vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgoscr, th3ofilos, Doubt, Ηρακλης, 2Fdeal, bloodlessz, Jorge

Twitter

Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα συνατμιστές,

εδώ και κάμποσο καιρό κάνω δικά μου υγρά και έχω αφήσει τα έτοιμα στο ράφι.
Καταρχάς να σας πω ότι είμαι φαν περισσότερο των γλυκών και φρουτένιων γεύσεων.
Η εμπειρία μου είναι η εξής:
Όταν θέλω να φτιάξω ένα υγρό (συνήθως 10ml) κάθομαι και σκέφτομαι τι μου κάνει όρεξη (έχω καμιά 30αριά αρώματα).
Αν δε μου έρθει έμπνευση φτιάχνω το ροδακινάκι μου που είναι στάνταρ ότι μου αρέσει.  :tongue_smilie:
Όταν έχω όρεξη να συνδυάσω γεύσεις φέρνω στο μυαλό μου τα smoothies/χυμούς ή γλυκά. Φαντάζομαι τις αναλογίες μυρίζω τις γεύσεις για να τσεκάρω πόσο έντονες είναι και βγάζω τα ποσοστά ανάμειξης. Ως δια μαγείας όταν το ατμίζω μετά από μια μέρα ωρίμανσης είναι αυτό που φαντάστηκα και πάντα μου αρέσει. Δε με ενδιαφέρει το ποσοστό που προτείνει ο κατασκευαστής γιατί το έχω μυρίσει και με κάποιο δικό μου τρόπο ξέρω πόσο θα βάλω. Ο ένας και μόνος κανόνας που έχω είναι ότι θα βάλω συνολικά 1 σταγόνα ανά ml, όχι γιατί έτσι δίνει έντονη γεύση, αλλά εμένα προσωπικά μου αρκεί αυτό για να λάβω το ποσοστό γεύσης που μου αρέσει. Μερικές φορές διαισθητικά βάζω και κάτι παραπάνω. Με τον καιρό φυσικά και την εμπειρία οι συνδυασμοί θα γίνονται ακόμα καλύτεροι (δεν είπα ότι είμαι τέλειος).

Η αλήθεια είναι ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου καλό στις μείξεις, ούτε δεν έχω προσπαθήσει να φτιάξω κάτι πολύ σύνθετο, όπως είναι π.χ. το tribeca ή μια γεύση camel που ήταν και το αγαπημένο μου τσιγάρο. Προσπαθώ απλά να σκέφτομαι τι είδους φρούτο ή γλυκό θα ήθελα να έτρωγα σήμερα και το φτιάχνω σε υγρό  :tongue_smilie: . Είναι μια διαφορετική λογική από αυτή που μάλλον έχετε συνηθίσει αλλά εμένα με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε τέτοιο βαθμό που μυρίζω τσιγαρίσιο υγρό και μου έρχεται άσχημο. Χρησιμοποιώ balanced βάση (δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό αλλά τι να κάνουμε; αυτό με ικανοποιεί) επιλέγω το αρωματάκι μου και σε 30 δεύτερα έχω το υγρό που θέλω. Το αφήνω μια μέρα να ωριμάσει και είμαι μια χαρά.

Μήπως λοιπόν οι απλές και ξεκάθαρες γεύσεις είναι αυτό που πρέπει να κυνηγάμε; Αν κυνηγάμε το σύνθετο καμιά φορά απογοητευόμαστε και το μυαλό μας πάει στο ΚΤ.

Επίσης σε απλότητα με κέρδισε ο dripper pro και η ΣΟΦΙΑ οπότε δε χρειάζεται να κυνηγήσω την τέλεια γεύση ή τον τέλειο ατμό, με δεκάδες στησίματα οργανικά βαμβάκια, micro coils, συρματόσχοινα ή μπετόβεργες  :hmmm: Αγοράζω τις έτοιμες κεραμικές κεφαλές 15 ευρώπουλα οι 5 και είμαι έτοιμος για κάνα μήνα. Έχω και ένα Singelei μηχανικό και ένα ηλεκτρονικό και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και είναι αρκετά όμορφα, οπότε και εκεί έχω κατασταλάξει. Μόλις δε χαλάσει το ZMax (το έχω 2 μήνες και είναι σαν καινούριο ακόμα) χαλβαδιάζω το nemesis για να ομορφύνω το συνολάκι. Άλλωστε έχω εξοικονομίσει λεφτά από ΚΤ (2 πακέτα ημερησίως) έτοιμα υγρά, ατμοποιητές (δε χαλάνε), από 200+ ευρώ που χαλούσα έχω φτάσει στα 30 (200ml Balanced για 10pg νικοτίνη και 5 κεραμικές κεφαλές).

Συνοπτικά θα ήθελα να σας συμβουλέψω να αγοράζετε δοκιμασμένα προϊόντα. Μπορεί να τα πληρώσετε ακριβούτσικα για αρχή αλλά θα τα έχετε για πολύ περισσότερο καιρό και θα έχετε πολύ ποιοτικότερη άτμιση. Αξίζει να ασχοληθείτε με DIY υγρά, γιατί είναι καλό για την τσέπη μας και γιατί υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία γεύσεων και επιλογών.

Ελπίζω το κείμενο αυτό να βοηθήσει νέους και παλιότερους νέους  :laugh1:  να εξοικονομήσουν χρήματα εκεί που πρέπει και να αποφύγουν παράλογες/άσκοπες αγορές.

Είναι μια άποψη και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:03 »
Σε αυτά που αφορούν το κομμάτι των υγρών, τα ίδια ακριβώς κάνω.
Με τη μόνη διαφορά ότι η αβυσσαλέα όρεξή μου, που αλλάζει συνεχώς πρόσωπα, με έχει φτάσει στο σημείο να φτιάχνω υγρά των 2ml που θα μου φτάσουν για κάποιες ώρες.
Εδώ η ομογενοποίηση δεν παίζει τον πρώτο ρόλο - ζήτω τα φρέσκα.

Και μια και δεν πρόκειται ποτέ να αντιγράψουμε πιστά κάτι (γιατί άλλωστε) κάνουμε όντως τα δικά μας.

Αν πετύχει το βαφτίζουμε κιόλας...
Γι αυτό και κάποιες καταπληκτικές δημιουργίες μελών στον Τσελεμεντέ.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.0.html

Κι αν αποτύχουμε... υπάρχει πάντα απόθεμα από το diy αναφοράς...
ροδακινάκι για τον προλαλήσαντα, σοκολατίτσα για μένα, καπνικό για άλλους...


Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:07 »

Και μια και δεν πρόκειται ποτέ να αντιγράψουμε πιστά κάτι (γιατί άλλωστε) κάνουμε όντως τα δικά μας.

Αν πετύχει το βαφτίζουμε κιόλας...
Γι αυτό και κάποιες καταπληκτικές δημιουργίες μελών στον Τσελεμεντέ.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.0.html


Πολύ σωστά το λες, διότι η δημιουργία υγρών δεν είναι ζαχαροπλαστική για να χρειάζεται ακρίβεια αλλά μαγειρική που τις περισσότερες φορές είναι περισσότερο αίσθηση παρά ζύγισμα...
Το ίδιο σημαντικό βέβαια είναι να έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία για να απολαύσεις/ατμίσεις τα υγρά σου, γι αυτό και ρίχνω το ίδιο βάρος στο hardware που λέμε εμείς στην δουλειά μου ;)

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:09 »
Δεν έχεις κι άδικο στον τίτλο που επέλεξες, αλλά και στο "ζουμί" του μηνύματός σου !

Όμως μην ξεχνάς ότι τα δάση είναι παντα καλό να υπάρχουν... Τώρα ποιό δέντρο τους θα διαλέξουμε, για ν' ακουμπήσουμε την πλάτη μας και να απολαύσουμε την σκιά και την δροσιά του, είναι υποκειμενικό  :)

Συμφωνώ, ότι πολλές φορές η ουσία κι η μεγαλοσύνη των πραγμάτων, κρύβεται στην απλότητά τους, όμως αυτό δεν αποκλείει το ότι η πολυπλοκότητα και η πολυποικιλότητα, μπορούν, επίσης, να δώσουν αριστουργήματα.

Είμαστε τόσοι πολλοί και τόσο διαφορετικοί, δεν μπορεί να θέλουμε όλοι το ίδιο.
Το μόνο κακό με τα δάση είναι να μην μπορείς να βγείς από μέσα τους !

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:14 »
Θα συμφωνήσω με τον spectrum πως θα συμφωνήσω με τον gpanos ως προς τα υγρά!  :o
Κι εγώ πλέον έχω βαρεθεί τις πολύ περίεργες συνθέσεις. Βέβαια η αλήθεια είναι πως έκανα συνθέσεις γιατί είχα λίγα αρώματα κι ήθελα κάτι διαφορετικό. Επίσης δεν είχα βρει κάτι που να μου αρέσει πραγματικά. Τώρα που η γκάμα αρωμάτων έχει μεγαλώσει, έγινε σαν τα νήματα, δύσχρηστη. Οπότε αντίθετα με τους προλαλήσαντες κάνω κατοστάρια από συγκεκριμένα αρώματα κι αααν ξεμείνω ή βαρεθώ μπορεί να ξαναδώ τη συλλογή μου.
Στα υπόλοιπα των hardware συνφωνώ αλλά όχι ακριβώς. Δοκιμασμένα είναι πολλά, αλλά το κάθε τι ξυπνά ή λύνει προβλήματα του παρελθόντος. Εκεί πάντα κάνω συμβιβασμούς, να πάρω πλαστικό τανκάκι αλλά θα σπάσει πιο εύκολα. Να βάλω ατσάλινο αλλά δε βλέπω πότε να γεμίσω. Κάθε καινούργιο έρχεται και συγκρίνεται στο μυαλό μου με το τι έχω, βλέπω τι προβλήματα μπορεί να έχει δημιουργήσει καινούργια και κρίνω.
Τέλος, οι πιο παράλογες αγορές μου δεν έγιναν από ανάγκη αλλά από ενθουσιασμό, για να πάρω κάτι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:33 »

Συμφωνώ με αυτά που λες για το hardware
μερικές φορές έχω κάτι στο μυαλό μου, όταν το διαβάζω εγώ βγάζει νόημα, αλλά δεν περιέχει όλη την πληροφορία για να το καταλάβει πλήρως κάποιος άλλος.
Ουσιαστικά ήθελα να πω ότι κατά την άποψή μου ένας νέος ατμιστής μπορεί να προχωρήσει πολύ γρήγορα πια σε έναν επισκευάσιμο που θα του δώσει πολύ καλύτερη ποιότητα άτμισης και εύκολο στήσιμο (όπως του dripper και της ΣΟΦΙΑΣ) παρά να ταλαιπωρηθεί με mini nova style κτλ. Προχωρώντας λοιπόν σε επισκευάσιμους έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να μείνει στο ΗΤ, όπου αυτή είναι και η όλη φιλοσοφία του κειμένου που έγραψα. Δυστυχώς έχω δει ατμιστές να γίνονται καπνιστές πάλι για ασήμαντους λόγους διότι το μυαλό μας παίζει πάντα "βρώμικα" παιχνίδια όταν έχουμε κάποια εξάρτηση όπως στην προκειμένη περίπτωση της νικοτίνης. Υπάρχουν βέβαια και ατμιστές που τους αρκεί το vivi nova style και μένουν για χρόνια εκεί. Βγάλε άκρη  :))


Ναι υπάρχουν και οι παραδοχές, όπως έκανα εγώ με το tank της ΣΟΦΙΑΣ to D-Base που δεν είναι γυάλινο, οπότε ναι ξέρω ότι κάποια στιγμή μπορεί να γίνει το μοιραίο. Αλλά τζαμάκια υπάρχουν ανταλλακτικά, γιατί έχω αγοράσει ένα προϊόν που έχει την κατάλληλη υποστήριξη οπότε μικρό το κακό  :thumpup:


Φίλτατε kristof πολύ ποιοτική η απάντηση που έδωσες, ναι υπάρχουν και εκείνοι που κυνηγούν το σύνθετο, όμως οι λιγότερο επίμονοι μπορεί να απογοητευτούν. Άλλωστε είναι κρίμα όταν υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές να μένουμε σε μια γεύση και να προσομοιώνουμε έτσι το μονοδιάστατο ΚΤ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:39 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:34 »
Κατά τη γνώμη μου το δάσος είναι να είμαστε ικανοποιημένοι με το άτμισμα.
Το δέντρο είναι να βλέπει ο καθένας αυτό που προτιμάει και να το θεωρεί τόσο τέλειο που να πρέπει οπωσδήποτε να βγάλει κάποιο ευαγγέλιο για να πείσει τους άλλους.
Επειδή εγώ βολεύομαι αλλιώς, θα εξηγήσω στον άλλο πως κακώς ψάχνει "μπετόβεργες";
Επειδή μου αρέσουν τα απλά φρουτένια κάποιος άλλος κακώς ψάχνει μια σύνθετη γεύση;

Μήπως να μην γεμίζουμε τον κόσμο με συμβουλές;
Μήπως να μην θεωρούμε πως βρήκαμε εμείς και μόνο εμείς το ιδανικό;

Συγνώμη, αλλά το φόρουμ δεν είναι γεμάτο από ανθρώπους που λένε "χάλια το άτμισμα, δεν ξέρω τι να κάνω!".
Είναι γεμάτο ανθρώπους που περνούν μια χαρά ατμίζοντας, κάποιοι εδώ και χρόνια, και δεν περίμεναν να έρθει το 2013 για να σκεφτούν να προτιμήσουν "δοκιμασμένες λύσεις", ό,τι κι αν είναι αυτό.
 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 01:40 »
Συμφωνώ κι επαυξάνω!

Κακά τα ψέμματα, το άτμισμα -όπως και το κάπνισμα παλιά- δεν παύει να είναι μια εξάρτηση-ανάγκη.
Το θέμα είναι να καλύπτεται αυτή η ανάγκη, όσο το δυνατόν καλύτερα, ώστε να μην δημιουργείται σκέψη για επιστροφή στα... παλιά.

Κι εγώ έχω καταλήξει εδώ και αρκετό καιρό σε "ατμιστικό μοντέλο" (συσκευή+ατμοποιητή+σετάρισμα) και  φτιάχνω δικά μου υγρά ("καπνικά" μέχρι στιγμής) ή απλά ατμίζω σκέτη βάση με την αντίστοιχη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.  Όντως η κατασκευή υγρών δεν είναι ζαχαροπλαστική και συνήθως φτιάχνω υγρά κατά προσέγγιση, ακόμη και σε περιεκτικότητα νικοτίνης. Σπάνια φτιάχνω ακριβώς το ίδιο υγρό γιατί είναι κάτι που δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία για μένα. Επίσης, ακόμη πειραματίζομαι κατά διαστήματα με καινούργια σεταρίσματα, σύρματα και φυτίλια στα πλαίσια της γενικότερης αναζήτησης.

Όσο για το hardware, όποτε μπορώ οικονομικά και έχω διάθεση δοκιμάζω και κάτι καινούργιο, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω την περιέργια μου και για να έχω πιο σφαιρική άποψη. Άλλωστε, σε αντίθεση με το Κ.Τ., η αγορά του Η.Τ. είναι καινούργια και οι συσκευές και οι δυνατότητές τους συνεχώς εξελίσσονται και δίνουν την δυνατότητα για μεγαλύτερο έλεγχο και παραμετροποίηση ως προς το αποτέλεσμα. Κι ακόμη θεωρώ ότι δεν έχουμε δει τίποτα!

Οι γνώμες κι οι παραθέσεις εξυπηρετούν καθαρά θέματα στατιστικής, αφού είναι τελείως υποκειμενικές, που ίσως βοηθήσουν λιγάκι κάποιον νέο στον χώρο.

Νομίζω ότι όσοι παραμένουν στον ατμό βρίσκονται στο δάσος, απλά ορισμένοι εξερευνούν και σκαλίζουν λίγο παραπάνω τα δέντρα....
 :))

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 05:46 »
Αγάπη να υπάρχει και ας είναι και με eGo!!! ;) :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 09:53 »
Το θέμα αναφέρει απλά την λογική εξέλιξη του ατμιστή ο οποίος ανήκει πάνω από τον μέσο ατμιστή. Αν διαβάσετε μυνήματα παλαιότερων, αυτή τη σειρά ακριβώς ακολουθούν. Λογικό είναι όταν πιάνεις στα χέρια σου για πρώτη φορά τα σύνεργα ιδιοκατασκευής, να σκέφτεσαι "θα φτιάξω την υπέρτατη γεύση". Μετράς σταγόνες, μλ, παίζεις με λαβίδες, δοκιμαστικούς σωλήνες, δοκιμάζεις, ξαναδοκιμάζεις, τα δίνεις και σε άλλους, γουστάρεις όταν ακούς "πωωωωω, θεϊκό", και πάει λέγοντας. Παίρνεις πολυβολτικά, επισκευάσιμους, δοκιμάζεις σετάπ επί σετάπ, έχεις διαφορετικό ατμοποιητή για κάθε υγρό, κρατάς εξελάκια, βάσεις δεδομένων, ημερολόγιο.

Κάποια στιγμή χαλαρώνεις. Αρχίζεις να κάνεις σκέτη βάση. Καταλήγεις σε έναν ατμοποιητή. Που και που φτιάχνεις το γκανιάν υγρό σου, το οποίο δεν είναι πάντα σύνθετο. Έχεις βρει αυτό που καλύπτει εσένα. Δεν σταματάς να δοκιμάζεις νέα πράγματα, πάντα δίνεις μια ευκαιρία σε κάτι νέο. Το συρτάρι σου δεν έχει πλέον 20 μπουκαλάκια άρωμα αλλά άντε 5.

Έχεις φύγει από το τριπάκι του να προσπαθείς να πετύχεις την τελειότητα, έχεις καταλάβει ότι η ομορφιά της ιδιοκατασκευής είναι η ανομοιομορφία. Τα ποσοτά δεν σου λένε και πολλά, ούτε σε νοιάζει αν το υγρό σου θα βγει ακριβώς 85,26% VG. Ανακαλύπτεις ξανά τη στρογγυλοποίηση, και μάλιστα στη δεκάδα!

Είσαι πλέον σαν τον σεφ που ειδικεύεται στο ψάρι. Ξέρεις ότι όσο λιγότερο επεμβαίνεις σε ένα πολύ καλό προϊόν με τη μαγειρική σου, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Δεν χρειάζεσαι περίτεχνες σάλτσες, αλλά εξαιρετική πρώτη ύλη και αγάπη!

Όλες οι ώρες που έφαγες στις αρχικές ασχολίες όταν ξέφυγες από το επίπεδο του μέσου ατμιστή, σε βοήθησαν να παραμείνεις στο άθλημα. Και γι αυτό δεν μετανοιώνεις, ούτε για τον χρόνο σου ούτε για το έξτρα χρήμα που ακούμπησες. Άλλωστε και πάλι κερδισμένος είσαι σε σχέση με το κτ.

Έχεις διαβάσει το http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17948.msg642161.html#msg642161 και ξέρεις ότι εκεί οδεύεις, αργά και σταθερά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8404 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12