vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, kurtz, kyrgiannis, aalex

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
να σε καλα,αν θελω να βαλω και λιγο pg να δω πως ειναι γιατι μεχρι τωρα κανω vg μονο...
τι βασεις θα μου ελεγες να παρω?...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Για κάποιον που θέλει πρώτη φορά να ασχοληθεί με DIY, θα μπορούσατε να προτείνετε 4-5 βασικά αρώματα που είναι καλό να τα έχουμε για αρχικούς πειραματισμούς?

Απ'οσο έχω διαβάσει, κάποιο καπνικό + βανίλια είναι αγαπημένος συνδιασμός για πολλούς.

Πέρα απο αυτα τα 2, σκέφτομαι να πάρω επίσης τα εξής αρώματα: μέλι, καραμέλα και καφές ή σοκολάτα.

Θέλω να δημιουργήσω 2-3 υγρά να τα εναλλάσω όπου βασικό άρωμα θα είναι το καπνικό με προσθήκη γλυκού αρώματος για γλυκιά γεύση στο τελείωμα.

Π.Χ όπως τα έχω στο μυαλό μου:

καπνικό + βανίλια
καπνικό + μέλι + καραμέλα
καπνικό + καφές

Για να μπορέσετε να με βοηθήσετε στην επιλογή αρωμάτων παραθέτω τα αγαπημένα μου υγρά απο τα λίγα που έχω δοκιμάσει ως τώρα.

Atmos Bebeca -  10/10
nobacco valuto - 9/10
atmos ry69 - 8/10
nobacco numbers "1" - 7/10
nobacco numbers "2" - 7/10

Αυτά που δεν μου άρεσαν καθόλου, για να καταλάβετε τι προσπαθώ να αποφύγω:

nobacco numbers "4" - νότες φρεσκοκαβουρδισμένων ξηρών καρπών
nobacco numbers "5" - κόκκινα και μαύρα μούρα
nobacco numbers "6" - φράουλες και γλυκές μπανάνες

Αντιλαμβάνομαι ότι η γεύση είναι υποκειμενική και σε κάθε έναν αρέσουν διαφορετικά πράγματα, απλά θέλω να έχω ένα αρχικό μπούσουλα και σιγά σιγά θα το ψάξω.

Δεν περισσεύουν χρήματα να πάρω 10-15 αρώματα και 300ml βάση και να αρχίσω τους συνδυασμούς και τα πειράματα.

Θα ήθελα να ξέρω αν με 4-5 αρώματα μπορώ να κάνω δουλεία.

Ευχαριστώ.

Έχω 6 μήνες στο άτμισμα, οπότε δεν είμαι η πλέον έμπειρη στις ιδιοκατασκευές. Όμως τα γούστα μας στα υγρά μοιάζουν παρόμοια. Φανατική της bebeca, μόλις ανακάλυψα το "aunti beca", άρωμα από το "Atmorama", έχει ίδια γεύση με τη bebeca (και λίγο πιο έντονο, αλλά αυτό διορθώνεται). Τις υπόλοιπες γεύσεις που αναφέρεις τις έχει όλες η Atmos. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με αυτές. Με την επιφύλαξη πάντα της υποκειμενικότητας της γεύσης...και της μικρής εμπειρίας του αρχάριου. Καλές ...κατασκευές σου εύχομαι έτσι κι αλλιώς και γράψε για τα αποτελέσματα, γιατί με ενδιαφέρει.  :bye: :bye: :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2014, 09:31 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
να σε καλα,αν θελω να βαλω και λιγο pg να δω πως ειναι γιατι μεχρι τωρα κανω vg μονο...
τι βασεις θα μου ελεγες να παρω?...ευχαριστω

Αν εισαι ευχαριστημενος με αυτες που ατμιζεις τωρα, παρε PG της ιδια εταιρειας, μια χαρα ειναι.



και αν εχετε να μου προτινεται μερικα καπνικα αρωματα? πριν καπνιζα καπνο καρελια αρωματικο αν βοηθαει....

Αν και δεν ειμαι φιλος αυτου του ειδους των υγρων, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια σε αυτο το νημα, ξεκινωντας απο το τελος προς την αρχη.
Τα υγρα που προτεινονται ειναι οσο πιο κοντα γινεται στη γευση του τσιγαρου και τωρα που εισαι στο ξεκινημα μπορει να σε βοηθησουν.
Για γλυκιες γευσεις υπαρχουν απειρες. Αν εχεις καποιο καταστημα στην περιοχη σου με δοκιμαστηριο υγρων, η καλυτερη επιλογη ειναι να του κανεις μια επισκεψη
και να δοκιμασεις οσα περισσοτερα αντεχεις για να βρεις αυτα που ταιριαζουν πιο πολυ με τα γουστα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2014, 13:19 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud

και αν εχετε να μου προτινεται μερικα καπνικα αρωματα? πριν καπνιζα καπνο καρελια αρωματικο αν βοηθαει....

Δοκιμασε το Agrinio της Ατμος λαμπ

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω πανω απο ολα...τι μου προτινεται να κανω για  DIY υγρα
να παρω μια βαση στα 0,9 mg και να κανω μονο την μιξη με τα αρωματα που θελω?
η να παρω δυο βασεις μια μιδενικη και μια με νικοτινη και να κανω δικια μου βαση στα 0,9 mg?


σε τι με οφειλη το πρωτο απο το δευτερο?
ευχαριστω και παλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το πλεονεκτημα να εχεις βασεις νικοτινουχες και μηδενικες σε διαφορους συνδιασμους VG/PG
ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις υγρο με οποιοδηποτε συγκεντρωση νικοτινης και αναλογιας PG/VG θελεις.

Τωρα αν εσυ ξερεις τη νικοτινη και τη PG/VG που θες να ατμιζεις, την αγοραζεις ετοιμη τη βαση (αν υπαρχει) και τελειωνεις. :)

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
πολυ καλα το εθεσες,εγω ατμιζο 0,9 mg καπνικο λατακια με vg μονο...
εχω κανει μονο vg θα μου συνιστουσες pg? θα μου βγενει ετσι φτηνα ομως?

και κατι αλλο οταν καπνιζα επερνα καρελια καπνο με το αρωμα,ξερεις αν εχει καποιο τετοιο αρωμα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Εγω προτιμω την PG στα υγρα μου και μαλιστα τα φτιαχνω περιπου 70% PG και 30% VG.
Aλλα αυτο ειναι θεμα γουστου, δεν μπορω να ξερω αν σου αρεσει.
Γενικα οι περισσοτεροι ατμιζουν 50/50 οποτε, αν υπαρχει η δυνατοτητα, δοκιμασε το ετσι να δεις αν σου αρεσει.

Μπηκα τυχαια σε ενα καταστημα που εχει FA υγρα, αρωματα και βασεις. Μια βαση FA 100ml 9mg/ml + ενα αρωμα Latakia 10ml κοστιζουν συνολικα 16.5€.
Στο ιδιο καταστημα, τα 10ml ετοιμου υγρου Latakia κοστιζουν 6€. Αρα για να αγορασεις την ιδια ποσοτητα ετοιμου υγρου που θα φτιαξεις με τα 16.5€, πρεπει να δωσεις πανω απο 60€.
Αρα οπως καταλαβαινεις απο πλευρας τιμης, η ιδιοκατασκευη συμφερει.
Ομως εχει αλλα μειονεκτηματα. Πρεπει να διαθεσεις χρονο, υπαρχει η πιθανοτητα σφαλματων κατα την παρασκευη, μερικες φορες το ιδιοκατασκευασθεν (υπαρχει τετοια λεξη?) υγρο εχει μικροδιαφορες απο το ετοιμο κ.α.

Για τον καπνο καρελια που λες, μην το σκεφτεσαι. Πρεπει να σταματησεις να ψαχνεις υγρο που να μοιαζει στη γευση με το τσιγαρο που καπνιζες καποτε γιατι ποτε δεν θα το βρεις.
Οσο πιο γρηγορα αποβαλλεις αυτη την ιδεα, τοσο πιο ευκολα θα δεκτεις το η.τ. και θα ξεχασεις το κανονικο.
Αλλα ειχα γραψει 4 μηνυματα πιο πισω μια προταση για υγρα που φερνουν σε κανονικο τσιγαρο, αλλα μαλλον δεν το προσεξες γιατι το προσθεσα μετα. Για ριξε μια ματια.

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Καλές ...κατασκευές σου εύχομαι έτσι κι αλλιώς και γράψε για τα αποτελέσματα, γιατί με ενδιαφέρει.  :bye: :bye: :bye:

Θα πάρω ακόμα 3-4 έτοιμα καπνικά υγρά απο atmos κ LIQUA για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα στο τι μου αρέσει όσον αφορά τα καπνικά με γλυκό τελείωμα.
Επίσης υπάρχει ΑΥΤΟ το θηρίο στο ECF με πολλές πληρόφοριες σχετικά με RY4 που δυστυχώς δεν βλέπω να το γλυτώνω, θα το διαβάσω. Έχεο φτάσει τις 556 σελίδες ως τώρα!

Πιστεύω μετά θα είμαι έτοιμος να κάνω κάποιες τίμιες προσπάθειες στην δημιουργία υγρών.

'Οπως και να έχουν τα αποτελέσματα, θα ποστάρω τις συνταγές στο thread του Τσελεμεντέ.

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Nemesis_rds
να εισαι καλα ευχαριστω πολυ θα δοκιμασο 50% 50% να δω και θα παρω και κανω 2 3 αρωματα να δω!!!






Αφαιρεση διπλου ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2014, 23:29 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
γεια σας θα ηθελα λιγο βοηθεια....Για να κανω μια βασει με 0,9 mg καθως δεν εχει στα 0,9 αλλα στα 18mg η
holy juice,και ειμαι στο να κανω 70 vg 30 pg η ακομα και 50-50,ηθελα να μαθω τι βασεις να παρω μιδενικες αλλα και με νικοτινη ,και αν χρειαζεται αρεωση...ευχαριστω


συγνωμη και κατι που ξεχασα ειναι καλη σε βαση και αρωματα (holy juice)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2014, 02:33 από BlackAngelGR »

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
1. οι holy δεν θελουν αραιωση
2. Η Vg της holy βγαζει μια ασχημη γευση για μενα, βεβαια δεν ξερω τι γινεται με την PG της , γιατι κανω 100 % VG
3. αν θες να κανεις 70 / 30  θα πρεπει να αγορασεις : Νικοτινουχα VG(18mg) , Μηδενικη VG - τα ιδια και για την PG
4. εφοσον δεν εχεις προβλημα με  50/50 πιο πολυ σε συμφερει να αγορασεις VPG(18mg) και VPG(0mg) που ειναι απο μονες τους φτιαγμενες 50-50

Υπολογισμοι (5% αρωμα)(με VPG):
Για 10 ml 
Νικ. 5.0 ml
Μηδεν. 4.5 ml
Αρωμα 0.5 ml 13 σταγ.
---------------------
Υπολογισμοι (5% αρωμα)(με 70-30):
Για 10ml
ΝικVG. 3.5ml
ΝικPG. 1.5ml
Μηδεν.VG 3.15ml
Μηδεν.PG 1.35ml
Αρωμα 0.5 ml 13 σταγ.

Για 20 ml ολα Χ 2
και παει λεγοντας...


Για περισσοτερους υπολογισμους http://e-kapnisma.gr/hygromix.html
αν θες να υπολογισεις διαφορα ratio σε pg vg κανεις μαθηματικουλια και εγινες!

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
να σε καλα ευχαριστω αν μπορει και καποιο αλλος που εχει κανει holy juice βασεις ...

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει κάποια αναφορά για κατασκευή υγρών από φύλα καπνού? Δύο φίλοι το δοκίμασαν σε καφετιέρα με καταπλητκικά (κατά αυτούς) αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
εεε δεν ειναι και οτι καλυτερο τσιμπας και οτι τα ειχαν ραντισει... Εκτος και αν ειναι βιολογικα φυλλα με πιστοποιηση :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364