vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, dkostas, vasilis27p

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Καλησπερα σας.
Ισως να το πηγαινω αναποδα.Πρωτα σιγα σιγα στεινω τον εξοπλισμο και μετα θα παω στην αγορα βασης ,αρωματων κλπ.
Προς το παρον μαζευω πληροφοριες για να μπω στον κοσμο του DIY υγρων και ταυτοχρονα να παρω καποια στιγμη εναν Kayfun Lite Plus.
Διαβαζω για παραδειγμα τις συνταγες του kostas44 και θελω να μπω στα μαγειρεματα.
Κοντευω να τελιωσω και με την πατεντα ιδιοκατασκευη του μαγνητικου αναδευτηρα.Παντα με την βοηθεια σας και σας ευχαριστω πολυ για αυτο.
Στο ζητουμενο.Θελω να μου προτεινετε ενα μαγαζι για να αγορασω εργαλεια για το DYI.
Οπως για παραδειγμα να παρω ( Ογκομετρικο γυαλινο κυλινδρο , Ποτηρια ζεσεως , Φιαλες ογκομετρησης ) γενικα εργαλεια που μπορει να χρειαστω οταν ξεκινησω να φτιαχνω τα υγρα μου.
π.χ τι εργαλεια θα ηταν καλο να παρω ?? Ενα καταστημα με τετοια προιοντα στην αθηνα ??


Και παλι σας ευχαριστω πολυ !!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να φτιάξω υγρό που να μοιάζει με το Two apples της liqua αλλά λιγότερο έντονο. Κάποια πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας.
Ισως να το πηγαινω αναποδα.Πρωτα σιγα σιγα στεινω τον εξοπλισμο και μετα θα παω στην αγορα βασης ,αρωματων κλπ.
Προς το παρον μαζευω πληροφοριες για να μπω στον κοσμο του DIY υγρων και ταυτοχρονα να παρω καποια στιγμη εναν Kayfun Lite Plus.
Διαβαζω για παραδειγμα τις συνταγες του kostas44 και θελω να μπω στα μαγειρεματα.
Κοντευω να τελιωσω και με την πατεντα ιδιοκατασκευη του μαγνητικου αναδευτηρα.Παντα με την βοηθεια σας και σας ευχαριστω πολυ για αυτο.
Στο ζητουμενο.Θελω να μου προτεινετε ενα μαγαζι για να αγορασω εργαλεια για το DYI.
Οπως για παραδειγμα να παρω ( Ογκομετρικο γυαλινο κυλινδρο , Ποτηρια ζεσεως , Φιαλες ογκομετρησης ) γενικα εργαλεια που μπορει να χρειαστω οταν ξεκινησω να φτιαχνω τα υγρα μου.
π.χ τι εργαλεια θα ηταν καλο να παρω ?? Ενα καταστημα με τετοια προιοντα στην αθηνα ??


Και παλι σας ευχαριστω πολυ !!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
νομιζω οτι με 2-3 συριγγες των 10 ml και αλλες τοσες του 1 ml με 2-3 χοντρες βελονες και ενα μπουκαλακι νερο καθαρο θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου
κρατας και μερικα μπουκαλακια 100 ml απο τις βασεις σου και εισαι ετοιμος

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time

Καλησπερα σας και παλι.Ερωτηση του αρχαριου.
Ωριμανση των υγρων.Τα αφηνουμε για μερες.Αναδευσεις καθημερινα ή με το χερι ή με καποιο εργαλειο που μπορει καποιος να εχει οπως για παραδειγμα εναν μαγνητικο αναδευτηρα.
Σε σκοτεινο και δροσερο περιβαλλον.Ελπιζω να τα λεω καλα απο οτι εχω διαβασει ολο αυτο τον καιρο.


Η ερωρηση μου ειναι η εξης.Αφου εχω βαλει τα ξεχωριστα μειγματα σε διαφορα μπουκαλακια κλπ.Οταν ερθει η στιγμη να τα αναδευσω.Θα πρεπει να τα ανοιγω τα μπουκαλακια να περνουν αερα,να ειναι συνεχεια κλειστα ή συνεχεια ανοιχτα? Μεχρι να ωριμασουν ολα τα υγρα μεταξυ τους θα πρεπει να αναπνεουν ή θα χαθουν τα αρωματα αν ανοιχτουν τα μπουκαλακια?
Την ιδια διαδικασια ακολουθουμε και με τις βασεις ? π.χ αραιωση μιας 54αρας βασης να γινει 18αρα ή 12αρα.Απο οτι εχω καταλαβει θελει σιγα σιγα η αραιωση.
Πρεπει μεχρι να γινει αυτη η διαδικασια να αναπνεουν τα υγρα ή μονο καθημερινες αναδευσεις μεχρι να δεσουν ?
Αυτα τα ολιγα.!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Διόρθωση γραμματοσειράς
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 12:17 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ενας τροπος ειναι φτοιαξιμο του υγρου σου ... μετα καλα κούνημα φυλαγμα και αν το θυμασαι στις επόμενες μερες παλι κούνημα ανοιγμα να πάρει λιγο αέρα και παλι κλείσιμο και φύλαγμα ... αυτο εσυ το κανονίζεις ... δεν ειναι νόμος ... απλα με τις καλές και συχνες  ανακινήσεις ομογενοποιείται καλύτερα το υγρο σου

EDIT: αν εχει το υγρό σου αλκοόλ και δεν σου αρέσει τοσο έντονη μυρωδιά μπορείς στο ενδιάμεσο απο το χρόνο ωριμάνσεις να το αφήσεις και κάποιες ωρες ανοιχτό χωρις καπάκι να ξεθυμάνει το αλκοολ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Επειδή δεν ξέρω που να ρωτήσω, γράφω εδώ. Ενας φίλος πήρε ένα smoke after-8 και ενώ όταν το δοκίμασε του άρεσε , όταν πήγε σπίτι, του βρωμούσε και δεν το αντέχει με τίποτα.
Καμια ιδέα να το αναμίξουμε με κάτι άλλο για να μην πεταχτεί;
Αν το αφήσω καμια βδομάδα με ανοιχτό καπάκι, θα φύγει η μεγάλη μπόχα  :))

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
και  γιατι  δεν  το  πηγε  πισω  ;

γιατι  δεν  πηρε  τον  avalon  να  του  το  πει  και  να  βρουνε  λυση ;

ο  φιλος  σου  .....

παρα  τον  βγαζεις  σεντρα  στο  φορουμ 

και  στην  τελικη  τι  ερμηνεια  δινεις  στο  βρωμαγε ;

δεν  αμφιβαλω  στα  λεγομενα  σου  αλλα  οχι  ετσι  με  αυτην  την  μεθοδολογια   ;)

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Καποιοι τρελαίνονται γι αυτό. Κάποιους άλλους τους μυρίζει. Μέσα σε αυτούς εκτός απο το φιλαράκι μου και σε μενα.
Το θέμα είναι, πως γίνεται να γίνει πιο ήπια και κάπως διαφορετική αυτή η γεύση. Υπάρχει τρόπος;


edit ποιος είναι ο avalon και τι σχέση έχει με την ερώτηση που έκανα; Και το θέμα της γεύσης είναι υποκειμενικό. Εμας μας βρωμάει τι να κάνουμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα μας πεις και πιο άρωμα είναι μήπως και καταφέρουμε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Γράφω και πιο πάνω, ότι αναφέρομαι στο smoke, αλλά το πήρε σε έτοιμο υγρό.
Να το γυρίσει πίσω δεν παίζει, γιατί γέμισε ένα τανκ το οποίο άδειασε και πέταξε ( το υγρό ). 20 ml ήταν το μπουκαλάκι.
Εχουν μείνει 17 ml

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Καταρχήν ήρεμα βοήθεια θέλουμε να δώσουμε δεν χρειάζεται να μαλώνει κάνεις για υγρά ή για σιδερα.

Λοιπόν, επειδή το ατμιζω πάρα πολύ καιρό το Smoke στο σπίτι μόνο στην κοπέλα μου της αρέσει. Σε όλους τους άλλους θέλουν να βγω έξω ή κάτω από τον αποροφητηρα.

Θέλω να το αφήσεις κλειστό σε ένα μέρος που να μπαίνει φως αλλά να μην το καεί ο ήλιος. Άστο 7-10 μέρες και δοκίμασε παλι. Εάν είναι πάλι χάλια τότε θα σε πρότεινα να πας στο μαγαζί που το πήρες και να το δώσεις να το δοκιμάσει.

Πάντως δεν έχω ακούσει παράπονα από ατμιστες ίσα ίσα το λατρεύουν.

Αλλά οι καπνιστές και οι μη καπνιστές δεν το μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μάλιστα. Το Smoke μοιάζει πολύ με το RY4 της Liqua κατά τη γνώμη μου, μόνο που είναι λιγότερο γλυκό και μπουχτιστικό. Όταν λες "του βρωμάει" και δεν το αντέχει, τι ακριβώς είναι αυτό που τον χαλάει?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Εντάξει βρε παιδιά, δεν αρέσει σε όλους και σε μας που δεν μας αρέσει ατμιστές είμαστε.
Ο φίλος το πήρε και το έστειλε σε μένα, γιατί δεν το αντέχει, αλλά δεν το αντέχω ούτε εγώ.
Δεν πιστεύω ότι έχει κάτι το υγρό, γιατί το έχω ξαναδοκιμάσει πρόσφατα σε δοκιμαστήριο και πάλι δεν μου άρεσε και πιστεύω ότι είναι το ίδιο.
Σίγουρα κλειστό το μπουκαλάκι; Γιατί κλειστό ήταν έτσι κι αλλιώς και πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
τι  χρωμα  εχει  το  υγρο  φιλε  μου  ;


οταν  βγαινει  το  smoke  απο  τον  κατασκευαστη  ειναι  ασπροκιτρινο  .......και  μετα  το  δεσιμο  οπου  ειναι  και  ετοιμο   ειναι  χρυσοκιτρινο 


εσενα  τι  χρωμα  εχει ;; 


γιατι  στο  λεω  αν  δεν  ηταν  χρυσοκιτρινο  φταιει  το  μαγαζι  που  δεν  στο  ειπε  οτι  θελει  τον  χρονο  του


και  οχι  υγρα  στον  ηλιο  ..δεν  ειναι  ντοματες   

τωρα  περι γευσης  μαζι  σου  .......και  εμενα  της  γυναικας  μου  της  βρωμαει  ;;    αλλα  γυναικες  ειναι  τι να  κανουμε     :laugh1: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 14:17 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Ε μα να...διάβασε την τελευταία σου φράση και δες το ροζάκι εκεί που λέει φύλο. Κοριτσάκι είμαι κι εγώ.


Χρυσοκίτρινο είναι το χρώμα , αλλα μου/μας μυρίζει άσχημα και στην γεύση φυσικά. Τελος πάντων, θα δω τι θα το κάνω.








 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364