vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
hippiekiller περνεις και μια ενεση του ενος ml για να βαζεις τα ποσοστα του αρωματος που θες και αφου φτιαζεις βαση και θες να κανεις ενα υγρο/κλωνο/συνταγη κτλ πας στο λινκ αυτο και θα σου βγαλει τις αναλογιες με τι ml πρεπει να βαλεις,εχει σωσει κοσμο και κοσμακι
http://e-liquid-recipes.com/create
Αυτο που λεει ο Evripidis ειναι σωστο με τις παχυρευστες βασεις δοκιμασε την και αν δε σαρεσει wifi (ποσοστο δε ξερω να σου πω)
Αααα!!! και παντα με γαντακια οτι κανεις

Αποσυνδεδεμένος haytek

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Si vis amari, ama
Χρόνια πολλά, χριστός ανέστη , υγειά και ευτυχία εύχομαι σε όλους..
Ψάχνω να φτιάξω ένα DIY υγρό .. καπνικό που να τριμπεκίζει, μιας και μου είναι ασύμφορο να αγοράσω 1000ml υγρό της after-8(smoke) που κάνω ή το bebeca που έκανα πιο παλιά ή το manhattan της hexocell ...
Προτάσεις; Θα το συνδυάσω με HIGH VG 12αρα της e-cig..

έχω δοκιμάσει ήδη με το virginia flavourart, αλλά απέτυχε, δν μου έκατσε καλά!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Καλό μήνα χρόνια πολλά Χριστος Ανεστη σέ όλους..
Συνταγή για Tribeca φτιάχνω αυτή καί μπορώ να σού πώ μέ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας σέ σύγκριση μέ τό αυθεντικό υγρό..

RY4 Double.          12%
Pyrazin.                  1.5%
Ethyl Maltol.            2%
Craham Cracker.   2%

Χρόνος οριμανσης από τίς 20 ήμερες σού δίνει καλό αποτέλεσμα τήν πυραζνη μέ μέτρο γιατί στις μεγάλες ποσότητες καί σέ μεγάλο διάστημα γίνεται πιο βαρύ το υγρό


Στάλθηκε από το Easy IPS quad core μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Καλησπερα και καλο μηνα, συντεκνε και σε ολους μας...
Με ενδιαφερει να φτιαζω το Tribeca ακουγεται ακρως ενδιαφερον αλλα δεν ειναι τα υγρα Pyrazin και Ethyl mathol καλο να τα αποφευγουμε η κανω λαθος?
Περα απο τα υγρα που εχουν διακετυλιο,εκετοΐνη ειναι ελαιοδιακυτα και ecetyl propionyl νομιζω οτι και αυτα τα δυο δε κανουν
Με καθε καλη διαθεση ρωτω και σε καμια περιπτωση κακοπροαιρετα γιατι δεν ειμαι και σιγουρος αλλα επειδη ειμαι νεος στα DIY υγρα και ρωτω να μαθω,λογικα θα κατεχεις,κατεχεις μαλλον το θεμα πολυ καλυτερα οποτε...
Μπορουμε να μη τα βαλουμε αυτα τα δυο στη συνταγη?Νομιζω οτι ειναι ενισχυτικα γευσης,τουλαχιστον η pyrazine ειναι απο οτι ξερω...
Ευχαριστω 

tr-b-ca   σε  αποδοση  εως  95%  

ειχα  με  

Ryan USA AL  - 10%    απιστευτο  αρωμα

http://www.aromes-et-liquides.fr/aromes-tabacs/1724-arome-ryan-usa-par-al-10ml.html

A/P  3DROPS  

σε  βαση  : http://www.aromes-et-liquides.fr/e-liquide-de-base/1578-liquide-de-base-7030-viking-300ml.html



TOTAL 30ML  και  20  μερες  ακριβως  steep ;)

δικο  μου  tips  βαζω και  ενα [ ΑΣΗΜΕΝΙΟ δαχτυλιδι  100% ασημι [καθαρότητα 999° ] για  κανενα  2ωρο/ημερα    βοηθα  την  κινητικοτιτα  των  αρωματικων μοριων ] και  παω  στις  5 ημερες  steep


[[χημική κατάλυση- αλλαγή ταχύτητας χημικής αντίδρασης]]
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2016, 14:15 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Χρόνια πολλά φίλε Χαραλαμπη .. φίλε μου και η πετσα απο το αρνάκι είναι βλαβερή για την υγεια μας αλλά η άτιμη είναι νόστιμη ....Τώρα όσο αφορα την σύσταση τις Τριμπεκας  φυσικά μπορείς να μην βάλεις καθόλου απο τα 2 που αναγράφονται στην συνταγή αλλά στην ουσία θα φτιάξεις κάτι άλλο διαφορετικό ,δεν έχω πειραματιστή για το συγκεκριμένο υγρό με διαφορετικές σύστασής υγρών και δεν ξέρω τι τελικο αποτέλεσμα θα έχει ..       

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παιδιά φτιάχνω εδώ και λίγο καιρό υγρά και παρατήρησα ότι μου πέφτουν λίγο βαριά, είτε στο λαιμό είτε στο στομάχι. Με τα έτοιμα ήμουν πάντα οκ. Δοκίμασα με 2-3 διαφορετικές συνταγές (από το e-liquid-recipes) (απλά αντικαθιστώ με γεύσεις χωρίς διακετύλια κλπ.) άρα δεν παίζει θέμα εκεί. Φτιάχνω 70/30 vg/pg και 6mg σε βάσεις PinkMule και ατμίζω 10-18w με αντιστάσεις 0.8-1.4. Δοκίμασα και 50/50 αλλά δεν βλέπω να βοήθησε κάπως. Μήπως πρέπει να τα αραιώσω με νερό; Μήπως επειδή μεταξύ γεύσεων πλένω τη βελόνα με νερό βρύσης; Πφφφ ότι να ναι λέω. :confused1: Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
1.Μείωσε τη νικοτίνη
2. Μείωσε το ποσοστό των αρωμάτων
3. Μείωσε κι άλλο την PG
4. Άλλαξε τη μάρκα της βάσης σου
Δοκίμασε κάποιο ή όλα από τα παραπάνω. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Για παράδειγμα εγώ δεν ανέχομαι τα ποσοστά πυραζίνης με πάνω από 1%. Διαλύεται ο λαιμός μου. Οπότε προσαρμόζω τα ποσοστά στα μέτρα μου. Οι συνταγές που βρίσκεις πιθανότατα ταίριαξαν σε αυτόν που τις σκέφτηκε και τις υλοποίησε. Δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζει και σε εσένα. Αν κάτι σε χαλάει απλά προσπέρασέ το η προσάρμοσέ το στα μέτρα σου.

Το συγκρίνω κυρίως με τι κάνω στα έτοιμα. 50/50 με 70/30 vg/pg και 6 νικοτίνη. Δηλαδή θα περίμενα να έχω την ίδια συμπεριφορά. Άρα, λογικά, το πρόβλημα δεν είναι στη νικοτίνη ή στα ποσοστά βάσεων. Εξάλλου αν ανεβάσω vg θα αρχίσει να μπουκώνει ο kfl. 
Οι 2 κύριες συνταγές που φτιάχνω είναι το Castle Long και το Unicorn Milk όπου έχουν πληθώρα γεύσεων και τελειώς διαφορετικές μεταξύ τους, οπότε είναι κάπως δύσκολο να βρω εάν ένα συγκεκριμένο με ενοχλεί. Μου φαίνεται ότι πιο πολύ παίζει με την μάρκα της βάσης αν και μου κάνει εντύπωση.
Πριν είχα Revolute και Totally Wicked αρώματα και δεν είχα δει κάποιο πρόβλημα.Επειδή έχω ήδη κάπου 80ml υγρού, αν δοκιμάσω να τα αραιώσω τώρα με νερό πχ θα υπάρχει πρόβλημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2016, 14:18 από immuner »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αραιωσε τα υγρά που έχεις φτιάξει και με ενεσιμο νερό (10% πιστεύω είναι καλα) και με σκέτη βάση. Στα 80 ml που έχεις βάλε αλλά 20ml βάσης και άστα καμία βδομάδα να "δεσουν".
Τα υγρά στις περισσότερες κλωνοσυνταγες χρησιμοποιούν υπερβολικό ποσοστό αρώματος και αυτό σε μερικούς φαίνεται έντονα μπουχτιστικο. 

Χμμμ :WhatHeMeans:,  δεν το γνώριζα για το μεγάλο ποσοστό, αλλά έχει λογική αυτό που λες. Και εγώ για κάπου εκεί έλεγα 10%. Θα το δοκιμάσω, πρέπει να πάω να πάρω νεράκι όμως.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Καλησπέρα σε όλους :)
Υπάρχει κάτι που να το προσθέτεις στη βάση και να κάνει πιο πυκνό τον ατμό, πιο γεμάτο?
Για παράδειγμα, ατμίζω καμιά φορά έτοιμο υγρό El Greco Virginia
και έχει πιο γεμάτο καπνό. Το νιώθεις στο στόμα πιο μεστό και πιο πυκνό.
Η βάση είναι πιο αραιή. Χρησιμοποιώ 50/50 Umami και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις βάσεις,
όπως δοκίμασα και να ανεβάσω περιεκτικότητα σε VG αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Καμιά ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ένα πρόσθετο το οποίο δίνει αυτό που περιγράφεις σε καπνικά DIY, είναι το MTS της FlavourArt. Παρόλα αυτά, μην έχεις την προσδοκία ότι θα πετύχεις ακριβές αποτέλεσμα σε σύγκριση με το έτοιμο!

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Έκανα 9mg με σχεδον 100% VG (Natura) σε Ναυτίλο. Πήγα σε 18mg αλλά πάλι κάτι σα να έλειπε σε χτύπημα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω DIY με περισσότερη PG αλλά δεν ξέρω σε τι ποσοστό με νικοτίνη να πάω για να το πετύχω. 50/50 με 12mg θα είναι οκ;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αυτο θελει δοκιμες και χρονο ξεκινας λοιπον για μενα με 50-50 pg-vg 18αρι φτιαχνοντας μικρη ποσοτητα δοκιμαζεις και αν σου πεφτει δυνατο πεφτεις σε νικοτινη (προσοχη το υγρο σου να ειναι τοσο ωστε  να μπορεις να χαμηλωνεις ή να αυξανεις watt αναλογα την διαθεση σου) πχ το πρωι μπορει να θελεις λιγο χτυπημα και αργοτερα περισσοτερο.
Και κατι αλλο, το υγρο σου να σου δινει χτυπημα σε λιγες τζουρες για να μην εισαι ολη την ωρα πανω στο επιστομιο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364