vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 6 χρήστες
petr@n, camber, dkostas, gfilip, Sergios, tony1976

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1755 στις: Απριλίου 22, 2017, 10:57 »
Έχοντας δοκιμάσει - τεστάρει τα περισσότερα βαμβάκια που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά ..είχα κατασταλάξει για μεγάλο χρονικό διάστημα, στο cotton bacon..

..εδώ και τρείς μήνες, είχα μεταπηδήσει στο native wicks platinum blend (..που θεωρούσα κορυφή).

Πλέον την τελευταία εβδομάδα, έχω μείνει κατάπληκτος ..από ένα νέο βαμβάκι  {..δεν το είχα ακούσει καθόλου  ..αν και από ότι μου ειπώθηκε, δινόταν με λίστα (..ήμαρτον!!!)} ..και πλέον το φέρνει ένα κατάστημα στον Πειραιά  (Dibs λέγεται το κατάστημα)..

..το όνομα αυτού του βαμβακιού .. paronin.

Νομίζω, ότι έχουμε να ακούσουμε και από άλλους για το συγκεκριμένο ..καθώς όσοι γνωστοί μου το έχουν δοκιμάσει, έχουν την ίδια με την δική μου άποψη.


Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1756 στις: Απριλίου 22, 2017, 11:44 »
το ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να το βρω

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2017, 14:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1758 στις: Απριλίου 22, 2017, 12:40 »
Καλημέρα σε όλους, εγώ εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ το παρακάτω, χωρίς προβλήματα...
Και φθηνό και καλό.

https://greenhousebio.gr/el/katharismos-prosopou/4913-Vamvaki-100-Viologiko-100gr-Simple-Gentle-bio.html

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1759 στις: Απριλίου 22, 2017, 12:46 »
Τι να πώ βρε παίδες, εγω δεν βλέπω τέτοια διαφορά στα πανάκριβα ώστε να αλλάξω το koh gen do με κάποιο από αυτα. 
Εχω βέβαια και 15 συσκευασίες Cotton Bacon V2.0 που τις πήρα φθηνότατες από Κίνα, αλλά στα στησίματα που κάνω μεχρι τα 20 watt το πολύ, διαφορά δεν βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1760 στις: Απριλίου 22, 2017, 12:49 »
Καλημέρα σε όλους, εγώ εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ το παρακάτω, χωρίς προβλήματα... Και φθηνό και καλό. https://greenhousebio.gr/el/katharismos-prosopou/4913-Vamvaki-100-Viologiko-100gr-Simple-Gentle-bio.html

Δεν βγαζει γευση βαμβακιου; το sinea μου βγαζει τετοια γευση

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1761 στις: Απριλίου 22, 2017, 13:08 »
Οχι δεν έχω τέτοιο θέμα, βέβαια η ευαισθησια στην γεύση είναι θέμα υποκειμενικό...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1762 στις: Απριλίου 22, 2017, 13:49 »
Τι να πώ βρε παίδες, εγω δεν βλέπω τέτοια διαφορά στα πανάκριβα ώστε να αλλάξω το koh gen do με κάποιο από αυτα.
Εχω βέβαια και 15 συσκευασίες Cotton Bacon V2.0 που τις πήρα φθηνότατες από Κίνα, αλλά στα στησίματα που κάνω μεχρι τα 20 watt το πολύ, διαφορά δεν βλέπω.
Ειναι η αναζήτηση του Αγιου Δισκοπότηρου φιλε   ;D Δεν διαφωνει κανεις κατα βάθος, 2-3 στοιχεια ψάχνουμε ολοι στα βαμβάκια , ένα  να μην εχει γεύση το ιδιο το βαμβάκι , να μην ειναι πολύ σκληρό και να στήνεται εύκολα, οπου συνήθως αυτα με σκληρές/ανθεκτικές ίνες στις μικρότερες θερμοκρασίες θέλουν και σταδιακή διαβάθμιση, και βεβαια να έχουν αντοχή .
Αν δεν ηταν τόσο διαδεδομένα, ευκολα και φτηνα κάποια βαμβάκια, με την αντοχή που έχουν των 2 ημερών - την τρίτη πέταμα, απλά θα σκάγαμε στα γέλια με την αναφορά τους κι αν δεν μάζευαν τοσο υγρό κάποια άλλα θα κάναμε το ίδιο με την τιμή τους ;D Αντε 4 τα στοιχεία που ψάχνουμε :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1763 στις: Απριλίου 22, 2017, 13:58 »
Πάντως θα την πω την αμαρτία μου εγώ χρησιμοποιούσα το βαμβάκι της Ud άψογο στον χειρισμό καμιά βαμβακίλα και γεύση κορυφαία και άμεση!
Πήγα λοιπόν και πήρα το περίφημο cotton bacon δύσκολα στον χειρισμό καμιά 15αρια τζούρες για να στρώσει και ελάχιστη ποσότητα!

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1764 στις: Απριλίου 22, 2017, 14:08 »
Να σου πω τι διαφορές βρήκα εγώ;kohgendo δούλευα και ναι δεν είναι καθόλου κακό αλλά όταν πήρα rdta ατμοπ. με απαιτήσεις σε τροφοδοσία για υψηλά w το CB ήταν πολύ καλύτερο.Ναι θέλει λίγες τζούρες παραπάνω για να αποδώσει αλλά στην πορεία κρατάει πολλά περισσότερα μλ χωρίς να αλλοιώνει την γεύση και την τροφοδοσία.
Στο subtank mini κάθε 2-3 ημέρες ήθελε αλλαγή το kohgendo,με το CB πάει και εβδομάδα πολλές φορές το βλέπω κατάμαυρο και όμως η τροφοδοσία και η γεύση έχουν αλλοιωθεί τόσο λίγο που εγώ δεν πιάνω καν διαφορά.

Σίγουρα είναι λίγο πιο δύσκολο να το δουλέψεις από τα κλασικά pads αλλά συνηθίζετε και η ποσότητα στο μεγάλο πακέτο είναι άκρως ικανοποιητική.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1765 στις: Απριλίου 22, 2017, 14:18 »
Ειναι η αναζήτηση του Αγιου Δισκοπότηρου φιλε   ;D Δεν διαφωνει κανεις κατα βάθος, 2-3 στοιχεια ψάχνουμε ολοι στα βαμβάκια , ένα  να μην εχει γεύση το ιδιο το βαμβάκι , να μην ειναι πολύ σκληρό και να στήνεται εύκολα, οπου συνήθως αυτα με σκληρές/ανθεκτικές ίνες στις μικρότερες θερμοκρασίες θέλουν και σταδιακή διαβάθμιση, και βεβαια να έχουν αντοχή .
Αν δεν ηταν τόσο διαδεδομένα, ευκολα και φτηνα κάποια βαμβάκια, με την αντοχή που έχουν των 2 ημερών - την τρίτη πέταμα, απλά θα σκάγαμε στα γέλια με την αναφορά τους κι αν δεν μάζευαν τοσο υγρό κάποια άλλα θα κάναμε το ίδιο με την τιμή τους ;D Αντε 4 τα στοιχεία που ψάχνουμε :tongue_smilie:


ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

Προσωπικά 2 χρόνια με KGD, στην καλυτερότερη περίπτωση (δηλ. βάση ή κανά αρεωμένο frosty tart), το βαμβάκι θα παίξει καλά 2 μέρες,
3η μέρα δεν πρόκειται να βγάλει ολόκληρη και πολλές φορές ούτε καν μισή (πλέον αλλάζω τη νύχτα της 2ης). Και όλα αυτά ενώ είναι μια
χαρά καθαρό. Ακόμη και να στήσω και να μην ατμίσω ΚΑΝ για 3 μέρες, ε όταν βάλω τον ατμοποιητή στο στόμα είναι φως φανάρι πως το
βαμβάκι είναι για πέταμα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απορώ με αυτούς που με το ίδιο βαμβάκι ατμίζουν 5 και 6 και 7 μέρες. Πόσο "καλύτερο" βαμβάκι
χρησιμοποιούν από μένα, πόσο "καλύτερα" στησίματα κάνουν και πόσο "διαφορετική" έχουν την αίσθηση της γεύσης, αλλά και τον τρόπο 
ατμίσματος από μένα τελοσπάντων. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα που κατάφερα να μάθω -τουλάχιστον- για το βαμβάκι και μου είπαν
KGD  ή κανά Delivape (LOL) ε αυτό μπήκε αυτόματα στη λίστα με τα άλυτα μυστήρια της ανθρωπότητας.



EDIT: Χρησιμοποιώ και άλλο βαμβάκι (κυρίως Cotton Bacon) πέρα από KGD. Νιώθω πως αντέχει περισσότερο, αν και στα έτοιμα υγρά
που κάνω, ό,τι βαμβάκι και να έχω βάλει και ό,τι στήσιμο και να έχω κάνει, θέλει άλλαγμα τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα (γλυκά υγρά,
12άρα νικοτίνη, Kayfun V5, 13-14,5W).
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2017, 14:42 από FML »

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1766 στις: Απριλίου 22, 2017, 19:36 »
Μ'αρέσει που χρησιμοποιείτε ως μονάδα μέτρησης αντοχής του βαμβακιού την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1767 στις: Απριλίου 22, 2017, 21:45 »
Πολύ σωστά τα λέει ο FML και όντως γίνεται μέτρηση αντοχής με τη μέρα. Το KGD δεν αντέχει στον ατμοποιητη (εφόσον ειναι πάντα μισογεματος) πάνω από 2 μέρες γιατί χάνει την απορροφητική του ικανότητα και αρχίζουν οι διαρροές. Είτε 5 ml κάνεις σε 2 μέρες είτε 15 ml την 3η μέρα θέλει οπωσδήποτε αλλαγή.

Στάλθηκε από το 5095K μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1768 στις: Απριλίου 22, 2017, 22:39 »
Ναι την ημέρα χρησιμοποιώ ,έχει σημασία πόσα μλ ατμίζω την ημέρα;Όταν το ένα αντέχει 2 και το άλλο 4 ,εκεί είναι το θέμα μας,περί αντοχής λέμε.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #1769 στις: Απριλίου 22, 2017, 22:49 »
Την αντοχή αποσα γνωρίζω την μετράμε με ml αντε και στα watt, αλλά με την ημέρα δεν έχω ξανακούσει. 
Αν δηλαδή αφήσω τον ατμοποιητη μου με το kgd relax 3 μέρες στο ράφι, θα πρέπει να αλλάξω βαμβάκι ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171712 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364