vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, camber, thebull, tony1976

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #765 στις: Ιουλίου 07, 2015, 01:43 »
Ωραία, μαζευόμαστε σιγά σιγά!  Τώρα μένει να δούμε ποιος θα φέρει το Castle Long Reserve  :)) :)) :))


Γιάννη, αυτό είναι μία εξήγηση που μπορεί να παίζει  :yes:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #766 στις: Ιουλίου 07, 2015, 02:04 »
Μάλλον θα συμφωνήσω με τον ποιητή. Το Nakamitsi που είχα ήταν ελάχιστα πιο πατημένο και το χρησιμοποιούσα και ατόφιο σε πολύ λεπτή λωρίδα. Το KGD λιγο πιο παχύ, το χωριζω στην μεση αλλά αν δεν ισομοιρασω τότε το ένα κομματι είναι πιο αφράτο από το άλλο. Σε κάθε περίπτωση, αποψη μου είναι ότι έχουν ελάχιστες διαφορές και τόσο κοντινή ατμιστικη συμπεριφορα οπου δεν δικαιολογει την διαφορα τιμης.
Βάλτε και την Αργυρούπολη στην συνάντηση...

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #767 στις: Ιουλίου 07, 2015, 02:20 »
το nakamichi οταν ειναι πιεσμενο σε μια θηκη της εργαλειοθηκης μου και το βγαζω για κοψιμο φαινεται λεπτο. Μετα απο λιγο φουσκωνει και γινεται πιο αφρατο.Δεν βγαζει τη βαμβακιλα του  KGD που του φευγει ομως μετα απο 20 τζουρες.

Απλα αναφερω οτι θελει προσοχη στη φορά των ινων του γιατι αν κοπει απο την αντιθετη διαλυεται πανευκολα. Κατα λαθος η απο αφηρημαδα ,οπως μου συνεβει περσυ ,μπορει καποιος να την παθει.
Την ειχα πατησει στην αρχη που απο την επιθυμια μου και λαχταρα να το δοκιμασω το εκοψα απο την αλλη πλευρα και ...εφαγα ηττα.

Και το KGD ειναι αριστο αλλα λιγο πιο κατω απο τον .. :laugh1: νακα..μητσο.. ;D

Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #768 στις: Ιουλίου 07, 2015, 02:35 »
Μάλλον θα συμφωνήσω με τον ποιητή. Το Nakamitsi που είχα ήταν ελάχιστα πιο πατημένο και το χρησιμοποιούσα και ατόφιο σε πολύ λεπτή λωρίδα. Το KGD λιγο πιο παχύ, το χωριζω στην μεση αλλά αν δεν ισομοιρασω τότε το ένα κομματι είναι πιο αφράτο από το άλλο. Σε κάθε περίπτωση, αποψη μου είναι ότι έχουν ελάχιστες διαφορές και τόσο κοντινή ατμιστικη συμπεριφορα οπου δεν δικαιολογει την διαφορα τιμης.
Βάλτε και την Αργυρούπολη στην συνάντηση...

Ναι είμαι μέσα για την Αργυρούπολη.....

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #769 στις: Ιουλίου 07, 2015, 02:52 »
Που? Δουλεύεις?  :wall: :wall: :wall: :wall: ;D

Σε καταστημα με στερεοφωνικα και home cinema στη Βουλιαγμενης. Αφου μια 85αρα Panasonic 4K δειγμα παιζει οτι εχει σχεση με .. ;) ΗΤ απο το Youtube...για να παιρνουμε καμμια ιδεα ... :D και κανενας συναδελφος δε λει κουβεντα αφου ξερει την τρελα μας...και το παθος μας.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #770 στις: Ιουλίου 07, 2015, 16:20 »
Ανάμεσα στα 3... Nakamichi, KGD, Cotton Bacon V2, έχω να πω το εξής...


Πρώτα από όλα... Τα χρησιμοποιώ και τα 3, και δεν θα σταματήσω να χρησιμοποιώ κάποιο για τα άλλα 2... Ότι έρθει στο χέρι θα μπει στο σετάπ, χωρίς ενδοιασμό.


Το Nakamichi μου φαίνεται ότι το σετάρω πιο εύκολα και μου δίνει μετά από λίγες τζούρες πολύ καθαρή γεύση...


Το KGD αν και μου φέρνει μετά από περισσότερες τζούρες από το Nakamichi καθαρή γεύση, δουλεύει και αυτό πολύ στρωτά με τους ατμοποιητές μου, δεν έχω επίσης κανένα παράπονο. Ελάχιστα πιο δύσκολο για να βρεις τη σωστή ποσότητα.


Cotton Bacon V2, σετάρεται πιο δύσκολα από τα δύο άλλα, αλλά πεντακάθαρη γεύση από την πρώτη τζούρα. Χρειάζεται περισσότερη εμπειρία από τα δύο προηγούμενα, αλλά είναι η πρώτη μου επιλογή όταν θέλω να δοκιμάσω ένα καινούριο άρωμα, για να πάρω τη σωστή γεύση... Αν δεν προσέξεις την ποσότητα όμως και είναι μεγαλύτερη από όσο πρέπει, τότε ΔΕΝ θα πάρεις σωστή γεύση...


Αυτό που έχω αφήσει στην άκρη (Αλλά εννοείται ότι θα το χρησιμοποιήσω και αυτό) είναι το FF2, γιατί δεν μου άρεσε το "τραχύ" που δίνει στην αίσθηση της τζούρας... Πεντακάθαρη γεύση όμως επίσης!!! Και μεγαλύτερη αντοχή...
Παιδεύτηκα να το στήσω σωστά από την πρώτη στιγμή, αλλά όταν στήθηκε, μου έβγαλε πολλά μα πολλά ml με "καθαρό" άρωμα... Αφού στο τέλος το άλλαξα μόνο για τυπικούς λόγους...


Θα χρησιμοποιώ ότι βρίσκω, και δεν θα προτείνω σε κανέναν το Α ή το Β βαμβάκι...
Ότι "κάθεται" στον καθένα είναι και το καλύτερο, και αν δεν μπει η σωστή ποσότητα τότε θα φας ήττα ότι βαμβάκι και να χρησιμοποιήσεις... :))

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #771 στις: Ιουλίου 07, 2015, 17:39 »
Bacon δεν δοκίμασα αλλά θα συμφωνήσω με μια παρόμοια σειρά:
Nakamichi, KGD, FF2

Ίσως παίζουν οι παρτίδες που έχει προμηθευτεί ο καθένας αλλά το δικό μου Nakamichi είναι πιο αφράτο από το KGD και με πιο καθαρή γεύση. Όχι μεγάλη διαφορά αλλά υπάρχει. Σε σχέση με την τιμή όμως το KGD είναι νικητής για όποιον το προμηθευτεί από έξω.

Το FF2 είναι ο καθαρός νικητής στη γεύση αλλά μέχρι εκεί. Στο στήσιμο εφιάλτης. Δοκίμασα λίγο, πολύ, μέτριο. Κανένα στήσιμο δεν δούλεψε σωστά. Κάνω σκέτη βάση και βαμβάκι αλλάζω μια φορά τη βδομάδα προληπτικά. Το FF2 μπορεί να ατμίζει θαυμάσια 2 μέρες, θα δώσει καμμένο ξαφνικά, ξαναστρώνει μετά από λίγο για 1-2 μέρες και ξανά τα ίδια. Μου 'σπασε τα νεύρα και δήλωσα ήττα.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #772 στις: Ιουλίου 07, 2015, 22:34 »
Συμφωνω με την καταταξη :thumpup:

Το FF 1 που εχω χρησιμοποιησει ως 3ο κατα σειρα μου δινει λιγο πιο δροσερες..γευσεις τωρα το καλοκαιρι.Οχι τοσο μεστες, αρωματικες, γλυκιες και γεματες οπως τα πρωτα 2 ,αλλά λιγο πιο δροσερες η πιο light σε καποια υγρα που ισως το καλοκαιρι να ''κολακευονται'' απο αυτη την πιο ας πουμε ελαφρια αισθηση.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #773 στις: Ιουλίου 07, 2015, 22:37 »
Λοιπόν, σήμερα προμηθεύτηκα Nakamichi ξανά για να σιγουρευτώ.  Έπλυνα τον Calix, έστησα με KGD και βάζω Under The Sea που κάνω τις τελευταίες μέρες.  Στις πρώτες 10 τζούρες βαμβακίλα ξεκάθαρα.  Αλλάζω σε nakamichi, τραβάω τζούρα και ξεκάθαρη γεύση!


Οπότε, δεν ήταν τυχαίο, όντως για μένα είναι πιο καθαρή γεύση με nakamichi.  Δυστυχώς η τιμή του, όπως πολύ σωστά είπε ο camber, το καθιστά τον χαμένο της συγκρίσεως.  Γιατί και στο KGD θα πάρω την ίδια γεύση (πάνω κάτω), απλά πιο μετά.  Δεν αξίζει για μένα η τόσo μεγάλη διαφορά τιμής εκτός αν βρούμε άκρη και το παραγγέλνουμε και αυτό σε μεγάλες συσκευασίες και σε χαμηλές τιμές όπώς το KGD.


Α! Γιάννη (thenetpoet), είναι πιο αφράτο το nakamichi ρε φίλε, αφού σκέφτομαι να τραβήξω φωτό να δεις και το pad ότι είναι πιο παχύ.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #774 στις: Ιουλίου 07, 2015, 23:57 »
απο περιεργεια τα εχω δοκιμασει ολα (μπορει σχεδον ολα ) αυτα που κυκλοφορουν εδω .... και καποιες στιγμες με επιανε ενθουσιασμος με καποιο αλλα επανερχομουν σε KGD  και οχι επειδη εχω ενα πακετο μεγαλο ... οχι γιατι και απο τα αλλα εχω συσκευασια που σιγουρα κανα χρονο θα με εβγαζε ... αλλα κυριως γιατι διαπιστωσα οτι στο KGD  εχω καλη τροφοδοασια παντα ακομα και με κλειστα ματια στησιμο ... καλη γευση μετα απο 2 Τζουρες , καλυτερη διαρκεια στο στησιμο .. καλυτερη αντιμετωπιση μακας (αυτο δεν ξερω γιατι αλλα το βρηκα πολυ ενδιαφερον δεν ειχα τεραστια μακα πανω σε αυτο και με ιδια υγρα εν αντιθεση με αλλα οργανικα και μη ) και ευκολο περασμα (οπλισμα στο κοιλ) με καλυτερη συμπεριφορα στο φτοιαξιμο του πανω στο ντεκ  σαν να το πλαθω μενει εκει που το στρωνω ... αν με εβαζαν να τα βαλω στην σειρα θα ελεγα

KGD - Nakamichi - FF2 - FF1-  MUJI - PUFFS - CB2 ( σε αυτο ειμαι αλεργικος στο CB  διαπιστωμενο) και για μενα απαραδεκτο οργανικο ... το απλο οργανικο σε μπαλες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #775 στις: Ιουλίου 08, 2015, 00:09 »
Αντωνη τι να πω, ολοι φαινεται να συμφωνειτε οτι το νακαμιτσι ειναι πιο αφρατο απο το κογκεντο, δεν εχω λογο για το αντιθετο, δεν εχω πλεον και νακαμιτσι να ξανασυγκρινω.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #776 στις: Ιουλίου 08, 2015, 08:22 »
Οσον αφορά την αφρατίλα του nacamichi σε σχέση με το KGD, το παρατήρησα και εγώ όταν μου ήρθε η μεγάλη συσκευασία KGD από ebay. Ηταν όντως λιγότερο αφράτο από το nacamichi που χρησιμοποιούσα πιο πριν. Επειδή η μεγάλη συσκευασία δε βολεύει έπιασα και έβγαλα από 4-5 παντς και τα έβαλα σε πιο μικρά αεροστεγή σακουλάκια για να έχω εύκαιρα και να μην ανοιγω κάθε τρεις και λίγο τη μεγάλη συσκευασία. Διαπίστωσα πως μετά από μερικές μέρες ο μόνος τρόπος για να ξεχωρίσω το ένα από το άλλο είναι η πιο σκληρή υφή των εξωτερικών πλευρών του KGD. Στο πάχος πλέον είναι ίδια. Σε δικό μου τεστ απορροφητικότητας ανάμεσα σε KGD, Nacamichi, FF2, Rayon, CB2 και Αιγυπτιακό το καλύτερο ήταν το KGD. Δεν ήταν καμια επιστημονική διαδικασία και έγινε στο πόδι όμως εμένα με εντυπωσίασε το αποτέλεσμα.
Σε ότι αφορά τη γεύση... Οι γευστικοί μου κάλυκες δεν καταλαβαίνουν διαφορά. Μερικές φορές μου αρέσει πιο πολύ το ένα άλλες το άλλο και συνέχεια αλλάζω. Εχω πλέον και μεγάλη συλλογή από βαμβάκια - πρέπει να τα χρησιμοποιήσω. Την τραχύτητα όμως των ff2 και rayon (πιο πολύ το ff2) την έχω διαπιστώσει και εγώ. Επίσης σε θέμα αντοχής - τα μη οργανικά φαίνεται να αντέχουν περισσότερο.
Και τέλος νομίζω πως έχω καλύτερο αποτέλεσμα με το KGD όταν αφαιρώ και τις 2 σκληρές επιφάνειες από τη λωρίδα βαμβακιού που χρησιμοποιώ για την αντίσταση μου.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #777 στις: Ιουλίου 08, 2015, 08:28 »
Επιβεβαιώνω κι εγώ για το kgd, από την ώρα που ξεχωρίζω ανά δύο τα pads σε ξεχωριστό σακουλάκι αφρατεύουν μόνα τους και "παχαίνουν" πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα που μένουν στην αρχική τους συσκευασία των 80 τεμαχίων. Τυχαία το έκανα όταν χρειάστηκε να φύγω απ'το σπίτι για μερικές μέρες και πήρα δύο pads μαζί με τα εργαλεία μου, από τότε τα ξεχωρίζω πάντα βέβαια κι έτσι δεν χρειάζεται να ανοίγω και τη μεγάλη σακούλα κάθε λίγο και λιγάκι. ;)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #778 στις: Ιουλίου 08, 2015, 08:39 »
Ομολογώ ότι αυτό δεν το έχω προσέξει.  Θα χωρίσω 2 pads το βράδυ και θα τεστάρω.  Μπορεί όντως μέσα στην μεγάλη συσκευασία να είναι πιο συμπιεσμένα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #779 στις: Ιουλίου 08, 2015, 16:42 »
Αυτό υποθέτω κι εγώ, ότι λόγω βάρους δηλαδή δεν "αναπτύσσεται" ο όγκος που μπορούν να πάρουν.
Για να καταλάβετε πάντως τα δικά μου τα βάζω σε ένα σακουλάκι 4x6cm περίπου που κλείνει κι αυτό αεροστεγώς, μάλιστα ενώνω δύο pads και τους κάνω κι ένα δίπλωμα στη μέση για να χωράνε πιο εύκολα όταν τα βάζω μέσα. Κι όμως αυτά μετά από δυο τρεις μέρες έχουν πάρει σχεδόν τον διπλάσιο όγκο! Και παίρνει αρκετό καιρό μέχρι να καταναλωθούν τα συγκεκριμένα δύο.. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364