vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Φιλε μου η συγκεκριμενεσ vg και   pg το ειπεσ και μονοσ σου οτι εχουν υποστη αραιωση δεν χρειαζεται περεταιρο αραίωση  εδω ενασ υπολογιστησ υγρων που μπορησ να φτιαξησ οτι αναλογια θεσ  http://vapeit.gr/υπολογιστής-υγρών/πεξε λοιγο μαζι του και θα δησ πια ποσοτητα χρειαζεσαι σε οτι αναλογια ζήτησης

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Είναι ένα "αιώνιο" ερώτημα, μιας και το ποσοστό του νερού διαφέρει ανάμεσα στις εταιρείες, αλλά και στα γούστα του ανθρώπου που φτιάχνει diy.
Έχει επικρατήσει σιωπηλά το νερό (5-20%) να "χρεώνεται" στην vg.

Δεν έχει σημασία αν είναι σωστό ή λάθος, καθώς όλα αλλάζουν:

1) και διότι το συνολικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από την pg, που ουσιαστικά δεν θέλει αραίωση
2) και διότι το ποσοστό αραίωσης γίνεται λιγότερο αισθητό μετά την προσθήκη νικοτινούχας βάσης που περιέχει νερό αναγκαστικά
3) και διότι τα προσωπικά γούστα αλλάζουν - γενικά όσο παλιώνει κανείς θέλει πιο παχύρευστη vg.

Ξεκινάς με κάτι πυκνό (που μπορεί εύκολα να αραιωθεί) αρκεί να μη έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας.
Σε λίγες μέρες θα μπορείς να ελέγξεις και αυτό που θες και τα καθημερινά γούστα σου.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Τα σημερινά μεταφέρθηκαν στη νταμιτζάνα... εχμ... στον πίνακα για τις βάσεις.
Εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19146.msg873188.html#msg873188

Αποσυνδεδεμένος FanisL

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους!
Χρειάζομαι κάποιες διευκρινήσεις, πριν κάνω κάτι λάθος στις μίξεις μου!
Θέλω να φτιάξω το Maxxx τις Atmos Lab που μου αρέσει πολύ!
Πήρα μία βάση 100mg Balanced 0mg/ml, μία 100mg Balanced 20mg/ml και το άρωμα Maxxx.
1. Η βάση η νικοτινούχα, είναι 20mg/ml; Ή ολη η βάση είναι 20mg;
2. Στην 1η φώτο, δείχνει τις αναλογίες που έβαλα στο Hygromix, για να κάνω 100ml Maxxx με δύναμη νικοτίνης 6! Σωστές είναι οι ποσότητες, ή έχω κάνει κάτι λάθος;
3. Όταν λέμε δύναμη νικοτίνης 3/6/9/12/18 κ.τ.λ. στην πραγματικότητα εννοούμε 0.3/0.6/0.9/0.12/0.18; και αυτά είναι mg/ml;
4. Είναι καλό να φτιάχνω τις βάσεις στη δύναμη νικοτίνης που θέλω, ώστε να είναι έτοιμες από πριν για τυχών μίξεις με αρώματα;
5. Πόσες μέρες χρειάζονται, αν χρειάζονται, για την ωρίμανση μόνο των παραπάνω βάσεων μεταξύ τους, χωρίς το άρωμα;
6. Είναι σωστές οι τιμές στη φώτο 2, που αφορά την μίξη των δύο βάσεων ώστε να βγουν 100ml με δύναμη νικοτίνης 6;
7. Έχει κανείς εμπειρία στο DIY του Maxxx; Το έχω φτιάξει στην προτινόμενη δοσολογία 4%, αλλά στην τρίτη μέρα που το δοκίμασα είναι λίγο υποτονικό και σκέφτομαι να του κάνω την επόμενη αραίωση στα 6% μπας και φτάσει λίγο σε μυρωδιά το original της Atmos Lab!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας εκ των πρωτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα και σε σενα. :bye:

1) Η βαση περιεχει 20mg/ml νικοτινη ή αλλιως εχει περιεκτικοτητα νικοτινης 2%.
2) Μια χαρα τις υπολογισες.
3) Οταν λεμε πχ νικοτινη 12 ή 12αρα εννοουμε 12mg/ml ή αλλιως 1.2%.
4) Ναι, καλυτερα ετσι ωστε να εισαι σιγουρος οτι εχουν ομογενοποιηθει σωστα τα συστατικα της πριν απο τη μιξη με το αρωμα.
5) Δε χρειαζονται μερες, απλα παρα πολυ καλο ανακατεμα ωστε ολα τα συστατικα της βασης να ειναι καλα ανακατεμενα. Να μην βλεπεις px περιοχες που εχει μονο VG ή μονο PG.
6) Kι αυτες σωστες ειναι.
7) Το Maxxx, αν θυμαμαι καλα, ειναι απο τα υγρα που θελουν πολλες μερες για να "δεσουν" και να αναδειξουν το αρωμα τους. Αστο καμια 15αρια μερες και δοκιμασε το τοτε.
Εναλλακτικα, αν βιαζεσαι, μπορεις να προσθεσεις απο την αρχη περισσοτερο απο το προτεινομενο αρωμα ωστε να το ατμισεις πιο συντομα.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Γειά και χαρά  σε όλους,
Γράφω την ερώτησή μου εδώ μιας και έχω καταλήξει ότι το θέμα μου έχει να κάνει με τα DIY υγρά.
Ατμίζω BALANCED (50%PG-50%VG) βάση της Nobacco και 25 περίπου σταγόνες άρωμα, περίπου στα 9mg νικοτίνη σε Κayfun 3 lite (~1.5Ω 9W)

[/size]Παρατηρώ λοιπόν έντονο κάψιμο στον ουρανίσκο μόνο με τα συγκεκριμένα υγρά. Στο ίδιο στήσιμο αλλάζω σε έτοιμο υγρό (έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες) και το κάψιμο εξαφανίζεται στη δεύτερη τρίτη τζούρα. Επιστρέφω στα DIY μου και πάλι το ίδιο. Δοκίμασα διαφορετικου τύπου/υλικού drip tip αλλά τίποτα.[size=78%]

[/size]Έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο? Είναι αρκετά ενοχλητικό. Πολλές φορές έχω ένα μπουκαλάκι με παγωμένο νερό και το κρατάω στο στώμα για να δροσίσω τον ουρανίσκο μου. Μου φαίνεται αν το συχενίσω θα δημιουργήσει πρόβλημα στο στώμα μου [size=78%] :heat: [/size] .[size=78%]

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασες σκέτη τη βάση να δεις αν έχεις το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όχι...έχει νόημα? Μπορεί οι σταγόνες αρώματος να ευθύνονται??

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
δοκίμασε κάποια άλλη βαση...
Τα έτοιμα υγρά είναι της ίδιας εταιρίας;Ιδια σύσταση σε pg/vg;Ίδια νικοτίνη;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όχι...έχει νόημα? Μπορεί οι σταγόνες αρώματος να ευθύνονται??

Εκτός από αυτά που σου λέει η Ιωάννα, που θα βοηθήσουν να εντοπιστεί ακριβώς το πρόβλημα, ναι, υπάρχει τέτοια περίπτωση. Επιπλέον, οι συγκεκριμένες βάσεις είναι αρκετά νερουλές και ενδέχεται να έχει και αυτό κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
δοκίμασε κάποια άλλη βαση...
Τα έτοιμα υγρά είναι της ίδιας εταιρίας;Ιδια σύσταση σε pg/vg;Ίδια νικοτίνη;

Άλλης εταιρίας αλλά ίδιας σύστασης/νικοτίνης.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Θα δοκιμάσω σκέτη τη βάση μου και άλλης εταιρίας και θα επανέλθω

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
αφού δε σε ενοχλεί η σύσταση τότε πιθανότατα σε ενοχλεί η συγκεκριμένη βάση σε κάτι.Εγώ το πάθαινα αυτό με άλλη βάση που με ενοχλούσε η νικοτίνη της, όχι σαν ποσοστό αλλά σαν συστατικό.Ενώ η βάση ήταν άοσμη και ωραία σε ρευστότητα δεν μπορούσα να την ατμίσω

Αποσυνδεδεμένος x_dimion

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να φτιάξω υγρό που να μοιάζει με το Two apples της liqua αλλά λιγότερο έντονο. Κάποια πρόταση;

Τελικά έφτιαξες τίποτα? ...να το μάθουμε και οι υπόλοιποι  8)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
επειδη το προσπαθουσα και το παλευω ακομα με συνταγη  ειμαι σε αυτο το σημειο
Flavor West Double Apple + FlavourArt - Άρωμα Fuji + FlavourArt - Άρωμα Virginia Blend σε μεγαλα ποσοστα στο Double Apple και με 60 PG 40 VG  με γενικο ποσοστο αρωματων  17% και πανω ( αυτο παιζει στα γουστα)

 εγω το παλευω σε VG blend   και σε χαμηλοτερα ποσοστα ...  κατω απο τα 13% ( ευχαριστο υγρο) θα ποσταρω την συνταγη αν την καταφερω

θα την ποσταρω στο νημα μου

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Θα στάξω μια σταγόνα πυραζίνη σε καπνικό για δοκιμή, θέλει steeping ή δοκιμάζω;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364