vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, dkostas, camber, Olga68, grigri444, danys620, grag

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #795 στις: Αυγούστου 10, 2015, 13:16 »
Εδω και μερικεσ μερεσ κανω στυσιματα  με  NAKAMICHI πολλυ καλλο στο χειρισμο του και πολλυ

ευπλαστο περναη χωρισ δυσκολια μεσα σε οτι διαμετρο πηνιου που εχω φτιαξη..αλλα αυτο  που

ανακαλυψα ειναι οτι  δεν εχει καλλη αποροφυτικοτητα στα υγρα μου .δηλαδη οπωσ και να το

φτιαξω με λοιγη ποσοτητα η με περισοτερη παντα να παταη στη βαση  χωρισ να φραζω την

ισαγωγη του υγρου και σε αφρατη μορφη η ακρεσ του..το evic vt μου βγανη prodection οτι υπαρχη

υποτροφοδωσια οτανφυσικα τραβηξω 2 με 3 τζουρεσ τζουφιεσ η φυσαλιδεσ πανε βολιδα προσ τα

πανω κιι οταν μετα απο 2 με 3 εμελ ξανα ανοιγω για να δω τι πεζη οταν το πιανω διαπιστωνο μια

εντονη σκληρινση στο συγκεκριμενο βαμβακι. Τωρα και στο μπαμπακι που ειχε μεσα ο lemo2 που

φενεται να ειναι ιδιασ ποιοτητασ μου κανη και αυτο  αλλα οχι οπωσ το nakamichi

Τελοσ να πω οτι με το ff2 δεν εχω το παραμικρο προβλημα  παντα με τα ιδια υγρα κιι στου 2 επισκευασιμουσ που εχω
Δεκτεσ η προτασησ για αλλησ μαρκασ βαμβακιου με καλλη αποροφυτικοτητα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #796 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:29 »
Δοκίμασε αρχικά να βάλεις λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #797 στις: Αυγούστου 10, 2015, 16:05 »
Γιωργο πες μας διαμετρο κοιλ που φτοιαχνεις και με τι συρμα ?  να βαζεις πολυ λιγη ποσοτητα βαμβακι να περναει πολυ ευκολα μεσα και απλα να νιωθεις οτι ακουμπαει πανω στο πηνιο σου

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #798 στις: Αυγούστου 10, 2015, 17:55 »
Κωστα η διαμετροσ που κανω ειναι 2 και 2.5 η σε ν200 η σε κανθαλ  απο 0.20 εωσ κιι 0.35 και στα 2 ... εχω δοκιμαση πολεσ φωρεσ με πιο λοιγο με περισοτερο και στουσ 2 επισκευασιμουσ αλλα τιποτα στη βαση ισα ισα που παταη και ποτε μα ποτε δεν ειναι σφυνοτο πανω στη καμπανα ενωο στα πλαγια αφηνη το κενο του σχετικα το παραγκειλα προσφατα και οπτικα δεν μου δηνη την εσθηση να εχει τιποτα μου αρεση γιατη ειναι ευπλαστο και το πλαθω  οπωσ θελω εγω σημερα κοιταζωντασ καπιο βιντεο που εχεισ ανεβαση οταν τελειωσε το βιντεο εβγαλε καπια αλλα ηταν ενασ τυπο ψηλοσ με γενια και γυαλια που σεταρε ενα καιφουν 4 και εδειχνε και με πιο τροπο εφτιαχνε το μπα;μπακι του απανω στο ντεκ
Φυσικα εμπειρικα μου φανηκε οτι ηταν νακαμιτσι το βαμβακι αλλα καπωσ πιο επιπονη η ολη εργασια   ακολουθησα πιστα οτι εκανε και αυτοσ αλλα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια
Αυτα φυσικσ συμβενουν σε οσουσ ειναι τελιομανησ και ψαχνουν το καλυτερο ειται σε μοντακια  η σε ατμο σε γευσησ και σε οτι υπαρχη γυρο απο το ητ ξερω φυσικα οτι στο κτ ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα αλλα δεν κανω συμβιβασμουσ σε τιποτα αφου υπαρχουν τοσα αλλα στην αγωρα που δοκιμαζωντασ βλεπησ πιο σου κανη και καταλγεισ καπου ελπιζω να μην σε κουρασα  :thumpup:

ΥΓ  φυσικα σε ολη την πορεια του σημερα γιατη δεν το ξεστυσα ν  βαλω αλλο οταν δεν τραβηξω καμποσεσ τζουφιεσ τζουρεσ υπαρχη η εσθιση του καμενου το μοντακι φυσικα χαμηλωνη τα βατ αλλα η γευση που μου αφηνη ειναι αυτη  και δεν κανω λαθοσ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2015, 18:04 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #799 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:36 »
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος με rayon να χανεται η γευση περιπου μετα απο ενα τανκ?
Με fiberfreaks 2 δεν εχω κανενα προβλημα!
Γενικα υπαρχει καποιος που να το χρησιμοποιει φανατικα για μεγαλο διαστημα?

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #800 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:40 »
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος με rayon να χανεται η γευση περιπου μετα απο ενα τανκ?
Με fiberfreaks 2 δεν εχω κανενα προβλημα!
Γενικα υπαρχει καποιος που να το χρησιμοποιει φανατικα για μεγαλο διαστημα?

Δεν το χρησιμοποιώ τακτικά αλλά μου έχει βγάλει 2-3 tanks στον kayfun απροβλημάτιστα. Περισσότερα προβλήματα μου έχει βγάλει το ff το οποίο δουλεύω τις τελευταίες μέρες

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #801 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:43 »
Τι ff χρησιμοποιεις? Τι θεμα αντιμετωπιζεις?


Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #802 στις: Αυγούστου 19, 2015, 23:48 »
Το #2! Βασικά λόγω συνήθειας με ιαπωνικό βαμβάκι (Nakamich κυρίως) με δυσκολεύει στο να το δουλέψω πριν το χρησιμοποιήσω, λόγω υφής. Είναι σαν να είναι σταυρωτές οι ίνες και όχι παράλληλες όπως τα άλλα pads, επομένως είναι πιο σκληρό. Επίσης κάτι που έχουν παρατηρήσει και άλλοι συνατμιστές και μου έχουν επισημάνει, ότι κατά κάποιο τρόπο το ff φουσκώνει όσο απορροφά υγρό, και νομίζω ότι αυτό συμβαίνει εξαιτίας της διαδικασίας κατασκευής του. Ίσως δημιουργούνται περισσότεροι πόροι και το υγρό μπορεί να εισχωρήσει και να το φουσκώσει ή κάτι τέτοιο.. Οπότε ίσως επηρεάζει την αντίσταση αν διογκώνεται...

Το ανέλυσα λίγο πρόχειρα και με υποθέσεις αλλά κάπως έτσι το βλέπω το θέμα.

Το νούμερο 1 το έχεις δοκιμάσει; Θέλω να δω αν έχει κάποια διαφορά πέρα από το σχήμα που έρχεται

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #803 στις: Αυγούστου 20, 2015, 00:02 »
Το 1 το εχω δοκιμασει ελαχιστα αλλα ξερω οτι ειναι ευκολο να το χωρισεις με το χερι και να φτιαξεις φυτιλι!
Επειδη δεν ειμαι ο τυπος που θα πειραματιστει και παρα πολυ προτιμω το 2 και αυτο χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα εδω και αρκετο καιρο!Ο λογος ειναι οτι καθε φορα ξερω που θα κοψω και ποσο!
Δεδομενου οτι ειναι το ιδιο υλικο απλα αλλη μορφη δεν νομιζω οτι εχουν τρελη διαφορα!
Τωρα αναφορικα με την απορροφησιμοτητα νομιζω οτι τα ff παραμενουν σχετικα σταθερα αφου τα διαβρεξεις και δεν παρουσιαζουν την διογκωση που εχει το organic!
Παντως με το ff2 δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα!
Αν βοηθαει, αφου κοψω το κομματι που θελω το ρολαρω λιγο αναμεσα στις παλαμες για να παρει το ιδανικο σχημα!

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #804 στις: Αυγούστου 21, 2015, 20:43 »
παιδιά στο nakamich κάπιες φορές παίρνω έντονη βαμβακίλα με το που στήσω  και φεύγει μετά απο 1 ml .αλλά μερικές φορές δουλεύει απο την πρώτη τζούρα χωρίς την βαμβακίλα τι παίζει ??

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #805 στις: Αυγούστου 21, 2015, 20:53 »
Το δουλεύω τωρα και 20 μερεσ βαμβακιλα δεν εχω ακουση στη γεύση... παραξενη γευση καποσ μου εχει αφήσειτο ff2 αλλα ουτε σε αυτο δεν ακουσα κατι τετιο και ασ μην ειναι και οργανικό  που ηταν και το πρωτο που δοκιμασα  φυσικα και αλλα ατομα εχουν κανη παραπονα σχετικα με το NACAMICH τι να πω  βρε παιδια ισωσ εχεται πιο καλουσ γευστικουσ κάλυκες απο οτι εγω

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #806 στις: Αυγούστου 22, 2015, 17:46 »
παιδιά στο nakamich κάπιες φορές παίρνω έντονη βαμβακίλα με το που στήσω  και φεύγει μετά απο 1 ml .αλλά μερικές φορές δουλεύει απο την πρώτη τζούρα χωρίς την βαμβακίλα τι παίζει ??
Εχει να κανει με την ποσοτητα που βαζεις μεσα στο coil.Οταν ειναι λιγο περισσοτερη απο οσο πρεπει τρως αυτη την βαμβαλικα στην αρχη....

Αυτο ισχυει για ολα τα βαμβακια και οχι για το συγκεκριμενο μονο....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #807 στις: Αυγούστου 25, 2015, 14:30 »
Σε KGD (τύπου βαμβάκια), πλέον έχω βρει τρόπο ώστε να περνάει η σωστή ποσότητα βαμβακιού... :)  Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο ώστε να ξεφύγει από το θέμα εμπειρία και να γίνει πιο τυποποιημένο, ώστε να βοηθηθούν και οι ατμιστές με μικρότερη εμπειρία...


Το ζήτημα είναι το πως θα καταφέρω να το κάνω βίντεο και να σας το δείξω... :confused1:


Μιλάω πάντα για coils διαμέτρου 2,00 mm και μικρότερα.


Το σίγουρο είναι πάντως ότι με τους περισσότερους που μιλάω τώρα τελευταία, χρησιμοποιούν περισσότερη ποσότητα βαμβακιού από αυτήν που πρέπει...

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #808 στις: Αυγούστου 31, 2015, 19:45 »
αυτο συγκεκριμενα το σκεφτομουν τελευταια..
θα ηταν πολυ καλο αν υπηρχε ενας μπουσουλας που να λεει πχ..
διαμετρος microcoil 2.5mm συρμα kanthal A1 0.30 - cotton pads (nakamichi) παχος 1mm φαρδος 5mm

διαμετρος macro coil 2 mm κτλ..

Με αυτο τον τροπο πιστευω θα αποτραπουν πολλες αποτυχημενες προσπαθειες καποιων να μπουν στο χωρο των επισκευασιμων...!!
 η αληθεια οτι ακομη πολλες φορες δεν πετυχαινω το στησιμο στο βαμβακι cotton pads 1) ισως γιατι αλλαζω διαφορους τυπους 2) ισως βρωμικα χερια με αποτελεσμα να αλλοιωνεται η γευση - με απωθει αρκετα απο το να ξαναστησω μιας και δεν εχω και υπομονη και χρονο..

Οπως επισης εχω καταλαβει οτι επειδη δεν ειναι παρτο βαλτο τραβα τζουρα και τελειωσες πολλοι απο εμας και εγω μεσα μαλλον δεν βγαζουμε καλα coil στο συνολο τους  :thumpdown:


Σε πολλα βιντεο youtube αλλοι βλεπεις να βαζουν ττεραστιες ποσοτητες pads και αλλοι ελαχιστο.. και ολα τελεια παντα.. :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #809 στις: Αυγούστου 31, 2015, 19:58 »
To rule of thumb είναι τόσο βαμβάκι όσο να περνάει μέσα από την αντίσταση με πολύ μικρή...αντίσταση.
Δηλαδή όταν το έχεις περάσει από μέσα και το κουνάς δεξιά-αριστερά να μετακινείται χωρίς να αλλάζει θέση στο σπείρωμα σου, αλλά να νοιώθεις κάποιο σχετικό ζόρισμα.


Και πάντα καθαρά χέρια και εργαλεία. Ειδικά το ψαλιδάκι σου.


Από εκεί και πέρα το μήκος και το πως θα κόψεις τις άκρες, είναι θέμα ατμοποιητή και στησίματος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171605 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364