vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 3 χρήστες
gfilip, pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Γιωργο εγω τη δοκιμαζω αμεσωσ απλα απο τα μεγαλα μπουκαλια που εχω τα υγρα βανω σε ενα 20 εμελ ρειχνω 4 σταγωνεσ και ολα καλλα κιι οταν θελω να κανω το αρωμα χωρισ πιραζινη το εχω απηραχτο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Το δοκιμασα Γιώργη, μια σταγόνα σε περιπου 13μλ. Το αφησα κανενα 2ωρο με καλο ανακατεμα και εβαλα. Οντως εδωσε αμεσως στο υγρο. Η γεύση μου άρεσε αλλα καταλαβα οτι "ξηραινει" την υφή του υγρού..

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Μου είπαν ότι για να φτιάξω υγρό 20ml με περιεκτικότητα 6 ml νικοτίνης θα πρεπει να αναμειξω  13 ml Balanced omg,  6  ml Balanced 20 mg και 1 ml άρωμα δηλαδή το σύνολο τους 20 ml. Εαν θελω τωρα να το φτιάξω με την μισή περιεκτικότητα νικοτίνης θα βαλω 3 ml νικοτίνης και θα αναπληρώσω,θα προςθεςω τα μειωμένα ml σε vg ώστε να μου δινει παλι άθροισμα 20 ml ; Ή δεν πειράζω καθολου την vg;

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Φίλε μου λαμπρο εδώ σε αυτό των υπολογιστη υγρών κάνε κάποιες αναλογίες να δησ και μόνος σου http://vapeit.gr/υπολογιστής-υγρών/

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μάλλον "vg" εννοείς την balanced, η οποία είναι 50/50 pg-vg.
Ναι, προσθέτεις τα ml που "χάθηκαν" με μηδενική.
Εννοείται ότι η ποσότητα του αρώματος δεν αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστώ πολύ γιατί ο πίνακας με μπερδεύει λιγο εχει pg και vg εκτός της νικοτίνης κι εγω χρησιμοποιώ βάσεις Atmos lab που εχει ενα Μπουκάλι με vg μηδενική κι ενα της νικοτίνης 20 ml, δεν εχω τρία . Spectrum εισαι πολυ κατατοπιστικός.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα,θα γινει η πρωτη αποπειρα αυτες της μερες και εχω μερικες αποριες,αγορασα βαση pink mule 50-50 στα 6μγ,απο οτι καταλαβα,μιας και αυτη ειναι η περιεκτικοτητα που θελω δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο στο θεμα βασης απλως προσθετω αρωμα?αρωμα θα βαλω after-8 smoke απο οτι ειδα η αναλογια ειναι 8-10% δλδ στα 90 μλ βασης προσθετω τα 10 μλ αρωματος ανακατευω και αφηνω για ωριμανση?ειναι καλυτερα να κανω μικρες ποσοτητες υγρου για αρχη ή δεν θα υπαρξει προβλημα να κανω κατευθειαν 100μλ?sorry αν κουρασα με τις ερωτησεις

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Όπως ειπες στα 90μλ βάση βάζεις 10μλ αρωμα και ανακατευεις καλα. Αφήνεις για ωριμανση τουλαχιστον 10 ημερες σε σκιερο μερος ανακατευωντας καθε μερα το μπουκαλακι.. Αν το ξερεις το υγρο μπορεις να το φτιαξεις ολο μαζι απυεθειας. Εαν παλι θελεις να δεις εαν σε ικανοποιει το ποσοστο αρώματος ή της νικοτινης φτιαχνεις για αρχη ενα 20μελο και δοκιμαζεις.. 18μλ βάση και 2μλ άρωμα.. Να ξέρεις οτι προσθετωντας το άρωμα το ποσοστό νικοτίνης πέφτει, δηλαδή στο 100μελο που θα φτιαξεις η νικοτίνη απο 6mg θα είναι στα 5.4mg.. (10% μείωση, οσο το ποσοστο του αρωματος)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εφόσον είναι η πρώτη απόπειρα μην κάνεις μεγάλη ποσότητα.
Φτιάξε 10ml το πολύ.

Αποσυνδεδεμένος george727

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας



Ισως ειναι χαζη η απορια μου....
Θελω να αναμιξω 2 ετοιμα υγρα της Liqua. Ο λογος ειναι οτι δεν βρισκω τα mg που θελω εγω..
Εστω οτι ατμιζω 12mg, θα παρω ενα των 24mg και ενα 0mg (στα ιδια ml) και θα τα αναμιξω. Σωστα μεχρι εδω??
Και κατι αλλο, Λογικα μια απλη αναμιξη θα ειναι αρκετη και ετοιμη για ατμισμα η θα πρεπει να περιμενω λιγες μερες?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 18:50 από george727 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Ναι με αυτών το τροπο θα κατέβει στα 12mg  πέρα απο μια καλη ανάδευση δεν χρειαζεται χρόνος δεσίματος αρωμάτων αφού μιλάμε για έτοιμα αρώματα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews


Ισως ειναι χαζη η απορια μου....
Θελω να αναμιξω 2 ετοιμα υγρα της Liqua. Ο λογος ειναι οτι δεν βρισκω τα mg που θελω εγω..
Εστω οτι ατμιζω 12mg, θα παρω ενα των 24mg και ενα 0mg (στα ιδια ml) και θα τα αναμιξω. Σωστα μεχρι εδω??
Και κατι αλλο, Λογικα μια απλη αναμιξη θα ειναι αρκετη και ετοιμη για ατμισμα η θα πρεπει να περιμενω λιγες μερες?

Καμία απορία δεν είναι χαζή!
Όντως, η ανάμιξη που γράφεις θα έχει αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά για χρόνο αναμονής, ναι μεν τα έτοιμα υγρά θεωρητικά είναι "δεμένα", από την άλλη όμως όσο περνάει ο καιρός, τόσο το υγρό θα αλλάζει.

Μεγάλη προσοχή όταν κάνουμε μίξεις σε έτοιμα υγρά με μεγάλη διαφορά στα ποσοστά νικοτίνης. Αν δεν ανακατέψουμε το μίγμα για αρκετή ώρα, υπάρχει περίπτωση να έχουμε "κύματα" με περισσότερη ή λιγότερη νικοτίνη στο τελικό υγρό, και ιδιαίτερα αν το ατμίσουμε αμέσως.

Καλό ανακάτεμα λοιπόν για τουλάχιστον 2 λεπτά, όχι φραπέδιασμα, και μια αναμονή πριν το ατμίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος george727

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω πολυ παιδια!

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα,αν αναμιξω 50ml βασης 12mg και 50 ml 6mg θα βγουν 100ml 9mg?η τα εχω μπερδεψει?

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Σωστός είσαι...


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364