vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, dkostas, camber, zamploutos

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #750 στις: Ιουλίου 06, 2015, 17:48 »
Φιλε Ribot,

Λες και διαβασα τις σκεψεις μου οταν διαβασα το ποστ σου!!!!

Συμφωνω απολυτως , μεχρι και στην πιο παραμικρη λεπτομερεια της περιγραφης της δοκιμης σου. Ειναι ετσι οπως τα περιεγραψες τοσο αντικειμενικα..Δεν εχω να προσθεσω τιποτα.
Τελικα υπαρχουν μεγαλες  διαφορες που αν δεν μπεις στη διαδικασια να ασχοληθεις σοβαρα και να εισαι οσο γινεται πιο αντικειμενικος και προσεκτικος στις δοκιμες, δεν μπορεις να τις πιστεψεις. Εχω και εγω καταληξει στο Nakamichi που πηρα απο τη Vapeland αφου δοκιμασα πολυ προσεκτικα , με υπομονη και σε βαθος χρονου ακριβως αυτα τα βαμβακια που δοκιμασες και εσυ.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #751 στις: Ιουλίου 06, 2015, 19:26 »
Θεωρείται το Nacamichi καλύτερο και απο fiber freaks 2..???

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #752 στις: Ιουλίου 06, 2015, 19:36 »
Εγω ειτε nakamichi ειτε ko gen do βαλω, τα ιδια ακριβως καλα αποτελεσματα εχω Γιωργο.
Λες να παίζουν ποιοτητες και σε αυτα;

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #753 στις: Ιουλίου 06, 2015, 19:38 »
Eαν Γιάννη έχεις το ίδιο αποτέλεσμα τότε σίγουρα παίζει ρόλο αυτό.


Εγώ πάντος με noname και Muji έχω τεράστια διαφορά. Με muji μετά απο ελάχιστες τζούρες, 5-6, είμαι κομπλέ.


Απλά δοκίμασα fiber freaks 1 και πραγματικά απο την πρώτη τζούρα παράδεισος..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #754 στις: Ιουλίου 06, 2015, 20:10 »
Τι να σου πω βρε Γιάννη, η δική μου εμπειρία αφορά τη σύγκριση ανάμεσα σε 2 σακουλάκια KGD των 5 pads, αγορασμένα από world of vapers, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές κι ένα σακουλάκι nakamichi, επίσης 5 pads αγορασμένο από vapeland όπως προείπα.
Σε μένα είναι εμφανής η διαφορά, κυρίως όταν είναι καινούριο το φυτίλι, μετά από λίγα ml δεν μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά στη γεύση. Η διαφορά στην τροφοδοσία όμως παραμένει καλύτερη στο nakamichi, το βρίσκω πιο σταθερό σ' αυτό που δίνει για περισσότερα ml.
Στην υφή πάντως φαίνεται η διαφορά όταν κόβεις μια λωρίδα με το ψαλίδι. Το φυτίλι KGD παραμένει πιο συμπαγές, ενώ το nakamichi βγαίνει πιο αφράτο, σαν να χάνουν τη συνοχή τους οι ίνες του βαμβακιού που κόβεις, πρόσεξέ το!
Όλα αυτά βέβαια είναι ψύλλοι στ' άχυρα ίσως αλλά αφού το συζητάμε, οφείλω να πω ότι βρίσκω πληρέστερη ικανοποίηση με το nakamichi.

Το FF2 είναι άλλο πράγμα φίλε Γιώργο, έχει τα (+) και τα (-) επίσης. Κι αυτό το χρησιμοποιώ, όταν θέλω να το κρατήσω μια μέρα παραπάνω ας πούμε γιατί δεν προλαβαίνω να αλλάζω αντίσταση ή γιατί βρίσκω καλύτερη τροφοδοσία με αυτό σε subohm καταστάσεις επίσης. Όμως έχει ένα πιο τραχύ άτμισμα, πιο θορυβώδες κάπως, ενώ το βαμβάκι είναι πιο απαλό και ομαλό.
Κάπως έτσι, γιατί είναι και λίγο δύσκολο να περιγράψεις με λόγια την αίσθηση που έχεις κάθε φορά.
Όλα αυτά πάντως είναι υποκειμενικά, τίποτα δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο, ο καθένας βρίσκει με δοκιμές τι τον ικανοποιεί περισσότερο κι αυτό μετράει. Κι εγώ θέλω να δοκιμάσω και κοτον μπέικον και αιγυπτιακό βαμβάκι και να δω τι περισσότερο ή λιγότερο μπορούν να προσφέρουν σε μένα.
 

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #755 στις: Ιουλίου 06, 2015, 20:57 »

Το nakamichi pad που δοκίμασα ήταν και εμένα από vapeland και το πρώτο που είδα ήταν ότι είναι πιο χοντρό.  Επιπλέον, ισχύει αυτό που λεει ο Ribot ότι είναι πιο αφράτο από το KGD και μάλλον αυτό ευθύνεται για την (λίγο) καλύτερη τροφοδοσία.  Αυτό που κάνω εγώ είναι να κόβω μία λωρίδα και μετά βγάζω το πάνω και κάτω μέρος από το pad που είναι λίγο πιο σκληρό.  Έτσι γίνεται πιο αφράτο αυτό που μένει και εκεί φαίνεται ακόμα πιο έντονα η διαφορά.


Cotton Bacon δοκίμασα όταν μου έστειλε δείγμα η fabvape (δεν το ήξερα καν πριν) και δεν είδα κάποια βελτίωση οπότε δεν ασχολήθηκα ξανά.  FF2 δεν με ενθουσίασε και το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια μόνο και μόνο γιατί μου έχει μείνει.


Γενικά, συμφωνώ ότι με το nakamichi έχω κάπως καλύτερη εμπειρία ατμίσματος!


(το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να βρούμε bulk συσκευασία, γιατί είναι ακριβό το άτιμο :)) )

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #756 στις: Ιουλίου 06, 2015, 21:15 »
Και εμενα μου αρεσε το νακαμιτσι.αλλα μαλλον πήρε αερα ή υγρασια και οταν παω να το "στριψω" λιωνει στα χερια μου...το εχω βεβαια και απο τον φλεβαρη

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #757 στις: Ιουλίου 06, 2015, 21:22 »
Τείνω να θεωρήσω δεδομένο ότι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες.
Εμένα το ko gen do είναι ελάχιστα πιο αφράτο από το nakamichi, στο εσωτερικό του βέβαια γιατί το εξωτερικό του είναι σίγουρα πιο συμπαγές.
Το είχα αγοράσει από ebay 80 pads με περίπου 12-15 ευρώ δεν θυμάμαι καλά...
Γιώργο και Κώστα μιας που είμαστε γείτονες, αν θέλετε κανονίζουμε να βρεθούμε μια γρήγορη, να πιούμε ένα καφέ, να περιμένουμε σε ένα ΑΤΜ  :laugh1:  να σας φέρω μερικά pads να δοκιμάσετε και μου λέτε αν έχει διαφορά από το δικό σας.

Να κάνουμε και μια ατμοσυνάντηση Καλαμακιώτικη ρε παιδί μου, μόνο τα καρντάσια θα κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #758 στις: Ιουλίου 06, 2015, 21:36 »
Γιαννη συμφωνω σε ολα!  :thumpup:
ναι στο πιο αφρατο
ναι στο πιο συμπαγες (εχω και kgd)
ναι στον ατμοκαφε
ναι στο ατμ  :)) :))

με τοσα ναι πως βγηκε 60% οχι !  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #759 στις: Ιουλίου 06, 2015, 21:55 »
Γιάννη, το KGD που έχω είναι αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Koh-Gen-Do-Organic-Cotton-80-Pads-Direct-from-Japan-by-Free-Fast-Airmail-/361138897774?var=&hash=item0).  Το αναφέρω μήπως έχουμε πάρει το ίδιο.


Αν έχεις πάρει αυτό τότε μου κάνει φοβερή εντύπωση να είναι πιο αφράτο από το nakamichi της vapeland, μάλλον θα πρέπει να έρθω και εγώ σε αυτή την ατμοσυνάντηση  :)) :))


Α! και κάτι που ξέχασα.  Φίλος που ατμίζει με nakamichi έχει δει διαφορετικά μεγέθη από μαγαζί σε μαγαζί.  Για διαφορά στην ποιότητα δεν μου έχει πει, αλλά έχω να τον δω και καιρό.  Θα ρωτήσω να δω εντυπώσεις!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #760 στις: Ιουλίου 06, 2015, 21:57 »
και εμενα που εχω kgd απο την fabvape (ο γιαννης νομιζω απο ebay ειχε πει οτι εχει!) μου φαινεται  πιο αφρατο!


ευπροσδεκτος! :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #761 στις: Ιουλίου 06, 2015, 22:11 »
Ναι κι εγώ ;)

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #762 στις: Ιουλίου 06, 2015, 22:27 »
Φανταστειτε να παρακολουθουσαν την.. :yes: βαμβακοσυζητηση μας αλλοι εκτος σπορ... :)) η ο ..Βαμβακουλας :laugh1: .

Εμενα και ενα κολλητο ατμιστη στη δουλεια μας κοιτουν καλα καλα οταν μιλαμε για βαμβακια , καψουλια, διαρροες, οπως επισης με γουρλωτα ματια.. :fight_knuppel: :eleos: οταν κανουμε ..
1. στησιματα αντιστασεων στα χ η ψ ωμ με οδοντογλυφιδες και ωμομετρο...
 2.καθαρισμο πολων και μπαταριων μας με ισοπροπυλικη αλκοολη
3.αναπληρωση στα τανκακια μας
4.αυξομειωση βατ για να βρυμε που μας αρεσει
5.οταν βγαζουμε συμπερασματα για το ποιο ειναι το καλυτερο στησιμο του καθενος μας για την καλυτερη αναδειξη του μπουκετου των αρωματων και ... της .. :fight_hammered2: μπανανας του Grand master,η του ξυλου του δρυινου βαρελιου του Castle long reserve... :laugh1:

Μιλαμε.. ειμαστε και οι δυο μας για το Δαφνι.. :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #763 στις: Ιουλίου 06, 2015, 22:47 »
Που? Δουλεύεις?  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #764 στις: Ιουλίου 06, 2015, 22:56 »
Τι να πω ρε παιδια, το nakamichi μου ηταν απο fabvape, δεν ηταν κανενα no name.
Θα δω αυριο απο ποιον στο ebay ειχα παρει το ko gen do.
Μηπως τα nakamichia μου ειχαν πλακωθει και συμπιεστει κατα τη μεταφορα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364