vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 6 χρήστες
ZoeM, Nikrom, Milarepa, Jorge, lagoudakis, manoslykos

Twitter

Συντήρηση/καθαρισμός Clearo

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 20:17 »
Ένα χρήσιμο νήμα, πιστεύω, για να γράφετε όλοι εσείς οι έμπειροι και να συμβουλεύετε εμάς τους νέους για τους βέλτιστους τρόπους καθαρισμού των ατμοποιητών
i) πριν την πρώτη χρήση
ii) κατά την αλλαγή γεύσεων ώστε να μην μπλέκεται, όσο το δυνατόν, η παλιά γεύση με τη νέα
iii) για συντήρηση/επέκταση ζωής της αντίσασης και των φυτιλιών.

Αφορμή στάθηκε το γεγονός ότι είχα χρησιμοποιήσει το black rose της vapeheaven στον evod, και παρόλο που τον έχω γεμίσει ήδη 3 φορές από τότε με άλλη γεύση (cuban cigar - liqua) ακόμα έχει ένα κάτι από τριαντάφυλλο.

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 20:43 »
χμμμμ...κι εμενα μερικες ιδεες προτασεις για αυτο το θεμα θα με ενδιεφεραν..για να δουμε τι εχουν να πουν οι πιο παλιοι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 21:13 »
Εγώ τον ξεπλένω αρχικά με καθαρό οινόπνευμα και στη συνέχεια τον περνάω δυο χέρια σε ζεστό νερό από τουλάχιστον 2-3 ώρες για να φύγει η οινοπνευματίλα. Ακολουθεί στέγνωμα. Αν επείγομαι, στεγνώνω με πιστολάκι.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 21:32 »
Τον αφήνω σε καθαρό οινοπ. για 3-4 λεπτά και μετά ξέπλυμα με νερό

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 21:59 »
Ξεπλενω με μπολικο ζεστο νερο
αφου εχω πεταξει την αντισταση
στεγνωνει και βαζω μια καινουρια

Ισως πριν ενα-δυο χρονια το κοστος ηταν απαγορευτικο για συχνες αλλαγες και κοιτουσαμε να παρατεινουμε την ζωη τους τωρα οι κεφαλες του μηνα στοιχιζουν οσο στοιχιζε μια,θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 22:08 »
θα συμφωνήσω στο θέμα της ταλαιπωρίας....


Για πρώτη χρήση προτείνω τίποτα, απλά το γεμίζεις.
Για συντήρηση και επέκταση ζωής, θα έχεις διαβάσει αρκετά (και όλο και κάποιος θα γράψει, dry burn, πλύσιμο, βότκα, τσίπουρο θαυματουργό....)
κι εγώ θα προτείνω επισκευάσιμο. Αλλιώς τίποτα!

Ένα καλό έχουν οι εργοστασιακοί, ευκολία χρήσης. Αν τους το πάρεις κι αυτό.... One time workers. Σαν τη δουλεία, δεν τους πηγαίναν σε γιατρό, τους πετάγανε.

(πόσο ηλίθιες παρομοιώσεις μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, ε..; )

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 00:01 »
Επιτέλους!!! Διαφωνώ σε κάτι με τον ΣΙΞοφΚΛΑΜΠΣ!!!  :laugh1: :laugh1: (Βασικά μόνο σε ένα σημείο, οπότε, νάχαμε να λέγαμε...)

Αυτό αφορά την πρώτη χρήση. Για μένα ένα πλυσιματάκι με χλιαρό νεράκι, είναι απαραίτητο στα clearo. Μη σου πω και δύο. Το ίδιο προτείνω και για τις αλλαγές στη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 10:09 »
Είμαι  υπέρ του πλυσίματος και εγώ...με χλιαρό νεράκι, αλλά οφείλω να πω οτι τον καθαρισμό με το οινόπνευμα δεν το είχα σκεφτεί.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 10:18 »
Δεν κανω τπτ απο τα παραπανω.
Κοιταζω να κανω το ατμισμα οσο γινεται λιγοτερο μπελαλοδικο και χρονοβορο.
Απο τους clearo εχω ενα σωρο κεφαλες.
Μια φορα τον μηνα σεταρω απο την αρχη οσους μπορω και μου δινουν την δυνατοτητα να αλλαζω αντιστασεις.
Οταν ερθει η στιγμη και θελω να δοκιμασω μια νεα γευση αφαιρω την κεφαλη και φοραω μια καινουργια.Αν αυτη που αφαιρεσα ηταν σχετικα φρεσκια την εχω στην ακρη για να την ξαναχρησιμοποιησω για το ιδιο υγρο που την δουλευα.
Βοτκα και τσιπουρο προτιμω να τα πινω εγω  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Οινοπνευμα βοηθαει στο αναμα τζακιου  :lotpot: :lotpot:
Οτι βολευει τελικα στον καθενα ειναι η καλυτερη λυση  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 15:09 »
Με άτμο καλής ποιότητας δε χρειάστηκε ποτέ να πλύνω κεφαλή, πχ τζεμινι.
Αλλά ένα προληπτικό πλυσιματάκι με νερό ή οινοπνευμα και μετά νερο δε βλάπτει


Αλλαγή γεύσης: καλό πλύσιμο και ξανά χρήση. Αλλά, αρώματα όπως πορτοκάλι, μπαχαρικά, μενθόλη δε φεύγουν απολυτα.
σ΄αυτή την περιπτωση 2ος άτμο. Ούτως ή άλλως, πάντα έχω 2 μαζί μου. Αν κάνετε ταυτόχρονα καπνικά και μη καπνικά, συνιστώνται 2 άτμο


Συντήρηση: καμια. Πρακτικά δεν έχω δει να προσφέρει κάτι. Χαλάει κεφαλή, αλλάζεις κεφαλή. Πιο σημαντικο της συντήρησης θεωρώ τη σωστή επιλογή προμηθευτή κεφαλών.
Μια καλή κεφαλή κρατάει πολύ περισσότερο και ακόμη κι ακριβότερη να είναι, βγάζει τα λεφτά της.


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 15:23 »
Κάθε 2-3 γεμίσματα πλύσιμο με καθαρό οινόπνευμα ή ισοπροπυλική αλκοόλη ή vodka ή απορρυπαντικό κουζίνας, καλό ξέβγαλμα με νερό, καλό στέγνωμα και ΟΚ...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 15:50 »
Θα συμφωνήσω με τον SEB. Ο βασικός λόγος χρήσης εργοστασιακού ατμοποιητη είναι η ευκολία. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τους EVOD, πχ. Μόνο πριν την πρώτη χρήση ξεπλενω καλά με χλιαρό νερο, και στεγνώνω με χαρτί κουζίνας. Βιδωμα καινούργιας ή, καλύτερα, επισκευασμενης κεφαλής με καλό φυτίλι, και βουρ στο ατμισμα. Η δική μου ρουτίνα καθαριότητας είναι δύο φορές την ημέρα τρίψιμο του επιστομιου με Hibitane ή καθαρό οινόπνευμα. :)

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexaegean

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 17:12 »
Η διαδικασία στην οποία έχω καταλήξει:


Πρώτη χρήση: μπανάκι σε καθαρό οινόπνευμα για 2-3 ώρες, ξέπλυμα με χλιαρό νερό, σαπούνισμα με καθαριστικό πιάτων και ξέπλυμα για να φύγει η οινοπνευματίλα, καλό στέγνωμα και φύγαμε.


Συντήρηση: τα μεταλλικά επιστόμια που χρησιμοποιώ μαζεύουν μάκα πολύ γρήγορα, οπότε τρίψιμο 3 φορές τη μέρα με καθαρό οινόπνευμα. Ο υπόλοιπος ατμοποιητής κάθε 3 μέρες μπάνιο σε χλιαρό νερό με καθαριστικό πιάτων για λίγη ώρα, ξέβγαλμα, στέγνωμα.


Αλλαγή γεύσεων: το ιδανικό αν κάνεις 2 υγρά είναι 2 clearo. Εγω που κάνω 3 διαφορετικά έχω εναν Davide αποκλειστικά για το καπνικό και έναν Protank II για τα υπόλοιπα. Στον Protank χρησιμοποιώ 2 διαφορετικές αντιστάσεις, μια για κάθε γεύση. Οταν είναι να αλλάξω υγρό ακολουθώ την ίδια διαδικασία με την συντήρηση που έγραψα πιο πάνω + αλλαγή αντίστασης.


Τις αντιστάσεις δεν τις πειράζω καν γιατί το κόστος αλλαγής τους δεν δικαιολογεί την ταλαιπωρία του να τις καθαρίζεις. Στην ακραία περίπτωση που θέλω να αλλάξω γεύση αλλά δεν έχω 2η αντίσταση, κάνω ένα φουλ γέμισμα με καθαρή βάση και μετά αλλάζω.

Αποσυνδεδεμένος Nick.V

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Growing Older...Feeling Younger
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 18:19 »
εχω 5 που τους χρησιμοποιω εναλλαξ ολοι γυαλι
μια φορα την ημερα θα καθαρισω το επιστομιο με οινοπνευμα
κ καθε 4-5 μερες το πληρες πλυσιμο
λεκανακι με μια σταγονα υγρου πιατων κ μια μεζουρα λευκο ξυδι
σε χλιαρο προς ζεστο νερο  κ μετα πολυ καλο ξεβγαλμα.
Ουτε μυρωδιες ουτε μακα... τιποτα.
Οσον αφορα αντιστασεις καθε φορα που θα γεμισω τις ταμποναρω
καθαριζω την βαση απο καταλοιπα υγρων κ ξανα πανω κ ολα οκ.
καμια φορα κ ενα dry burn ....ετσι μου κρατανε περισσοτερο χρονο...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 18:31 »
Πριν την πρώτη χρήση, πλύσιμο του τανκ, του επιστομιου και της βάσης με χλιαρό νερό. Καθημερινά, καθαρισμός του επιστομιου με αλκοολικο διάλυμα, 2 - 3 φορές. Για την αλλαγή γεύσης, αν αυτή δεν επιτευχθεί μετά από 1 - 2 ml, αντικατάσταση ή επισκευή της κεφαλής.

(τα παραπάνω είναι προσωπικός μπούσουλας για τους εργοστασιακους)

Sent from my ST21i using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix