vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
προσεχαι!!!!!!!
οι κρυσταλοι  μενθολης ειναι πολυ δυνατοι
αν καποιος γνωριζει ζητα βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
σε γυάλινο μπουκαλάκι βάλε 5ml μηδενική βάση PG κ δύο κουταλάκια του γλυκού κρυστάλους μενθόλης αφού προηγουμένος τους έχεις κάνει τρίμα (σε μια λαδόκολλα βάζουμε τους κρυστάλλους μέσα κ τους κτυπάμε μέχρι να γίνουν σκόνη).κλείνουμε καλά το μπουκαλάκι κ το βάζουμε για 5 λεπτά σε ζεστό νερό ώσπου να λιώσουν οι κρύσταλλοι.βγάζουμε το γυάλινο μπουκαλάκι από το ζεστό νερό κ το αφήνουμε να κρυώσει.είναι έτοιμο για το υγρό σου(προτείνω αραίωση 1%-2% όχι παραπάνω γιατί είναι πολύ δυνατό).αυτά από'μένα,ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Tωρα αμα σε πω οτι νομιζα πως ο φιλος Lux εκανε τυπογραφικο λαθος θα με πιστεψεις?  :-[ :-[
Αλλο το ενα, αλλο το αλλο υποθετω? Με παραπλησιο ομως αποτελεσμα? 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ειχα παρει πριν χρονια κρυσταλους μενθολης και εβαζα τοτε στο υγρο στην μυτη της οδοντογλυφιδας λιγη ποσοτητα που ηταν σαν πλακε φλουδιτσες παρα πολυ μικρες και το υγρο γινοταν αρκετα δυνατο σαν γευση.
Δεν την διαλυαμε πουθενα παρα μονο μεσα στο υγρο η βαση που θελαμε.
Αν εχει αλλαξει κατι δεν το ξερω

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
το παρακατω αφορα το ethyl maltol σε μορφη κρυσταλλων

Επειδη παρελαβα κι εγω σημερα οποτε εριξα λιγο ψαξιμο
διαβασα οτι :
1μλ κρυσταλλοι με 9μλ pg τους αφηνεις μια μερα να λιωσουν ανακατευοντας ανα διαστηματα
επικουρικα βαζεις το μπουκαλακι για λιγη ωρα , αρκετες φορες ομως σε ζεστο νερο για να επιταχυνεις τη διαδικασια
1μλ κρυσταλλοι = ενα τεταρτο απο το κουτακαλι του γλυκου
αυτο σκοπευω να ακολουθησω κι εγω σε λιγο

Συνιστώμενη δοση του αρωματος για τα υγρα ειναι 2-3 σταγονες ανα 10ml

Καπου διαβασα οτι μερικοι πετανε τους κρυσταλλους κατ ευθειαν στο υγρο τους και το αφηνουν για 24 ωρες
Εμενα δε μου ακουγεται καλα κατι τετοιο οποτε θα προτιμησω τη μεθοδο παρασκευης αρωματος με 9ml pg  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2014, 21:03 από Lux »

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας.


Σε ότι αφορά το θέμα του που πρέπει να διαλυθούν οι κρύσταλοι μενθόλης η συμβουλή προέρχεται από φίλο
συμφοιτητή που εργάζεται σε εταιρεία στην Καλιφόρνια. Αυτοί φυσικά δεν χρησιμοποιούν πλέον μενθόλη για την κρυάδα
αλλά ένα άλλο χημικό το οποίο και ονομάζεται Menthyl Methyl Lactate το οποίο είναι εντελώς άοσμο και πολύ ποιο ισχυρό.


Ο φίλος μου σύστησε ότι καλύτερα εφόσον θέλω να φτιάξω κάποιου είδους συγκεντρωμένο διάλυμα να προτιμήσω το αλκοολ
γιατί κρατάει σε πολύ υψηλότερο βαθμό τα συστατικά της βασικής ουσίας ενώ στο PG πολλές φορές η γεύση και το άρωμα αδυναμούν.


Σε σχέση με τα συστατικά η σύσταση είναι 50%-50% δηλαδή ένα μέρος κρύσταλοι και ένα μέρος αλκοολ. Θα δοκιμάσω πάντως
και σε PG και θα σας πω τι έβγαλε το τσουκάλι.


ευχαριστώ πολύ.


Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
αν θέλεις να το αραιώσεις με αλκοόλ (που είναι από τους καλύτερους διαλύτες όπως κ το καθαρό οινόπνευμα)πρόσεξε σε τι τανκάκι θα βάλεις το υγρό γιατί το αλκοόλ εκτός από τους κρύσταλους μπορεί να διαλύσει κ άλλα πράγματα!

Νομίζω 1-2 σταγόνες στα 10 ml δεν θα κάνουν καμία ζημιά. Αλλά θα το προσέξω γιατί έχω ακούσει πολλά για κάποια υγρά αν και
δεν μου έχει γίνει καμία ιστορία μέχρι σήμερα.


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Που μπορούμε να προμηθευτούμε κρυστάλλους μενθόλης Ελλάδα; Μόνο amazon.co.uk έχω βρει. Θέλω να φτιάξω διάφορα φρουτώδη υγρά και να τα εμπλουτίζω αν θέλω μετά με μερικές σταγόνες από το 10μελο μενθόλης που θα έχω φτιάξει. Fresc-ιες καταστάσεις δηλαδή :)

Από φαρμακεία παραγγέλνεις.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Δοκιμάστηκε η διάλυση σε PG και Vodka.


PG δοκίμασα σήμερα. Μία χαρά είναι. Βότκα θα το αφήσω λίγες ημέρες ακόμη.
Σίγουρα βοηθάει στο συνάχι , έριξα 2 σταγόνες στον dripper πάνω από το υγρό που είχα και
με έγινε γενικώς καθαρισμός.


Θέλει προσοχή πάντως γιατί έκανε κανένα μισάωρο να φύγει η χαρακτηριστική γεύση από
το στόμα καθώς και κανένα λίτρο νερό για να καθαρίσουν οι υποδοχείς.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2014, 18:47 από miltiades »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Θα παρακαλέσω για μια βοήθεια γιατί μάλλον έχω χάσει το μπούσουλα!!!
α) Έχω μια VG 36 mg και την ήθελα 12mg με αναλογία 70pg/30vg Σύμφωνα με τον υπολογιστή χρειαζόμουν 33% από την 36άρα για να μου βγεί 12mg. Το υπόλοιπο 68% το έβαλα μηδενική pg. Λογικά πρέπει να έχω πετύχει το στόχο μου 12mg 70pg/30vg. Είμαι σωστός?????
β) Και επειδη 'εχω μπερδευτεί λίγο με τον υπολογιστή, θα μπορούσε να μου πεί κάποιος πώς μπορώ να κάνω μια βάση 36mg 50pg/40vg/10wif  σε 12mg 70pg/30vg?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
nekos τι ποσοτητα ειναι η 36αρα και τι ποσοτητα θελεις να φτιαξεις?

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
30ml είναι η 36άρα αλλά δεν με νοιάζει πόσο θα βγεί σε ποσότητα αρκεί αν είναι 12άρα. Απλά δεν βγάζω άκρη αν χρειάζομαι και επιπλέον vg και γενικά τα ποσοστά κάπου με μπέρδεψαν!!!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
για να σου βγει 12αρα πρεπει να βαλεις 60ml μηδενικη

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Την αναλογία που θέλω να αλλάξω σε pg/vg? Από 50%-50% που έιναι η βάση σε 70pg/30vg, Την μηδενική να την βάλω μόνο pg?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364