vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα φίλε, θέλει  αρκετές  μέρες  ωρίμανση  το  smoke κάποιοι  φίλοι  εδώ  στο  φόρουμ  λένε  ότι  το  φτιάχνουν  με  13% και  το  αφήνουν  πάνω  από  ένα  μήνα .

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
τα diy αλλαζουν χρωμα μετα απο μερες. τα ετοιμα υγρα εχουν και αλλες προσθηκες περα απο το αρωμα.αν η γευση δε σε βολευει, βαλε καμια 10 σταγονες ακομα αν βαλεις πολυ, βαλε λιγο βαση καποτε θα το βρεις. εγω παντα ξεκινω με 1 σταγονα ανα μλ και μετα αναλογος τη γευση που μου βγαζει βαζω η αφαιρω το αρωμα προσθετοντας βαση. απτο ετοιμο βαλε οσο θες αρκει να κρατας τη σωστη περιεκτικότητα της νικοτινης στο τελικο υγρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 00:41 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
καλησπερα στην παρεα και καλως σας βρηκα
ασχολουμαι με το ατμισμα καμια 20 ημερες και ξεκινησα προχθες να φτιαξω το δικο μου υγρο σε καπνικο αρωμα και συγκεκριμενα σε ενα της after8 το γνωστο smoke.


οι αποριες μου ειναι δυο.
πρωτον, στο ετοιμο της εταιριας που δοκιμασα και κολλησα το χρωμα ειναι μελι στο περιπου...ενω σε αυτο που εκανα εγω με 10% αναλογια (το μπουκαλακι προτεινει 8-10%) ειναι σχεδον διαφανο.το αφησα μονο μια μερα να ωριμασει και αυτο γιατι ξεμεινα...ειναι λογος αυτος? θα αλλαξει χρωμα αργοτερα?
επισης η γευση ειναι υποτονικη...καμια σχεση με την ετοιμη.
δεν λεω οτι εχει αλλη γευση αλλα μαλλον θελει καμια 20%+ για να μοιαζει σε ενταση...
εχετε προηγουμενη εμπειρια επι του θεματος?
εχω ψιλοξενερωσει με το κοστος εαν δεν κανω κατι λαθος.


επισης βρηκα ενα τρικ να ισοφαρισω λιγο την ενταση. απλα βαζω μερικες σταγονες εξτρα απο το ετοιμο μεσα στο DIY περιπου 20 στα 10ml
εχετε κατι αλλο να προτεινετε?
ευχαριστω


σαν κλασικος Ελληνας που βιαζεται εκανα μια χαζη και γρηγορη ερωτηση πριν διαβασω καλα το φορουμ.
μου λυθηκαν οι αποριες απο τα νηματα.
μαλλον θα πρεπει να περιμενω κανα μηνα να ωριμασει το ζουμακι μου...


Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
έχω φτιάξει 30 ml υγρό με αραίωση αρώματος 15% (25.5ml βάση 4.5 ml άρωμα) Για να κατεβάσω την αραίωση του αρώματος στο 12% ποσο βάση χρειάζεται να προσθέσω?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
τελικα πηρα ακομα ενα ετοιμο και συμπληρωνω στο προς ωριμανση 7-8 σταγονες στο γεμισμα 2ml.
ετσι αποκταει ενταση στην γευση.
παντως το μπουκαλι του αρωματος του smoke λεει 8-10% και στο site της after8 λενε 10-12% και για καλυτερα ακομα 13%
οτινανε...
ευχαριστω παιδες

Αποσυνδεδεμένος johnaros

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σε κάποιες συνταγές για υγρά στα συστατικά δίπλα από το άρωμα μέσα σε παρένθεση γράφει ΤΡΑ και σε κάποια άλλα αρώματα γράφει TFA. Αυτά τα αρχικά τι ακριβώς είναι ?
Για παράδειγμα στις συνταγές στα λινκ παρακάτω http://www.kritikalmass.net/proddetail.asp?prod=Halos-Freedom-Juice
 και http://www.kritikalmass.net/proddetail.asp?prod=The-Dude-Abides&cat=21


Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν είναι εύκολο?
Εχουν να κάνουν με την ποιοτητα των αρωμάτων?
μήπως εννοει PG ή VG?
 
Ηδη μεσοβδόμαδα έκανα ένα υγρό το after-smoke και περιμένω να ωριμάσει, αλλά ήταν εύκολη συνταγή ,  και τώρα λέω να παραγγείλω τα αρώματα για την πρώτη συνταγή που πόσταρα , γ αυτό ρωτάω μην μπερδευτώ και πάρω τίποτα άλλο και βγει η συνταγή με κατεύθυνση κατευθείαν  τον νεροχύτη  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:40 από johnaros »


Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Γεια χαρα σε ολους και εδω.
Εχω υγρο ετοιμο της Eliquid France το Chopin το οποιο ειναι 50%pg-50%vg , θελω να αυξησω το vg (70%) χωρις να αλοιωθει η γευση, οσον αφορα την Νικοτινη ας πουμε 3mg θα αγορασω γιατι το 6mg που ειχα δεν μπορω να το ατμισω με KFL+ οποτε θελω λιγοτερη νικοτινη.
Παρακαλω τι πρεπει να κανω για να ανεβασω το VG στο 70+ χωρις αλοιωση γευσης και αν φυσικα αλλαξει η ποσοτητα νικοτινης ποσο θα κατεβει περιπου ωστε αν χρειαστει να παρω το 6% αν πεσει κατω απο 3% με αραιωση?
Αν μπορω να εχω ακριβεις αναλογιες (20ml υγρου τοσα ml βαση VG ανακατεβω τελος το εχω ετοιμο, θα με βοηθουσε πολυ γιατι δεν εχω ξανασχοληθει).


Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν γίνεται αυτό που θες. Δεν κυκλοφορεί σε άρωμα ή σε έτοιμο με 100% vg αυτό το υγρό. Αυτό θα χρειαζόσουν για να ανεβάσεις την vg χωρίς αλλοίωση γεύσης. Αλλά δοκίμασε να αραιώσεις μια μικρή ποσότητα με σκέτη vg στην αναλογία που θες, μπορεί να σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Αν  βάλεις vg  μηδενική ότι  και  να  κάνεις  θα  χάσει  σε  ένταση  σε  άλλους  αρέσει  έτσι  γούστα  είναι  αυτά ο μόνος  τρόπος  για να  σου  βγει  με  ίδια  ένταση  είναι  να  πάρεις  ένα  chopin 0mg  και  να  το  ανακατέψεις  με  το  6mg για να  σου  βγει  3mg .

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Για να γίνει 70%VG και 30% PG θα πρέπει στα 20ml έτοιμου υγρού (50-50) να προσθέσεις 13,3ml σκέτη VG. Εάν η VG είναι μηδενική τότε το 6άρι υγρό σου θα γίνει περίπου 3,6mg νικοτίνης. Η γεύση του θα αραιώσει και αυτή. Βέβαια αυτά είναι γούστα. Εγώ ας πούμε τα συγκεκριμένα υγρά τα αραιώνω κατά 50% με βάση και είναι ΟΚ για μένα.

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απο οτι ειδα η βαση VG εχει 2 ευρω οποτε θα αγορασω μηδενικη βαση VG και θα δοκιμασω σε ενα 10ml και αν μου αρεσει ειμαι οκ, ειναι οικονομικη η δοκιμη  :)) .
Καλυτερα να παρω το 3% ωστε να πεσει περισσοτερο η νικοτινη λογικα οπως τα λες αν βαλω στα 20ml (50-50) 13ml καθαρο vg 0% θα ανεβει το vg θα αραιωσει η γευση και θα πεσει η νικοτινη περιπου στο μισο.
Δοκιμαζω και αν μου κανει ειμαι οκ αλλιως οπως μου το εξηγησατε μονο αν εβγαζε η εταιρια δηλδαη VG βαση με γευση του Chopin θα μπορουσα να αυξησω το vg αφοβα χωρις να επηρεαστει η γευση .
Ευχαριστω παιδια . (υπαρχει καπου ενα calculator για αυτη τη δουλεια δηλαδη να βαλω το ποσοστο του υγρου και την vg να βγαλει τι ποσοστητα πρεπει να βαζω σε αντοιστιχιες π.χ. 10ml υγρο σε 50-50 για να παει στο 70% ποσο vg 0% να βαλω?)
Οταν λες 50% το κανεις δηλαδη στα 20ml π.χ. βαζεις 10ml καθαρη VG 0% ? ισως ετσι το δοκιμασω σε 3% και αν η γευση ειναι ικανοποιητικη ειμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά. Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι τι εννοείς με αυτό : Καλυτερα να παρω το 3% ωστε να πεσει περισσοτερο η νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Εννοω οτι καταλαβα πως οταν βαζω VG 0% στην αραιωση μειωνεται και η ποσοτητα νικοτινης.Καλυτερα να παω στο 1.5-2% παρα στο 3.6% αυτο :)
(αν εχω καταλαβει σωστα  ;D )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364