vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

542 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Sergios, dkostas, Ηρακλης

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Αν παράδειγμα το ποσοστό του αρώματος στο υγρό που θέλεις να φτιάξεις είναι 10%, θα πρέπει να βάλεις 27ml βάση και 3ml άρωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2016, 16:42 από megst »

Αποσυνδεδεμένος vanikos

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
ΟΚ, προχωράω με ελαφρά αραίωση και άμα δεν καπνίζεται θα το πιώ  :o
70ml PG(1.6), 25ml VG(1.8 ) , 5ml άρωμα, 2ml WFI και 300ml pure luck.
Καλα, σε 3 εβδομαδες θα σας πω... :thumpup:
Λοιπόν, επανέρχομαι μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες.

Το 1ο μου DIY υγρό πέτυχε απόλυτα γευστικά αλλά θέλω την (σοβαρή, χα!) αποψή σας. Το υγρό βγήκε αρκετά αραιό (με προσθήκη μόλις 2ml WIF, το βλέπεις και με το μάτι ότι είναι λιγότερο παχύρευστο). Άρα λύνεται η απορία περί αραίωσης της VG Atmos. Δεν χρειάζεται.
Υπάρχει περίπτωση η έντονη ρευστότητα να προκαλεί διαρροή του υγρού, μέσω της αντίστασης, στον πόλο της μπαταρίας ή απλά παραγεμίζω τον atomizer; Έιχε κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Στη συσκευή μου* μετά από λίγες ώρες χρήσης η μπαταρία φαίνεται να μην δίνει ρεύμα (βγάζει ένδειξη άδειας μπαταρίας "Lo" που υποδεικνύει και βραχυκύκλωμα αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, με βάση τον κατασκευαστή. Μετά από καθαρισμό (που είχα καιρό να κάνω) λειτουργησε για λίγες ώρες αλλά μετά από αναπλήρωση και λίγες τζούρες, πάλι τα ίδια.

Ερώτηση: Σώζεται η κατάσταση (το υγρό) αν όντως ευθύνεται αυτό; Ίσως με προσθήκη επιπλέον βάσης και αρώματος...

*Nobacco MAS mini (aka iStick mini) + eGo EPSILON BDC 1.8 Ohm  /  iCUBE 16'' GLASSOMIZER BDC 1.8Ohm

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
και με τους 2 ατμο τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος vanikos

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Ναι και με τους 2 atomizers. Από την ώρα που έστειλα μέχρι τώρα, δουλεύει κανονικά, αλλά προφανώς θα ξανασυμβει.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
I told you.
Η λύση να βάλεις σκέτη VG και να το φέρει στα ίσια, αλλιώς νεροχύτη. Δεν θέλει ερώτημα, αν είναι νερουλο λογικό να μη μπορεί να το κρατήσει η αντίσταση και να πηγαίνει στη μπαταρία αφου βρίσκει διαφύγει προς τα κει.
Τουλάχιστον ατμιζεται; Αν ναι δούλεψε την σε ντριπερ...

Αποσυνδεδεμένος vanikos

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά ατμιζεται, ήδη έχω κάνει καμιά 10ρια ml παρά τα προβλήματα. Για νεροχυτη ούτε λόγος. Ήδη μαγειρεψα 2ο υγρό με 50/50 αυτή τη φορά. Το νερουλο θα προσπαθήσω να το φέρω στα ίσια του. Για dripper θα το ψάξω μιας και δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος siege

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά.
Καινούργιος στο Η.Τ και στα υγρά, έφτιαξα ένα υγρό με νικοτίνη 40mg 50/50 της pink mule και 100 % vg-pg 0nic της ίδιας εταιρίας για αραίωση και αρώματα TPA .
Mετά από τρεις βδομάδες steeping το υγρό έχει γεύση χημικών. Δεν νομίζω ότι έκανα λάθος όμως στις ποσότητες. :confused1: :wall:
Τώρα αγόρασα αυτές τις βάσεις από φαρμακείο γιατί άκουσα ότι οι κακές βάσεις θα έφταιγαν στην χημική γεύση Μπορείτε να μου πείτε αν η vg-pg που πήρα είναι καλή και καμιά ιδέα γιατί το υγρό μου έχει τέτοια γεύση;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
φίλε siege καλησπέρα,
Τι ακριβώς μίξη έκανες? Αν ανέμιξες 100ml 50/50 (40 mg nic) με 100 ml 100% vg μηδενική νικοτίνη , τότε έχεις
μια βάση 200 ml - 75% Vg / 25% pg με 20mg nic.
Αν αντέχεις την νικοτίνη τόσο υψηλή η βάση είναι μια χαρά και ατμίζεται μια χαρά (τι αρώματα έβαλες;γιατί η βάση
pink mule είναι μια χαρά)

Αποσυνδεδεμένος siege

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Έκανα αυτήν την συνταγή σε μπουκαλάκι 30 ml ακριβώς όπως την λέει αλλά με 18Mg Nic.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Mother's Unicorn Milk ?
αυτό έφτιαξες; γιατί το λινκ δεν οδηγεί πουθενα.
Λογικά θέλει αρκετή ωρίμανση

Αποσυνδεδεμένος siege

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Ναι αυτό έφτιαξα. Νομίζω ότι τώρα λειτουργεί το λίνκ. 3 εβδομάδες δεν είναι αρκετός καιρός ώστε έστω να αντέχεται στο άτμισμα; Παρακαλώ ρίξε και μια ματιά εδώ  είναι οκ αυτές οι βάσεις; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου 

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Τις αναλογίες πως τις υπολόγισες; Σύριγγα, σταγόνες;

Αποσυνδεδεμένος siege

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Με σύριγγα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τι εννοείς ότι το υγρό είχε γεύση χημικών;
Εχεις δοκιμάσει το αυθεντικό και ο κλώνος που προσπάθησες να φτιάξεις δεν έχει καμία επαφή;
Οι βάσεις που χρησιμοποιησες είναι αρκετά δημοφιλείς και γενικά δεν έχουν αναφερθεί παράπονα για αλλοίωση γεύσης.
Για τις νέες που πήρες δεν έχω άποψη μιας και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, θα σε κατατοπισει κάποιος άλλος συνατμιστης. 

Κατά την παρασκευή, όλα τα αξεσουάρ/σκεύη που χρησιμοποίησες ήταν καθαρά;
Έγινε σωστό ανακάτεμα των συστατικών ώστε να έχεις ομοιογενες μείγμα;
Έπειτα φυλαξες το υγρό σε σκιερο και δροσερό μέρος;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Ναι αυτό έφτιαξα. Νομίζω ότι τώρα λειτουργεί το λίνκ. 3 εβδομάδες δεν είναι αρκετός καιρός ώστε έστω να αντέχεται στο άτμισμα; Παρακαλώ ρίξε και μια ματιά εδώ είναι οκ αυτές οι βάσεις; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Τον θέλει τον μήνα του για να αρχίσει να αποδίδει,αλλά λογικά κάτι θα έδινε σε 3 εβδομάδες και όχι φαρμακίλα.
Πάντως κι αυτά που σου λέει Nemesis_rds πρέπει να έχουν γίνει σωστά.
Οι Pink Mule είναι πολυχρησιμοποιημένες απο πολλά παιδιά εδώ (κι εμένα συμπεριλαμβανομένου) και δεν έχω ακούσει κι εγώ τίποτα τέτοιο
που αναφέρεις. Και για τις βάσεις της Kertus που πήρες, καλές είναι.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172239 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364