vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
πεταξτε τις πρασινες βελονες[21g] και ζητηστε βελονα 18g ροζ η 16g βιοψιας,πιο χοντρες,περνανε πιο ανετα τα παχυρευστα υγρα και η vg :bye:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Έχω βολευτεί πολύ με βελόνες φλεβοτομής, έχω πετάξει την βελόνα και έχω κρατήσει το εξωτερικό που έχει, ειναι εύκαμπτη σιλικόνη με καλή διατομή.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό... http://www.ebay.com/itm/200-1000ul-Micro-Transfer-Pipette-Volume-Adjustable-Pipette-Pipet-Pipettor-/321843975719?hash=item4aef655627


ακρίβεια, καθόλου επιμόλυνση από υγρό σε υγρό, καθαριότητα, μικρότερο κόστος (τα tips είναι πραγματικά τζάμπα, το αρχικό κόστος είναι πάνω κάτω όσο 15 σύριγγες που ήδη έχεις "κάψει" και πολύ λιγότερο απ'όσες θα "κάψεις" στο μέλλον), δεν είσαι σαν το junkie με ένα κάρο σύριγγες πάνω σου & δίπλα σου, επιλέγεις κάθε φορά τον όγκο που θέλεις να πάρεις από το κάθε υγρό...


κοινώς, έχει πολλά καλά και είναι αρκετά πρακτική...
Στα ελληνικα τπ βρήκα αυτοματη πιππετα ή ρυθμιζόμενου ογκου  αλλα κανει το λιγοτερο 105 ευρω.Γιατι ετσι?

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Ναι το έψαξα και εγώ και είδα ότι ειναι αρκετά ακριβές!

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
http://www.vaza.gr/dispencer-pipettwn-me-silikoni-stin-valvida-0-ml-eos-25-ml.html?search=%CE%A0%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B1&description=checked&sort=p.price&order=DESC
Αυτο φενεται κομπλε. και περνει γιαλινη πιπετα που εχει απο κατω. Για τσεκαρετε

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Γνωμη μου παντα αλλα την ακριβεια που θα σας δωσει η ζυγαρια με υποδιαιρεση 0.1g δεν θα την πετυχετε με καμια συριγγα. Οι μικροδιαφορες στις ποσοτητες των συστατικων  ειναι ο παραγοντας που μπορει να κανει μια καλη συνταγη να παει νεροχυτη.
Αν ψαχνεις για το καλυτερο δυνατο, η ζυγαρια ειναι μονοδρομος.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Kαλέ μου φίλε συμφωνώ για τη ζυγαριά ακριβείας αν οι συνταγές και οι δοσολογίες αρωμάτων ήταν σε γραμμάρια. Έχω τέτοια στην κουζίνα μου αλλά για πες μου αν γνωρίζεις, πόσα gr ενός Χ αρώματος είναι 1 ml και πόσα gr Ψ βάσης είναι 1 ml. Αν δεν ξέρουμε αυτά τα δεδομένα δεν μπορούμε να έχουμε την επιθυμητή ακρίβεια.
Εσύ είσαι της γνώμης ότι 10 gr αρώματος και 10 gr βάσης π.χ VG είναι τα ίδια ml; Δεν έχουν διαφορετική πυκνότητα, διαφορετικό ειδικό βάρος στον ίδιο όγκο; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Γνωμη μου παντα αλλα την ακριβεια που θα σας δωσει η ζυγαρια με υποδιαιρεση 0.1g δεν θα την πετυχετε με καμια συριγγα. Οι μικροδιαφορες στις ποσοτητες των συστατικων  ειναι ο παραγοντας που μπορει να κανει μια καλη συνταγη να παει νεροχυτη.
Αν ψαχνεις για το καλυτερο δυνατο, η ζυγαρια ειναι μονοδρομος.


  Δεν ξέρω κατά πόσον ασχολείσαι με την ιδιοκατασκευή (DIY) υγρών.
Καμία συνταγή δεν πάει στον νεροχύτη τόσο εύκολα για διαφορές του 0,1 -0,3 ml.
Κάτι που ξεχνάν ή στο οποίο δεν δίνουν σημασία όσοι ξεκινούν το DIY υγρών (δεν εννοώ εσένα) είναι πως κάνοντας 10 και 20 ml υγρού, πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βάλεις αναλογίες αρωμάτων κάτω του 3% με ακρίβεια.
Η λύση (που ίσως φαίνεται ακριβή στην αρχή, αλλά στο διάβα του χρόνου αποδεικνύεται φθηνή) είναι να κάνεις υγρά των 100 ml
Ετσι το 1% αρώματος μεταφράζεται σε 1 ml πράγμα πανεύκολο να μετρηθεί με σύριγγα ινσουλίνης.
Για να κάνεις το ίδιο με ζυγαριά ακριβείας (έχω ζυγαριά του 0,01grm) πρέπει να γνωρίζεις τα ειδικά βάρη όλων των αρωμάτων που χρησιμοποιείς.
 Και αν παίρνεις TPA, Capella, FA, FW κλπ κάτι θα βρεις κάπου.
Πες μου όμως σε παρακαλώ το ειδικό βάρος του αρώματος Maxx, RY69, Smoke κλπ (για να αναφέρω μερικά)


Και να μην ξεχάσω:
 Παρτίδα με παρτίδα τα αρώματα δεν έχουν το ίδιο ειδικό βάρος (και πολλές φορές ούτε την ίδια πυκνότητα)
Ασε που το 80% των αρωμάτων  εισαγωγής είναι μεταγγίσεις από βαρέλια σε μπουκαλάκια με ότι αυτό συνεπάγεται.




Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Ζυγαριά ακριβείας 0.1g όχι 1g. Για την pg ισχύει ότι ο συντελεστής της είναι πολύ κοντά στο 1, οπότε 1 γραμμάριο αρώματος ή βάσης pg = 1ml. Η vg έχει συντελεστή περίπου 1.26. Δηλαδή 1 γραμμάριο vg είναι περίπου 0.8ml.

Δεν ξέρω γιατί σου φαίνονται μυστήρια αυτά, πάρε την vg σου και μέτρα με την σύριγγα σου ας πούμε 4ml και μετά ζύγιζε το μέσα σε ενα σφηνοπότηρο (αφού μηδενίσεις πρώτα με το ποτήρι πάνω :)). Δες τι λέει η ζυγαριά. 5 γραμμάρια θα λέει, ή πολύ κοντά.

Δεν συγκρίνεται η ευκολία του να φτιάχνεις υγρά μετρώντας βάρος με το να μετράς όγκο. Άπειρα πιο εύκολο με ζυγαριά, είτε μιλάμε για δείγμα 2ml ή 150ml...

(Δεν είχα δει το από πάνω. Φίλε και να στο αραιωσουν με pg θα είναι, οπότε όλα τα αρώματα τα βάζεις συντελεστή 1. Σιγά μην ψάχνεις για κάθε άρωμα να δεις αν είναι 1.005 ή 1.009. Τα υγρά που θα φτιάχνεις θα είναι πάντα ίδια επειδή εσύ θεωρείς ότι η pg είναι 1. Αν ο άλλος θεώρησε ότι είναι 1.01 θα του βγαίνουν τα δικά του πάντα ίδια επίσης αλλά θα έχουν αυτήν την άπειρο ελάχιστη διαφορά από τα δικά σου. Διαφορά πολύ μικρότερη απότι αν είχατε και οι δύο σύριγγα ή πιπετα και δεν ήξερε κανείς πόσο ακριβώς μένει στα τοιχώματα της μέσα ή αν είναι 100% σωστά αριθμησμενη ή 98% σωστά ή ξέρω εγώ τι. Θες να βρεις για ένα άρωμα το ειδικό βάρος και δεν μπορείς στο νετ; Μηδένισε την ζυγαριά ακριβείας με την σύριγγα άδεια πάνω και μετά γέμισε την 1ml από το άρωμα και ξανά βάλτη πάνω.  There you go, Αφού εμπιστεύεσαι ότι αυτό που έβαλες είναι 1ml τότε πρέπει να εμπιστεύεσαι και το βάρος που δείχνει η ζυγαριά και μπορείς να το χρησιμοποιείς.)

Άσε που γράφω τόση ώρα στο κινητό και ξέχασα να πω ότι η ζυγαριά είναι ακριβείας 0.01 όχι 0.1. Μην μπερδευτεί κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 21:54 από mindtrapper »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μην αγχώνεστε με λεπτομέρειες.
Έχω παρατηρήσει ότι όταν μια νοικοκυρά θέλει να κάνει επίσημο τραπέζι, πάντα κάτι αλλάζει, για ανεξήγητο λόγο. Μετά, προσπαθεί να εξηγήσει τι έφταιξε.

Έτσι κι εδώ:
Αφού τα αρώματα διαφέρουν στο ειδικό βάρος και στην πυκνότητα (μαζί πάνε αυτά) από παρτίδα σε παρτίδα, με μεταβολές που μπορεί να φτάσουν και το 10%, τι νόημα έχει να συζητάμε για "συνταγή" με 0,000001 πικολινογραμμάρια ή 0,000001 τοσοδουλινοεμέλ;

Βάλτε χαμόγελο και πίστη...
Βάλτε και τη μύτη να δείτε αν ταιριάζει το σύνολο και όλα θα πάνε καλά.
Άλλωστε, την άλλη φορά, αποκλείεται να βγει το ίδιο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Συμφωνώ με το Μιχάλη. Εκτός αν θέλετε να αναπαράγετε τις συνταγές του kostas44, νομίζω ότι η μύτη είναι ο καλύτερος οδηγός.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Διαφωνώ, όλοι έχουμε έρθει αντιμέτωποι με αρώματα που μυρίζουν τέλεια αλλά στο άτμισμα είναι άστα να πάνε.

Και μια χαρά ίδιο βγαίνει κάθε φορά αν ξέρεις τι κάνεις.

Ο καθένας έχει τα γούστα του πάντως, όπως βολεύεστε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μάλλον ξέχασα να αναφέρω ότι η μύτη γίνεται οδηγός αφού έχεις περάσει από τη φάση του να μετράς ml και σταγόνες. Και πάντα για το τελικό αποτέλεσμα. Ένα άρωμα που μυρίζει ωραία αλλά δεν ατμίζεται, δεν το σώζει ούτε η μύτη, ούτε όμως και η πιπέτα.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Nai_Ego

Φτιάχνοντας υγρά μόνος μου για περίπου 1 χρόνο (λίγο) αλλά έχοντας δει κάποια πράγματα τόσο στην θεωρία (κάποια βιντεάκια του Πάνου απ' την AtmosLab) αλλά και εκ πείρας, ας πω κι εγώ κάτι, προσπαθώντας ν' απαντήσω και σε κάποια άλλα πράγματα που είδα ν' αναφέρονται:

- Συνταγή για άρωμα ΔΕΝ υπάρχει. Μπορεί να φτιάξω μία συνταγή κι εμένα να μου αρέσει, να την δώσω στον αδερφό μου και να του φαίνεται "άχρωμη", να την δώσω στην ξαδέρφη μου και να την ενοχλεί το πολύ άρωμα. Είναι θέμα ατμιστή, πόσο άρωμα θέλει. Για παράδειγμα εγώ φτιάχνω υγρά με προτεινόμενο 5% αλλά βάζω minimum 8%.
- Αυτό που λέει ο Πάνος (συγγνώμη που τον αναφέρω ονομαστικά) και έχω δει στην πράξη είναι ότι δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με ΤΟΣΟ λεπτομερείς μετρήσεις. ΟΚ, να φτιάξεις 10ml (δεν έχει νόημα να φτιάξεις τέτοια πόσότητα, ούτε για δοκιμή - προσωπική άποψη) έχει νόημα γιατί το 1ml είναι 10%. Αλλά για 100+ml που φτιάχνουμε, δεν έχει νήμα. Δεν λέω ότι τα πηγαίνω με το μάτι αλλά μισό ml πάνω, μισό ml κάτω, δεν έχει νόημα, αν σκεφτούμε ότι όλα αυτά επηρεάζονται και απ' την θερμοκρασία περιβάλλοντος, την παρτίδα, το δοχείο στ' οποίο θα φτιάξουμε το υγρό κτλ.
- Δεν χρησιμοποιώ σύριγγες ή πιπέτες. Δεν με βολεύουν, κρατούν άρωμα, δεν πλένονται, είναι δύσκολες σε παχύρρευστα υγρά. Χρησιμοποιώ ποτήρια ζέσεως από pyrex τα οποία (α) τα βρίσκεις εύκολα, (β) πλένονται, (γ) δεν χαλάνε, (δ) δεν κρατάνε άρωμα), (ε) έχουν διαβάθμιση και σου δίνουν την ακρίβεια που θέλεις. Το κακό τους είναι μόνο ένα: σπάνε. Οπότε θέλουν φροντίδα (όχι κάτι ιδιαίτερο, όπως προσέχεις το ποτήρι που πίνεις νερό).
- Για μένα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο χρόνος ωρίμανσης αλλά και η ανάδευση. Αλλιώς γεύομαι ένα υγρό μόλις το έφτιαξα, αλλιώς μετά από ένα μήνα (συνήθως τόσο τ' αφήνω να ωριμάσουν). Αυτό φαίνεται και στην απόχρωση του υγρού που αλλάζει όσο περνάει ο χρόνος. Σχετικά με την ανάδευση, αποφεύγω την μέθοδο του φραπέ, προτιμώ την περιστροφική ανάδευση. Έχω φτιάξει αναδευτήρα με παλιό ανεμιστηράκι Η/Υ κι ένα παλιό φορτιστή και μου έχει τύχει ν' αφήσω βάσεις ή υγρά να αναδεύονται για ώρες. Το κόστος είναι αστείο, ακόμα και αν δεν έχεις παλιό ανεμιστηράκι ή αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου.
- Αν ένα υγρό δεν σου κάνει, δεν το πετάς. Αν βγει πιο βαρύ προσθέτεις μηδενική, αν σου βγει πιο ελαφρύ προσθέτεις νικοτινούχα, αν σου βγει με λιγότερο άρωμα το προσθέτεις, αν σου βγει με περισσότερο άρωμα, το αραιώνεις με την σωστή αναλογία μηδενικής και νικοτινούχας. Εγώ το βλέπω και ως προσωπικό στοίχημα, δεν είναι θέμα κόστους.
- Μονάδα μέτρησης των υγρών είναι τα ml, οι υπολογιστές των συνταγών είναι σε ml οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μπλέκουμε τα γραμμάρια στο όλο θέμα. Επίσης, αν θυμάμαι καλά το manual της ζυγαριάς που έχω για την κουζίνα, η αντιστοίχηση των γραμμαρίων σε ml γίνεται βάσει του βάρους του νερού οπότε δεν έχει καμία σχέση με το βάρος των βάσεων και των αρωμάτων μας.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Ότι να ναι, διαβάζετε καθόλου τι γράφει ο άλλος ή αρχίζετε απλά να μιλάτε έτσι για να πείτε κάτι;

Τον λόγο που βάζουμε τα γραμμάρια στο παιχνίδι και πως υπολογίζουμε τον εξήγησα και πιο πάνω. Τώρα γιατί επιμένετε ότι είναι καλύτερα με άλλον τρόπο που σας αναγκάζει να φτιάχνετε 100ml υγρό και να περιμένετε έναν μήνα να το δοκιμάσετε, που σας φεύγει η νικοτίνη και πρέπει να βάλετε ή να αραιώσετε μετά, μισό ml πάνω μισό ml κάτω, δεν ξέρω.

Υπάρχει και πρόγραμμα με βάση το βάρος, νομίζεις κάθομαι και κάνω διαίρεση πολλαπλασιασμό κάθε φορά που θέλω να φτιάξω υγρό; Και πιο φτηνό είναι, η ζυγαριά τα βγάζει γρήγορα τα λεφτά της από όλα τα άλλα που γλυτώνεις.

Και υγρό κάτω από 10ml έχει νόημα όταν προσπαθείς να φτιάξεις μια συνταγή, όχι όταν το μόνο που κάνεις είναι να ρίχνεις το smoke σε βάση ή αν φτιάχνεις μια συνταγή που ξέρεις καλά. Αν τα 100ml τα περιμένεις 1 μήνα τα 5ml πότε είναι έτοιμα; Ή μήπως νομίζεις ότι όσοι φτιάχνουν τις συνταγές περιμένουν μήνες να δοκιμάσουν;

Το υγρό αλλάζει χρώμα κυρίως από την οξειδωση της νικοτίνης, δεν σημαίνει κάτι πέρα από το ότι πέρασε καιρός. Έχω ένα μηδενικό Grandmaster στο γραφείο, διάφανο είναι μετά από 6 μήνες που είναι εκεί... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364