vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

WFI ή Vodka?

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
WFI ή Vodka?
« στις: Αυγούστου 06, 2014, 02:32 »
Δεν το έχω δοκιμάσει, η ερώτηση γίνεται μόνο και μόνο επειδή το είδα σε υπολογιστές αναλογιών και μου κίνησε την περιέργεια..
Έχει δοκιμάσει κανείς τη Vodka;



«Impossible only means that you haven't  found the solution yet.»



ΠΡΟΣΟΧΗ:
Η μείξη υγρών είναι κάτι που προϋποθέτει γνώσεις και εμπεριέχει κινδύνους για την υγεία σας. Ό,τι κάνετε είναι με δικό σας ρίσκο. Το φόρουμ δεν έχει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε λάθος συμβουλή υπάρχει εδώ μέσα και ούτε ο χρόνος υπάρχει αλλά ούτε και είμαστε τόσο γνώστες ώστε να φιλτράρουμε πάντα τις σωστές ή τις λανθασμένες μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2014, 13:13 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 06, 2014, 05:03 »
Δεν είναι κάτι διαδεδομένο. Παλαιότερα το χρησιμοποιούσαν πιο συχνά (κυρίως Αμερικάνοι) αλλά στις μέρες μας συναντάται πιο σπάνια. Οι λόγοι νομίζω είναι προφανείς. Πόσο ασφαλές είναι να ατμίζεις οινόπνευμα?

Βότκα ή αλκοόλη ή καθαρό οινόπνευμα (PGA - Pure Grain Alcohol) χρησιμοποιούνται στα DIY για:
1. Αντί νερού για βελτίωση της ρευστότητας της VG.
2. Προσθέτει χτύπημα. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχουν χτύπημα με 0νική VG. Τώρα πόσο ασφαλές είναι να έχουμε χτύπημα με οινόπνευμα κρίνε μόνος σου.
3. Διευκολύνει τη μίξη "δύσκολων" αρωμάτων με τη βάση.


Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 06, 2014, 09:53 »
Ιδιως οταν μιλαμε βασικα για αποσταγμα πατατας!! :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 06, 2014, 13:55 »
Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις με τη δέουσα προσοχή το ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες και το Απλές οδηγίες για DIY υγρά

Η πεποίθησή μου είναι ότι όχι μόνο δεν θα έπρεπε να αποτελεί ερώτημα αλλά ίσα ίσα τακτική "ταλιμπάν". Μπορώ να δεχτώ τη χρήση αλκοόλης σε απειροελάχιστη ποσότητα για την διάλυση αρώματος, με την προϋπόθεση φυσικά να έχουμε τον τρόπο και τη γνώση να το εξατμίσουμε από το τελικό μείγμα πριν αυτό μπει στον ατμοποιητή μας. Κατά τα άλλα, η μόνη χρήση βοτκας στο ητ που μου κάνει φυσιολογική, είναι για το καθάρισμα ατμοποιητών.

Δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε τα πτυχία, ούτε και την απαραίτητη εξειδίκευση για να κατακρίνω την χρήση βότκας, μπορεί μετά από έρευνα να αποδειχθεί ότι είναι πιο ασφαλής από το WFI. Μέχρι τότε πάντως, η λογική μου λέει να προχωράμε στην πεπατημένη του WFI. Κατά τα άλλα, μεγάλα παιδιά είμαστε, πρόσβαση σε πληροφόρηση έχουμε, λογική επίσης (ελπίζω), μπορούμε να κρίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 07, 2014, 05:14 »
Φίλτατοι συνατμιστές (μιας και δεν σας γνωρίζω ακόμα με τα μικρά σας & τ'αντίθετο). Σαφώς υπέρ της περπατημένης οδού του WFI.
Όπως έγραψα και στο #1 απλά μου κίνησε την περιέργεια και κυρίως για το εάν έχει δοκιμαστεί από κάποιον (δικό  μας ταλιμπάν).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 05:20 από MoDuLah »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 07, 2014, 17:16 »
Εχω προσθεσει σταγονες βοτκας (Belvedere)σε υγρο με σκοπο να δωσει καποιο επιπλεον χτυπημα,οχι ομως για αραιωση βασης.
Το αποτελεσμα που δινει δεν αξιζει το ρισκο.
Θα σου προτεινα να χρησημοποιησεις wfi στα υγρα σου και να τα απολαυσεις πινοντας την βοτκα με παγο και λιγο φυσικο λεμονι.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 07, 2014, 17:23 »
Και αν είναι να ταλιμπανίσετε, κάντε το με τσίπουρο.
Για όνομα δηλαδή με τα εισαγόμενα!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 07, 2014, 19:05 »
Να υποθέσω thodouris ότι την belvedere στην υπεδειξε ο σομελιέ cruiser?
Αυτός ασχολείται μόνο με τέτοια ευγενή ποτά!


οσο για σένα, μικρέ Τσιπ, η άγνοιά σου με αφήνει άφωνη!!!  :laugh1: Μάλλον πρέπει να βάλει την ... ουρά του ο cruiser για την επιμόρφωσή σου  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 07, 2014, 19:22 »
Είναι να μη σου βγει το όνομα...

Εκτός το ότι το να χρησιμοποιείς Belvedere στα υγρά με κάνει να αισθάνομαι όπως αισθάνεται η ΕΥΔΑΠ όταν σε βλέπει να ποτίζεις με τους τόνους σε εποχή λειψυδρίας, συνεχίζει να μου φαίνεται κάπως επισφαλές.

chip, αν όλοι σκεφτόταν τόσο "Εθνικά", κάποιοι αυτόχθονες της Κορσικής που το τοπικό τους κρασί - σπεσιαλιτέ περιέχει μεθυλική αλκοόλη (ξυλόπνευμα) σε απίστευτα επίπεδα και αυτοί το πίνουν περιχαρείς, μπορεί να το χρησιμοποιούσαν σε υγρό άτμισης με περίεργα αποτελέσματα (ζαλάδα, τύφλωση, δημιουργία ουράς κλπ κλπ).

Και αφού αναλύσαμε τα βασικά, :OnTopicPlease:


Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 07, 2014, 19:39 »
Να υποθέσω thodouris ότι την belvedere στην υπεδειξε ο σομελιέ cruiser?


Νομιζω οτι ειναι ο πλεον αρμοδιος για τετοια θεματα  :))







Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 08, 2014, 01:57 »
@petra
Είναι ποτές δυναμόν να μην γνωρίζω την Belvedere;
Θυμάμαι πιτσιρικά τη μάνα μου:
Microchip! μου έλεγε, αν δεν πιεις όλη τη Μπέλβε (έτσι την έλεγε χαϊδευτικά), δεν θα βγεις να ατμίσεις με τα άλλα τα παιδάκια!
Ήταν πολύ αυστηρή η μαμά με τέτοια θέματα.
Μολαδαύτα προτιμώ το τσίπουρο, κάνει ποιο σφιχτή τη τζούρα αφού.

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 08, 2014, 02:16 »
Θυμάμαι πιτσιρικά τη μάνα μου:
Motherboard τη λένε τη μητέρα σου; :)


Υ.Σ. θα παρακαλούσα κάποιο συντονιστή να κλείσει το "νήμα" (μου κάθετε στον ατμό αυτή η λέξη) μιάς και λύθηκε η απορία μου. (ευχαριστώ)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: WFI ή Vodka?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 08, 2014, 09:19 »
Μετά από την επιθυμία του συντάκτη του παρόντος και θεωρώντας ότι οι απορίες γύρο από τις βότκες και τον τρόπο που πίνονται, λύθηκαν, το παρόν νήμα έλαβε τέλος. :locked:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59823 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12