vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
εκανα  χιουμορ  ετσι  περι  ,,,,γυναικας  ........τωρα  επι  της  ουσιας  κατανοητο  οτι  δεν  σου  αρεσει   :)     

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Καλησπερα σας.
Για αλλη μια φορα ερωτηση αρχαριου.
Να με συγχωρειτε αν σας κουραζω αλλα εχω μπερδευτει ασχμημα με τους υπολογισμους και ολα αυτα που διαβαζω απο σελιδες και DIY calculators.
Η ερωτηση μου μαλλον θα ειναι πολυ απλη για εμπειρους των diy υγρων.
Προσπαθω να αποφυγω ανουσιες και ασκοπες αγορες.Δεν περισευουν τα ατοιμα. :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Το λοιπον.
Σκεφτομαι να ξεκινησω αυτη την κατασταση ιδιοκατασκευης υγρων με τα παρακατω προιοντα.
Βαση.
Umami Fuerte 100% PG 100ml - 20mg νικοτινη.
Umami Suave 100% VG 100ml - 20mg νικοτινη.
Umami Fuerte 100% PG 100ml - 0mg νικοτινη.
Umami Suave 100% VG 100ml - 0mg νικοτινη.

Θα σας πω αυτα που εχω καταλαβει.Τα βηματα που σκεφτομαι να κανω και αν εχω καπου λαθος θα ηθελα να με βοηθησετε.


Το επιθυμητο αποτελεσμα ειναι να φτασω την νικοτινη στα 12mg.  70%PG - 30%VG.
Θα παρω την PG 20αρα και θα την κανω αναμειξη με την PG 0mg.
Για να την παω στα 12mg θα βαλω , 60ml 20αρας και 40ml μηδενικης.
Θα εχω 100ml 12mg.

Την ιδια ακριβως λογικη θα ακολουθησω και με την VG και θα εχω 100ml 12αρας VG.

Σε ενα δοχειο πλεον εχω 100ml PG στα 12mg και σε ενα αλλο δοχειο 100ml 12αρας VG.

Το επομενο βημα που θα κανω θα ειναι να αναμειξω την PG με την VG.
To αποτελεσμα που θελω ειναι 100ml  70-30.  70%PG  -  30%VG.

Αρα θα παρω 70ml 12αρας PG και 30ml 12αρας VG και θα τα αναμειξω.

Μετα εχοντας την βαση που θελω θα κανω αναλογικα και τις προσμιξεις των αρωματων που θελω.
Ελπιζω να τα εχω πει σωστα.
Αν κανω καπου λαθος χρειαζομαι βοηθεια για τις αναλογιες.

Σας ευχαριστω παρα πολυ !!!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Για να φτιάξεις 100ml 12αρας βάσης σε αναλογία 70pg-30vg θα χρειαστείς


Νικοτινούχα βάση PG 20 MG - 60 ML
VG μηδενική - 29.64 ml
PG μηδενική - 10.36 ml




Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Sorry αλλα τωρα εχασα την μπαλα. Reset ....   :idiot1: :hmmm: :idiot1: :hmmm:


Εφοσον το αποτελεσμα που θελουμε ειναι 70PG και 30VG με περιεκτικοτητα νικοτινης 12mg , δεν πρεπει να βαλουμε π.χ για 100ml  ----  70ml PG 12αρα και 30ml VG 12αρα??? Με αυτο που μου ειπες η VG που μου λες ειναι παντα μηδενικη ....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και ο ένας και ο άλλος καλά τα λέτε. Ο μεν miltiades χρησιμοποοιεί 20ρα PG και μηδενικές VG και PG ενώ ο Andreas81 χρησιμοποιεί έτοιμες 12ρες.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Αντρέα ο πιο ευκολος και οικονομικός τρόπος για να φτιάξεις την βάση που θέλεις είναι:

60ml βάση VG/PG 12mg + 40ml βάση PG 12mg.


 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Σου εχω και πιο ευκολο τροπο με δυο μονο βασεις.
Παιρνεις μια Media με νικοτινη 20mg/ml και μια Fuerte με νικοτινη 0mg/ml.
Βαζεις 60% απτη νικοτινουχα και 40% απτη μηδενικη κι εχεις τελικη βαση 70/30 PG/VG με νικοτινη 12mg/ml.

Οπως καταλαβες μπορεις να φτιαξεις αυτο που θες με πολλους διαφορετικους τροπους, αναλογως με τις πρωτες υλες που διαθετεις.
Κι επειδη πιστευω οτι θα ειναι σπανια περιπτωση να βρεθεις σε καποιο βουνο χωρις ιντερνετ και να χρειαστεις να φτιαξεις βαση για τα υγρα σου,
δες τα παρακατω προγραμματακια μιξης υγρων και "παιξε" λιγο, ειναι αρκετα χρησιμα και βολικα.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg95637.html#msg95637

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απο οτι καταλαβαινω δεν εχω κανει καπου λαθος στους υπολογισμους μου  ;D ;D ;D  .
Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση που δειχνετε !!!


GRATZZZ !!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Τη βάση προφανως θα την καταφέρεις, μόνο που όταν προσθεσεις τα αρωματα όλα αυτα θα ειναι παρελθόν. Και το 70/30 και τα 12mg.
Μην φτιαξεις καθόλου ετοιμη βάση, δεν εχει νόημα εκτος και ρουφας σκετη βαση.

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Οταν θα εχω ετοιμη την βαση 70/30 12αρα π.χ 100ml ή 50ml δεν αναγραφονται οδηγιες πανω στα αρωματα ποσα ml αρωματος αναλογουν σε X ml βασης ???

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Οπως θα σε ανημερώσουν και οι πιο έμπειροι, όταν το ποσοστό των αρωματων ταλαντεύεται ανάμεσα στο 10-15 % και ειναι βασικα pg, αντιλαμβάνεσαι ότι τόσο το ποσοστό VG όσο και το ποσοστό νικοτίνης ειναι στην κατηφοριά.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το ποσοστο τωρα αρωματων δεν ξεκινα σε ολες τις εταιρειες απο 10%, αλλα σε αρκετες απο 2-3%.
Αλλα και 10% αρωμα να βαλει, η νικοτινη απο 12mg/ml θα πεσει στα 11mg/ml  και η PG απο 70% θα ανεβει στο 75%.
Εσυ μπορεις να καταλαβεις αυτες τις διαφορες? Eγω προσωπικα, οχι.

Μην κολλατε με λεπτομεριες και μετρησεις του χιλιοστου του ml στην ιδιοκατασκευη υγρων.
Υγρα προς ατμιση φτιαχνουμε, οχι βομβα, δε χρειαζεται τοση ακριβεια. Απολαυστε τη διαδικασια. :D

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Οχι, δεν μπορω να τις καταλάβω αυτες τις διαφορές, αν δεν ειναι η διαφορά 30-50% δεν καταλαβαίνω και πολλά. Αλλα αυτος ειμαι εγω, άλλο όμως ενας νεαρός με φρεσκους γευστικους κάλυκες που θα ειναι πιστευω σε καλύτερη κατασταση.
Τα φρουτένια εχουν ποσοστα αρώματος στον ουρανο, πάνω από 15% όλα. Πολλά, πάρα πολλά, χτυπάνε 20άρια.  Επίσης αν η pg ειναι κάτω από 50%, αιφνιδίως, εχουμε καταστρατήγηση όλων των ισορροπιών. Αυτα πρέπει να τα λάβει υπόψιν του, και αν δεν τον πειράζει, εγω μαζί σας.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τα φρουτένια εχουν ποσοστα αρώματος στον ουρανο, πάνω από 15% όλα. Πολλά, πάρα πολλά, χτυπάνε 20άρια.

Τα φρουτα της AtmosLab εχουν προτεινομενο ποσοστο αραιωσης 3-6%.
Τα αντιστοιχα της FlavourArt, ακομα λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Vapeman

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Πάντα οι προσμίξεις βγαίνουν στο περίπου, γι αυτο λέγονται και DIY, περίπου 12αρα νικοτίνη με περίπου 50/50 βαση, οταν δεν βρίσκω ηδη φτιαγμένη 50/50.

Απλα ατμίζοντας ενα υγρό πολύ καιρο, το μονο που θα καταλάβεις σε διαφορά θα ειναι το αν χρησιμοποιήσες διαφορετικού προμηθευτή βαση ή σου επεσαν παραπανω σταγόνες αρώματος.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364