vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, nightdream, Lazy Dog, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Έχω βρεί 1-2 calculators που βγάζουν grams αλλά δεν με κάλυψαν τελείως. 'Εχεις να προτείνεις κάποιο?


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Καλησπέρα πριν 2 βδομάδες έφτιαξα 2 κλώνους. 1 Castle Long και 1 Gambit (30 ml) με τις γνωστές συνταγές. 'Εχω μια εφαρμογή για τις αναλογίες που δουλεύει 100% σωστά. Αφού έφτιαξα τα υγρά και τα άφησα να κάνουν μαγνητική ανάδευση για περίπου 2 ώρες και μετά να αναπνεύσουν για άλλες 6 τα έκλεισα και τα έβαλα να κάτσουν για περίπου 10 μέρες. Χτες δοκίμασα και τα 2. Έχω την εντύπωση ότι έχει εξασθενήσει η γεύση λες και είναι αραιωμένο αισθητά έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Η αναλογία ειναι 50-50 6mg νικοτίνη. Το πρόβλημα είναι κυρίως στο Castlelong το Gambit είναι ικανοποιητικό αλλά το περίμενα πιο έντονο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Εγώ ποτέ μετά την μαγνητική ανάδευση (2 ώρες την πρώτη φορά) δεν αφήνω τα παρασκευασμένα υγρά να έρθουν σε επαφή με τον αέρα ούτε για ένα λεπτό.
Ακόμα και κατά την ανάδευση εχω τα μπουκαλάκια ερμητικά κλειστά.
Επίσης τα φυλάσω σε σκοτεινό χώρο και αναδεύω για μία ώρα το κάθε μπουκαλάκι ανά 5 ημέρες περίπου.
Ο χρόνος ωρίμανσης για μένα είναι πάντα πάνω από 20 ημέρες.
Μπορεί να είναι και αυτοί οι λόγοι  που ατονίζουν - εξασθενούν τα υγρά σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Ανάδευση όντως κάνω με κλειστό το καπάκι ,θα δοκιμάσω αυτό που λες να μην έρχονται σε επαφή με τον αέρα και θα τα αφήσω να κάτσουν άλλη μια βδομάδα να δω μήπως και αλλάξει κάτι. Σε ευχαριστώ.

Θελω να φτιαξω χαρμάνι 50/50. Εχω γλυκερινη και pg απο συνδεσμο. Εστω για 100μλ, βαζω 50μλ pg 40μλ vg και 10-15μλ wfi.?

Sent from my JY-S3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Καλησπέρα πριν 2 βδομάδες έφτιαξα 2 κλώνους. 1 Castle Long και 1 Gambit (30 ml) με τις γνωστές συνταγές. 'Εχω μια εφαρμογή για τις αναλογίες που δουλεύει 100% σωστά. Αφού έφτιαξα τα υγρά και τα άφησα να κάνουν μαγνητική ανάδευση για περίπου 2 ώρες και μετά να αναπνεύσουν για άλλες 6 τα έκλεισα και τα έβαλα να κάτσουν για περίπου 10 μέρες. Χτες δοκίμασα και τα 2. Έχω την εντύπωση ότι έχει εξασθενήσει η γεύση λες και είναι αραιωμένο αισθητά έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Η αναλογία ειναι 50-50 6mg νικοτίνη. Το πρόβλημα είναι κυρίως στο Castlelong το Gambit είναι ικανοποιητικό αλλά το περίμενα πιο έντονο.

Τα συγκεκριμένα υγρά δεν χρειάζεται να μείνουν ανοιχτά καθόλου. Ωρίμανση όμως θέλουν αρκετή, 3 βδομαδούλες θα έλεγα ότι είναι καλά.
Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι ότι στο CL ίσως να θέλεις λίγο παραπάνω ποσοστό στο άρωμα αφού λες οτι το gambit ήταν ικανοποιητικό.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Θελω να φτιαξω χαρμάνι 50/50. Εχω γλυκερινη και pg απο συνδεσμο. Εστω για 100μλ, βαζω 50μλ pg 40μλ vg και 10-15μλ wfi.?

Sent from my JY-S3 using Tapatalk

Ναι αν θέλεις τη γλυκερίνη αραιωμένη, εγώ του συνδέσμου δεν την αραιώνω.
Τυπικά για να είσαι σωστός στο 50/50 αν μετά προσθέσεις άρωμα, υπολόγισε  ότι σχεδόν όποιο άρωμα και να βάλεις είναι διαλυμένο σε pg οπότε πρακτικά όσα ml αρώματος βάλεις τόσα ml pg πρέπει να αφαιρέσεις από το 50% PG..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 16:18 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Πήγα με βάση τη γνωστή recipe σε % είναι δυνατόν να αποτύχει τόσο πολύ?? Μήπως είναι πιο πιθανό να εξασθένησε λόγω ανοίγματος και μαγνητικής ανάδευσης που ήταν αρκετές ώρες?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
@drakmor
Το gambit το είχες αφήσει και αυτό ανοιχτό?
Λόγω μαγνητικής ανάδευσης αποκλείεται να εξασθένησε, με την προυπόθεση ότι ήταν κλειστό κατά τη διάρκειά της.
Έχω αναδεύσει υγρά μέχρι και για 8-9 ώρες, πάντα κλειστα βεβαια και ποτέ δεν παρατήρησα απώλεια γεύσης / αρώματος.

Για τους υπόλοιπους φίλους σχετικά με την ζυγαριά ακριβείας, θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που έγραψε ο mindtrapper.
Υγρά φτιάχνω 1 1/2 χρόνο, σχεδόν από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησα το άτμισμα.
Για μένα το μεγάλο πλεονέκτημα με την ζυγαριά ακριβείας είναι ότι μπορώ να φτιάξω 3-5-10ml υγρού και να το δοκιμάσω χωρίς να σπαταλήσω άδικα αρώματα.
Με σύριγγα δεν υπάρχει περίπτωση να μετρήσω μικρές υποδιαιρέσεις με ακρίβεια, με αποτέλεσμα μια μικρή απόκλιση που στα 100ml πιθανώς δεν φαίνεται, στα 10ml θα δώσει άλλο αποτέλεσμα.

Τρυφωνα, αν είχα την όσφρηση σου δεν θα ήθελα ζυγαριά ακριβείας, αλλα δυστυχώς δεν έχω αυτό το χάρισμα  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 16:50 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Ναι το είχα αφήσει και αυτό ανοικτό για το ίδιο χρονικό διάστημα.Αλλά μάλλον τα αρώματα απο μονα τους πρεπει να ειναι πιο δυνατα. Σαφώς τα είχα κλειστά στην ανάδευση το μονο που με προβληματίζει είναι οτι εκανε μεγαλη δινη λογω μεγαλου μαγνητη μεσα στο υγρο και πηρε αερα ολες αυτες τις ωρες που δουλευε

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Μαλλον ο αερα απο την δινη εκανε την ζημια αυτος ειναι και ο λογος που  δεν χτυπαμε τα υγρα σαν φραπε

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν ενοχλούν οι φυσαλλίδες αέρα μέσα στο υγρό αν είναι κλειστό ερμητικά το δοχείο ανάδευσης.
Για παράδειγμα το smoke που φτιάχνω σε ποσότητες 600ml κάθε φορά, το αναδεύω 2-3 ώρες σε φουλ ταχύτητα και η δίνη τραβάει διαρκώς αέρα μέσα στο υγρό, σαν αεριούχο αναψυκτικό φαίνεται :)
Το αποτέλεσμα είναι άψογο.
Μάλλον δεν σου κάθησε καλά η αναλογία αρώματος και πιθανώς πρέπει να βάλεις λίγο παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Εκεί πήγε το μυαλό μου αλλα δεν ήθελα να είναι αυτό... πφφφ πάλι πισω στο σχεδιασμό  :tongue_smilie:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Δεν ενοχλούν οι φυσαλλίδες αέρα μέσα στο υγρό αν είναι κλειστό ερμητικά το δοχείο ανάδευσης.
Για παράδειγμα το smoke που φτιάχνω σε ποσότητες 600ml κάθε φορά, το αναδεύω 2-3 ώρες σε φουλ ταχύτητα και η δίνη τραβάει διαρκώς αέρα μέσα στο υγρό, σαν αεριούχο αναψυκτικό φαίνεται :)
Το αποτέλεσμα είναι άψογο.
Μάλλον δεν σου κάθησε καλά η αναλογία αρώματος και πιθανώς πρέπει να βάλεις λίγο παραπάνω.

Αριστερά  είναι το recipe όπως το βρήκα από εδώ http://e-liquid-recipes.com/recipe/34926/Castle+long+clone+%2528TFA%252FTPA%2529 ,δεξιά οι αναλογιές. 'Εχω κάνει κάτι λάθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 16:52 από drakmor »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Και κάτι ακόμα, καλό είναι να βάζεις στο δοχείο ανάδευσης πρώτα το άρωμα, μετά την pg, να αναδεύεις για κάποια ώρα και μετά να προσθέτεις και την vg και να συνεχίζεις την ανάδευση.
Βοηθάει να ομογενοποιείται καλύτερα το άρωμα μέσα στο υγρό.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Από μια γρήγορη ματιά όχι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος.
Θα σου πρότεινα όμως να δοκιμάσεις την τεχνική του separate steeping δηλαδή να ωριμάζεις ομάδες αρωμάτων ξεχωριστά και μετά να τα βάζεις όλα μαζί να ωριμάσουν για λίγο ακόμα.
Ειδικά σε ότι υγρό έχει πυραζίνη, αν την βάλεις από την αρχή θα σου καλύψει σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα αρώματα.
Δες τις συνταγές του kostas44 για separate steeping για να πάρεις μια ιδέα και επίσης το νήμα με τις συνταγές για κλώνους υγρών.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Θα τα δω σε ευχαριστώ πολύ  :D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κάτι τελευταίο το η TPA με ΤFA ουσιαστικά η ίδια εταιρεία δεν είναι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364