vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, ZoeM

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οχι, δε θα πάθεις κάτι. Ορισμένα αρώματα έχουν την τάση να θολωνουν στην αρχή τη βάση, αλλά μετά καθαρίζουν.
Τώρα, για το πόσο θέλει για να δεσει ένα DIY υγρό, έχει να κάνει με το άρωμα (ή αρώματα) που έχεις προσθέσει.
Κάποια αρώματα θέλουν 1 μέρα, κάποια 1 μήνα.
Το cinnamon cookies θα σου έλεγα ότι σε 2-3 μέρες είναι έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Σκέφτομαι το εξής:
1) 50ml  10% nicotine (60/40 Pg/Vg)   (= 100mg/ml nicotine) = 5gr. nicotine συνολικά
2) 500ml 0% nicotine (60/40)
3) 20ml άρωμα (γράφει 3.33% αραίωση)


βγαίνει 570ml με 5γρ. nicotine ~= 0.878% nicotine, ~9αρι δηλαδή νικοτίνης. Σωστά?


(ξέρω, ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή, γάντια/μάσκες/κτλ με το 10% nicotine)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, αλλά πρέπει να είσαι 1000% σίγουρος ότι σου αρέσει το άρωμα που θα φτιάξεις. Ακόμα και να είσαι, πάλι προτείνω να κάνεις πρώτα 10ml και να δοκιμάσεις γιατί καμιά φορά παίζουν και προβληματικές παρτίδες αρωμάτων. Κρίμα είναι.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και καλή χρονιά.Θέλω να φτιάξω ένα 20μελο 10 νικοτίνη με 2 αρώματα ας πούμε ότι στα 10ml θέλει 5%.Το κάθε άρωμα θα είναι 5% ή από 2,5% για να βγούν 5 και αντίστοιχα για τα 20ml??

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Λογικά η συνταγή σου θα πρεπει να αναφέρει πόσο ποσοστό απο ΚΑΘΕ άρωμα χρειάζεται να προστεθεί στην ατμιστική σου βάση.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αν το καθένα από τα δύο αρώματα γράφει ότι χρειάζεται 5% τότε στο συνολικό μείγμα θα πρέπει να βάλεις 5% άρωμα και κάτι παραπάνω, άρα κάπου στο 6%.
Συνεπως, αν τα προσθέσεις ισοποσα, θες 3% από το ένα και 3% από το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kostas11

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
ρε παιδια μια απορια...

σε βαση vg 100ml βαζω 2.5ml συμπυκνωμενου αρωματος καπνικου οπωςς λεει ο κατασκευαστης.

αν βαλω ασ πουμε 4 ml συμπυκνωμενου αρωματος στη βαση να υποθεσω οτι γινεται πιο εντονη η γευση και το χτυπημα???

υφισταται θεμα υγειας????

υ.γ. ρωτω επειδη εχω μια βαση vg 100 ml σχεδον γεματη na mhn paei xamenh.

ξερω οτι με pg/vg 60/40 με καλυπτει καλυτερα..

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Αν βάλεις 4ml θα έχεις πολύ πιο έντονη γεύση, αλλά το χτύπημα δεν θα αυξηθεί. Αφού όμως ο κατασκευαστής λέει 2.5 καλύτερα να μην το υπερβείς. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις και μια βάση μόνο με PG και να φτιάξεις μια νέα σε ότι ποσοστό PG/VG θες. Μετά, προσθέτεις και το άρωμα σου.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
   Φυσικά και θα αυξηθεί το χτύπημα όταν βάλεις πιο πολύ άρωμα.
Είναι το λεγόμενο "χτύπημα των αρωμάτων".
Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως ωριμάζοντας τα υγρά, αυξάνεται το χτύπημα τους.
Ωριμάζοντας, εννοώ πάνω από 3 μήνες.




Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
θελω να ρωτησω και γω κατι η atmos lab τροφοδοτα τς δυπ εταιρειες με αρωματα diy την nobacco και την join club ενω στην nobacco για παραδειγμα το πρασινο μηλο φτιαχνετε με 2 τς 100 στην join club θελει 5 τς 100 και ολες οι γευσεις στην μια ειναι 2 με τς εκατο ενω στην αλλη ειναι 5 με 6 τς εκατο πως γινετε? την αναλογια την γραφει οπως αρεσει τς καθε εταιρειας η  η μια παραγκελνει τα αρωματα αραιωμενα για να τα περνει σε καλητερες τιμες?δεν εχει καποιο που να γνωριζει για να μ απαντησει? και κατι αλλο αν ξερετε ποια καταστηματα υπαρχουν για diy στην κυπρο να με βοηθησετε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 22:12 από antreas700 »

καλησπερα σε ολλουσ!! εχω μια απορια που ειναι η εξησ,,, αν κανω μηξη σε ετοιμα υγρα αναπληρωσησ διαφορετικησ εταιριασ υπαρχει κανα θεμα αρνιτικο ωσ προσ αυτο??

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Υπαρχουν υγρά που ταιριάζουν το ενα με το άλλο και υγρά που δεν κολλάνε με τίποτα βάλε μικρές δοσολογίες σε ενα μπουκάλι και κάνε πρωτα μια δοκιμή να δεισ αν το ατμιστικο αποτέλεσμα σε ικανοποιήσει και αν σου αρέσει κάνεις μεγαλύτερη ποσότητα..τα έτοιμα υγρά δεν χρειαζεται να τα αφησησ για να οριμασουν ατμιζωνται άμεσα με μικρή ανάδευση

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapa
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 23:13 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus


Υπαρχουν υγρά που ταιριάζουν το ενα με το άλλο και υγρά που δεν κολλάνε με τίποτα βάλε μικρές δοξολογίες σε ενα μπουκάλι

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη απο το φιλο Γιωργο (τον οποιο συμπαθω ιδιαιτερα παρακολουθωντας τα γραφομενα του) κι απο το φορουμ για το off topic αλλα ελιωσα στο γελιο διαβαζοντας να βαλει μικρες δοξολογιες στο μπουκαλι. Και 3 "Αμην" να συμπληρωσω.
Και παλι συγνωμη για το off topic.
Να σαι καλα Γιωργιο γελασα μετα δακρυων.


Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Κλασική περίπτωση auto-correct

Υπαρχουν υγρά που ταιριάζουν το ενα με το άλλο και υγρά που δεν κολλάνε με τίποτα βάλε μικρές δοξολογίες σε ενα μπουκάλι και κάνε πρωτα μια δοκιμή να δεισ αν το ατμιστικο αποτέλεσμα σε ικανοποιήσει και αν σου αρέσει κάνεις μεγαλύτερη ποσότητα..τα έτοιμα υγρά δεν χρειαζεται να τα αφησησ για να οριμασουν ατμιζωνται άμεσα με μικρή ανάδευση

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
λοιπον σε μπανανα 3 μλ εσκασα μεσα ο.5 μλ καπνικο απ λετζεντ και εγινε πιπιλα η φαση!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364