vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Γεια χαρά. Είμαι 4 μέρες στον κόσμο των DIY και έχω πάρει 3-4 αρωματάκια να πειραματιστώ. Δοκιμάζω 100% VG από Atmos Lab (Mist 0mg kai Mist 20mg) και μέχρι στιγμής έχω κάνει μια μόνο αποτυχία με φράουλα-λάιμ, που ενώ μου άρεσε η γεύση, το λάιμ είναι τόσο έντονο που μου έκαιγε το λαιμό (10 σταγόνες φρ. 5 λάιμ). Δοκίμασα ένα δείγμα σοκολάτας και ενθουσιάστηκα. Το Blackberry επίσης πολύ καλό αλλά πολύ γλυκό.


Η ερώτηση μου είναι η εξής:


Χρησιμοποιώντας το Numbers 5 από Nobacco ήταν το κύριο μου υγρό για όλη την ημέρα, που ναι μεν είχε γλύκα αλλά εξισορροπούνταν κάπως από για στυφάδα. Πως θα λέγατε να είναι μια συνταγή που να το πλησιάζει σε γεύση; Σίγουρα πιστεύω πως θα έχει λίγη καραμέλα. Ίσως και rasberry αλλά δε νομίζω να έχει η atmos lab rasberry.


Και καμιά ιδέα για συνταγή για σοκολάτα; Σκεφτόμουν απλά σοκολάτα καρύδα...

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Εχει raspberry η ατμος και ειναι πολυ καλος συνδυασμός με chocolate elegant της ατμος. Οσο για το υγρο που άτμιζες εμενα δεν μ αρεσε καθολου κ δεν εχω ασχοληθεί αλλά σιγουρα εχει πανω απο δυο αρώματα μεσα.


Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Ξερει κανεις ποσο ασφαλης ειναι η δημιουργια και φυλαξη των ατμιστικων υγρων σε πλαστικα "μπουκαλακια"?
Πρακτικα επειδη ειμαι εν αναμονη παραγγελιας μπουκαλιων με βελονα και δεν ειχα που αλλου να φτιαξω τα πρωτα μου υγρα, πηρα απ το ιατρειο μου καποια πλαστικα αποστειρωμενα μπουκαλακια που ειναι για βιοψιες!!! Δεχονται δηλαδη μεσα φορμολη διαλυμενη και τον ιστο που θα εξεταστει...

Θεωρειτε πως ειναι οκ? Αν οχι, απο που μπορουμε να προμηθευτουμε γυαλινα μπουκαλακια διαφορων μεγεθων (10-20-30 μλ...)?


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
ξερω ψαχνω τον ευκολο τροπο / αλλα οποιος θελει ας βοηθησει γιατυι δεν το εχω με την χημεια και με τα προγραμματα αναμειξης.
εχω βαση την FA 50/50 9mg και θελω να παρω μια Umami pg σε 24mg βγαινει αν δεν κανω λαθος..
θελω να πετυχω ενα τελικο αποτελεσμα βασης 70/30 ή ας ειναι 60/40 παντα PG/VG με νικοτινη 8-12mg και πανω
..πως και τι? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αnubis υπαρχουν προγραμματακια-υπολογιστες ακομα και για το κινητο android και σου λυνουν το θεμα

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
αν θυμάμαι καλά 20 βγαίνει η umami

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Aν η umami είναι 24αρα:
80μλ από την 9αρα και 20 από την 24αρα
Τελικό: 12mg, 60/40

Aν η umami είναι 20αρα:
73μλ από την 9αρα και 27 από την 20αρα
Τελικό: 12mg, 63,5/36,5

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
ξερω οτι δεν χρειαζεται να το γραψω - απλα ευχαριστω spectrum

Αποσυνδεδεμένος nuts

Σε περίπτωση που χει γίνει ένα υγρό π.χ. 30μλ με 2% αρώματος και το άρωμα αποδειχτεί λίγο, έτσι και προσθέσω παραπάνω άρωμα το υγρό θέλει ξανά την διαδικασία της ωρίμανσης?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ναι, αλλά θα είναι πολύ πιο σύντομη τώρα, καθώς τα συστατικά είναι "δρομολογημένα" πλέον.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή ο κάθε μαγαζάτορας λέει τα δικά του... μετά την ανάμιξη το (τελικό) υγρό πρέπει να ομογενοποιείται με ανοικτό η κλειστό μπουκάλι?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σαν γενικό μπούσουλα, μπορείς να το αφήσεις 4-6 ώρες ανοιχτό, και μετά κλείσιμο για την υπόλοιπη ωρίμανση.
Πάντως και κλειστό από την αρχή να το έχεις, δεν θα χαθεί ο κόσμος.
Υπάρχουν και άλλες τεχνικές, όπως να βάλεις το μπουκάλι με το υγρό σου σε ζεστό νερό για 1-2 ώρες, επιταχύνει την ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Το διαπίστωσα (ρωτώντας) ότι υπάρχει μπούσουλας.... δηλαδή δεν υπάρχει κάποια στάνταρ μέθοδος?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Επειδή ο κάθε μαγαζάτορας λέει τα δικά του... μετά την ανάμιξη το (τελικό) υγρό πρέπει να ομογενοποιείται με ανοικτό η κλειστό μπουκάλι?  :confused1:
Με κλειστό το μπουκάλι. Το υγρό σου έχει πάρει όσο αέρα χρειάζεται κατά τη φάση της Ανάδευσης και επιπλέον δεν υπάρχει κάτι το οποίο να θες να εξατμιστεί.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364