vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 10 χρήστες
lidbab, dkostas, blalck, pngtszs1976, Lazy Dog, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #510 στις: Μαρτίου 31, 2015, 14:14 »
Μου αρεσει που μετρατε το ποσο καθαρο μενει το βαμβακι οταν εχετε ασφαλεια θερμοκρασιας οτι πρεπει για προπαγανδα  :eyesplash:

Φίλε μου, γιατί να κάνω προπαγάνδα;
..ούτε έμπορος είμαι, ούτε μεταπωλητής ..ούτε "κολλητιλίκια" με κανέναν έχω {..οπότε και δεν έχω και κανένα όφελος (..όσο αγοράζετε κάτι εσείς ..τόσο το παίρνω και εγώ)!
 
{..ο έλεγχος θερμοκρασίας, είναι για να μην ξεπερνάμε τις τιμές που ορίζουμε εμείς! Αν κάποιος βάλει 300 βαθμούς c (..με υγρό) το βαμβάκι δεν θα μαυρίσει δηλαδή; (από ότι διάβασα σε forum του εξωτερικού, κάποιοι λένε ότι το βαμβάκι αρχίζει να "μαυρίζει" κάπου στους 190 - 200c.)}
 
Εγώ έχω τον έλεγχο στους 215 και ενώ πρώτα το βαμβάκι μαύριζε μετά από 15ml ...τώρα όχι!! {..ίσως αυτό από μόνο του, να δείχνει ότι έχω και καλύτερη τροφοδοσία (..δηλαδή καλύτερη αποροφητικότητα του βαμβακιού), καθώς τις αντιστάσεις μου και το βαμβάκι που τοποθετώ σε αυτές ...πάντα με τόν ίδιο τρόπο και την ίδια ποσότητα τα κάνω!
 
{οι "μαυρισμένες" σπείρες (από τα προηγούμενα στησίματα που είχα κάνει και έβαλα στην φωτογραφία) ..δεν σου δίνουν να καταλάβεις ότι τα προηγούμενα βαμβάκια μαύριζαν δηλαδή;; τι πρέπει να δείξω - γράψω, η να πώ για να μην υπάρχουν "παρερμηνίες"};;
 
Ελπίζω λοιπόν (καθώς θέλω να θεωρώ ότι όλοι μιά "οικογένεια" είμαστε και προσπαθούμε ανιδιοτελώς να βοηθάμε ο ένας τον άλλο) να ήταν η "παρόρμηση - λάθος" της στιγμής και να μην βάζεις έτσι εύκολα "ταμπέλες" σε (τουλάχιστον ως προς το άτομό μου) .."φιλικά προσκείμενους" συνφουρμίτες.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #511 στις: Μαρτίου 31, 2015, 14:36 »
Ότι ευχαριστεί τον καθένα, ακόμα και αν είναι αποκλειστικά ψυχολογικό το θέμα.
Μπορεί τα 7€ για ένα μικρό πακέτο να είναι πολλά σε σχέση με 80/120 pads, αλλά και πάλι, είναι 7€ για κανένα χρόνο. Κλαιν μαιν.

Προσωπικά δοκίμασα ff1/ff2/bc2 τελευταία και τα περισσότερα οργανικά pads/balls.
Με όλα σχεδόν τα απλα οργανικά νιώθω τρίχες στο λαιμό και μάπα γεύση. Το ff1 μου βγάζει και αυτό κάτι τρίχες ας πούμε μετά από λίγο, σαν να διαλύεται. Κανένα θέμα με τη γεύση όμως.
Τώρα με naka/muji/kgd/ff2/bc2 για να βρω διαφορές, έπρεπε να τις δημιουργήσω με το μυαλό μου. Τα 3 τελευταία τα έδωσα σε φίλο για να στήσει χωρίς να μου πει τι έχει ο κάθε ατμο. Δεν ξεχώρισα κανένα, τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #512 στις: Μαρτίου 31, 2015, 14:57 »
Από τη στιγμή που για κανένα από τα βαμβάκια που χρησιμοποιούμε για άτμισμα, δεν υπάρχουν (απ όσο γνωρίζω, διορθώστε με ευχαρίστως αν κάνω λάθος), μελέτες που να δείχνουν είτε τα "συστατικά" του είτε τον τρόπο συμπεριφοράς του όταν εκτίθεται σε ατμιστικά υγρά και υψηλές θερμοκρασίες, τα μαυρίσματα / ασπρίσματα και όλα τα συναφή τα θεωρώ απλά χούγια του καθενός μας ( και του εαυτού μου φυσικά μέσα) παρά απόδειξη υπεροχής...

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #513 στις: Μαρτίου 31, 2015, 15:23 »

Φίλε μου, γιατί να κάνω προπαγάνδα;
..ούτε έμπορος είμαι, ούτε μεταπωλητής ..ούτε "κολλητιλίκια" με κανέναν έχω {..οπότε και δεν έχω και κανένα όφελος (..όσο αγοράζετε κάτι εσείς ..τόσο το παίρνω και εγώ)!
 
{..ο έλεγχος θερμοκρασίας, είναι για να μην ξεπερνάμε τις τιμές που ορίζουμε εμείς! Αν κάποιος βάλει 300 βαθμούς c (..με υγρό) το βαμβάκι δεν θα μαυρίσει δηλαδή; (από ότι διάβασα σε forum του εξωτερικού, κάποιοι λένε ότι το βαμβάκι αρχίζει να "μαυρίζει" κάπου στους 190 - 200c.)}
 
Εγώ έχω τον έλεγχο στους 215 και ενώ πρώτα το βαμβάκι μαύριζε μετά από 15ml ...τώρα όχι!! {..ίσως αυτό από μόνο του, να δείχνει ότι έχω και καλύτερη τροφοδοσία (..δηλαδή καλύτερη αποροφητικότητα του βαμβακιού), καθώς τις αντιστάσεις μου και το βαμβάκι που τοποθετώ σε αυτές ...πάντα με τόν ίδιο τρόπο και την ίδια ποσότητα τα κάνω!
 
{οι "μαυρισμένες" σπείρες (από τα προηγούμενα στησίματα που είχα κάνει και έβαλα στην φωτογραφία) ..δεν σου δίνουν να καταλάβεις ότι τα προηγούμενα βαμβάκια μαύριζαν δηλαδή;; τι πρέπει να δείξω - γράψω, η να πώ για να μην υπάρχουν "παρερμηνίες"};;
 
Ελπίζω λοιπόν (καθώς θέλω να θεωρώ ότι όλοι μιά "οικογένεια" είμαστε και προσπαθούμε ανιδιοτελώς να βοηθάμε ο ένας τον άλλο) να ήταν η "παρόρμηση - λάθος" της στιγμής και να μην βάζεις έτσι εύκολα "ταμπέλες" σε (τουλάχιστον ως προς το άτομό μου) .."φιλικά προσκείμενους" συνφουρμίτες.


Αφου δεν εισαι έμπορος ούτε εμπορεύεσαι/δημιουργείς το προϊόν που δοκίμασες γράφεις το παρακάτω:


Καταρχήν με 6.5 ευρώ (θεωρώ ότι) παίρνω ένα από τα πιό καθαρά βαμβάκια που υπάρχουν (είπαμε κόψαμε το τσιγάρο ..ας βάζουμε τουλάχιστον στα πνευμόνια μας ότι "καθαρότερο")!!

Θεωρώ επιτυχημένη διαφήμιση αλα αμέρικα style τα παραπάνω του στυλ σου δημιουργώ φοβία/ανάγκη για το προϊόν που παρουσιάζω.

Ο έλεγχος θερμοκρασίας που έχεις στο rdna σου δεν παίζει κανένα ρόλο πόσους βαθμούς θα το βάλεις απο τη στιγμή που εχει κόφτη για να μη κάψει το βαμβάκι σου.

Η απορροφητικότητα στα βαμβάκια σαφώς παίζει μεγάλο ρόλο ομως οι μαυρισμένες σπείρες προκύπτουν απο το υγρό  και οχι απο το βαμβάκι.
Ας μη ξεχνάμε πως μιλάμε για ενα υλικό που απο μόνο του εχει τρελή απορροφητικότητα οποτε για να φας στέγνωμα στο βαμβάκι κατι δεν κάνεις σωστά.

Μια "οικογενεια" είμαστε γιαυτό το λόγο επίτρεψε μου να θελω να προστατέψω τους συνατμιστές μου με την επαναστατική παρουσίαση που έκανες. Μου ειναι πολυ εύκολο να ανεβάσω αντισταση σε ντριπινγκ ατμοποιητη με muji pad σε 10ml   και με δυο βαθιά στεγνώματα να δεις ποσο άσπρο ειναι το χρωματάκι του και ολα αυτα σε vmax αλλα δεν εχει νόημα να το κάνω για να υψώσω ή να συκοφαντήσω κάποιο άλλο.


Ας ειμαστε μετριοπαθείς και ας μην εντυπωσιαζόμαστε εύκολα και αν κάνουμε το σφάλμα να εντυπωσιάσουμε τους συνατμτιστές μας καλο ειναι να το κάνουμε με άρτιο τρόπο και οχι με επαναστατικές ντουντούκες του στυλ αυτο σου κανει κακο που ατμιζεις παρε αυτο ή εκεινο δες πρόσφατα πχ imeo διαφήμιση περί vir και νιτροζαμίνες κλπ.

Φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #514 στις: Μαρτίου 31, 2015, 16:39 »
Όταν απομακρύνεις το έλαιο από το βαμβάκι (όπως και στο rayon, fiberfreaks) γίνεται πιο απορροφητικό. Το κατά πόσο τα έλαια προκαλούν το μάυρισμα λόγω θερμοκρασίας είναι που δεν ξέρω και ανέφερα καθώς το βαμβάκι ότι παπάδες και να κάνεις θα τα αποκτήσει αυτά. Δεν το πα για να γίνουν αστειάκια περί αλάδωτης και λαδερής πίτας.

Δεν λέω σε κανέναν να μη κάνει ότι γουστάρει με ότι υλικό γουστάρει. Μπράβο του και ίσως βρει το επόμενο mesh και ίσως χάρη σε αυτόν λύσουμε τα προβλήματα μας όλοι.

Ωστόσο το να λέμε πέρι καθαρότητας στα πνευμόνια όταν το ρημάδι σου λέει ότι είναι καθαρισμένο από ζιζανιοκτόνα και φυσικά έλαια, είναι απλά αστείο. Είναι εναλλακτικό προϊόν το οποίο δε διαφωνώ ότι δουλεύει τέλεια όπως λέτε, αλλά ας μείνουμε στο πόσο καλά δουλεύει και ας αφήσουμε στην άκρη όσα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #515 στις: Μαρτίου 31, 2015, 16:55 »
Από την άλλη, όταν κάποιος μπαινει στην διαδικασία να γράψει κατι και αρα να "εκτεθεί" στο κοινό, μπορεί στον ενθουσιασμο του να γράψει και μια υπερβολή. Δεν ήταν στοχευμενο ποστ, ας μην ήμαστε υπερβολικοί και ας μην ξεχνάμε ότι και οσοι το διαβάζουμε έχουμε κριτήριο και φιλτράρουμε...  Αν το κριτήριο είναι η επιστημονική τεκμηρίωση το 90% των ποστσ εδώ μέσα θα έπρεπε να σβήσει, ή να μην είχε γραφτεί ποτέ ...
Σορρυ για το off...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2015, 17:16 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #516 στις: Μαρτίου 31, 2015, 17:08 »
{Αφου δεν εισαι έμπορος ούτε εμπορεύεσαι/δημιουργείς το προϊόν που δοκίμασες γράφεις το παρακάτω:


Καταρχήν με 6.5 ευρώ (θεωρώ ότι) παίρνω ένα από τα πιό καθαρά βαμβάκια που υπάρχουν (είπαμε κόψαμε το τσιγάρο ..ας βάζουμε τουλάχιστον στα πνευμόνια μας ότι "καθαρότερο")!!

Θεωρώ επιτυχημένη διαφήμιση αλα αμέρικα style τα παραπάνω του στυλ σου δημιουργώ φοβία/ανάγκη για το προϊόν που παρουσιάζω.}


Σε υπουργείο εργάζομαι (..στον τομέα της πληροφορικής) ..και δεν έχω καμία σχέση με αυτά που "υπαινίχθηκες".

Διαφήμιση δεν κάνω, την γνώμη μου λέω.


{Ο έλεγχος θερμοκρασίας που έχεις στο rdna σου δεν παίζει κανένα ρόλο πόσους βαθμούς θα το βάλεις απο τη στιγμή που εχει κόφτη για να μη κάψει το βαμβάκι σου.}

Εχεις rdna; Δηλαδή θέλεις να μου πείς ότι και στους 300c το βαμβάκι (εμποτισμένο με υγρό πάνω στην αντίστασή του), δεν καίγεται επειδή έχει έλεγχο θερμοκρασίας;
..τότε γιατί δεν το έχουν πάει και στους 400, 500, η και χίλιους βαθμούς c;
..το ίδιο δεν κάνει λόγω του ότι θα υπάρχει ο "έλεγχος θερμοκρασίας";
Αν ήταν έτσι ..δεν θα υπήρχαν όρια!
{..απλά σου λέει, ας "καλύψουμε" και αυτούς που θέλουν να "παίζουν" πιό ψηλά (σε watt και c)}
. Από εκεί και πέρα ..ο καθένας κάνει όπως νομίζει (..σαν και αυτούς που "ατμίζουν" στα 250 watt)!!



{Η απορροφητικότητα στα βαμβάκια σαφώς παίζει μεγάλο ρόλο ομως οι μαυρισμένες σπείρες προκύπτουν απο το υγρό  και οχι απο το βαμβάκι.}

Στην απορροφητικότητα συμφωνώ, αλλά στις μαυρισμένες σπείρες όχι! (..θέλεις δηλαδή να δεχθούμε ότι μαυρίζουν οι σπείρες με τον έλεγχο θερμοκρασίας ..αλλά όχι το βαμβάκι; ..νομίζω ότι αυτό είναι "λίγο" άτοπο! (..σκέψου το λίγο..).



{Ας μη ξεχνάμε πως μιλάμε για ενα υλικό που απο μόνο του εχει τρελή απορροφητικότητα οποτε για να φας στέγνωμα στο βαμβάκι κατι δεν κάνεις σωστά.}

Δεν το "παίζω ξερόλας", αλλά μετά από τόσες αντιστάσεις που έχω φτιάξει ..νομίζω ότι πλέον ξέρω να στήνω!!
Ολα τα βαμβάκια εντωμεταξύ, δεν έχουν την ίδια αποροφητικότητα:

..εδώ με το cotton bacon 1 (και όχι το 2 που προσωπικά θεωρώ πολύ καλύτερο του 1):
[youtube]5pttAnYiZ58[/youtube]



{Μια "οικογενεια" είμαστε γιαυτό το λόγο επίτρεψε μου να θελω να προστατέψω τους συνατμιστές μου με την επαναστατική παρουσίαση που έκανες. Μου ειναι πολυ εύκολο να ανεβάσω αντισταση σε ντριπινγκ ατμοποιητη με muji pad σε 10ml   και με δυο βαθιά στεγνώματα να δεις ποσο άσπρο ειναι το χρωματάκι του και ολα αυτα σε vmax αλλα δεν εχει νόημα να το κάνω για να υψώσω ή να συκοφαντήσω κάποιο άλλο.}

..ενώ εγώ δηλαδή θέλω να τους παραπλανήσω;
Δηλαδή σε αυτό το forum όποιος λέει την άποψή του (..προσωπική κρίση), θα πρέπει να "λογοκρίνεται", να θεωρείται "εμπορος - ημέτερος, η όχι - η διαφημιστής";

..εσύ δηλαδή αυτήν την στιγμή "προστατεύεις" τους υπόλοιπους συνατμιστές, από εμένα τον "δόλιο", που προσπαθώ εσκεμένα (..αυτό φαίνεται από τα γραφόμενά σου) ..να παραπλανήσω τον κόσμο {..λές και δεν θα το δοκιμάσουν άλλοι για να πούν την γνώμη τους (..όπως ήδη παραπάνω κάποιοι συμφώνησαν με τα λεγόμενά μου ....τους οποίους ούτε γνωρίζω ..ούτε τα "παίρνουμε" από πουθενά)}.

ΗΜΑΡΤΟΝ κιόλας!!

{Ας ειμαστε μετριοπαθείς και ας μην εντυπωσιαζόμαστε εύκολα και αν κάνουμε το σφάλμα να εντυπωσιάσουμε τους συνατμτιστές μας καλο ειναι να το κάνουμε με άρτιο τρόπο και οχι με επαναστατικές ντουντούκες του στυλ αυτο σου κανει κακο που ατμιζεις παρε αυτο ή εκεινο δες πρόσφατα πχ imeo διαφήμιση περί vir και νιτροζαμίνες κλπ.}

Την γνώμη μου είπα και μάλιστα όσο μπορούσα και με εικόνες και παραδείγματα. Το ότι προσωπικά επιλέγω να ατμίζω με αυτά που θεωρώ εγώ "καλύτερα υλικά", είναι κάτι που και στο παρελθόν έχω διατυπώσει (..και όχι μόνο στο συγκεκριμένο post):

(..ένας απλός ατμιστής είμαι, που προσπαθεί να χρησιμοποιεί τα "δυνατόν" καλύτερα κατά την γνώμη μου "εργαλεία" ..για να μείνω μακριά από το επιβλαβές κ.τ. ..και πλέον το έχω καταφέρει)!!


Παρέλαβα σήμερα έναν καινούριο v4

α) ..για την ευκολία της αναπλήρωσης υγρών
β) ..για την λίγο καλύτερη γεύση που δίνει (..ιδίως αν ρυθμιστεί σωστά), ακόμα και με μονή αντίσταση
γ) ..γιατί θέλω να ατμίζω με τα καλύτερα δυνατόν "υλικά και μέταλλα" (.."βλέπε".. ανοξείδωτο χειρουργικό ατσάλι τύπου 316L)
και δ) ..γιατί μου αρέσει καλύτερα στο μάτι (..ιδίως με το diamond tank πάνω)!!



{Φιλικα}.

..φιλικά και εγώ ..και ελπίζω κάπου εδώ να σταματήσει αυτή η δίχως λόγο "αντιπαράθεση".

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #517 στις: Μαρτίου 31, 2015, 17:20 »
Πάντως οι μαυρισμένες σπείρες όντως από το υγρό είναι και όχι από το βαμβάκι, αλλά είναι και πολλοί άλλοι παράγοντες όπως πυκνώτητα υγρού, χρώμα υγρού κτλ.


Όταν καθαρίζεις το micrcoil με dry burn και βαμβάκι μέσα πρέπει να έχεις προσέξει που γίνεται απλά αέρας και αφήνει λίγη σκόνη. Η αντίσταση η ίδια δεν κρατάει κάτι από εκεί.


Γι'αυτό κιόλας λέω ότι το μαύρισμα του βαμβακιού ίσως είναι τα έλαια του.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #518 στις: Μαρτίου 31, 2015, 17:54 »
Ειμαι μεταξύ να απαντήσω και να μην απαντήσω. Αλλα μάλλον θα απαντήσω για να ξεκαθαρίσω το ειναι μου και τα λεγόμενα μου στην παρεξήγηση σου.


1ον το οτι κάνεις διαφήμιση σε ενα προϊόν δεν εστι οτι εχεις και συμφέροντα ή εισαι έμπορος ή ο δημιουργός αυτου του προϊόντος. Αυτο πάνω κάτω εγραψα και ασκησα "κριτικη" στο τροπο που μας παρουσιασες την εμπειρια σου, δεν ξερω πως κατανόησες το οτι σε χαρακτήρισα έμπορο και μιας και δουλευεις σου εύχομαι να μη μείνεις άνεργος οπως ο ομιλών.
Επίσης απο τη στιγμή που μιλας για ενα επώνυμο προϊόν αποτελεί διαφήμιση αν το κανεις με αρνητικό τρόπο δυσφήμηση αλλα ποτε δεν κατάλαβα γιατι μόνο για τη δεύτερη περιπτωση υπάρχει "νομική προστασία" ενω για τη 1η οχι (να περνάμε τα ποσοστά μας).


Στις μαυρισμένες σπειρες διαφώνησες με ποιο επιχείρημα; Εχεις δοκιμάσει dry burn δίχως βαμβάκι; έχεις δοκιμάσει να καψαλίσεις γλυκερίνη δίχως βαμβάκι πανω στο coil; Αν οχι δοκίμασε το και πες μας τι χρώμα θα πάρει.


Τι εννοείς καίγεται το βαμβάκι με εμποτισμένη αντισταση; :hmmm:


H απορροφητικότητα του βαμβακιού εχει υποθει για τα ff japan pads κλπ ας μην ανακυκλώνουμε τη συζήτηση.

Όποιος λέει την άποψη του οφείλει να δεχθεί τις "συνέπειες" τις απάντησης ή τις διαφωνίας.


Μπορείς να ατμίζεις με οτι υλικά θέλεις αλλα μη ξεχνάς πως είσαι & είμαι "πειραματόζωο" μιας και το ατμισμα παραμένει καινούργιο "άθλημα" για τα πνευμόνια μας και την υγεία μας οπότε το να αφήνεις να υπονοηθεί πως το cotton bacon είναι λιγότερο ανθυγιεινό απο το ακατέργαστο βαμβακι που το στηρίζεις;





Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #519 στις: Μαρτίου 31, 2015, 20:15 »
ξεχάστε το οτι έχει έλαια το γιαπωνέζικο, δεν θα ήταν καθόλου απορροφητικό τότε και για κάμποσο δεν θα έπαιρνες γεύση απο το υγρό αλλα μαζί με τα έλαια, μέχρι κι αυτά να εξατμιστουν.
Κανένα απο τα υδρόφιλα όπως χαρακτηρίζονται βαμβάκια δεν εμπεριέχει έλαια.
Ο μόνος λόγος που δημοσίευσα την αγορά μου απο τον cottonman ειναι ακριβώς αυτός, οτι η σελίδα του περιέχει αρκετές πληροφοριες που κάποιος μπορεί να ψάξει και βαθύτερα. Κι όχι γιατί τις είπε ο χ,ψ και με σήμα αστυνομικό ή μη
Τα άλλα περι ενθουσιασμου και ωριμότητας τα παρακάμπτω  :))

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #520 στις: Μαρτίου 31, 2015, 20:44 »
 ;D

κάνει κάτι πατάτες τηγανητές......μούρλια.....

έξτρα παρθένο μπαμπακόλαδο.....

το λάδι βγαίνει από το σπόρο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2015, 20:49 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #521 στις: Μαρτίου 31, 2015, 20:54 »
Άρα τι λένε οι bacon για αφαίρεση ελαίων;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #522 στις: Μαρτίου 31, 2015, 20:59 »
και το βαμβάκι απο τον σπόρο και το gossypol του σπόρου ειναι ακρως τοξικό επίσης ή καλύτερα σε κάποιες αναλογίες γινεται τοξικό
αυτά μια που λέμε μονο για να λεμε κάτι ή μου φαίνεται;

αν ειναι φαρμακευτικά ελεγμένο οπως λέει οτι ειναι, γιατί να ανησυχεις για τον καθαρισμό απο τα έλαια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2015, 21:54 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #523 στις: Μαρτίου 31, 2015, 22:02 »
Ειμαι μεταξύ να απαντήσω και να μην απαντήσω. Αλλα μάλλον θα απαντήσω για να ξεκαθαρίσω το ειναι μου και τα λεγόμενα μου στην παρεξήγηση σου.


α) {1ον το οτι κάνεις διαφήμιση σε ενα προϊόν} δεν εστι οτι εχεις και συμφέροντα ή εισαι έμπορος ή ο δημιουργός αυτου του προϊόντος. Αυτο πάνω κάτω εγραψα και ασκησα "κριτικη" στο τροπο που μας παρουσιασες την εμπειρια σου, δεν ξερω πως κατανόησες το οτι σε χαρακτήρισα έμπορο και μιας και δουλευεις σου εύχομαι να μη μείνεις άνεργος οπως ο ομιλών.

Επίσης απο τη στιγμή που μιλας για ενα επώνυμο προϊόν αποτελεί διαφήμιση αν το κανεις με αρνητικό τρόπο δυσφήμηση αλλα ποτε δεν κατάλαβα γιατι μόνο για τη δεύτερη περιπτωση υπάρχει "νομική προστασία" ενω για τη 1η οχι (να περνάμε τα ποσοστά μας).


β) Στις μαυρισμένες σπειρες διαφώνησες με ποιο επιχείρημα; Εχεις δοκιμάσει dry burn δίχως βαμβάκι; έχεις δοκιμάσει να καψαλίσεις γλυκερίνη δίχως βαμβάκι πανω στο coil; Αν οχι δοκίμασε το και πες μας τι χρώμα θα πάρει.


γ) Τι εννοείς καίγεται το βαμβάκι με εμποτισμένη αντισταση; :hmmm:


H απορροφητικότητα του βαμβακιού εχει υποθει για τα ff japan pads κλπ ας μην ανακυκλώνουμε τη συζήτηση.

δ) Όποιος λέει την άποψη του οφείλει να δεχθεί τις "συνέπειες" τις απάντησης ή τις διαφωνίας.


ε) Μπορείς να ατμίζεις με οτι υλικά θέλεις αλλα μη ξεχνάς πως είσαι & είμαι "πειραματόζωο" μιας και το ατμισμα παραμένει καινούργιο "άθλημα" για τα πνευμόνια μας και την υγεία μας οπότε το να αφήνεις να υπονοηθεί πως το cotton bacon είναι λιγότερο ανθυγιεινό απο το ακατέργαστο βαμβακι που το στηρίζεις;


α) Δέν κάνω διαφήμιση ..την άποψή μου παραθέτω έχοντας δοκιμάσει πλέον ότι οικολογικό η μη (..ναι έχω δοκιμάσει και το απλό του φαρμακείου).

{..επίσης, το ίδιο έχω "εκθιάσει" και το castle long reserve ..και πολλά άλλα}

Υ.Γ. ..αν όλα τα "υπερθετικά" σχόλια, τα θεωρείς διαφήμιση ...μπές και στις παρουσιάσεις υγρών (..που τόσο καλά κάνει ο Cruiser79) και πές του ότι κάνει διαφήμιση όταν λέει "έγειρα το κεφάλι στο κάθισμα ..και δεν ήξερα αν τα μάτια μου ήταν ανοιχτά η κλειστά (..από την απόλαυση) και τόσα άλλα που κατά καιρούς έχει γράψει ο ίδιος, η κάποιοι άλλοι εδώ μέσα!!

{παρεπιπτόντως .."ρουφάω" τα υγρά από τις περιγραφές που κάνει ο Cruiser79 ..και περιμένω την κάθε έκαστη παρουσίαση που θα κάνει}!!

β) Ναι έχω δοκιμάσει και στην ουσία έτσι "καθαρίζω" την αντίστασή μου κάθε φορά που αλλάζω βαμβάκι (..με το που βγάζω το παλιό βαμβάκι, πατάω το μπουτόν μέχρι να εξατμιστεί το υπάρχον επάνω στην αντίσταση υγρό και να βγάζει συνεχόμενα και όλο και πιό γρήγορα tc, καθαρίζω απαλά με μιά οδοντόβουρτσα, ρίχνω λίγο νερό να ξεπλύνω ..και ξαναπατάω το μπουτόν μέχρι να ξαναδείχνει και πάλι σύντομα το tc (..ακόμη και σε τελείως στεγνό, το σύρμα ανεβάζει για 2 περίπου δευτερόλεπτα θερμοκρασία, μέχρι να "πιάσει" τα 215c που του έχω βάλει σαν στόχο. Αν το πιάσεις στα χέρια σου θα καείς!! ..δοκίμασέ το).

γ) Εχει ήδη υποθεί (..και πιστεύω να το γνωρίζεις και εσύ), ότι αναλόγως και το coil που "στήνουμε" (..διάμετρος, πόσες σπείρες), η αντίσταση στο κέντρο της έχει πολύ περισσότερους βαθμούς c, από ότι στις άκρες που μετράει το tc. Αν λοιπόν το βαμβάκι μείνει στεγνό στο κέντρο του {λόγω στενών σπειρών, ελλιπούς βαμβακιού, μικρότερης απορροφητικότητας βαμβακιού, πολύ υψηλών για την αντίσταση watt (..και υψηλής ρύθμισης tc)}, εσύ ..τι νομίζεις ότι θα συμβεί; Θα καεί σε εκείνο το σημείο το βαμβάκι, η όχι; Η θα το προστατεύσει το tc, που μετράει μόνο τις άκρες του coil;

δ) Εδώ μέσα μπήκα για να μαθαίνω νέα και να μοιράζομαι ατμιστικές εμπειρίες (..συμπεριλαμβανομένων νέων mod, ατμοποιητών, συρμάτων, βαμβακιών και υγρών).

Αν τώρα θα πρέπει να απολογούμαι και να δέχομαι "συνέπειες" επειδή λέω την άποψή μου (καλή η κακή) θέλοντας να ενημερώσω (έστω και κατά την προσωπική μου γνώμη) για κάποιο προϊόν {..και μάλιστα με "βαρείς χαρακτηρισμούς" (..γιατί κακά τα ψέματα σε δύο post με πρόσβαλες, ενώ εγώ ακόμα και τώρα σου απαντώ όσο πιό κόσμια μπορώ!}, τότε τι να πώ..!

ε) Είσαι 28 και είμαι 50. Ατμίζω από το 2007 (..όταν ακόμα ρούφαγα το υγρό μαζί με κάθε τζούρα), ..μαζί με το τσιγάρο, το οποίο πάντα προσπαθούσα να περιορίσω - κόψω. Λόγω του ότι έχω διατελέσει υπεύθυνος σε αρκετούς τομείς της δημόσιας διοίκησης και έχω γνωρίσει "άπειρο" κόσμο, έχω και πολλούς γνωστούς στους τομείς της υγείας, της χημείας κλπ.

Δεν μπορώ να αποδείξω ότι το cotton bacon είναι καλύτερο η χειρότερο από κάποιο άλλο {σιγά κιόλας μην ζητήσω από τους γνωστούς μου να μου κάνουν και αναλύσεις}!

..απλά ρωτάω την γνώμη τους για το τι πιστεύουν ότι είναι πιό υγιεινό (..και μου λένε ότι δεν έχει μέσα χημικά, ότι έχει καλύτερα μέταλλα κλπ κλπ) και αυτό "προσπαθώ" να χρησιμοποιήσω.

Προσωπικά εμένα, γευστικά μου έκατσε καλύτερα το cotton bacon σε σχέση με όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει και βλέπω να έχει πολύ καλή γεύση και πολύ καλή απορροφητικότητα, οπότε γιαυτό και το ανέφερα. Και σαν αμερικάνικο (..που έχουν αυστηρότατες νομοθεσίες), εμπιστεύομαι ότι είναι αυτό που αναγράφει στο κουτί του! Εκεί δεν παίζουν! Μήνυση ..και μεγάλα πρόστιμα ισχύουν εκεί!

{..εσύ δηλαδή, η πολλοί από εδώ μέσα (καθώς και εγώ), δεν λέμε σε φίλους και γνωστούς ότι το άτμισμα είναι καλύτερο από το σίγουρα επιβλαβές τσιγάρο; Το ξέρουμε σίγουρα; Το αποδεικνύουμε;
..πειραματόζωα είμαστε και πιστεύουμε -  ελπίζουμε ότι κάνουμε "κάτι" καλύτερο για τον οργανισμό μας}!

Ελπίζω να λήξει εδώ η όποια "συζήτηση".

Αυτά ..και ήδη έχω "απολογηθεί" περισσότερο από ότι θα έπρεπε!!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #524 στις: Μαρτίου 31, 2015, 22:07 »
αν ειναι φαρμακευτικά ελεγμένο οπως λέει οτι ειναι, γιατί να ανησυχεις για τον καθαρισμό απο τα έλαια;
Αυτό το φαρμακευτικά ελεγμένο μπορεί να είναι πονεμένη ιστορία.
Κυκλοφορούν αρκετά βαμβάκια στην Ελλάδα που γράφουν ότι πληρούν τις προδιαγραφές του ΕΟΦ αλλά δεν μπόρεσα να βρω ποιες είναι αυτές.
Βρήκα όμως ένα σωρό προκηρύξεις διαγωνισμών νοσοκομείων που θέλουν τα βαμβάκια σύμφωνα με τις νόρμες του ΕΟΦ αλλά ταυτόχρονα ζητούν δείγματα που θα εξεταστούν από το Γενικό Χημείο του κράτους. Αν αποτελεί κάποιο σοβαρό τίτλο το "φαρμακευτικά ελεγμένο" γιατί ζητούν δείγματα για ανάλυση;  :hmmm:


ΥΓ. varaderum δεν χρειάζεται να απολογείσαι για τίποτα. Τη γνώμη μας λέμε όλοι εδώ μέσα. Ίσως κάποιοι δεν συμφωνούν με κάποιους άλλους αλλά η γνώμη όλων είναι σεβαστή και σίγουρα βοηθάει αρκετούς συνατμιστές.

 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364