vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Προβλημα (?) με το esmoke r-evo (starter kit)

Προβλημα (?) με το esmoke r-evo (starter kit)
« στις: Απριλίου 09, 2011, 19:17 »
Καλησπερα σε ολους  :D
ειμαι καινουργιος στο ''αθλημα'' και χθες αποκτησα το πρωτο μου η.λ τσιγαρο. Το esmoke r-evo (το σταρτερ κιτ) σε μαυρο χρωμα. Η ιστορια μου εχει ως εξης. Κατα τις 2 το μεσημερι μου ηρθε το τσιγαρο το οποιο συναρμολογησα και αρχησα να το χρισιμοποιω πρωτου το βαλω για φωρτιση ωστε να αδειασει πρωτα τελειως η μπαταρια (το συνηθιζω και το κανω σε ολες τις συσκευες ποθ παιρνω, το θεωρω σωστο). Κατα τισ 6 τελειωσε η μπαταρια και το εβαλα για φορτιση. Οι οδηγιες χρησεως λενε πως την πρωτη φορα ειναι καλο να μεινει για 4-5 ωρες και πως αναβει πρασινο λαμπακι μολις ολοκληρωθει η διαδικασια. Βγηκα εξω και επεστρεψα μετα απο 6-7 ωρες σπιτι (δηλαδη το αφησα μονο 1-2 ωρες παραπανω απο την αναφερομενη) και οχι μονο δεν ειχε αναψει πρασινο που θα επρεπε να ειχε γινει πολλεσ ωρες πριν αλλα μυριζε και καμμενο!! Ο φορτιστησ (usb) ηταν υπερβολικα ζεστος και ειναι πολυ πιθανον να εχει παραμορφωθει και το πλαστικο του (δεν θυμαμαι αν ηταν ετσι απο τοτε που το παρελαβα αλλα δεν νομιζω). Αφου πανικοβληθηκα το εβγαλα απο το ρευμα και κοιταξα να δω αν ειναι ολα οκ. Ολα οκ. Σημερα το μεσημερι παρατηρησα κατι ασχημο στο ηλεκτροινικο μου τσιγαρο που χθες δεν υπηρχε. Σε περιπτωση που τραβηξω μια τζουρα παραπανω δειαρκειας απο την συνηθισμενη, νιωθω ενα καψιμο στο λαιμο και μια ασχημη γευση. Με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ και ελπιζω να το εβαλα στην σωστη ενοτητα.

Υ.Γ παρειγγειλα το ηλεκτρονικο τσιγαρο πρωτου ανακαλυψω αυτο το site και φοβαμαι μηπως αυτο εχει ως αποτελεσμα μια λαθος αγορα. Σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας με βοηθισει

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Esmoke R-Evo
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 12, 2011, 11:43 »
Θα πω και γω εδω τις εμπειριες μου απο το R- EVo. Πιστεύω κι' όλας πως αυτό το thread πρέπει να πάει στις κριτικές η.τ
Είμαι νέος ατμιστής. Το R-Evo ήταν το πρώτο μου, το παρέλαβα ταχύτατα (μιλάω για το starter kit με πακέτο, 5 άδεια φίλτρα/αμπούλες και 10ml υγρό δώρο).
Το usb ανταπτοράκι ήταν λίγο προβληματικό, δεν είχε το σωστό μέγεθος και δεν μπορούσε να φορτίσει η μπαταρία. Μια μικρή πατέντα κάθε φορά που το έβαζα για φόρτιση με ένα κομματάκι καλώδιο το διόρθωσε (μεγάλη ταλαιπώρια όμως να το ταιριάξεις).

Εντυπώσεις:
Άμεσα μείωσα το κ.τ από 35 σε 12 την ημέρα, με μηδέν προσπάθεια. Το υγρό είχε ωραία γεύση, και έβγαζε αρκετό καπνό. Από throat hit όμως τίποτα! Μερικές μέρες αργότερα δοκίμασα και liquid με νικοτίνη, αλλά δεν είδα βελτίωση. Τελικά, για το hit τραβούσα με δύναμη τζούρες κατεθείαν στα πνευμόνια, και πάλι λίγα πράγματα... στην βδομάδα δοκίμασα το eGo και το παράτησα. Σαν την διαφορά του σπιτικού τσίπουρου από το ούζο!

Υπέρ: μικρή κατανάλωση. Νομίζω πως η γεύση ερχόταν πιο πολύ απ' ότι στο eGo. Πολύ βολικό το σύστημα με τις αμπούλες φίλτρα, γίνεται να το κάνω στο eGo?
Κατά: καθόλου throat hit. Επίσης, πανάκριβο - 30€ για ένα σετ που έρχεται από κίνα χοντρικής στα 2 και λιανικής στα 5... Με 35 παίρνεις το eGo που έχει πρακτικά δύο τσιγάρα με 650mah μπαταρίες.

Συμπέρασμα: Μου έκαναν εντύπωση οι - αρκετές - θετικές απόψεις. Πιθανόν οι καπνιστικές συνήθειες να παίζουν μεγάλο ρόλο.
Δοκιμάστε το φθηνότερο μοντέλο, και μόνο αν σας ταιριάζει επενδύστε σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 14, 2011, 12:19 »
Έχοντας λίγο μεγαλύτερη εμπειρία στο άτμισμα, ::)  θα ήθελα να προσθέσω μερικά ακόμη πραγματάκια:


Για το throat hit: όντως ήταν μικρότερο από του 510 αλλά όχι ανύπαρκτο. :thumpup:
Για την μπαταρία: αν και αυτόματη, ποτέ δεν άναψε μόνη της. Ανεκτή διάρκεια για το μέγεθός της. :thumpup: :thumpup:
Ποτέ γεύση καμένου.
Για το υγρό: ήταν VG χωρίς αραίωση, παχύρευστο, με μάλλον όχι αρκετό άρωμα, χωρίς νικοτίνη. Ήταν σε μη σφραγισμένο μπουκαλάκι, με χειρόγραφο αυτοκόλλητο. :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:
Μόλις γέμιζες το φιλτράκι, έσταζε από γύρω και ερχόταν στο στόμα - αυτό το πρόβλημα πρέπει να το έχουν όλα τα τσιγαράκια με tank φιλτράκια (τανκάκια;). Σε ένα άλλο που έχω, βάζω λίγο πολυεστέρα και είναι οκ. :thumpup: :thumpdown:


Αυτά για την μία βδομάδα που το κράτησα. Όταν πήρα το eGo παράτησα το R-Evo σε ένα μπαράκι και δεν το αναζήτησα, γιατί...


Για την εταιρία: δεν μου άρεσε το site, θυμίζει τηλεπωλήσεις... εννοώ εντυπωσιακούς τίτλους, ανακρίβειες σε όσα υποστηρίζουν (λ.χ. 100% ευρωπαϊκό, το μόνο υγιεινό, όσοι πουλάνε υγρά με νικοτίνη παρανομούν (αυτό μου το είπαν και στο τηλέφωνο...) , μη τοξικές ουσίες (που δεν βεβαιώνεται) και οι λοιπές δοκιμές που το λιγότερο παραπλανητικές μπορούν να αποκαλεστούν... και παρ'όλα αυτά, το adapter δεν ταίριαζε, το υγρό χρειαζόταν αραίωμα για να είναι εύχρηστο (και βέβαια να είναι σφραγισμένο) - πραγματικά, νοιώθω πως οι άνθρωποι κάνανε ότι μπορούσαν για να μην κόψω το κάπνισμα. Μικρό e-cig για τη γεύση θα έχω πάντα μαζί μου, αλλά από την esmoke δεν θα ξανααγοράσω ούτε
συνδετήρα.  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: >:( >:( >:( >:( >:( :idiot1: :idiot1: :nope: :nope: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 21, 2011, 13:34 »
καλησπερα, το eGo που λες, που ειδες οτι κανει 35ε? απο παραγγελεια απο Κινα? Εγω τωρα σκεφτομαι να μπω στο χωρο του η.τ. αφου καπνιζω κ.τ 1 χρονο, και εθιζομαι ολο και περισσοτερο, και σαν φοιτητης το χαρτζιλικι δεν μου περισσευει για αυτο παρηγγειλα το εσμοκ ρεβο, θεωρωντας μια οικονομικη λυση για να μπω στο χωρο χωρις μεγαλη ζημια αν δεν μου αρεσει, δεν ειναι καλο κτλπ. γιατι δεν μπορω να διαθεσω 70+ ε να αγορασω ενα "ποιοτηκοτερο". Θεωρεις λαθος το σκεπτικο και οτι το συγγεκριμενο η.τ δεν αξιζει?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 21, 2011, 13:51 »

Riva eGo από funstore (και 750mAh μπαταρίες):http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=369
34.90€ χωρίς ΦΠΑ (και χωρίς την έκπτωση του φόρουμ).


Με το R-Evo για να έχεις και δεύτερη μπαταρία φτάνεις στα 45€. Και η μπαταρία του είναι μικροσκοπική σε σχέση με του eGo (σε mAh και διάρκεια εννοώ), ενώ δεν έχεις και δεύτερο άτμο για περίπτωση ανάγκης. Επιπλέον δίνουν υγρά χωρίς νικοτίνη που κατά τη γνώμη μου δεν θα σε κάνει να κόψεις το τσιγάρο τελείως. Αλλά όλα στο η.τ είναι καθαρά υποκειμενικά, κανένας δεν μπορεί να σου πει τι θα σου κάνει εσένα τελικά.
Καλή αρχή, καλή τύχη και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.


Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:02 »
Riva eGo από funstore (και 750mAh μπαταρίες):http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=369
34.90€ χωρίς ΦΠΑ (και χωρίς την έκπτωση του φόρουμ).


Με το R-Evo για να έχεις και δεύτερη μπαταρία φτάνεις στα 45€. Και η μπαταρία του είναι μικροσκοπική σε σχέση με του eGo (σε mAh και διάρκεια εννοώ), ενώ δεν έχεις και δεύτερο άτμο για περίπτωση ανάγκης. Επιπλέον δίνουν υγρά χωρίς νικοτίνη που κατά τη γνώμη μου δεν θα σε κάνει να κόψεις το τσιγάρο τελείως. Αλλά όλα στο η.τ είναι καθαρά υποκειμενικά, κανένας δεν μπορεί να σου πει τι θα σου κάνει εσένα τελικά.
Καλή αρχή, καλή τύχη και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Εμένα μου είχε έρθει το standart kit με δυο ατμο...χαλασμένους.
Προς τιμην του ιδιοκτήτη του e-smoke μου τους αντικατέστησε όπως είχα γράψει κι αλλού με δύο άλλους και όντως το τσιγάρο έβγαζε ικανοποιητικό ατμο...
Για μένα το πρόβλημα ήταν η μπαταρία...
Πολύ μικρή.
Κατά τα άλλα είναι ωραίο τσιγάρο για κάποιον που δεν έχει μεγάλες ατμιστικές απαιτήσεις και το χρειάζεται απλώς  για ορισμένη ώρα της ημέρας...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:18 »
Γαβρίλη μήπως ξέρεις τι άτμο είχε; να το γράψεις εδώ, μπορεί να το χρειαστεί κανένας ...

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:28 »
φιλε λιακουρα με εχεις βαλει σε μεγαλο διλημα. βασικα θα σου πω τις αναγκες μου και αν θες μπορεις να με βοηθησεις στην τελικη επιλογη. κ.τ καπνιζω περιπου 5 την μερα, αλα οσο παει εθιζομαι περισσοτερο και για αυτο θελω να ξεκινησω το η.τ. απο οτι διαβασα στο σαιτ του ρεβο (που δεν το εμπιστευομαι και πολυ, λογω του τροπου που ειναι στημενο) οτι ειναι ενα καλο τσιγαρο για να ξεκινησει κανεις και ποιοτηκο με "μικρη" διαρκεια μπαταριας. βεβαια εγω δεν πιστευω οτι θα το χρησιμοποιω παραπανω απο (συνολικα) δυο ορες την μερα, αρα πιστευω πως ειμαι καλυμενος απο την μπαταρια του. επισης το ρεβο μοιαζει πολυ με το κ.τ οποτε δεν κανει μπαμ οπως τα eGo. Τωρα απο οτι διαβαζω σε διεθνη reviews για το eGo λενε οτι ειναι πολυ καλο, και καλυτερο απο πολυ ακριβοτερα και ειναι πληρως ικανοποιημενοι, και στο λινκ του φανστορ που μου εστειλες πριν το η.τ. δεν ειναι διαθεσιμο, πραγμα που δειχνει οτι εχει μεγαλη ζητηση...

Ελπιζω να μην σε κουρασα, και σε ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:35 »
Δεν ξέρω προσωπικά, αλλά πολλοί εδώ λένε πως γι' αυτούς που καπνίζουν λίγα θα τους αρκεί ένα τσιγαράκι σαν το R-Evo.
Πρόσεξε μην μπεις στο τριπάκι και από light καπνιστής γίνεις βαρύς ατμιστής, γιατί ο καθένας μας εδώ μου φαίνεται πως το κατοστάρικο τον μήνα τουλάχιστον το ακουμπάει στα ατμικά του...


Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:41 »
τα πρώτα 1000 euro είναι δύσκολα..... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:45 »
Γαβρίλη μήπως ξέρεις τι άτμο είχε; να το γράψεις εδώ, μπορεί να το χρειαστεί κανένας ...

Κοίτα εδώ: http://esmoke.gr/accessories.htm

eGo slim kai r-evo είναι οι ονομασίες που δίνει.
Επίσης διεπίστωσα οτι διατίθεται και μπαταρία 320 mah με μπουτόν...
Πολύ καλή αναβάθμιση για το συγκεκριμένο cig...

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:46 »
τα πρώτα 1000 euro είναι δύσκολα..... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Στα 2000 στρωνεις καλυτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:51 »
γιατί ο καθένας μας εδώ μου φαίνεται πως το κατοστάρικο τον μήνα τουλάχιστον το ακουμπάει στα ατμικά του...

Μπα προσωπικά τα υπολογίζω βαριά βαριά σε ένα 50άρικο τον μήνα και μόνο όταν πρέπει να αγοράσω και άτμο...
Αλλιώς με 3-4 βάσεις (έχοντας ήδη απόθεμα pg και vg για σπασίματα - διαλύσεις ) ένα τριαντάρι...
Φαντάσου οτι με τον έναν τύπου Β lr eGo συμπληρώνω σχεδόν μήνα...( μη τον ματιάξω!)
Κι έχω κι έναν στην καβάτζα ολοκαίνουργιο...

Φαντάσου να έρθουν και τα υγρά του Κινέζου (κάντε τον σταυρό σας) και να καταλήξω σε κάποιον ατμο στυλ Α2 ή ΙΑΤΤΥ...
Τελος τα δίφραγκα...

Υ.Γ.  Όταν κάπνιζα έδινα κοντά στα 200 τον μήνα...  :angry_orange:   :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 21, 2011, 14:53 »
κατι αλλο παιδια, για το riva eGo που μπορω να βρω υγρο και ποιο προτεινεται? sorry για το off topic

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Esmoke R-Evo
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 21, 2011, 15:01 »
To eGo slim ειναι το 510.
Τα υγρά κάνουν τα ίδια σε όλα τα η.τ . Είναι θέμα γούστου τι γεύσεις θα σου αρέσουν.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180600 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237440 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12