vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, giorgos1999, Lazy Dog, CaptainMorgan, KORG N364, Giannis.B, Milarepa

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #555 στις: Απριλίου 03, 2015, 10:49 »
Άνθρακες ο θησαυρός λοιπόν, άδικα χάρηκα νομίζοντας ότι έκανα καμιά ανακάλυψη :))
Πάντως καλό είναι αυτό για το nutacco, αφού και σαν γεύση μ' αρέσει κι έχει και "οικολογικό" χαρακτήρα ;D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #556 στις: Απριλίου 03, 2015, 11:27 »
makis206 σύμφωνα με τη δική σου παρατήρηση (αλλά και άλλων συνατμιστών) το ff2 πιάνει λιγότερα κατάλοιπα.
Δοκίμασε κανείς να δει αν καίγεται; Αν ναι, καίγεται στον ίδιο χρόνο με το βαμβάκι;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #557 στις: Απριλίου 03, 2015, 18:16 »
Σύμφωνα με την προσωπική μου γνώμη, η κατάταξη από τα βαμβάκια που έχω δοκιμάσει - τεστάρει, είναι:

Στην πρώτη θέση: cotton bacon 2 {..φυσική αίσθηση βαμβακιού, ευκολοδούλευτο ..οπότε δεν χρειάζεται ψαλίδι (..και μαζί με τα ff έχει την μεγαλύτερη απορροφητικότητα και αντοχή στις θερμοκρασίες ..τουλάχιστον από τα υπόλοιπα)

Στην δεύτερη θέση: fiber freaks 1 {..αυτά που έβαλα στην παραπάνω παρένθεση (..αλλά "υπολοίπεται ελαφρώς" σε αίσθηση βαμβακιού και ευκολίας χρήσης ..λόγω "σκληρότερων" ινών)}

Στην τρίτη θέση: fiber freaks 2 {..για τους λόγους που ανέφερα για το ένα, σύν του ότι έχει ακόμα "σκληρότερες ίνες - πλέγμα" ..οπότε χρειάζεται ψαλίδι}

Στην τέταρτη θέση: nakamichi {..το αγαπημένο μου μέχρι πρόσφατα, καθώς έχει πολύ καλή απόδοση γεύσης (..αλλά δυστηχώς αντέχει λιγότερο σε θερμοκρασίες, σύν του ότι είναι σχετικά ακριβό για την ποσότητα και τα στησίματα που προσφέρει}

Στην πέμπτη θέση: kgd {σχεδόν ισάξιο με το nakamchi και με τα ίδια χαρακτηριστικά σε θερμοκρασίες (..αλλά αν και έχει καλύτερο value for money με το nakamichi ..υπολοίπεται ελαφρώς σε γεύση)}

Aπό εκεί και κάτω ..ότι θέλει ο καθένας..

..και μία φωτογραφία από τα βαμβάκια (τουλάχιστον από αυτά που μου έχουν "περισσέψει", καθώς kgd, ff2 ..και κάτι άλλα που είχα, η μου έχουν τελειώσει, η τα έδωσα σε συναδέλφους στην εργασία μου):



..κάτω κάτω, στα αριστερά απλό οργανικό βαμβάκι (..μου το είχαν δώσει από steamtuners και δεξιά απλό φαρμακείου)

Υ.Γ. Ξαναλέω..
..να βοηθήσω θέλω ..και όχι να "γίνομαι κουραστικός", επειδή είμαι υπέρ αναλυτικός.
Μέχρι πρόσφατα και για πολλά χρόνια, ήμουν γενικός συντονιστής στο s3 tt forum και γιαυτό (..έμαθα να) τα "μασάω" όσο γίνεται περισσότερο, για να είμαι όσο το δυνατόν πιό κατανοητός σε όλους. Αν θεωρείτε ότι το παρακάνω, παραπληροφορώ, η κουράζω ..χωρίς να δίνω κάτι το "ουσιώδες" με τα post μου ..παρακαλώ να τα διαγράψετε..




Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #558 στις: Απριλίου 03, 2015, 19:14 »
Ρε συ το μόνο που κολλήσαμε και έγινε όλος ο πανικός ήταν το "καθαρότερο για τα πνευμόνια" ή όπως το χες γράψει... Δε διαφώνησε κανείς για το αν είναι καλύτερο ή όχι, ούτε για το δικαίωμα σου στο να έχεις άποψη και να τη μοιράζεσαι.  :)) Προσπερνάμε λοίπον.


Ωραία λίστα. Rayon απλό έχεις δοκιμάσει ή απλά το βάζεις κάτω από τα άλλα;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #559 στις: Απριλίου 03, 2015, 19:22 »
Οκ, δεκτό (..αν και δεν το είπα με κακή πρόθεση).

Rayon όχι, δεν έχω δοκιμάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2015, 20:52 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #560 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:16 »
μετα απο αρκετα στησιματα με ff2 ειπα να κανω  ενα με οργανικο βαμβακι .. και μου σκαει μια βαμβακιλα :thumpdown: ...  εχει κανει κανεισ αλλος την δοκιμη μετα απο αρκετα ml με ff  nakamich κ.λ.π. να ξαναδοκιμασει με βαμβακι και να του βγαλει εντονη βαμβακιλα ?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #561 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:43 »
Σκοπεύω να το δοκιμάσω εγώ, ήδη εδώ και 3-4 μέρες έχω κολλήσει στο ff2 κι έχω αφήσει το kgd στην άκρη για λίγο. Σήμερα το πρωί έστησα ξανά kayfun lite, subtank mini και magma με ff, μόλις έρθει η ώρα της πρώτης αλλαγής σε κάποιον από αυτούς.. το είπα και νωρίτερα βέβαια ότι δεν είμαι και τόσο "περίεργος" με τις γεύσεις αλλά αν παρατηρήσω κάτι θα το αναφέρω.
Αυτό που μπορώ να πω τώρα είναι ότι μετά από ένα μήνα με kgd και με μετάβαση σε ff2 δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη γεύση, ούτε προς το καλύτερο αλλά ούτε και προς το χειρότερο.
Η επιστροφή θα δείξει.. :)

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #562 στις: Απριλίου 03, 2015, 21:01 »
μετα απο αρκετα στησιματα με ff2 ειπα να κανω  ενα με οργανικο βαμβακι .. και μου σκαει μια βαμβακιλα :thumpdown: ...  εχει κανει κανεισ αλλος την δοκιμη μετα απο αρκετα ml με ff  nakamich κ.λ.π. να ξαναδοκιμασει με βαμβακι και να του βγαλει εντονη βαμβακιλα ?
Λογικό είναι. Γιατί απλά τα fiber freaks δεν δίνουν ούτε στην αρχή γεύση βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #563 στις: Απριλίου 04, 2015, 12:11 »
Πειτε μου λιγο ρε παιδια ποια ειναι πρακτικα η διαφορα μεταξυ ff1 και ff2.
Δεν εννοω αν το ενα ειναι πιο πυκνο κλπ, εννοω ατμιστικα. Δηλαδη το ενα ειναι για vg και το αλλο για πιο αραια υγρα κλπ.
Τωρα πχ εχω ff1 στον kfl και ατμιζω five pawns που ειναι 50/50 vg/pg.
Ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Στα watt που παιζω συνηθως (11-12) δεν εχω παρει καμμενο ακομα και σε απανοτες.
Μια φορα πηρα καψουλακι στα 14w.
Και ουσιαστικα αυτη ειναι η απορια μου. Μηπως για αυτα τα υγρα εχει καλυτερη ροη το ff2 η θα ειναι χειροτερο λογο πυκνοτητας?

Sent from my D5503 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #564 στις: Απριλίου 04, 2015, 12:35 »
ενα δε καταλαβα. ειναι το  Fiber Freaks Japanese Organic Cotton pads? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #565 στις: Απριλίου 04, 2015, 12:42 »
Μηπως για αυτα τα υγρα εχει καλυτερη ροη το ff2 η θα ειναι χειροτερο λογο πυκνοτητας?

Το ff1 δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, γιατί αν και αυτό ζήτησα στο μαγαζί, έκαναν λάθος και μου έδωσαν το ff2, το οποίο ούτε εγώ πρόσεξα :eyesplash:
Με το ff2 λοιπόν στον kayfun v4, ατμίζω μια χαρά τα υγρά 70vg/30pg στα 12-14W. Όταν είναι φρέσκο κάνει κάτι ψιλοσκασιματάκια στην αρχή αλλά στρώνει πολύ γρήγορα. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις νομίζω :)

ενα δε καταλαβα. ειναι το  Fiber Freaks Japanese Organic Cotton pads? :confused1:

Όχι βέβαια. Τώρα γιατί το συζητάμε στο παρόν νήμα είναι άλλο θέμα :laugh1:
Εμένα με έχει βολέψει πάντως που τα λέμε όλα σε ένα :yes:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #566 στις: Απριλίου 04, 2015, 13:01 »
@Vato
Πρακτικα η διαφορα, όπως λεει και η εταιρεια (http://www.fiberfreaks.com/faq/?lang=en), είναι μόνο στο τροπο που το χρησιμοποιεί ο καθένας μας. Το FF1 μοιάζει περισσότερο με βαμβάκι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε στησίματα τυπου nest. Το άλλο θέλει μόνο ψαλίδι.. Λενε ότι και τα δυο είναι το ιδιο προιον το οποιο αρχιζει να καίγεστε στους 460 C. Τωρα εγω δεν εχω βρει διαφορα και στο στήσιμο με βολεύει το FF1, Φιλος χρησιμοποιει μονο το FF2 και θεωρεί ότι το FF1 του χάλαει την γευση....
@sergor
 στο ιδιο site μπορεις να δεις την διαφορα  (http://www.fiberfreaks.com/faq/?lang=en), τα FF δεν έχουν καμια σχεση με οργανικο βαμβάκι..Χονδρικά μιλάμε για επεξεργασμένο ξυλο... Σορρυ τωρα καταλαβα ότι εννουσες τον τιτλο του νηματος :-[

@Varaderum
Συνέχισε να γράφεις οσο αναλυτικά κρίνεις εσυ... και ασε τους αλλους να κρίνουν αν το διαβάσουν, προσπεράσουν, μάθουν, αντιδράσουν κλπ... Δεκα σελίδες πισω ειχα γράψει ένα ολοσέλιδο σεντόνι.. Εχοντας ψάξει και αλλού στο νετ, θεωρώ ότι αυτό το Νήμα είναι το κατατοπιστικότερο για τα Βαμβακοειδή και όχι μόνο Ελλάδα Δεν θα γίνονταν αν κάποιοι δεν έμπαιναν στον κοπο να υπεραναλυσουν ή ακόμη και να αντιπαρατεθούν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2015, 14:02 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #567 στις: Απριλίου 04, 2015, 13:26 »
 Έκανα κι εγώ ένα τεστακι….
οργανικό KGD vs FF2
Τα σταθερά: eXpromizer, 1.2 ohm, 12-14 Watt, Apache DIY υγρό, 3ml / ημέρα
Χρόνος: μέχρι να δω την κλασσική σκούρα γραμμή στο υγρό
Αποτέλεσμα: KGD-> 6 μέρες -> εμφανή μαύρισμα
                           FF2 -> 10 μέρες -> σχεδόν τίποτα
                           Αντίσταση -> φουλ μακα και στις δυο περιπτώσεις
 
 

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #568 στις: Απριλίου 04, 2015, 13:47 »
μιας και εγω ειχα ανοιξει αυτο το θεμα,αν θελει η διαχειριστικη ομαδα μπορει να αλλαξει τιτλο ωστε να χωρανε ολα τα βαμβακια  :thumpup:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #569 στις: Απριλίου 04, 2015, 14:32 »
Έγινε αλλαγή τίτλου θέματος από Japanese Organic Cotton pads σε Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364