vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber, vougiouklakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μπα! Δεν πιστεύω να φεύγουν τόσο γρήγορα οι φυσαλίδες. Μπορεί να μη φαίνονται απλά. Εννοώ να υπάρχουν πολύ μικροσκοπικές.

Αλλά έτερον εκάτερον. Εγώ που είπα στον φίλο μας από πάνω ότι δε συστήνεται το φραπέδιασμα, μιας και αυτή είναι η κρατούσα άποψη από αυτά που διαβάζω, εγώ ο ίδιος τα φραπεδιάζω (όχι και πολύ άγρια όμως) γιατί βαριέμαι να το παίζω χημικός με πιπέτες και μπουκάλες και γυάλινες ράβδους ανάδευσης. Απλά βάζω πρώτα τις μικρές ποσότητες (αρώματα, νικοτινούχες βάσεις) και μετά τις μηδενικές βάσεις. Βοηθάει στο ανακάτεμα αυτό.

Πάντως βλέποντας διάφορα βίντεο από εγκαταστάσεις βιομηχανιών υγρών, χρησιμοποιούν ήπιες μεθόδους ανάδευσης ή με ράβδους ανάδευσης σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες ή μαγνητική ανάδευση. Γι' αυτούς δεν υπάρχει θέμα χρόνου. Μέχρι να πακεταριστεί το υγρό, θα είχαν φύγει οι φυσαλίδες ακόμα κι αν χρησιμοποιούσαν φραπέδιασμα.

Ίσως να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που χρησιμοποιούν αυτές τις μεθόδους.   :hmmm:

Βέβαια μπορεί και οι μηχανές φραπεδιάσματος να είναι ακριβότερες από αυτές που έχουν.  :)) Είναι δύσκολο να μάθουμε τους πραγματικούς λόγους.

Από την άλλη πάλι, θα ήθελα να κάνουμε και τα δύο (ή τρία) είδη ανάδευσης και να δώσουμε τα υγρά την επόμενη μέρα σε έναν γευσιγνώστη και να δω αν μπορεί να τα ξεχωρίσει.  ::)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
ισως κατα την μεθοδο του φραπεδιασματος, δημιουργειται αερας σε πολυ μεγαλυτερη επιφανεια του υγρου, εκτος της πανω επιφανειας αλλα και εσωτερικα και οξειδωνεται περισσοτερο.χανει το αρωμα του σαν να ειχαμε αφησει ανοιχτο το καπακι.
ισως βγει πιο ατονο το αποτελεσμα ? :hmmm:
αυτο που βοηθαει σιγουρα, ειναι η αυξημενη θερμοκρασια 40-50 βαθμους καθολη την διαρκεια της ωριμανσης και η μαγνητικη αναδευση
 

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δε νομίζω να προλαβαίνει να γίνει κάτι τέτοιο. Τα υγρά κρατάνε χρόνια και μπορεί να μην πάθουν τίποτα. Λίγος αέρας έστω και για μερικές ώρες δεν πιστεύω πως τα χαλάει. Ή εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
ελπιζω να εχεις δικιο, γιατι εχω φραπεδιασει πολυ ασχημα 150μλ με smoke  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Ουφ!  ???  Υστερα απο 5 μηνες 100% (10% WFI) VG (και οτι PG εχουν τα υγρα της Hexocell), ειπα να κανω μια δοκιμη παλι με PG και φρεσκο εξοπλισμο. Οποτε εφτιαξα το υγρο που θελω, 50-50 αναλογια, εσταξα στον Velocity και.... w00t. Τι ηταν αυτο; Χτυπημα, αλλα ασχημο χτυπημα. Οποτε ακυρο η PG για πνευμονικες. Σειρα εχει ενας Lemo 2, με σαφως λιγοτερα watt και λιγοτερο αερα.


Γενικα θα ηθελα να ρωτησω, μεχρι ποια αναλογια αξιζει να βαλεις PG, ετσι ωστε να μην χαλασεις την απαλοτητα της VG αλλα απο την αλλη υποτιθεται να εχεις καλυτερη γευση;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Υποκειμενικο ειναι βεβαια, αλλα εγω εχω καταληξει σε ποσοστα 70vg/30 pg

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ακριβώς το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Μμμ.. Θα δοκιμασω και 70/30 που λετε. Παντως 50/50 δεν ειναι ασχημο σε KFL+.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μηπως ομως επειδη κανω γλυκα υγρα (καραμελα κυρια βαση) να μην αποδιδει τοσο καλα η PG? Καλη η γευση σε KFL+, αλλα σαν να εχει χασει νιωθω.

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια αυτες οι βάσεις τι λενε ?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μμμ.. Θα δοκιμασω και 70/30 που λετε. Παντως 50/50 δεν ειναι ασχημο σε KFL+.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μηπως ομως επειδη κανω γλυκα υγρα (καραμελα κυρια βαση) να μην αποδιδει τοσο καλα η PG? Καλη η γευση σε KFL+, αλλα σαν να εχει χασει νιωθω.

Απο οσο ξερω η PG ειναι καλυτερος "κουβαλητης" του αρωματος χωρις εξαιρεση για καποια κατηγορια υγρων, ενω η VG  ειναι "πνιχτης" του αρωματος χωρις επισης εξαιρεση για καποια κατηγορια υγρων. Οποτε ειτε ισχυει κατι για VG/PG που δε ξερω, ειτε ειναι λαθος η εντυπωση σου.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω αυτο ηξερα, αλλα απο τοτε που ξεκινησα τις πνευμονικες, το γυρισα σε 100% VG και τωρα μου φαινεται χειροτερη η γευση της 50/50.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αν και μάλλον πρέπει να μεταφερθούμε στις ερωτήσεις για βάσεις, όσον αφορά περιεκτικότητα και γεύση έχω να πω τα εξής:

Κατ' αρχάς, το σύνηθες ατμιστικό μου προφίλ συνίσταται σε μια αναλογία 1 μέρος Umami Media + 3 μέρη Umami Suave. Χωρίς τα νερά, θα έβγαινε 87,5-12,5 VG-PG αλλά αν βάλουμε και τα νερά και τις νικοτίνες, οι απόλυτοι αριθμοί αλλάζουν.

Όσον αφορά γεύση, απολαμβάνω τα καλά καπνικά με VG το λιγότερο 30 το περισσότερο 50%. Τα φρούτα και τα γλυκά με VG το λιγότερο 40 το περισσότερο 65%. Νταξ, 1-2% πάνω κάτω δεν θα φωνάξω και το Σεφ για παράπονα!

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως έχει κανείς δοκιμάσει το Golden Tobacco από Totally Wicked;;;Ψάχνω ένα άρωμα που να μου θυμίζει το dragon tail της σειρας  liquidom(nobacco).Το Golden Tobacco λέει πως είναι κάπως πικάντικο...και το dragon tail είναι κάπως πικάντικο...μήπως υπάρχει κάποια ομοιότητα;;;

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
κάποιος έμπυρος στο Glory από Flavourart ,, στο 3% είναι καλά η θέλει κι άλλο ? .. η μίνιμουμ ωρίμανση πόσο ?  :bye:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Αλλάζει ανάλογα με το ποσοστό. Με μικρότερο ποσοστό μπορεί να δώσει πιο περίπλοκο και ενδιαφέρον άρωμα  ενώ με περισσότερο να είναι ξηροκαρπικό. Από 1.75 μέχρι 2.5% όλα αυτά. Γενικά στο 2% είναι καλό να αρχίσεις, αλλά αν δεν σου αρέσει δοκίμασε και με πιο λίγο όχι μόνο πιο πολύ. Θέλει ωρίμανση για να δώσει πάντως, μετά από 1.5-2 βδομάδες άρχισε να βγάζεις συμπεράσματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364