vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, Sergios, bloodlessz, e-akapnos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά sorry αν έχει έχει υποθεί το θέμα αλλού αλλά είναι εκατοντάδες οι σελίδες και δεν έχω βρει απάντηση λόγο έλειψης χρόνου. Θέλω να φτιάξω ένα υγρο 70-30 pg -vg και 18ml νικοτίνης. Αν πάρω μία 50-50 20ρα βάση πόσο μηδενική pg πρέπει να βάλω για να γίνει το μίγμα?

Φαντάζομαι θέλεις το τελικό μίγμα να είναι 18mg και όχι 18ml. Θέλεις μια 50-50 με τουλάχιστο 30 mg νικοτινης για να κάνεις τη δουλειά σου. Προτείνω να μην μπεις στη διαδικασία να προσμετρήσεις και την pg των αρωμάτων γιατί θα τα χάσεις τα μαλλιά σου από τους υπολογισμούς.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Εάν δεν υπολογίσεις και το ποσοστό των αρωμάτων σε μια συνταγή με μέσο όρο π.χ 16% αρωμα (καθόλου ευκαταφρόνητο νούμερο) αμέσως ανεβάζεις το ποσοτό της pg αντίστοιχα επομένως το σωστό είναι να ληφθεί υπόψιν και να υπολογιστεί.
Είναι σχετικά απλή διαδικασία αν χρησιμοποιήσεις βάση με ποσοστό νικοτίνης  >30mg/ml και δύο μηδενικές βάσεις μία 100% vg και μία 100% pg.

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνούμε, αλλά εγώ κατάλαβα ότι έχει μόνο PG μηδενική

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα
Θέλω να φτιάξω αυτό http://e-liquid-recipes.com/recipe/255064/INTERNAL+LEAK+OF+CUTWOOK+UNICORN+MILK
Εχω φάει τον κόσμο να βρώ sweet strawberry απο capella χωρίς αποτέλεσμα. Aν βάλω απλη φράουλα απο κάποια άλλη εταιρία υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσει όλο το υγρό;

Ξέρει μήπως κάποιος φίλος-η, συνταγή για την παρασκευή του καπνικού New York City της Pharmacig? :confused1:


O κατασκευαστής το περιγράφει ως:

"Ένα εξαιρετικά ομαλό μείγμα με στερεά υπονοούμενα καπνού, η Νέα Υόρκη έχει μια ελαφρώς γεύση καρυδιού που καταλήγει σε μια ημι-γλυκιά νότα. Ο καπνός και η γλυκύτητα είναι σε τέλεια αρμονία. Έντονο και γεμάτο σώμα άτμισμα, απίστευτα ομαλή, ογκώδες, και γεμάτη γεύση καπνού. Καθώς εισπνέετε, μπορείτε να πάρετε μια γεύση καραμέλας και βανίλιας που παραδίδει ένα συγκλονιστικό χτύπημα στο λαιμό. Καθώς εκπνέετε, το συναίσθημα είναι πολύ παρόμοιο με την εκπνοή πραγματικού καπνού από τσιγάρο."

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα
Θέλω να φτιάξω αυτό http://e-liquid-recipes.com/recipe/255064/INTERNAL+LEAK+OF+CUTWOOK+UNICORN+MILK
Εχω φάει τον κόσμο να βρώ sweet strawberry απο capella χωρίς αποτέλεσμα. Aν βάλω απλη φράουλα απο κάποια άλλη εταιρία υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσει όλο το υγρό;

Μπορεις να δοκιμασεις την Red Touch απο FA που τις θεωρουν απο τις πολυ καλες.
Να το χαλασει, δεν νομιζω.
Προσοχη στη συγκεντρωση γιατι οι FA ειναι αρκετα πυκνες.

Καλησπέρα,
έχω δύο βασικές απορίες όσον αφορά (i) το νερό στις βάσεις και (ii) ασφάλεια στις γεύσεις, αν μπορεί κάποιος να με ξεμπλέξει.
(i) Έχω παρατηρήσει ότι διαφορετικοί vendors έχουν ήδη νερό στις nicotine bases (π.χ. traditional/velvet cloud από FA) και στα pg/vg diluents ενώ άλλοι όχι. Έχω μπλεχτεί πολύ με το αν είναι απαραίτητο να προστεθεί νερό ή όχι, είτε να περιέχεται στις βάσεις ή ξεχωριστά. Για παράδειγμα, αν θέλω να αναπαράξω κάποια συνταγή (εντελώς τυχαία http://e-liquid-recipes.com/recipe/226322/strawberry+fog) και η βάση ή το vg diluent που έχω περιέχει ήδη ένα ποσοστό 10-20% νερό θα επηρεάσει το μίγμα; Ή η παρουσία νερού θεωρείται αυτονόητη και απλά δεν αναφέρεται;
Γενικά προτιμώ σαν μέιγμα 70/30 vg/pg στα 6mg. Σκέφτομαι να πάρω το 20mg balanced (50/50) από atmoslab + 0mg pg/vg και να παίζω από εκεί. Αυτές δεν αναφέρουν ότι περιέχουν νερό πάντως.
(ii) Παρατηρώ ένα μεγάλο ποσοστό να χρησιμοποιεί γεύσεις π.χ. TPA που είναι σε πολλές συνταγές. Ενώ πχ από atmoslab ή FA αναφέρεται ότι είναι σχεδιασμένες για άτμισμα εκεί δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Επικοινώνησα με TPA και μου ανέφεραν ότι οι γεύσεις τους είναι για μαγειρική χρήση και ΔΕΝ προορίζονται για άτμισμα ασχέτως αν κάποιοι πελάτες τους το κάνουν. Να τις αποφύγω;  Γενικά βλέπω και πολλές γεύσεις εταιριών να είναι flagged με warnings για acetoin/diacetyl κλπ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η απόφαση για χρήση διακετυλίου κλπ. είναι προσωπική.
Εγώ τα αποφεύγω όσο μπορώ, αυτό προτείνουν οι γιατροί, αυτό θα σύστηνα, άλλους δεν τους πολυενδιαφέρει.

Όλες οι γεύσεις ξεκίνησαν από αρώματα μαγειρικής/ζαχαροπλαστικής χρήσης. Η FA ήταν και είναι μεγάλος παίχτης στον χώρο, ας πούμε. Τις ανακαλύψαμε και οι εταιρίες προσαρμόστηκαν στην ύπαρξη νέας πελατείας. Οι παρασκευαστές ατμιστικών υγρών (πχ, AtmosLab) συχνά απλώς παίρνουν αρώματα από τις ίδιες εταιρίες που παίρνουμε κι εμείς: ελάχιστοι θα ασχοληθούν με δικές τους "αποστάξεις", κι αυτό μόνο σε υλικά που προσφέρονται για τέτοιες δουλειές (πχ, φρούτα, καπνός). Η TPA ξέρει καλά πού πουλάει, απλά δεν θέλει να πάρει ευθύνη πως σου προτείνει να ατμίσεις προϊόν της. Δεν υπάρχουν στάνταρ και πρωτόκολλα και νομικά δεν θέλει να εκτεθεί. "Σχεδιασμένες για άτμισμα" μπορεί να σημαίνει πολλά ή και τίποτα!

Στην πράξη... χρησιμοποίησε όποιο άρωμα από όποια γνωστή εταιρία του χώρου θέλεις, αρκεί να μην δηλώνει πως ΔΕΝ κάνει για άτμισμα. Υπάρχουν πολλά αρώματα που δεν κάνουν για άτμισμα και οι εταιρίες αρωμάτων πλέον το αναφέρουν ή τα έχουν σε άλλη κατηγορία, δηλώνοντας την αυστηρά μαγειρική τους χρήση. Οι καθαρά "ατμιστικές" εταιρίες δεν τα χρησιμοποιούν και δεν τα πουλάνε καθόλου (ή τουλάχιστον το ελπίζουμε!).

Το θέμα του νερού στις βάσεις είναι κι αυτό θέμα υποκειμενικού γούστου. Συνήθως εννοείται πως οι βάσεις περιέχουν νερό αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Το νερό μπαίνει ως διαλύτης της νικοτίνης και για να κάνει τη βάση πιο λεπτόρευστη. Αλλά δεν θα καθορίσει μια συνταγή αν έχεις υποτροφοδοσία στον δικό σου ατμοποιητή από μια πηχτή βάση ή αν έχεις πρόβλημα διαροών ή σκασιμάτων από μια πολύ αραιή. Ή απλά αν δεν σου αρέσει βρε αδελφέ!
Οπότε η παρουσία και το ποσοστό νερού θεωρείται πρακτικό θέμα του ατμιστή που έχει να κάνει βασικά με την πυκνότητα βάσης που επιθυμεί και την γεύση της και όχι κάτι σχετικό με την ίδια την συνταγή. Σκέψου πως η VG έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από την PG, κάτι που από μόνο του επηρεάζει τα πράγματα! Όμως μπορεί να είναι υπερβολή να σου πει μια συνταγή με τι βάση θα την κάνεις.
Μην προσθέτεις νερό εκτός αν η βάση σου είναι πολύ πηχτή ή αν πάρεις σκέτη καθαρή VG.

[Και οι δυο της AtmosLab που αναφέρεις έχουν νερό.]
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 17:36 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
@ immuner

Να συμπληρώσω στην απάντηση του BigSur πως τα αρώματα που πρέπει οπωσδήποτε να αποφεύγουμε είναι τα ελαιοδιαλυτά (oil soluble). Στα sites ορισμένων μεγάλων κατασκευαστών αρωμάτων όπως η Flavor Art, ενώ αναγράφεται αν ένα υγρό είναι PG/water soluble ή oil soluble, δυστυχώς πουθενά δεν λέει ξεκάθαρα πως τα δεύτερα είναι εντελώς ακατάλληλα για άτμισμα (εδώ ένα παράδειγμα)! :(

Ψώνιζε λοιπόν καλύτερα τα αρώματα σου στα μαγαζιά ή sites για ατμιστικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...


Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
BigSur και cpbaroque καταρχην ευχαριστω για την πληροφορια,νομιζω οτι ειναι χρησιμη για ολους μας
Περα δηλαδη απο καποια αρωματα που ειναι πιο πολυ η καθαρα μαγειρικα μαλλον για αυτη τη χρηση πως αλλιως μπορουμε να προστατεψουμε τους εαυτους μας απο κατι τετοιο?
Δηλαδη μια εταιρια αμα εχει στο site της διευθυνσεις,που ειναι η εδρα της,αναρτημενες αναλυσεις των υγρων-αρωματων της,ειναι μια ''εγγυηση'' ?
Εκτος αμα ειναι υποχρεωμενες απο νομους και κανονισμους να αναγραφουν αμα το υγρο/αρωμα τους ειναι ελαιοδυαλιτικο απο το νομο... 
Aμα κοιταμε μονο αυτο ειμαστε safe?
Εχουμε λιστα με υποπτες εταιριες ? γιατι αμα ειναι να παθουμε κανα χουνερι απο το ατμισμα βραστα για να μη πω τιποτα αλλο....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέμα του νερού, τουλάχιστον όπου το διάβαζα, δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο. Αγόρασα από PinkMule 50/50 18mg μαζί με pg/vg diluents και βλέπουμε. Παρήγγειλα κάμποσα δείγματα από FA 4ml διότι είναι 2-3 γνωστά υγρά που θα ήθελα να πλησιάσω μέσω κάποιων συνταγών.

Στο θέμα των γεύσεων, το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό στην FA. Το αναφέρανε για το oil soluble κάπου νομίζω αλλά όχι πάνω στο προϊόν. Ούτως ή άλλως στο flavourart.co.uk είναι πιο ξεκαθαρισμένα τα πράγματα. Επίσης όλες οι γεύσεις είναι υποτίθεται και "καθαρές" από diacetyl κλπ, εκτός από το yogurt που μπορεί να περιέχει acetoin. 
Τώρα για το τι είναι πια εκτός ύποπτων ουσιών, έχω βρει αυτό

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@Χαράλαμπος:
Τα ατμιστικά υγρά δεν υπόκεινται σε έλεγχο και κριτήρια με βάση του πώς "πρέπει" να είναι. Δεν υπάρχει πλήρης γνώση (σίγουρα όχι σε κρατικούς φορείς), δεν υπάρχει ακόμα νομοθεσία, δεν υπάρχει παρελθόν πολλών χρόνων, δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κοινά αποδεκτοί έλεγχοι, δεν υπάρχουν νομικά καθορισμένες αναλύσεις. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα εξειδικεμένο για τα ατμιστικά είδη. Δεν υπάρχει επίσημη "εγγύηση" στο άτμισμα.

Υπάρχουμε εμείς που μοιραζόμαστε εμπειρίες και σιγά σιγά αθροίζονται και μελέτες για διάφορα που μας αφορούν. Ό,τι ξέρουμε το ξέρουμε από εμάς τους ίδιους και όσους επιστήμονες ασχολούνται με το θέμα. Οι εταιρίες που έφτιαχναν αρώματα για μαγειρική, ζαχαροπλαστική και αρωματοποιεία ανακάλυψαν πως κάποιοι τρελοί τα πέρνουν, τα βάζουν σε γλυκερίνη, τα ατμοποιούν και τα αναπνέουν. Αυτές οι εταιρίες έμαθαν μαζί μας και από εμάς. Η κάθε FA δεν νοιαζόταν για το διακετύλιο γιατί κανείς δεν είχε σκεφτεί να εισπνεύσει τα αρώματά της! Όταν πληροφορήθηκε πως έχουμε λόγους να μας ανησυχεί, άρχισε να το αφαιρεί από τα αρώματα που θεωρεί ΟΚ για να μας πουλήσει. Αν υπάρχει κάτι επιβλαβές που δεν το ξέρουμε (πέρα από προφανή και γνωστά τοξικά) δεν το ξέρει και η κάθε FA. Η διεύθυνση και η ύπαρξη σοβαρής εταιρίας είναι ασπίδα μόνο για τα πιο προφανή: καθαρότητα υλικών, συνθήκες παραγωγής, αποφυγή γενικά γνωστών επιβλαβών ουσιών κλπ.

Είμαστε πιο ασφαλείς όσο μένουμε ενήμεροι και παρακολουθπύμε τις εξελίξεις, γιατί το άτμισμα είναι κάτι που εξελίσσεται -και δεν συμφωνούν καν όλοι οι ατμιστές για την σοβαρότητα κάποιων πραγμάτων. Ιδανικά δεν θέλουμε ελαιοδιαλυτά αρώματα. Δεν θέλουμε ζάχαρη σε υγρό. Δεν θέλουμε διακετύλιο, acetyl propionyl και ακετοϊνη. Το πόσο είναι κακό το καθένα από αυτά δεν το γνωρίζουμε ακριβώς, απλά προσπαθούμε να μείνουμε μακριά από πράγματα που σχετίζονται με κακό στον οργανισμό ακόμα κι αν το κακό αποδειχτεί ελάχιστο. Όσο μαθαίνουμε εμείς, μαθαίνουν και οι εταιρίες αρωμάτων και οι παρασκευαστές υγρών -τουλάχιστον οι σοβαροί.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Μιας και αποφάσισα να μπω κι εγώ στο παιχνίδι των ιδιοκατασκευών, θέλω να κάνω μερικές -ίσως λίγο χαζές- ερωτήσεις (που κατά πάσα πιθανότητα έχουν ξανά απαντηθεί στο παρελθόν, αλλά ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι):

1. Παρήγγειλα τη βάση Green Label της Pink Mule (50/50) και το άρωμα Capella Vanilla Custard. Πόσο τοις εκατό άρωμα θα πρέπει να βάζω περίπου ιδανικά;

2. Πήρα 2 βάσεις και λέω τη μία να τη δώσω στον πατέρα μου που ατμίζει με τον μίνι ναύτιλο. Θα είναι κομπλέ με τη συγκεκριμένη βάση να την ατμίσει σκέτη ή μήπως θα πρέπει να την αραιώνει;

3. Έχω κάποια high vg έτοιμα υγρά που τα έχω αφήσει γιατί είχαν πολύ έντονη γεύση και με χάλαγαν λίγο. Μπορώ να τα αραιώσω χρησιμοποιώντας τη συγκεκριμένη βάση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Καλησπέρα hippie!
Λοιπόν:

1) Συνήθως για τα περισσότερα αρώματα υπάρχει συνιστώμενη δοσολογία. Συνήθως αυτή είναι κοντά στο 10%, κι εγώ δηλαδή με τόσο τα φτιάχνω συνήθως.
2) Η συγκεκριμένη βάση παρόλου που είναι 50-50 είναι αρκετά παχύρευστη. Δοκίμασε να δεις λίγη ποσότητα στον Ναυτίλο, και αν δεις υποτροφοδοσίες πρόσθεσε λίγο wfi (4-5% είναι καλά νομίζω).
3) Θα μπορέσεις να το κάνεις, αλλά έτσι θα κατεβάσεις και το επίπεδο αρώματος - ένταση γεύσης (που αυτό καταλαβαίνω πως θες), αλλά και την περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Σωραίος και μετράς. Θενκς μαν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10671 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364