vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, kurtz, kyrgiannis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Εδώ και περίπου 6 μήνες κάνω κάποια από τα υγρά μου DIY και θα ήθελα την βοήθεια των φίλων συνατμιστών.
Η πρακτική που εφαρμόζω είναι προσθήκη 8-10% αρώματος σε VPG βάση και ακολούθως φύλαξη σε συρτάρι 10-14 ημέρες  (με ενδιάμεσες χειρωνακτικές αναδεύσεις και οξυγόνωση κάθε 1-2 ημέρες).
Σ’ αυτό το αποτέλεσμα έρχομαι στο τέλος και προσθέτω 8% έτοιμο υγρό Gin’s Addiction της Halcyon haze γιατί μου αρέσει μια μικρή δόση φρεσκάδας από την μέντα και την μενθόλη που περιέχει το συγκεκριμένο υγρό.
Η ερώτηση αφορά το αν είναι καλλίτερα να προσθέτω το Gin’s Addiction στην αρχική ανάμειξη με το άρωμα και την βάση ή όπως το κάνω εκ των υστέρων.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Δεν υπαρχει κατι στανταρντ φιλε μου ... ο καθενας το κανει οπως του αρεσει πιο πολυ ... εγω να σκεφτεις εφαρμοζω Separate Steeping μια μεθοδο που δημιουργησα με το χρονο πειραματων αλλοι παλι τα βαζουν ολα μαζι δεν υπαρχει κατι που απαγορευεται ...


αν αυτο που κανεις με λιγα λογια σου δινει την ευχαριστηση οτι εκανες ενα ωραιο υγρο που σε ευχαριστει γιατι οχι να συνεχισεις ετσι ... (το σκεφτικο σου παντως θυμιζει την τεχνικη μου )

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ kostas44 σ' ευχαριστώ για την απάντηση και επι την ευκαιρία να σε συγχαρώ για το εξαιρετικό ποστ του Separate steeping.
Ίσως την επόμενη φορά να δοκιμάσω την προσθήκη του Gin's Addiction απο την αρχή και να συγκρίνω το αποτέλεσμα.
Απλώς ήθελα να ξέρω αν στην υφιστάμενη πρακτική μου υπάρχει κάποιο θεμελιώδες λάθος μιας και νέος στα DIY και σ' αυτό αποσκοπούσε η ερώτηση μου.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
επειδη απο οτι καταλαβα το υγρο το συγκεκριμενο εχει μενθολη και μεντα ... εγω νομιζω επειδη ειναι ετοιμο υγρο και ηδη ειναι ωρημασμενο η προσθηκη του απο την αρχη στο υγρο σου δεν θα εχει δραματικα αποτελεσματα προς το κακο ή στο καλυτερο ... ισως μια μικρη εξασθενιση του ... μιας και θα το βαλεις απο την αρχη και θα αρχισει παλι η διαδικασια ενοποιησης του με το νεο υγρο αλλα δεν θα ειναι τοσο που να την καταλαβεις εντονα ...

Αγαπητέ kostas44 σ' ευχαριστώ για την απάντηση και επι την ευκαιρία να σε συγχαρώ για το εξαιρετικό ποστ του Separate steeping.
Ίσως την επόμενη φορά να δοκιμάσω την προσθήκη του Gin's Addiction απο την αρχή και να συγκρίνω το αποτέλεσμα.
Απλώς ήθελα να ξέρω αν στην υφιστάμενη πρακτική μου υπάρχει κάποιο θεμελιώδες λάθος μιας και νέος στα DIY και σ' αυτό αποσκοπούσε η ερώτηση μου.


Νίκο , θα μπορούσες να κάνεις το εξής:


Να αγοράσεις μία βάση με μενθόλη μηδενική και να χρησιμοποιήσεις τη βάση αυτή για τη μίξη σου. Οπότε δεν χρειάζεται να αραιώνεις το Gin's Addiction
μέσα στο υγρό σου και παράλληλα τα υγρά σου θα έχουν την δροσιά που θέλεις.




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Μαλλον Μιλτιαδη του φιλου θα του αρεσει ολο το πακετο του νεου του υγρου με το Gin's Addiction και απλα νομιζει οτι την ολη ευχαριστηση την παιρνει απο την μενθολη ... αλλα φανταζομαι ολος ο συνδιασμος ειναι που τον ευχαριστει  ;)

Μεγάλο κόλλημα αυτό το υγρό. Με είχε ξεζουμίσει δύο μήνες μέχρι να το βαρεθώ. Δεν κοστίζει τίποτα να δοκιμάσει πάντως ο Νίκος.
Στη χειρότερη να του μείνουν 100ml μηδενικής βάσης.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
miltiades & kostas44
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έχω στην κατοχή μου την Fresh PGVG Βάση της Atmoslab και την έχω δοκιμάσει όπως προτείνεται.
Απλώς η διαφορά με το Gin's Addiction είναι ότι όλο αυτό το συνονθύλευμα  Τζιν, φραγκοστάφυλου, Αψέντι, λεμονιού, μέντας και μενθόλης δίνουν άλλο χαρακτήρα στο τελικό αποτέλεσμα. Τι να πεις.... γούστα είναι αυτά. Όπως και νάχει σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος chrisb

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια θελω συμβουλη.  Εφτιαξα πριν καμια 10αρια μερες 3 100μελα με αρωματα της after8 και βαση pink mule red label (η βαση εχει μεσα 1% ethyl maltol) και δεν ατμιζονται με τιποτα.
Καταλαβαινω τα κανονικα αρωματα αλλα εχουν μια γευση σαν λαδιλα,  σαν γαριδακια που τα σκεπαζει.

Μπορω να τα αναμιξω με κατι μπας και σωθουν? Η να τα αφησω και αλλο μηπως γινουν καλυτερα?

Πόσο είναι το ποσοστό αρώματος after-8 που έβαλες μέσα;


Αποσυνδεδεμένος chrisb

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Εβαλα αρκετο.  Περιπου σε 80-85 ml βασεις 10ml αρωμα.  Τα αρωματα ειναι τα smoke,  rwhy και smokey caramel

12.5% δηλαδή.


Άσε το λίγες ημέρες ύσηχο , το ethyl maltol θέλει τουλάχιστο 5-6 μέρες για να δέσει με το υγρό.
Θα πρόσθετα και άλλα 20 ml βάσης μηδενικής

Αποσυνδεδεμένος chrisb

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Οταν λες μηδενικης εννοεις χωρις ethyl maltol? Το κακο ειναι οτι τα εχω ηδη 10 μερες.  Βεβαια αποτι διαβαζω τα αρωματα της after8 θελουν αρκετο χρονο γενικα

Ναι θα έλεγα μηδενικής. Να πας την αναλογία στο 10% ουσιαστικά. Η λαδίλα πάντως που αναφέρεις δεν ωφείλετε στην αιθυλομαλτόλη. Προέρχεται συνήθως από tobacco absolute που έχει διαλυθεί σωστά στη βάση του είτε από κάποιο καπνικό που έχει μέσα absolute.




Αποσυνδεδεμένος chrisb

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Οκ φιλε μου ευχαριστω.  Για την ωρα δε θα τα αραιωσω μιας και μου αρεσουν εντονα τα αρωματα.  Θα τους δωσω αλλη μια βδομαδα και αν δε στρωσουν θα ριξω λιγο ακομα βαση χωρις ethyl maltol

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364