vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 6 χρήστες
petr@n, dkostas, Doubt, KORG N364, sentinelba, camber

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #720 στις: Μαΐου 28, 2015, 12:15 »
Ευχαριστώ για την ιδέα!!!!


Κι εγώ βγάζω το 1 σκληρό τουλάχιστον από το pad...


Τίποτα δεν θα πετιέται!!! Θα το δοκιμάσω!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #721 στις: Μαΐου 28, 2015, 13:57 »
Εγώ σε πολλά video που είδα, και το εφαρμόζω και σε μένα, είναι κόβω την λωρίδα την χωρίζω στην μέση και έχω 2 κομμάτια.
Και το τύλιγμα το κάνω με την λεία μεριά να είναι προς τα έξω, λάθος μου?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #722 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:01 »
Δεν ειναι λαθος, αλλα δεν ειναι και κατι που πρεπει να εφαρμοζεις υποχρεωτικα.
Κι εγω στην αρχη ετσι το εκανα, αλλα μια φορα που το χρησιμοποιησα χωρις να το χωρισω δεν ειδα διαφορα στο αποτελεσμα.
Μη σου πω ηταν και λιγο πιο ευκολο στην τοποθετηση με δυο λειες πλευρες. Απο τοτε το χρησιμοποιω χωρις να χωριζω το pad.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #723 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:02 »
Kαι εγώ έτσι αλλά με διαφορετικό τρόπο..
Χώρισμα το pad σε 2 πιο λεπτά μέρη και μετά κόψιμο πάλι στη μέση κατά μήκος της μικρής του πλευράς άρα από κάθε pad παίρνω 4 τεμάχια από τα οποία κόβω τις λωρίδες για το φυτίλι.

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #724 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:17 »
Ναι αυτό δεν το έγραψα, στο μήκος και εγώ κάνω το μισώ.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #725 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:46 »
Η αφαίρεση του εξωτερικού "σκληρότερου επιστρώματος" στο KGD και ειδικά σε ντρίπερς (άποψή μου) επιβάλλεται, υπάρχει αναγνωρίσιμη διαφορά σε γεύση και τροφοδοσία, εγώ κάνω 70/30 VG/PG!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #726 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:51 »
KGD δεν έχω χρησιμοποιήσει και μέχρι στιγμής δηλώνω οπαδός του Nakamichi. Όμως ρε παιδιά, όσο φθηνά και να τα βρίσκετε, 80 pads εμένα θα μου κρατούσαν 20 χρόνια. Από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα έχω φάει περίπου 1.5 pad νακαμίτσι! Ακόμα και με δοκιμές αρκετών υγρών που έχω κάνει στο διάστημα αυτό και αλλάζω υλικό πιο συχνά για εναλλαγή γεύσης!

Εκτός αν αλλάζετε υλικό 3 φορές τη μέρα.

Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #727 στις: Μαΐου 28, 2015, 15:25 »
Από εχθές ατμίζω με KGD και νομίζω πως είναι ένα μικρό κλικ καλύτερο σε γεύση από το FF1 και όντως ο ατμός που παράγει μου κάθεται καλύτερα στο λαιμό. Από αντοχή ως γνωστόν το FF1 δεν παίρνει χαμπάρι, ελπίζω το KGD να το πλησιάσει όσο γίνεται σε αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #728 στις: Μαΐου 28, 2015, 15:39 »
Η αφαίρεση του εξωτερικού "σκληρότερου επιστρώματος" στο KGD και ειδικά σε ντρίπερς (άποψή μου) επιβάλλεται, υπάρχει αναγνωρίσιμη διαφορά σε γεύση και τροφοδοσία, εγώ κάνω 70/30 VG/PG!  ;)


Γενικά το KGD σε γεύση είναι το καλύτερο, μετά το noname γιαπωνέζικο οργανικό και τελευταίο το FF,
τώρα σε θέματα αντοχής, θα συμφωνήσω ότι το FF είναι το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #729 στις: Μαΐου 28, 2015, 15:55 »
KGD δεν έχω χρησιμοποιήσει και μέχρι στιγμής δηλώνω οπαδός του Nakamichi. Όμως ρε παιδιά, όσο φθηνά και να τα βρίσκετε, 80 pads εμένα θα μου κρατούσαν 20 χρόνια. Από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα έχω φάει περίπου 1.5 pad νακαμίτσι! Ακόμα και με δοκιμές αρκετών υγρών που έχω κάνει στο διάστημα αυτό και αλλάζω υλικό πιο συχνά για εναλλαγή γεύσης!

Εκτός αν αλλάζετε υλικό 3 φορές τη μέρα.


Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το πόσους ατμοποιητές χρησιμοποιεί ο καθένας.
Για παράδειγμα στο σπίτι μας παίζουν 2 τανκάτοι και 5-6 drippers.
Αν υπολογίσεις βαμβάκι για όλους και το γεγονός ότι οι περισσότεροι drippers μου είναι στημένοι με διπλές αντιστάσεις, χοντρικά έχουμε 14 λωρίδες βαμβάκι σε κάθε αλλαγή.
Βάλε τώρα και στους dripper πως όταν αλλάζω γεύση (και το κάνω συχνά μέσα στη μέρα από το απόγευμα και μετά που είμαι σπίτι) αλλάζω και βαμβάκι.
Και για κερασάκι επειδή ατμίζω 10-15ml ημερησίως αναλόγως τα κέφια και τα ντέρτια, το πολύ κάθε δεύτερη μέρα αλλάζω αντίσταση και βαμβάκι σε 1-2 ατμοποιητές που είχαν τη μεγαλύτερη χρήση.
Έτσι φεύγουν τα pads γρήγορα γρήγορα, αλλά όντως τα 80 pads θα με βγάλουν σίγουρα πάνω από χρόνο.
Μήπως να πάρω και δυο κουλούρες 0.25 & 0.28 kanthal και μία με non από το εργοστάσιο να τελειώνω?  :laugh1:
Σε σχέση με το nakamitchi δεν είδα διαφορά με το kogendo, ίδια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #730 στις: Μαΐου 29, 2015, 11:37 »
καλημερα και τα 80 pads που ειπες εμενα μου ηρθαν σε 6 μερες απο ιαπωνια και σε πολυ καλη συσκευασια

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #731 στις: Ιουνίου 03, 2015, 00:01 »
 Μια παρατήρηση θέλω να σας πω. Αφού έφτιαξα ένα υγρό πρίν από μέρες το ξέχασα σε ένα ντουλάπι καμιά εβδομάδα. Οταν το ανακάλυψα θέλησα να το δοκιμάσω, αλλα να πάρει η ευχή πουθενά βαμβάκι. Μου τελείωσε το γιαπωνέζικο. Είχα μόνο κάτι κομματάκια λερωμένο με παλιο υγρό. Που να βρω τέτοια ώρα και τότε μου ήρθε η ιδέα πάω στο μπάνιο και πέρνω το βαμβάκι που είχε η γυναίκα μου για ώρα ανάγκης. Χρωπεί. Το βάζω στην αντίσταση με τον γνωστό τρόπο και δοκιμάζω. Καταπληκτικό καμία διαφορά από τα άλλα. Ουτε καίγεται ούτε μυρίζει.  Πως μας πείσανε οι μάγκες για τά γιαπωνέζικα, κινέζικα κλπ που αγοράζουμε και χρυσοπληρώνουμε σαν... άντε μη το πω. Λοιπόν Ελληνικό κοινό Βαμβάκι από δω και πέρα. Είναι και αποστειρωμένο!!!
Μπορεί κανείς να μου πει τη διαφορά?
ΥΓ Μπορεί να κάνω και λάθος θα ατμίσω 5ML να δώ τη διαφορά στη μαυρίλα και τα ξαναλέμε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #732 στις: Ιουνίου 03, 2015, 00:07 »
Μπορώ να στην πω εγώ τη διαφορά, ή μαλλον τις διαφορές.

Σε σχέση με το Νακαμίτσι που δουλεύω τουλάχιστον. Το απλό βαμβάκι κάνει ώρα να απορροφήσει το υγρό και αφήνει σαφέστατη γεύση βαμβακίλας για 1-3ml αναλόγως το πόσο σφιχτά το έχεις στρίψει. Το νακαμίτσι αποδίδει τη γεύση άμεσα από την πρώτη τζούρα χωρίς τέτοιο θέμα.

Το FF2, που δεν μπορώ να πω ότι το συμπάθησα, απορροφά ακόμα πιο γρήγορα.

Παρόλα αυτά, συνεχίζω να χρησιμοποιώ απλό βαμβάκι, αλλά μόνο στο Erl πλέον.

Αν δεν κατάλαβες πάντως διαφορά στη γεύση, ένα από τα τέσσερα συμβαίνει:
1) Έπεσες σε πολύ κακή παρτίδα γιαπωνέζικου
2) Έπεσες σε πολύ καλή παρτίδα Ελληνικού
3) Πρέπει να κάνεις detox με άτμισμα βάσης για κάποιες μέρες
4) Οποιοσδήποτε συνδυασμός με τα 1-2-3...

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #733 στις: Ιουνίου 03, 2015, 00:10 »
Δοκιμασε κανενας με καποιο κοινο βαμβακι αν γινεται να ατμισεις?αν ναι με ποιο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #734 στις: Ιουνίου 03, 2015, 00:22 »
Στην αρχή που αρχίσαμε να φεύγουμε από το Silica και γενικά το φυτίλι, νομίζεις πως υπήρχαν όλα αυτά τα ψιψιψίνια και τα κοκοψόψια με τα γιαπωνέζικα ονόματα, τα κοτομπέικα και τα Αιγυπτιακά?  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171631 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364