... :tongue_smilie:


    Όντως θα σε κράξουμε. :fight_fryingpan: :fight_fryingpan: :fight_fryingpan:
 Διότι εγώ πρότεινα 5 mm ΜΟΝΗ λουρίδα και εσύ λες 3,5 mm διπλή.
 Που μεταφράζεται σε 7 mm μονής !
 Αφαιρώντας τα σκληρά στρωματα έρχεσαι κοντά στα 5mm.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364