vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 6 χρήστες
Βασίλης Γ, grigri444, dkostas, camber, antiklitos140, ZoeM

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #540 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:40 »
oχι για τα νο1 λεώ..
κάθε πακέτο έχει κάμποσα τετοια μεσα.. εμένα μου μιάζουν για τσαλακομένα pads  :idiot1:




Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #541 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:51 »
Ε, ναι!  ;D Αλλά κόβονται με ψαλίδι, κανονικά! Όπως θες τα χειρίζεσαι βέβαια, "τραβιέται" και
με το χέρι. ;)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #542 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:55 »
Νταξ ρε παιδια... Θα παω να κοιταξω τα ματια μου...  :-[
(Το κακομοιρο το ff1, το'χα ταραξει στο μαδημα... ;D )

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #543 στις: Απριλίου 02, 2015, 19:37 »
Λοιποοοοοον...

 :)

Κεφάλαιο Κοτομπέικο...

Χθές που το χρησιμοποίησα πρώτη φορά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος...

και εξηγούμαι...

έβαλα την ποσότητα που βάζω συνήθως σε μια απλή αντίσταση στριμένη σε 2 mm τρυπανάκι.

Βαμβακίλα από την πρώτη στιγμή. Ακόμη και μετά από 2-3 ml, κάπου μέσα στην πιο καθαρή πλέον γεύση υπήρχε η βαμβακίλα.
Γενικά, ενώ μου έδινε πολύ καλά ντουμάνια, η γεύση παρέμενε "μουντή" και πνιγμένη, με επίγευση βαμβακιού.

Έκανα το εξής... έκοψα όσο το δυνατόν ίσες λωρίδες από Nakamichi και ένα άλλο pad που έχω (τύπου KGD) και δεν ξέρω τί μάρκα είναι, αλλά ως τώρα μου έχει βγει πάρα πολύ καλό.
Έφτιαξα και ένα φυτίλι με το κοτομπέικο όσο το δυνατόν ίδιο σε διαστάσεις με τα άλλα.

Τα έβρεξα με υγρό και τα άφησα περίπου 1 ώρα.

Παρατήρησα ότι τα pads είχαν φουσκώσει, αλλά στο περίπου ήταν πάλι στις ίδιες διαστάσεις... Το δε Cotton Bacon, είχε φουσκώσει περισσότερο...

Αμέσως κατάλαβα το λάθος μου...

Έβαλα βαμβάκι στην αντίσταση φτιάχνοντας ένα φυτίλι που περνούσε σχετικά εύκολα από την αντίσταση.
Το άφησα αφού έβαλα υγρό στον ΙΑΤΤΥ 1-2 ώρες, και...

Ωπ εδώ είμαστε!!!! Καθαρότατη γεύση από την πρώτη τζούρα με όλα τα χαρακτηριστικά του υγρού που είχα φτιάξει να είναι εκεί!!


Δεν θέλει πολύ να βγάλεις λάθος συμπέρασμα για κάτι λοιπόν!!! :yes:

Αξίζει? Ναι.  Μάλιστα η ποσότητα που έχει μέσα είναι αρκετή για πάρα πολλές αντιστάσεις, κι ας γέλασα όταν είδα τη συσκευασία! :))
Ειδικά στον Phenomenon που θέλει το μισό βαμβάκι, θα βγάλει ΠΑΑΑΡΑ πολλά φιτίλια!!!

Προσωπική άποψη... Είναι πολύ καλό... βέβαια δεν θα παρατήσω τα άλλα μου βαμβάκια στην άκρη για να χρησιμοποιώ το κοτομπέικο, μιας και έχω συνηθίσει με τα pads και μου φαίνεται πιο εύκολο να στήσω αντίσταση 2mm με τα pads...
Ίσως σε μεγαλύτερης διαμέτρου coils, να είναι πολύ πιο χρηστικό.

EDIT: Σε γενικές γραμμές δεν εχω παράπονο απο οτι βαμβάκι εχω χρησιμοποιήσει.
Πιστεύω οτι παίζει μεγάλο ρόλο και ο τρόπος χρήσης.

Έπεται δοκιμή στο FF2 που με κοιτάζει ακόμη παραπονεμένο...

Τα παραπάνω είναι μόνο η άποψή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2015, 19:49 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #544 στις: Απριλίου 02, 2015, 20:35 »
ακριβώς το ιδιο θεμα βαμβακιλας ειχα και εγω με το συγκεκριμενο καθως και μια αλλη απροσδιόριστη γεύση οποτε πηγε στο ντουλαπι για ωριμανση........ ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #545 στις: Απριλίου 02, 2015, 20:56 »
Καμμία σχέση με την ποσότητα που ουσιαστικά μου έμαθες να βάζω Μπάμπη... Θέλει λιγότερο...
Επίσης θέλει λίγο υπομονή... Να φουσκώσει πρώτα, για να μην το κάψεις από την αρχή. ;)

Να δεις όμως τί γλύκα και τί βελούδο βγάζει στον ΙΑΤΤΥ!!!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #546 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:28 »
αυτο που περιεγραψες το εκανα με το οργανικο....δηλαδη το εστηνα το βραδι και το ατμιζα το αλλο πρωι......
καποια στιγμη θα του δωσω ακομα μια ευκαιρια και θα ξαναγραψω......

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #547 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:51 »
Παρατήρησα ότι τα pads είχαν φουσκώσει, αλλά στο περίπου ήταν πάλι στις ίδιες διαστάσεις... Το δε Cotton Bacon, είχε φουσκώσει περισσότερο...

Αμέσως κατάλαβα το λάθος μου...

Έβαλα βαμβάκι στην αντίσταση φτιάχνοντας ένα φυτίλι που περνούσε σχετικά εύκολα από την αντίσταση.
Το άφησα αφού έβαλα υγρό στον ΙΑΤΤΥ 1-2 ώρες, και...

Ωπ εδώ είμαστε!!!! Καθαρότατη γεύση από την πρώτη τζούρα με όλα τα χαρακτηριστικά του υγρού που είχα φτιάξει να είναι εκεί!!

Ο λόγος που είχα αναφερθεί στις "απορροφητικότητες" των βαμβακιών, ήταν ακριβώς αυτός!

..όταν ένα βαμβάκι, έχει την ιδιότητα να "συγκρατεί" περισσότερο υγρό κερδίζουμε δύο πράγματα:

α) πολύ καλύτερη γεύση {καθώς στην ουσία η αντίσταση έρχεται σε επαφή "περισσότερο" με το υγρό και "λιγότερο" με το βαμβάκι}.

β) εφόσον ένα βαμβάκι "παρακρατεί" περισσότερο υγρό  (σε σχέση με άλλα που έχουν λιγότερη απορροφητικότητα) ..τότε αυτό "καίγεται - αλλιώνεται" λιγότερο (..καθώς είναι πάντα "υγρότερο") και "έχουμε" πιό σταθερής ποιότητας και ίδια απόδοση γεύσης, για μεγαλύτερη χρονική περίοδο..
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2015, 09:34 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #548 στις: Απριλίου 02, 2015, 23:13 »
μόλις και έχουμε αρχίσει -λόγω της διαθεσης- να διακρίνουμε βαμβάκια κατα την απορροφητικότητά τους,
που εξαρτάται απο τη πυκνότητά τους ή/και κατα το ποσο χοντρές ειναι οι ίνες τους.
Αν πάρουμε και τις ιδανικές θερμοκρασίες ατμίσματος ανάλογα με τη κάθε σύνθεση των υγρών -θερμοκρασία κόιλ που επίσης εξαρτάται απο το φυτίλι και τα παραπάνω, υγρασία ευκολία απορρόφησης- θα είμαστε στην Μέκκα του θεριακλη - tastechaser, θεωρώ...
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2015, 23:22 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #549 στις: Απριλίου 03, 2015, 08:29 »
Δεν έχω μπει σε τίποτα τρελές δοκιμασίες βαμβακιών, δεν έτυχε κιόλας να έχω άσχημη εμπειρία με κάποιο από αυτά. Ίσως ευθύνεται το ότι είμαι "εύκολος" τύπος γενικότερα που προσαρμόζεται άνετα στις περισσότερες συνθήκες. Αφορμή για το ποστ μια απλή παρατήρηση που έκανα αφού μετά από ένα μήνα χρήσης με το kgd (κανένα παράπονο ), έτυχε ν'αγοράσω και ένα πακέτο fiber freaks No2 μιας και βρέθηκα σε κατάστημα vapeland για άλλο βέβαια λόγο.
Αυτό που παρατήρησα λοιπόν είναι ότι στο kgd κάθε 2-3 μέρες αρχίζει να φαίνεται η μαυρίλα πάνω του, για το αν προέρχεται απ'το coil, το υγρό μου ή οτιδήποτε άλλο, δεν μπήκα καν στη διαδικασία. Απλά το αλλάζω ανά τρεις μέρες και συνεχίζω ακάθεκτος.
Με το ff2 όμως είδα και εντελώς διαφορετικό και για πρώτη φορά σε δικό μου βαμβάκι και στήσιμο γενικότερα. Το κοίταξα μετά από 4 ολόκληρες μέρες -λόγω του ότι βρισκόμουν σε ταξίδι δεν είχα και τόσο χρόνο για στησίματα κλπ- κι αυτό είχε παραμείνει κατάλευκο! Το coil είχε μαυρίσει για τα καλά, το υγρό μέσα στην καμπάνα είχε πιο σκούρο χρώμα απ'το υγρό που βρισκόταν έξω από αυτήν, κι όμως το ff2 δεν είχε πάνω του ούτε ένα σημάδι που να λέει ότι απαιτεί αντικατάσταση! Φυσικά χρησιμοποίησα το ίδιο υγρό, το ίδιο σύρμα και την ίδια κατασκευή του coil με ότι έκανα τόσο καιρό και με το kgd. Αλλά η διαφορά είναι μεγάλη, άλλο να βλέπεις το ένα μαυρισμένο μετά από 3 μέρες, κι άλλο να βλέπεις το δεύτερο μετά από 4 μέρες και να βρίσκεται στην κατάσταση της πρώτης μέρας.. αν έχει να κάνει κι ο ατμοποιητής, όλα παρατηρήθηκαν σε kayfun lite plus.

Δεν λέω ποιο είναι καλύτερο απ'το άλλο, ούτε ειδικός είμαι ούτε και με καίει κι ιδιαίτερα όλο αυτό, εννοείται πως θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και τα δυο βαμβάκια, τίποτα δεν πετάω στο συρτάρι. Απλή παρατήρηση για μένα που ίσως για εσάς έχει διαφορετική σημασία. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #550 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:03 »
Να και μια δική μου φωτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, για την καθαρότητα του βαμβακιού και της γεύσης φυσικά.
H κατάσταση στον expro μετά από 25ml nutacco, σε αντίσταση 2mm-1,7Ω και βαμβάκι KGD.
H κατανάλωση έγινε σε 5 μέρες στο στήσιμο που βλέπετε, ως δεύτερο υγρό της ημέρας.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #551 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:08 »
Χρησιμοποιούσα συνήθως Fiber Freaks No2. Από χθές δοκιμάζω το Fiber Freaks No1 και μου φαίνεται συνολικά καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #552 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:12 »
δε σου σφηγγει η τζουρα με τοσο βαμβακι ?
Να και μια δική μου φωτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, για την καθαρότητα του βαμβακιού και της γεύσης φυσικά.
H κατάσταση στον expro μετά από 25ml nutacco, σε αντίσταση 2mm-1,7Ω και βαμβάκι KGD.
H κατανάλωση έγινε σε 5 μέρες στο στήσιμο που βλέπετε, ως δεύτερο υγρό της ημέρας.

(Image removed from quote.)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #553 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:32 »
Το βαμβάκι που περνάει από το πηνίο δεν είναι πολύ, ίσα που ακουμπάνε οι άκρες του στο ντεκ και το δαχτυλίδι είναι το άλλο μισό, όπως χωρίζουμε το pad στα δύο, που το έβαλα από πάνω. Επειδή προτιμώ τις αεράτες τζούρες, δεν νιώθω να έχει σφίξει, απλώς μου δίνει πιο πλούσια γεύση και περισσότερο ατμό. Το σύρμα είναι 30άρι και το άτμισμα έγινε μεταξύ 12 και 14W.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #554 στις: Απριλίου 03, 2015, 10:43 »
Να και μια δική μου φωτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, για την καθαρότητα του βαμβακιού και της γεύσης φυσικά.
H κατάσταση στον expro μετά από 25ml nutacco, σε αντίσταση 2mm-1,7Ω και βαμβάκι KGD.
H κατανάλωση έγινε σε 5 μέρες στο στήσιμο που βλέπετε, ως δεύτερο υγρό της ημέρας.

(Image removed from quote.)


Μια χαρά είναι το σετάπ!!! :thumpup:


Κάτι άσχετο-σχετικό..


Με Nutacco DIY έχω κάνει και 70 ml στον ΙΑΤΤΥ, ήθελα να αλλάξω άρωμα γι αυτό άλλαξα σετάπ...
Το Nutacco, είναι από τα πιο "καθαρά" αρώματα που ξέρω... ;)
Δεν λερώνει, έτσι και αλλιώς...  ότι βαμβάκι και να βάλεις.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364