vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας

Nai_Ego

Ότι να ναι, διαβάζετε καθόλου τι γράφει ο άλλος ή αρχίζετε απλά να μιλάτε έτσι για να πείτε κάτι;

Τον λόγο που βάζουμε τα γραμμάρια στο παιχνίδι και πως υπολογίζουμε τον εξήγησα και πιο πάνω. Τώρα γιατί επιμένετε ότι είναι καλύτερα με άλλον τρόπο που σας αναγκάζει να φτιάχνετε 100ml υγρό και να περιμένετε έναν μήνα να το δοκιμάσετε, που σας φεύγει η νικοτίνη και πρέπει να βάλετε ή να αραιώσετε μετά, μισό ml πάνω μισό ml κάτω, δεν ξέρω.

Υπάρχει και πρόγραμμα με βάση το βάρος, νομίζεις κάθομαι και κάνω διαίρεση πολλαπλασιασμό κάθε φορά που θέλω να φτιάξω υγρό; Και πιο φτηνό είναι, η ζυγαριά τα βγάζει γρήγορα τα λεφτά της από όλα τα άλλα που γλυτώνεις.

Και υγρό κάτω από 10ml έχει νόημα όταν προσπαθείς να φτιάξεις μια συνταγή, όχι όταν το μόνο που κάνεις είναι να ρίχνεις το smoke σε βάση ή αν φτιάχνεις μια συνταγή που ξέρεις καλά. Αν τα 100ml τα περιμένεις 1 μήνα τα 5ml πότε είναι έτοιμα; Ή μήπως νομίζεις ότι όσοι φτιάχνουν τις συνταγές περιμένουν μήνες να δοκιμάσουν;

Το υγρό αλλάζει χρώμα κυρίως από την οξειδωση της νικοτίνης, δεν σημαίνει κάτι πέρα από το ότι πέρασε καιρός. Έχω ένα μηδενικό Grandmaster στο γραφείο, διάφανο είναι μετά από 6 μήνες που είναι εκεί... :)

Δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα. Καλώς ή κακώς μονάδα μέτρησης των υγρών είναι τα ml και όχι τα γραμμάρια.

Για τα υπόλοιπα, τι να πω; Τα δέχομαι ως γνώμη αλλά δεν τα ασπάζομαι, προτιμώ την γνώμη κάποιου που επαγγελματικά φτιάχνει υγρά ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Διάβασα πάρα πολλά άρθρα στο διαδίκτυο που αφορούν στην ανάμιξη υγρών σε χημικά εργαστήρια.
Για να έχεις ακριβείς μετρήσεις σε γραμμάρια πρέπει να ξέρεις το ακριβές ειδικό βάρος του κάθε υγρού οπότε μετά να κάνεις την μετατροπή για να βρεις πόσα γραμμάρια είναι το 1 ml του Χ υγρού.
Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία αυτή.
Το γούστο μας κάνουμε δεν παρασκευάζουμε φάρμακα. :))
Το να πέσεις έξω 1 ml στα 100 ml που θα παρασκευάσεις για μένα είναι αμελητέο, αν και με ογκομετρικό σωλήνα δεν πέφτεις έξω ούτε 10 εκατοστά του ml.
Γι αυτούς που θέλουν να κάνουν τις αναμίξεις τους με μεγάλη ακρίβεια υπάρχουν οι ογκομετρικοί σωλήνες σε ml (με υποδιαίρεση εκατοστού του ml).
Όλες οι συνταγές που κυκλοφορούν είναι σε ml, καθώς και τα αρώματα όλων των εταιρειών.
Γι αυτούς που θέλουν να κάνουν τις αναμίξεις τους σε γραμμάρια αν θέλουν ακρίβεια θα πρέπει να ξέρουν το ειδικό βάρος κάθε αρώματος ή βάσης, πράγμα που μάλλον θα γίνει κατά προσέγγιση γιατί στην ουσία δεν το γνωρίζουν επακριβώς. Ποιά εταιρεία θα σου δώσει το ειδικό βάρος του αρώματός της; Άρα με τη μέθοδο μέτρησης σε γραμμάρια η ακρίβεια πάει περίπατο.

Η μέτρηση του όγκου στο χημικό εργαστήριο γίνεται με τη βοήθεια ογκομετρικών οργάνων όπως είναι η προχοίδα, το σιφώνιο (πιπέτα), ο ογκομετρικός κύλινδρος, η ογκομετρική φιάλη κ.λ.π. όπως βλέπετε παρακάτω:


ΣΧΗΜΑ 1.5 Από τα πιο συνηθισμένα όργανα για τη μέτρηση του όγκου ενός υγρού είναι: 1.η προχοΐδα : 2. το σιφώνιο εκροής 3.ο ογκομετρικός κύλινδρος και 4. η ογκομετρική φιάλη

Η πιο ακριβής μέτρηση γίνεται με τον ογκομετρικό σωλήνα που υπάρχει σε χωρητικότητες από 1 ml έως 200 ml

Να σημειώσω ότι σέβομαι οποιαδήποτε διαφορετική γνώμη και ότι τα παραπάνω αποτελούν την δική μου άποψη για το θέμα μετά από διάβασμα και επικοινωνία με συγγενή μου χημικό που δούλευε στα χημικά εργαστήρια μεγάλης εταιρείας.
Προσωπικά δεν σκάω αν μου ξεφύγει μία συνταγή, για μένα την κάνω.
Αν κάτι δεν πάει καλά συμπληρώνω αυτό που νομίζω ότι λείπει. Πλέον λειτουργώ περισσότερο εμπειρικά και όχι με μεθόδους ακριβείας ;)



 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
TPA & TFA είναι ίδια εταιρεία και μάλιστα θεωρείται από τις καλύτερες.
Φίλε nai-ego η μονάδα μέτρησης των υγρών είναι και γραμμαρια και ml. Πολλά υγρά τα πουλανε με το βάρος πχ η γλυκερίνη του Συνδέσμου είναι σε μπουκάλι του ενός κιλου που δεν είναι όμως 1000ml. Απλά για ερασιτεχνικη χρήση τα ml είναι πιο εύχρηστα αλλά με λιγότερη ακρίβεια που στην καθημερινή χρήση δεν πολυχρειαζεται.
Εννοείται βέβαια ότι καθενας λέει τη γνώμη του και δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, όλα σεβαστά ειδικά αν σε ικανοποιούν ως αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 21:24 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια χαλαρωστε!!!!  ατμιστικα υγρα φτιαχνουμε, οχι νιτρογλυκερινη... Μικρες αποκλισεις απο τις αναλογιες δεν θα χαλασουν τη σουπα... Ακομα και ακρίβεια χιλιοστου του ml να πετυχετε, να ειστε σιγουροι οτι ο παρασκευαστης του αρωματος δεν θα εχει την αναλογη και σταθερη ακρίβεια στην δυναμη των αρωματων του, ουτε το εκαστοτε στησιμο του ατμοποιητη σας, ουτε καν η διαθεση του ουρανισκου σας σε διαφορες περιοδους...  Για να μην μιλησουμε για πολλους αλλους ασταθμητους παραγοντες (χρονος παρασκευης, θερμοκρασια, πιθανον υλικο μπουκαλιου, εξατμιση με ανοιχτο μπουκαλι κλπ, κλπ)   8)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πολλά υγρά τα πουλανε με το βάρος πχ η γλυκερίνη του Συνδέσμου είναι σε μπουκάλι του ενός κιλου που δεν είναι όμως 1000ml.
Η γλυκερίνη του Συνδέσμου δεν απευθύνεται σε ατμιστές  (μάλλον σε φαρμακοποιούς και ζαχαροπλάστες!). Κατά τύχη την ανακαλύψαμε.
Όλα τα ατμιστικά η αγορά σε ml τα μετράει. Φυσικά αυτό δεν εμποδίζει κανέναν να ακολουθεί τον τρόπο που τον βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα. Καλώς ή κακώς μονάδα μέτρησης των υγρών είναι τα ml και όχι τα γραμμάρια.
 


 Και με αυτή την αναντίρρητη παρατήρηση λήγει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί , ενοχλώ κανέναν και πρέπει να λήξει το θέμα;

Με like από κάτω από τον φίλο που είπε:

"Τα δέχομαι ως γνώμη αλλά δεν τα ασπάζομαι, προτιμώ την γνώμη κάποιου που επαγγελματικά φτιάχνει υγρά ατμίσματος."

Θα αφήσω αυτό εδώ έτσι πληροφοριακά, καληνύχτα σας...  :))




Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Οχι φυσικά, συνέχισέ το.


Α και πού είσαι ;
Την επόμενη φορά στον βενζινά σου πες του να σου βάλει 28 κιλά βενζίνη .

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Εξυπνάδες.

Εγώ δεν θα του πω αλλά ο ναυτικός που μεταφέρει την βενζίνη λέει ότι το τάνκερ μεταφέρει x τόνους καύσιμο, το ίδιο και το βυτιοφόρο που την πάει στο βενζινάδικο.

Αν έχεις κανένα επιχείρημα σοβαρό ριχτο να συζητήσουμε, το "έτσι είναι και σταματά να μιλάς" δεν μετράει.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαίνω γιατί φρικάρετε. Υπάρχουν δύο απόψεις πάνω στο θέμα και λογικό να μη συμφωνούν όλοι.


Όντως η ζυγαριά είναι μεγαλύτερης ακρίβειας, γι' αυτό άλλωστε οι περισσότεροι παραγωγοί υγρών και άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το DIY την χρησιμοποιούν. Άμα οι συνταγές σου έχουν 10 αρώματα σε ποσοστά >= 1%, τότε παίζεις τζάκποτ πότε θα σου βγει όπως πρέπει το υγρό.


Απ' την άλλη, ο μέσος ατμιστής που φτιάχνει δικά του υγρά για να μειώσει το κόστος/να κάνει δικές του συνταγές/να βγάζει ακριβώς τη νικοτίνη που θέλει, δεν θα τη χρειαστεί.


Όλα αυτά για μετρήσεις, βενζίνες, ναυτικούς και λοιπά, είναι βλακείες. Στην τελική, δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιος κάνει καλύτερα υγρά. Λέει ο καθένας την άποψη του και βοηθάει ο ένας τον άλλον να καταλάβει κάποια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς να θέλω να πάρω μέρος σε αυτή την παντελώς αχρείαστη αντιπαράθεση μιας και ο καθένας κάνει ότι θέλει όπως τον βολεύει καλύτερα, θα ήθελα να πω τα εξής για την ανάμειξη χρησιμοποιώντας γραμμάρια αντί ml.


1. Είναι πολύ πιο γρήγορος τρόπος. Κάποιοι ισχυρίζονται πως είναι και πιο ακριβής, αλλά αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός.
2. Δεν χρειάζεται τόσα εργαλεία. Κάνεις την ανάμειξη κατευθείαν στο τελικό μπουκάλι του υγρού. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ζυγαριά, ένα μπουκάλι, πιπέττες για τις μικρές ποσότητες, και ένα calculator.
3. Λόγω του 2, θέλει πολύ λιγότερο καθάρισμα μετά.
4. Τα ειδικά βάρη των περισσότερων υγρών μπορούν να βρεθούν στο internet με λίγο ψάξιμο.
5. Αυτό εκεί που λέει Grams:



Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
  Και όμως φίλε modivin αυτό που αναφέρεις είναι ανακριβές διότι ξεκάθαρα βλέπουμε πως η συνταγή θεωρεί πως ΟΛΑ τα αρώματα έχουν ειδικό βάρος 1g/ml.
Φυσικά και δεν είναι έτσι.
Φερ' ειπείν, για το Vanilla bean ice cream διαβάζουμε:
Manufacturer specified gravity: 1.062 g/ml
(πηγή : http://e-liquid-recipes.com/flavor/640 )
  Θα μου πεις:
Σιγά τις διαφορές, στα 30 ml είναι αμελητέες και θα συμφωνήσω.
Το θέμα μας εδώ (άσε που είμαστε εκτός θέματος διότι αυτά δεν είναι βασικές πληροφορίες) είναι με ποιόν τρόπο μετράμε τα υγρά.
  Η κοινώς αποδεκτή θέση είναι πως μετριούνται με τον όγκο.
Την καλημέρα μου και δεν επανέρχομαι  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Φίλοι μου nai_ego & netsplit, το λάθος στις παραδοχές σας είναι οτι τα ml δεν είναι μονάδα μέτρησης υγρών, αλλά μονάδα μέτρησης όγκου , ενώ φυσικά τα γραμμάρια είναι μονάδα μέτρησης μάζας / βάρους. Και με τα δύο το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις αν βάλεις τις σωστές ποσότητες. Συζητάμε (εγώ τουλάχιστον) για το ποιός τρόπος δίνει το ακριβέστερο αποτέλεσμα σε μικρές ποσότητες για δοκιμαστικές παρτίδες ώστε να μην πετάμε άσκοπα αρώματα ούτε να βγαίνουμε εκτός αναλογιών της συνταγής. Στα 4-5ml είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις ακόμα και με ελάχιστη διαφοροποίηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 15:53 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Και να πω και εγώ κάτι ακόμα και κλείνω.

Μονάδα μέτρησης βενζίνης στο βενζινάδικο είναι το ευρώ, γι αυτό άλλωστε λέω στον βενζινά να μου βάλει 20€ και όχι 20 λίτρα...

 :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364