vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
μηπως γνωριζει κανεις ποσο χρονο ωριμανσης χρειαζεται το soho της flavourart;




2 βδομάδες σίγουρα. Στις 3 θα είναι καλύτερο. Η ΦΑ εν τω μεταξύ, προτείνει 20% μίξη αρώματος!!!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Ετσι το εφτιαξα petra ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου DIY υγρό από μια συνταγή που βρήκα στο internet με αρώματα της TPA. Την πέρασα στον DIY Calculator by fractabit και είναι η παρακάτω. Τα αρώματα θα τα παραλάβω αύριο πλην της βάσης που δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποια να πάρω. Προσανατολίζομαι σε 12mg βάση για να μου βγει σύμφωνα με το calculator το υγρό στα 9 περίπου mg. Σουμβουλές όσον αφορά βάση και ωρίμανση ευπρόσδεκτες... (μάλλον πάω για balanced 50-50). Αν βλέπετε κάτι στη συνταγή που είναι υπερβολικό παρακαλώ να σχολιάσετε μιας και δεν έχω ξαναδοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Το συνολικο ποσοστο του αρωματος (20%) μου φαινεται υπερβολικο. Εγω θα επιχειρουσα τη συνταγη μειωνοντας ολες τις ποσοστωσεις των αρωματον στο μισο (10%) αυξανοντας προφανως και τη βαση στο 90%. Προσωπικη μου αποψη παντα.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου DIY υγρό από μια συνταγή που βρήκα στο internet με αρώματα της TPA. Την πέρασα στον DIY Calculator by fractabit και είναι η παρακάτω. Τα αρώματα θα τα παραλάβω αύριο πλην της βάσης που δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποια να πάρω. Προσανατολίζομαι σε 12mg βάση για να μου βγει σύμφωνα με το calculator το υγρό στα 9 περίπου mg. Σουμβουλές όσον αφορά βάση και ωρίμανση ευπρόσδεκτες... (μάλλον πάω για balanced 50-50). Αν βλέπετε κάτι στη συνταγή που είναι υπερβολικό παρακαλώ να σχολιάσετε μιας και δεν έχω ξαναδοκιμάσει.


Η συνταγη ειναι καλη, αλλα δεν ειναι tribeca. Γνωμη μου οτι με το ethyl maltol στο 3% γίνεται αρκετα γλυκό, πιο γλυκο απο το original! 


Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Μια ερώτηση. Θέλω να φτιάξω υγρό με δύο αρώματα. το Α μπουκαλάκι λέει 5% και το Β 6%. Συνολικά δηλαδή θα έχω 11% άρωμα? ή πρέπει να ελαττώσω τα δύο ποσοστά?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Συνολικα θα υπολογιζεις το μεγαλυτερο ποσοστο των δυο αρωματων (στην περιπτωση σου το 6%) + 1% ακομα, αρα συνολο 7% αρωμα.
Επιμερους θα βαλεις 5/11 απο το Α αρωμα και 6/11 απο το Β αρωμα, δηλαδη 5/11 x 7% = 3.2% απο το Α και 6/11 x 7% = 3.8% απο το Β.
Αυτο ειναι ο μπουσουλας. Μετα τα προσαρμοζεις στα γουστα σου.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Ήρθε σήμερα η παραγγελία με τα αρώματα και δυστυχώς η Ethyl Maltol είναι σε κρύσταλλους...  :eyesplash: Δυστυχώς δικό μου λάθος που δεν διάβασα καλά στο site του καταστήματος, αλλιώς θα είχα προτιμήσει να το πάρω από αλλού σε υγρή μορφή. Αν υπάρχει κάποια συζήτηση που να εξηγεί πως τους χρησιμοποιούμε ή αν κάποιος μπορεί να γράψει δυο λόγια please

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις τρόπο να τα ζυγίσεις σε ακριβεια τουλαχιστον γραμμαρίου;
Χρειάζεται 9 μέρη PG μηδενική και 1 μέρος κρυσταλλους.
Δηλαδή 9 γραμμαρια PG και 1 γραμμαριο ethyl maltol.
Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με ειδικά βαρη κλπ, μια χαρα θα βγει κι έτσι.
Ελαφρύ ζεσταμα και συνεχες ανακατεμα μεχρι να λιώσουν οι κρύσταλλοι.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Εκτός από τη ζυγαριά που ζυγίζομαι δεν παίζει τίποτα άλλο στο σπίτι... Όταν λες 9 γραμμάρια PG μηδενική? Εγω μηδενική έχω μόνο balanced..  κοίτα να δεις εκεί που τα έχεις όλα έτοιμα και στημένα έρχεται πάντα κάτι να σε ξενερώσει.. Τι θα κάνω τώρα με τους παλιοκρύσταλλους... εδώ τώρα κάπου διάβασα λέει ότι θέλει και 2 μέρες να δέσει με την PG.. τι άλλο θα βγει να δούμε..

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά κανένας άλλος τρόπος??? Θα τα πετάξω νεροχύτη από το ξενέρωμα... δυο μέρες περίμενα τα υλικά με αγωνία

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Το soho θυμιζει tribeca ή κανω λαθος;;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Σωστός είσαι  :yes:

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Εφτιαξα σημερα το πρωτο μου υγρο με ατμος βασεις και ry69 αρωμα και σε αναλογια 70 VG 30 PG 9mg
κατεληξα σε αυτην την αναλογια γιατι ? δεν ξερω απλα δοκιμη κανω να βρω τι θα μου αρεσει
διαβαζω οτι καποια παιδια κανουν σκετη VG καπιοι αλλοι 50-50 η 70PG 30 VG
 βοηθηστε με να καταλαβω ο καθε συνδιασμος τι προσφερει
αυτην την στιγμη εχω τον kayfun v4 κλωνο τι αναλογια μου προτεινεται για τον συκγεκριμενο

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Η VG προσφερει ατμο, ντουμανι, ενω η PG κτυπημα στο λαιμο.
Η αναλογια VG/PG ειναι υποκειμενικη. Μονο με δοκιμες θα βρεις την ιδανικη δικη σου.
Ο ατμοποιητης που εχεις μπορει να δεκτει ολους τους συνδιασμους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364