vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, vasilis27p, Lazy Dog, kurtz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Και όμως φίλε modivin αυτό που αναφέρεις είναι ανακριβές διότι ξεκάθαρα βλέπουμε πως η συνταγή θεωρεί πως ΟΛΑ τα αρώματα έχουν ειδικό βάρος 1g/ml.


Δεν είπα πως το e-liquid-recipes.com είναι ακριβές. Αυτό που λεω είναι πως για να έχει ένδειξη σε γραμμάρια ένα από τα πιο δημοφιλή calculators, τότε ίσως "η κοινώς αποδεκτή θέση" να μην είναι τόσο κοινή όσο θέλεις να πιστεύεις.


Αν το ζητούμενο είναι η απόλυτη ακρίβεια, όπως είπα, τα ειδικά βάρη των περισσότερων υγρών μπορούν να βρεθούν στο internet με λίγο ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
H μικρότερη ποσότητα που κάνω είναι 10 ml, η μεγαλύτερη 60 ml.
Χρησιμοποιώ αυτό τον υπολογιστή που με έχει βολέψει, είναι και στα ελληνικά:

http://diy-mixing.com/?recipe=13732

Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα μπουκαλάκια των βάσεων και αρωμάτων γράφουν την ποσότητα του υγρού σε ml, αλλά και σχεδόν όλες για να μην πω όλες οι συνταγές υγρών ατμίσματος είναι σε ml.
Όσο για την ακρίβεια σε ml, το 0,5 ml είναι μισή σύριγγα ινσουλίνης (1 ml). Αποκλείεται να μην έχεις ακρίβεια, την στιγμή που η σύριγγα χωρίζεται σε εκατοστά του ml. Όταν 1 ml είναι περίπου 30 με 34 σταγόνες καταλαβαίνεις ότι το 1/10 του ml  είναι 3 με 3,4 σταγόνες. Είναι πολύ δύσκολο να πέσεις έξω έστω και 1 ή 2 σταγόνες με αυτή τη σύριγγα. Άρα μιλάμε για μεγάλη ακρίβεια (για ερασιτεχνική - σπιτική πάντα χρήση).
Από την άλλη με τα γραμμάρια πρέπει να ψάχνεις το ειδικό βάρος του κάθε υγρού και βάσης για να το μετατρέψεις και να υπολογίσεις τα γραμμάρια. Εγώ πάντως ειδικά βάρη για συγκεκριμένα αρώματα που χρησιμοποιώ δεν βρήκα στο διαδίκτυο και δεν θέλω να ασχοληθώ πρώτον γιατί δεν έχω χρόνο για χάσιμο και δεύτερον γιατί νομίζω ότι δεν θα μου προσφέρει τίποτε περισσότερο.
Τώρα αν κάποιος το έχει τόσο πολύ με την ακρίβεια υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να το καταφέρει χωρίς να παιδεύεται (βλέπε ογκομετρικούς σωλήνες και για την μέγιστη ακρίβεια η προχοίδα).

Nai_Ego

Βρείτε μου λοιπόν ατμοποιητή σε γραμμάρια, έναν! Γιατί το νήμα είναι για Η/Τ.

Αγοράζουμε βάσεις, ΟΛΕΣ σε ml. ΟΛΑ τα αρώματα είναι σε ml. Οι συνταγές είναι ΟΛΕΣ (ας έχουν αντιστοίχηση) σε ml.

Προς τι οι μετατροπές;

Δεν βλέπω τον λόγο επιμονής σε γραμμάρια ενώ όλα είναι σε ml. Μου θυμίζει το ανέκδοτο με το "Γύρω-γύρω Σάββατο, στην μέση Κυριακή".

Ας κάνει ο καθένας ότι τον βολεύει, δεν φτιάχνουμε φάρμακα. Το χόμπυ μας κάνουμε.

ΥΓ: Σε ειρωνείες και επιθέσεις ΔΕΝ θα απαντήσω πάλι, ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει. Αλλά να μην επιτίθεται.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Δεν είπα πως το e-liquid-recipes.com είναι ακριβές. Αυτό που λεω είναι πως για να έχει ένδειξη σε γραμμάρια ένα από τα πιο δημοφιλή calculators, τότε ίσως "η κοινώς αποδεκτή θέση" να μην είναι τόσο κοινή όσο θέλεις να πιστεύεις.


Αν το ζητούμενο είναι η απόλυτη ακρίβεια, όπως είπα, τα ειδικά βάρη των περισσότερων υγρών μπορούν να βρεθούν στο internet με λίγο ψάξιμο.

Χωρίς ίχνος ειρωνείας, βρες μου τα ειδικά βάρη των αρωμάτων της Atmos. Έχω γράψει ήδη ότι χρησιμοποιώ δικά της αρώματα, έχω γράψει ότι έχω ζυγαριά ακριβείας (και τα 2 τα έγραψα 3-4 σελίδες πριν - δεν τα λέω τώρα), δώσε μου συνταγή για γραμμάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 20:19 από Nai_Ego »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σωστά αναφέρεις ότι όλα ειναι σε ml αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα πέραν του ότι είναι ο εύκολος τρόπος να υποδηλώσεις στον οποιονδήποτε τον όγκο του υγρού που πουλάς. Για πολυ μικρές ή πολύ μεγάλες παρτίδες, η ζυγαριά δίνει την ακρίβεια.
Οι μεγάλοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μηχανήματα που ρίχνουν την απαιτούμενη ποσότητα συστατικών με βάση το βάρος.
Εμείς οι diyηδες κάνουμε το χομπυ μας με σύριγγες, πιπέτες, ογκομετρικούς σωλήνες κτλ και μετά αναρωτιώμαστε γιατί κάθε φορά βγαίνει και λίγο διαφορετικό το υγρό μας  :)

Κακό δεν είναι να χρησιμοποιείς ούτε τη μία μέθοδο ούτε την άλλη. Οτι βολεύει τον καθένα.

Nai_Ego

Φίλε μου, δεν υποδηλώνω τίποτα.

Μία ερώτηση για το τελειώνουμε: Τα ατμιστικά υγρά τα αγοράζεις με το κιλό ή σε ml? Ο Ατμοποιητής σου είναι σε γραμμάρια ή σε ml?

Άντε να το τελειώνουμε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
πολυ ενδιαφερον θεμα ανοιξατε αλλα με πολλες δυσκολιες στην πραξη που για μενα δεν υφίσταται λογος ... Αν δειτε στις συνταγες μου ποτε δεν βαζω γραμμαρια .. ποτε δεν τα χονεψα στην ιδιοκατασκευές υγρων .. Ο λογος απαντηθηκε απο πολλους εδω και δεν χρειαζεται να τον επαναλαβω ...
Με βολευουν απιστευτα σε μεγαλες ποσοτητες τα ml  και σε μικροτερες ποσοτητες 10μλ οι σταγονες .. (ναι ειμαι κολλημενος με τις σταγονες . :laugh1:
Τα κυρια πειραματα μου βεβαια γινονται με μλ και συρριγγα ινσουλινης και υπαρχουν και συρριγγες 1ml  που παιρνουν χοντροτερες βελονες για πιο πιχτα αρωματα αλλα συνιθως βγαζω στο τελος και την βελονα και την χρησιμοποιω σκετη την συριγγα .. με τα γραμμαρια ειναι μπελας και δεν χρειαζεται να κανουμε ετσι αν επεσε ενα 0.1 ml    παραπανω μιας και τις περισσοτερες φορες ειναι μιση σταγονα και πιο λιγο .. τεσπα ... για τους απειρους τελειως προτεινω σταγονες ... για πιο ακριβειας και πιο παλιους ατμιστες ml  αν σας πεσει λιγο παραπανω δεν τρεχει και τιποτα απο ενα αρωμα ... εχτος αν ειναι κανενα M Type  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: τοτε ισως θα εχετε θεμα ... :laugh1:

αν ακολουθητε συνταγες ακολουθηστε τες με μλ και ειναι θα ειναι ολα οκ ... για πιο απειρους ακολουθήστε σταγονες μιας και οι συνταγές εχουν ηδη τεσταριστει με σταγονες  και απλα εσεις ακολουθητε την συνταγη

και η μυτη παιδια κανει καλη δουλεια αν θελετε να φτοιαξετε ενα υγρο ... δοκιμαστε απλες συνταγες με 1 ή δυο αρωματα στην αρχη και σιγα σιγα καντε με περισσοτερα ... και μια συμβουλη μην το παρακανουμε με τα% (ποσοστα) των αρωματα .. κρατηστε τις συνταγες σας κατω απο το 15% .. και πιο καλα εκει στο 10% και κατω

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ χρησιμοποιώ και τις 2 μεθόδους. Και οι 2 έχουν συν και πλήν.


Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιοι έχουν σκαλώσει οτι μόνο ο δικός τους τρόπος είναι ο σωστός και γιατί υπάρχει θέμα το οποίο μάλιστα πρέπει "να τελειώσει".


Χωρίς ίχνος ειρωνείας, βρες μου τα ειδικά βάρη των αρωμάτων της Atmos. Έχω γράψει ήδη ότι χρησιμοποιώ δικά της αρώματα, έχω γράψει ότι έχω ζυγαριά ακριβείας (και τα 2 τα έγραψα 3-4 σελίδες πριν - δεν τα λέω τώρα), δώσε μου συνταγή για γραμμάρια.


Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να σου αποδείξω κάτι. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Εγώ απλά ανέφερα κάποιους λόγους για τους οποίους κάποιοι διαλέγουν μα μετράνε σε γραμμάρια. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει οτι τον βολεύει.

Nai_Ego

Δεν απαντάς.

 Τα ατμιστικά υγρά τα αγοράζεις με το κιλό ή σε ml? Ο Ατμοποιητής σου είναι σε γραμμάρια ή σε ml?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν οδηγεί κάπου αυτό το στυλ συζήτησης.
ΟΚ εγώ την γλυκερίνη μου και την προπυλενογλυκόλη μου την αγοράζω με το κιλό, αποδεικνύει ή απορρίπτει κάτι αυτό?
Αν η χωρητικότητα του ατμοποιητή ήταν σε γραμμάρια, θα έπρεπε ο κατασκευαστής να σου δίνει διαφορετική χωρητικότητα για κάθε υγρό..
Είπαμε, όλα τα πράγματα έχουν την χρήση τους, είτε για την απλοποίηση είτε για την εξειδίκευση.
Χρειάζεται κανείς τέτοια ακρίβεια στην χωρητικότητα ενός ατμοποιητή? Σε μια συνταγή όμως είναι άλλο πράγμα.


Κώστα, εγώ που δεν έχω την ικανότητα σου να αντιλαμβάνομαι την απαραίτητη ποσότητα με τη μύτη, το μάτι, ή τη σταγόνα, χρησιμοποιώ την ακρίβεια της ζυγαριάς :)  εκτός βέβαια από τις δικες σου συνταγές που τις κάνω όπως τις δίνεις για τον λόγο που εξήγησα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας

    Η κοινώς αποδεκτή θέση είναι πως μετριούνται με τον όγκο.
Φίλοι μου nai_ego & netsplit, το λάθος στις παραδοχές σας είναι οτι τα ml δεν είναι μονάδα μέτρησης υγρών, αλλά μονάδα μέτρησης όγκου ,


 :confused1: :confused1: :confused1: :confused1: :confused1: :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα. Καλώς ή κακώς μονάδα μέτρησης των υγρών είναι τα ml και όχι τα γραμμάρια.


Είναι πιο κατανοητό τώρα τι εννοούσα ?  :)
Τα ml μετράνε όγκο και δεν αφορούν μονάδα μέτρησης υγρών. Και σε γραμμάρια μετριούνται τα υγρά, και σε κυβικά και σε ότι θέλεις με την κατάλληλη μετατροπή.
Ο λογαριασμός του νερού δεν σου έρχεται σε ml αλλά σε κυβικά. Λες να πέφτει έξω η ευδαπ? :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως  1000 ml ισούνται με 1 λίτρο και 1000 λίτρα ισούνται με ένα κυβικό.
Όγκος είναι όλα αυτά.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ναι δεν το αμφισβήτησε κανείς αυτό.Αυτό που λέμε είναι οτι 1 λίτρο δεν είναι 1 κιλό για όλα τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς ίχνος ειρωνείας, βρες μου τα ειδικά βάρη των αρωμάτων της Atmos. Έχω γράψει ήδη ότι χρησιμοποιώ δικά της αρώματα, έχω γράψει ότι έχω ζυγαριά ακριβείας (και τα 2 τα έγραψα 3-4 σελίδες πριν - δεν τα λέω τώρα), δώσε μου συνταγή για γραμμάρια.

Μόνο Lime έχω από Atmos Lab. Σύριγγα ινσουλίνης 0.5ml οπότε η διαφορά x2 είναι το ειδικό βάρος. Δηλαδή 1.02. Δηλαδή μόλις κέρδισες ακρίβεια λιγότερο από μια σταγόνα ανά ml που δεν το θεώρησες 1. Αν μου χαρίσεις άλλα αρώματα της Atmos Lab μπορώ να σου βρω και γι αυτά τα ειδικά βάρη και να στα πω.  :))

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Καλέ μου φίλε mindtrapper στην απάντησή σου #983 στο παρόν νήμα αμφισβητείς την ακρίβεια της σύριγγας ινσουλίνης και από ότι βλέπω εσύ ο ίδιος για να βγάλεις τα γραμμάρια ανά ml χρησιμοποιείς σύριγγα 0,5 ml.  ;)
Αποφασίστε επιτέλους γιατί σταμάτησα να παρασκευάζω υγρά μέχρι να βρούμε την σωστή λύση. :D
Δεν θα ήταν πιο εύκολο να μας πείτε που θα βρούμε τα ειδικά βάρη των αρωμάτων που κυκλοφορούν στην αγορά γιατί κάποιος φίλος συνατμιστής λίγο παραπάνω με προέτρεψε να τα βρω στο διαδίκτυο, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τίποτε.
Εσείς δηλαδή που κάνετε τις συνταγές σας σε γραμμάρια βάζετε 1 ml = 1 gr και τελείωσε η υπόθεση, ή έχετε κάνει τους υπολογισμούς σας και τους κρατάτε για την πάρτη σας; :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364