vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, Lazy Dog, white varadero

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #375 στις: Μαρτίου 08, 2015, 18:53 »
Εχοντας δοκιμασει muji και kgd θεωρω οτι ειναι ανουσιο και χασιμο χρονου να προσπαθει να εντοπισει κανεις αξιοσημειωτες διαφορες μεταξυ των γιαπωνεζικων. Το προτερημα τους ειναι η αναλοιωτη και καθαρη γευση απο την πρωτη τζουρα. Μειονεκτουν το ιδιο οπως και το απλο οργανικο στη διαρκεια/αντοχη χρησης που δεν ξεπερνα τα 15-20ml.
Αν ειναι να ψαξω κατι αυτο θα ειναι να βρω υλικο που θα εχει χρονικη διαρκεια και θα διατηρει την αποροφητικοτητα αναλοιωτη και σταθερη.
Το rayon μου φανηκε οτι ειχε χαλια γευση και δεν εστρωνε με τιποτα χωρις να παρατηρησω καμια βελτιωση στην απορροφητικοτητα.
ff δε μου δοθηκε ευκαιρια να δοκιμασω αλλα αν ειναι ιδιο η παραπλησιο με rayon θα φαει Χ κι αυτο.

Σε συνέχεια του παραπάνω πειραματίζομαι εδώ και μερικές μέρες με αυτό:
http://ego2.pl/en/warsztat/541-tami-100-cotton-cloths.html
Κάθε κομμάτι που πωλείται έχει διαστάσεις 25Χ25cm. Βγάζει περίπου 150 φιτίλια, 3cmX1cm. Το κάνεις ρολό, σαν μακαρόνια με τρύπα (όσο μπορείς να διατηρήσεις φυσικά την τρύπα κατα το ρολάρισμα).
Είναι λεπτο-ύφαντο πανι, λίγο πιο πυκνο από γάζα (μπορεί να έιναι και χοντή γαζα), 100% βαμβάκι . Φουσκώνει αρκετά όταν βραχεί. Πρέπει να μπει λίγο πιο χαλαρά απο τα βαμβάκια στο coil αλλά είναι πιο σταθερό απο αυτά. Θέλει λίιιγο χρόνο (λίγες τζούρες, 2-3 λεπτά ή ας πούμε 0.5 ml) μέχρι να αποκτήσει τη max απορροφητικότητα του αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη συνέπεια σε βάθος χρόνου. Δε διαλύεται και δεν "κάθεται" όπως τα βαμβάκια. Είναι λίιγο δύσκαμπτο αλλά στέκεται στη θέση του όπως και την πρώτη στιγμή και δεν χρειάζεται συνεχείς διορθώσεις.
1η τζούρα σχεδόν καθαρή γεύση, όχι όπως τα γιαπωνέζικα βαμβάκια αλλά ούτε και τη βαμβακίλα του απλού οργανικού. Μια παρα πολύ απαλή, σχεδόν αμελητέα αλλοίωση της γεύσης που δεν τη θεωρώ καν ενοχλητική. 2-3 τζούρες και καθάρισε πλήρως.
Απο όσα έχω δοκιμάσει βρίσκω πλεόν ότι είναι το καλύτερο over all.
Για να πω την αλήθεια, πριν μερικές βδομάδες που είχα κάνει την πρώτη δοκιμή του το είχα απορρίψει γιατί μου φάνηκε ως "αργό". Τώρα που του έδωσα δεύτερη ευκαιρία άλλαξα γνώμη.
Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε αν έχετε παραγγελία απο το συγκεκριμένο κατάστημα (γιατί δεν το έχει πάρει το μάτι μου αλλού). Είναι και τσάμπα.

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #376 στις: Μαρτίου 08, 2015, 22:32 »

Εμένα δεν με τρέλανε βασικά έβγαζε μια γεύση σαν μαγειρική σόδα. .......
Το cotton bacon?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #377 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:18 »
Ναι ρε γάμωτο αλλά δεν ξέρω γιατί. .......
Μετά την πρώτη δοκιμή και αυτό το αποτέλεσμα δεν το ξαναδοκίμασα
κάποια στιγμή θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμα. ....

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #378 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:19 »
Τελικά δε μου το έφεραν χθες και ελεγα να παω να παρω  αυριο να δοκιμασω... Ή ισως δοκιμασω το ff1


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #379 στις: Μαρτίου 09, 2015, 03:20 »
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει απλό οργανικό σε pad,KGD και ff1 και τα τρία αποκλειστικά σε έναν IgoW με το ίδιο ακριβώς στήσιμο(διπλά mc σε 2.4mm κατσαβιδάκι στα 1.2ω)


  Το ανώνυμο οργανικό μου έδωσε πολύ καλή γεύση από την πρώτη τζούρα ,είχε σχετικά καλή απορροφητικότητα αλλά ''λέρωνε'' γρήγορα απο το υγρό.Επίσης κατα την αλλαγή του έβλεπα πώς το σημείο που ερχόταν σε επαφή με το mc έιχε γίνει καφέ σκούρο χωρίς να ζορίζω σε watt ή να ξεχνάω να στάξω.
  Το KGD πάλι απο την πρώτη τζούρα άριστη γεύση ,ίσως ένα κλικ πιο καθαρή αλλά όχι και καμια τρελή διαφορά με το no name που δοκίμασα εγώ.Ένα κλίκ παραπάνω και σε απορροφητικότητα αλλά λερώνει το ίδιο με το απλό pad.
  Τώρα το Fiber Freaks...άριστη γεύση,τρελή απορροφητικότητα ,αργεί πάρα πολύ να λερώσει και βασικά δεν παίζει να γίνει όπως στα βαμβάκια ..ούτε καν.Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα που εντόπισα όμως είναι το ότι κρατάει το σχήμα του πολύ καλύτερα και παραμένει αφράτο τουλαχιστον για αυτό το 5ήμερο που συνήθως αλλάζω βαμβάκι.Επίσης είναι πολύ ευκολοδούλευτο στο στήσιμο του.Προσωπικά ποτέ δεν με βόλεψαν οι σκληρές πλευρές τών γιαπωνέζικων.Βολέυουν ίσως σε αντιστάσεις με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο που δεν χρειάζεται να αφαιρέσουμε την μια πλευρά ενδεχομένως για να χωρέσει χωρίς να σφηνώνει.
   To ff1 είναι σε μορφή pad μεν, αλλά με ενιαία πυκνότητα,δεν έχει πάνω κάτω .Απλά κόβεις με το χέρι μια μικρή ποσότητα ,το ψιλοαραιώνεις εκεί που θέλεις και το περνάς.Έχει αρκετή ποσότητα μέσα η συσκευασία και πιστεύω ότι η τιμή του είναι μια χαρά αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για ένα καθαρά ατμιστικό προιόν και όχι καλλωπισμού ή υγιεινής.(το λέω από πλεύρας τιμής και όχι απαραίτητα υγείας)
  Ψηφίζω Fiber Freaks #1 Σύντροφοι και δεν με βλέπω να ξαναγυρνάω σε βαμβάκι!! ;)

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #380 στις: Μαρτίου 09, 2015, 08:17 »
Γιατι δεν σε βολευει το #2?
Αντι να ρολαρεις το #1, απλα κοβεις τη λωριδα στο #2 και την περνας.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #381 στις: Μαρτίου 09, 2015, 14:41 »
Το muji pad εχει μεγαλυτερη αντοχη σε σχεση με το βαμβακι ή ειναι η ιδεα μου; 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #382 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:28 »
πηρα απο εδω το βαμβακι ηρθε σε 9 μερες το πακετο ειχε ενα γραμμα,2 πακετακια τσαι, ενα παπακι :)) . αλλα τα pads μου φανηκαν πιο λεπτα  απο αυτα που ειχα πιο πριν απο vaporsolution

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #383 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:18 »
Γιατι δεν σε βολευει το #2?
Αντι να ρολαρεις το #1, απλα κοβεις τη λωριδα στο #2 και την περνας.
Το #2 δεν κόβεται με το χέρι, θέλει ψαλίδι όπως είπες.Απλά εγώ έχω βρεί τον τρόπο που με βολεύει να προετοιμάζω το βαμβάκι πριν το τοποθετήσω.Και αυτός είναι να το αραιώνω όσο θέλω με το χέρι και μετά να το στρίβω στη μια άκρη.Αυτό γίνεται μόνο με το #1 που ουσιαστικά είναι σαν κανονικό βαμβάκι απλά πιο ανθεκτικό και με καλύτερη συνοχή.Τελικά εξαρτάται απο τη μεθοδο που προτιμας ..άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν δύο ποιότητες Fiber Freaks :)

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #384 στις: Μαρτίου 11, 2015, 12:43 »
Το   ff1 κατα τη γνωμη μου βολευει πολυ καλυτερα... Τουλάχιστον εμενα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #385 στις: Μαρτίου 11, 2015, 13:36 »
δεν εχω δοκιμασει ακομη το FF1 αλλα το FF2 που δοκιμασα σε 3-4 coil μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι προσωπικα λαμβανω καλυτερη (και αμεσα) γευση σε συκριση με KGD nakamichi κλπ cotton pads.
Συνηθιζεις γρηγορα στη σωστη ποσοτητα που πρεπει να περαστει μεσα στο coil / με εχει βολεψει πολυ και αν και δεν το περιμενα θα το χρησιμοποιω μονιμα μεχρι να βρεθει παλι κατι καλυτερο και ta cotton θα μεινουν στο συρταρι..μεχρι νεωτερας.


+1 FiberFreaks no.2

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #386 στις: Μαρτίου 11, 2015, 14:50 »
Νομιζω οτι το ff1 το διαχειρίζεσαι πιο εύκολα και στέκεται καλυτερα μεσα στο coil σε σχεση με το ff2... Δοκίμασε το


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #387 στις: Μαρτίου 11, 2015, 16:19 »
πηρα απο εδω το βαμβακι ηρθε σε 9 μερες το πακετο ειχε ενα γραμμα,2 πακετακια τσαι, ενα παπακι :)) . αλλα τα pads μου φανηκαν πιο λεπτα  απο αυτα που ειχα πιο πριν απο vaporsolution

εχω παρει το ιδιο ακριβως πακετο με εσενα ..τα pad ειναι οντως ,λιγο πιο μικρα απο τα αλλα pads που κυκλοφορουν εξω ....

αλλα προσωπικα μετα τα kon ge do ...εμεινα ικανοποιημενος ..και δεν ψαχνομαι πλεον ..ολα τα αλλα ..ειναι απλα "καταναλωτισμος!"

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #388 στις: Μαρτίου 11, 2015, 16:30 »
Αππό απλό οργανικό πήγα αμέσως σε ff1...διαφορά απίστευτη ως προς την καθαρότητα της γεύσης όσο και στο ότι αμέσως είχα γεύση και όχι βαμβακίλα  :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #389 στις: Μαρτίου 12, 2015, 16:30 »
και ο Cottonman κάνει το ντεμαράζ..!  :))



Τα βαμβάκια του  cottonman είναι άλλο ένα απο τα άπειρα μπραντς που υπάρχουν στην Αμερική, απο τα λίγα που οι ίδιοι ειναι υπερήφανοι όμως. Εχει δώσει μερικές συνεντεύξεις, ηχητικό μίας υπάρχει στην σελίδα του αν το ψάξετε, τα γνωστά, εξυμνεί τα δικά του και θάβει τα υπολοιπα. Εκει θα βρείτε και μερικά ενδιαφέροντα πράγματα για το βαμβάκι στο ΗΤ.
 εν ολίγοις
Ανταλλάξαμε κανα-δύο e-mails. Κάποια πράγματα τα αναφέρει στη σελίδα του, ενώ κάποια άλλα όχι.  Σε σχέση με τα γιαπωνέζικα εν ολιγοις  αυτο που υποστήριξε ειναι πως τα δικά του έχουν μακρύτερες ίνες (νομίζω το Αιγυπτιακό έχει τις μακρύτερες+ανθεκτικότερες, στη σύσταση) και λιγότερο χνουδωτές απο τις πλεγμένες ιαπωνικές (λέει πως τα pads κατασκευάζονται απο άχρηστο χνούδι ουσιαστικά ή πολύ κοντές ίνες) και έτσι δίνουν περισσότερες τζουρες ανα σταγόνα (τα δικά του ντε). Για το Cotton Bacon είπε πως είναι ασυνεχές τελείως στις ίνες του και πως στεγνώνει γρήγορα..-
Μου ειπε ένα κόλπο για να ξεχωρίζουμε αν ένα βαμβάκι ειναι "πλυμένο" απο τα έλαια και τα κεριά. Αν είναι, τότε το βαμβάκι αυτό βυθίζεται απευθείας στο νερό, έχει ταχύτατη απορροφητικότητα.
Θεωρεί το Mavaton's Select and Gold το ταχύτερο γιατί απο τη φύση του έχει τα λιγότερα έλαια.
Σε κάποια  βαμβάκια του αναφέρεται το Organic Bath, όπου έχει κάνει και πλύσιμο με οργανικά υγρά. Σε αυτά η γεύση φαίνεται να εξασθενεί γρηγορότερα.

Να ξεκαθαρίσω πως θεωρώ πως σημεία που μένουν θολά ή δεν καλύπτονται απο τα φιτιλο-ειδή που έχουμε ήδη αναφέρει είναι ελάχιστα και αμυδρά .
Just for fun λοιπον που λέει και ο κουμπάρος μου, το δειγματικό του πακέτο κοστίζει 10$ μαζί με τα έξοδα αποστολής, πράγμα που το κάνει μεν δελεαστικό, αλλα καταλαβαίνεις πως τελικά ειναι ακριβό συγκριτικά.

Εφτασε σε 11 ημέρες


Πλατφόρμα σε magma για αρχή και σιγά σιγά και ενα-ένα τα μπαμπάκια απο την αρχή. Φωνάζει πως πρέπει να έχουμε τα χέρια μας καθαρά απο έλαια και σκόνες, έτσι τα ξέπλυνα με οινόπνευμα για να ειμαι δίκαιος. Το κάνω συχνα ούτως ή αλλως, λογω νικοτίνης κλπ.



Ξεκίνησα απο το  Carolina Blend Organic Bath
Το σακουλάκι περιέχει ποσότητα για "5-6 στησίματα"

Πως το περιγράφει:
 a) Medium fiber ohm +/- (και για υψηλές αλλα και χαμηλές αντιστάσεις)

Natural oils removed
b) Ένα όμορφο Πιστοποιημένο Οργανικό μείγμα (blend) που συνδυάζει τριχοειδή δράση και απορρόφηση. Μηχανικές διεργασίες μόνο. Δεν εφαρμόζεται κανένα χημικό ή χλώριο/λευκαντικό στο βαμβάκι στο αγρόκτημα, στο εκκοκκιστήριο ή στον μύλο. Έχω αφαιρέσει οργανικά τα φυσικά έλαια, κεριά και την πηκτίνη. Αυτό ενισχύει τη γεύση, την απορρόφηση και την ύγρανση. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το καλύτερο που έχω αυτή τη στιγμή.
*Αυτά που υπογραμίζω είναι το «ατού» του όπως το παρουσιάζει. Εππίσης σε κάποια προϊόντα η περιγραφή διχάζει, είναι που υπάρχουν δύο ή και τρία είδη απο το ίδιο βαμβάκι και αυτός ειναι λίγο μπρουτάλ σε κάποια πράματα...

Διαχωρίζεται εύκολα και κάνει εύκολα επίσης φιτίλι.

Αρχικά τράβηξα ένα "κορδόνι" αλλα επειδή ήταν παχύ, το ξαναχώρησα καιτο υπολοιπο το ακούμπησα απλά πάνω στο υπολοιπο/αρχικό και εξαφανίστηκε, έδεσε σαν μαγνήτης.
Η γεύση του αρχικά ήταν εκρηκτική και με ταχεία απορροφητικότητα, αλλα είναι φυσικά ερκετά ευαίσθητο κατά το στέγνωμα.  Θα το δοκιμάσω και με τανκάτους αλλα δεν πιστεύω να τα αναλύσω ξανά τόσο διεξοδικά, αυτό ή τα υπολοιπα, δεν νόμιζα, ούτε νομίζω πως οι διαφορές θα μπορούσαν  να ειναι τραγικές.
Παρόλα αυτά κάποια άτομα με ευαισθησίες , άσθματα κλπ, έχουν παραπάνω λόγο. Προσωπικά ειμαι λίγο χοντρόπετσος, αλλα και περίεργος.  :tongue_smilie:
Στα ελιτίστικα επίσης μπαίνουν εύκολα για όποιον ενδιαφέρεται  :))


Μετά τον Cotonman ελπίζω να βρουμε τον "δικό μας" Βαμβακίδη ή όπως αλλιώς θα λέγεται  :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2015, 16:55 από chillo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364